Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Απο αλι πληρωμένο φπα...... τι εννοει ο ποιητής στην φωτο ;;;;

New Bitmap Image.jpg

τίποτα περιέργο. Περνάει τελωνείο όπως όλα. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πληρώσεις κατι. Πες μας μετά αν τα ΕΛΤΑ σου ζήτησαν να ξαναπληρώσεις το ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε mail από dhl on demand ότι πρεπει να επιβεβαιώσω την διεύθυνση σε μια παραγγελία που έχω κάνει. Δν περιμενω κάποια παραγγελια κ μου κανε εντύπωση. Βέβαια είχα ακυρώσει μια παραγγελια από αλι πριν μήνες κ ο πωλητής μου εβαλε τα λεφτά πισω όταν πηρε το αντικείμενο πισω. 

Είπα όμως να βάλω τη διεύθυνση να δω τι θα βγάλει, μόλις ζήτησε όμως στοιχεία της κάρτας τ ακυρωθεί κατευθείαν. Το μόνο στοιχείο που υπάρχει είναι ένας αριθμός χρέωσης. Έχει κανείς παρομοιο περιστατικο? Που να απευθυνθώ για να δω τι γντ? Η είναι απάτη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MaNePi είπε

Είπα όμως να βάλω τη διεύθυνση να δω τι θα βγάλει, μόλις ζήτησε όμως στοιχεία της κάρτας τ ακυρωθεί κατευθείαν.

Εννοείς το ακυρώσες και δεν προχώρησες; Πολύ καλά έκανες.

Ποια είναι η διεύθυνση αποστολέα; Άσε τι λέει στον τίτλο.

 

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εννοείς το ακυρώσες και δεν προχώρησες; Πολύ καλά έκανες.

Ποια είναι η διεύθυνση αποστολέα; Άσε τι λέει στον τίτλο.

 

Ναι, μόλις είδα ότι θέλει κάρτα δν έβαλα τπτ. Ουτε ενα ψηφίο. 

Η διευθυνση είναι αυτή 

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MaNePi είπε

Ναι, μόλις είδα ότι θέλει κάρτα δν έβαλα τπτ. Ουτε ενα ψηφίο. 

Η διευθυνση είναι αυτή 

[email protected]

Για σκαμ το κόβω. Έχουν έρθει και ς εμένα τέτοια κ από αμαχον κλπ και μάλιστα προτού εχω λογαριασμό αμαζον. Τα δεχόμουν στα σπαμ. Αν έχει όμως τον ίδιο κωδικό παραγγελίας ίσως και να μην είναι. Αλλά για απάτη το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Βγηκαν οι τιμες απο τα ΕΛΤΑ...

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Δημοσιεύθηκε: 20 Ιουλίου 2021 - 08:15....

έχουμε 6 Σεπτεμβρίου τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Βγηκαν οι τιμες απο τα ΕΛΤΑ...

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

Εάν εφαρμοστεί λογικά εξαφανίζονται αγορές 2-3-5 ευρώ.

Γενικά ένα μπάχαλο. Η κάθε εταιρεία κάνει ότι της γουστάρει από τη στιγμή που δεν υπάρχει ενιαία πολιτική. Ενδεχομένως αυτός ήταν και ο σκοπός τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εάν εφαρμοστεί λογικά εξαφανίζονται αγορές 2-3-5 ευρώ.

Γενικά ένα μπάχαλο. Η κάθε εταιρεία κάνει ότι της γουστάρει από τη στιγμή που δεν υπάρχει ενιαία πολιτική. Ενδεχομένως αυτός ήταν και ο σκοπός τους.

Γιατί το λες αυτό?

ΜΑΚΑΡΙ κάθε εταιρεία να κάνει ότι της γουστάρει. Αυτό είναι ότι το καλύτερο. Το κακό είναι όταν είναι όλες συννενοημενες ή υπάρχει "market signal" να κάνουν όλες το ίδιο.

Πολύ καλά νέα αυτά. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Γιατί το λες αυτό?

ΜΑΚΑΡΙ κάθε εταιρεία να κάνει ότι της γουστάρει. Αυτό είναι ότι το καλύτερο. Το κακό είναι όταν είναι όλες συννενοημενες ή υπάρχει "market signal" να κάνουν όλες το ίδιο.

Πολύ καλά νέα αυτά. 

Το λέω από άποψη μικρών αγορων. Αν π.χ. θέλεις να πάρεις 2-3 πραγματάκια 2-3 ευρώ και πρέπει για το καθένα να φας καπέλο 2,5 ευρώ νομίζω ότι δεν συμφέρει και πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Το λέω από άποψη μικρών αγορων. Αν π.χ. θέλεις να πάρεις 2-3 πραγματάκια 2-3 ευρώ και πρέπει για το καθένα να φας καπέλο 2,5 ευρώ νομίζω ότι δεν συμφέρει και πολύ. 

1. Είχα μείνει ότι ο ελληναρας έμπορος τα πουλάει 10

2. Από πού προκύπτει αυτό, ότι ένα δέμα 2 ευρώ θα παίρνει 2.5 ευρώ? Εγώ διαβάζω:

Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

1. Είχα μείνει ότι ο ελληναρας έμπορος τα πουλάει 10

2. Από πού προκύπτει αυτό, ότι ένα δέμα 2 ευρώ θα παίρνει 2.5 ευρώ? Εγώ διαβάζω:

Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

 

Πράγματι μάλλον εγώ δεν το διάβασα καλά και έμεινα με την εντύπωση ασχέτως φπα θα έχουν καπέλο 2,5 ευρώ για εκτελωνισμό όλα τα δέματα μέχρι 15 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2021 στις 11:57 ΠΜ, Aurumnus είπε

Τελικά πόσο πλήρωσες τότε στην UPS;

Τα εχω γραψει σε προηγουμενο post μου. 😁

13 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Δημοσιεύθηκε: 20 Ιουλίου 2021 - 08:15....

έχουμε 6 Σεπτεμβρίου τώρα...

Ο τιμοκαταλογος απ' οτι κατάλαβα, αφορά τα δέματα που δεν έχουν προπληρώσει τον ΦΠΑ μέσω IOSS.

Επεξ/σία από kolossos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...