Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, orgixmh είπε

Γενικότερα είμαι σύμφωνος με την φορολόγηση εισαγόμενων αντικειμένων από κάθε ξένο κράτος, το αντικείμενο θα πρέπει να "φεύγει" από την χώρα του δίχως φπα και το φπα να αποδίδεται στην χώρα που καταλήγει.

Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα όμως, μικρά αντικείμενα όπως τσιπς, πλακετούλες και γενικότερα διάφορα αντικείμενα που δεν μπορούμε να βρούμε στην  Ελληνική αγορά και που η αξία τους δεν υπερβαίνει τα 2-3 ευρώ θα φτάσουν στα χέρια του παραλήπτη με καπέλο που μπορεί να φτάσει ακόμη και 12 φορές την αξία τους καθώς ο ΕΛΤΑ χρεώνει την διαδικασία εκτελωνισμού με fixed τιμή που ανέρχεται στα 12Ε (αν θυμάμαι καλά).

Κοινός αν χρειαστείς ένα ολοκληρωμένο που κοστίζει μόλις 1Ε το φπα του θα είναι 0,24Ε και ο ΕΛΤΑ θα σου ζητήσει 12Ε και άρα το ποσό που θα πληρώσεις θα ανέρχεται στα 13,24Ε. (1224% αύξηση).

Φυσικά το παραπάνω παράδειγμα αφορά μία μικρή μερίδα ανθρώπων που τυγχάνει να ανήκω και εγώ, από την άλλη η Κίνα έχει προξενήσει σημαντικά προβλήματα στις αγορές των Ευρωπαικών κρατών και μάλιστα αυτό συμβαίνει με την στήριξη του κράτους τους.

Μα αν ο ΦΠΑ κρατείται στην πώληση και αποδίδεται τότε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ για αυτά τα μπιχλιμπίδια μικρής αξίας. Πως να σου πάρουν τα ΕΛΤΑ λεφτά αν δεν εκτελωνίζουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οσοι μιλάτε για ελληνες μαγαζάτορες και ιδίως για σουπερ μαρκετ αν ξέρατε πως κανανε περιουσίες και δισ εκατομμύρια ευρώ......... φέρανε ολα τα προϊόντα σε ενα μαγαζι για να γλιτώνεις χρονο για αυτο κλείσανε ολα τα υπόλοιπα μαγαζια μπακάλικα και δεν ξερω εγω τι (Και τα εχουν παρει οι λαθρο...ολη η πατησιων ισλαμα μπαντ ειναι)....... πας με 100 ευρω και τα προιοντα που παιρνεις ειναι ενα τιποτα κανα 40ρι ευρω τα υπολοιπα ειναι τα κερδη του σουπερ μαρκετ και ο φπα. Εχω διαπιστώσει σε διάφορα προϊόντα απο αποθήκες που τα παιρνουν τα πουλανε δυο και 3 φορες επανω απο το κανονικο για αυτο τα 600 ευρω που παιρνεις δεν σε φτάνουν για τιποτα (οσοι τα παιρνουν αν τα παιρνουν)........ ιδιως αν θες 300 για τροφιμα. (sry για αυτο το μικρο off topic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Al_pacino είπε

Οσοι μιλάτε για ελληνες μαγαζάτορες και ιδίως για σουπερ μαρκετ αν ξέρατε πως κανανε περιουσίες και δισ εκατομμύρια ευρώ......... φέρανε ολα τα προϊόντα σε ενα μαγαζι για να γλιτώνεις χρονο για αυτο κλείσανε ολα τα υπόλοιπα μαγαζια μπακάλικα και δεν ξερω εγω τι (Και τα εχουν παρει οι λαθρο...ολη η πατησιων ισλαμα μπαντ ειναι)....... πας με 100 ευρω και τα προιοντα που παιρνεις ειναι ενα τιποτα κανα 40ρι ευρω τα υπολοιπα ειναι τα κερδη του σουπερ μαρκετ και ο φπα. Εχω διαπιστώσει σε διάφορα προϊόντα απο αποθήκες που τα παιρνουν τα πουλανε δυο και 3 φορες επανω απο το κανονικο για αυτο τα 600 ευρω που παιρνεις δεν σε φτάνουν για τιποτα (οσοι τα παιρνουν αν τα παιρνουν)........ ιδιως αν θες 300 για τροφιμα. (sry για αυτο το μικρο off topic).


Αφού σε βλέπω ψαγμένο στο θέμα, γιατί δεν κάνεις και εσύ το ίδιο να κάνεις δις; Αν δεν θέλεις πες σε εμάς την μπίζνα να την κάνουμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το νήμα έχει συγκεκριμένο θέμα. Είναι σίγουρα σωστό να βγαίνετε τόσο πολύ εκτός θέματος με ότι αυτό συνεπάγεται στο σπαμ που τρώμε όλοι οι υπόλοιποι που το παρακολουθούμε? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 22 ευρω επηρεαζει τις αγορες με priority απο banggood κλπ?αφου ουτως η αλλως ξεπερνουσαμε το οριο των 22 ευρω τοτε.Ουσιαστικα επηρεαζει τις μικροαγορες απο ebay κ αλλα κινεζοσαιτ που δεν εδιναν εναλλακτικη τυπου priority direct mail,λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, orgixmh είπε

Γενικότερα είμαι σύμφωνος με την φορολόγηση εισαγόμενων αντικειμένων από κάθε ξένο κράτος, το αντικείμενο θα πρέπει να "φεύγει" από την χώρα του δίχως φπα και το φπα να αποδίδεται στην χώρα που καταλήγει.

Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα όμως, μικρά αντικείμενα όπως τσιπς, πλακετούλες και γενικότερα διάφορα αντικείμενα που δεν μπορούμε να βρούμε στην  Ελληνική αγορά και που η αξία τους δεν υπερβαίνει τα 2-3 ευρώ θα φτάσουν στα χέρια του παραλήπτη με καπέλο που μπορεί να φτάσει ακόμη και 12 φορές την αξία τους καθώς ο ΕΛΤΑ χρεώνει την διαδικασία εκτελωνισμού με fixed τιμή που ανέρχεται στα 12Ε (αν θυμάμαι καλά).

Κοινός αν χρειαστείς ένα ολοκληρωμένο που κοστίζει μόλις 1Ε το φπα του θα είναι 0,24Ε και ο ΕΛΤΑ θα σου ζητήσει 12Ε και άρα το ποσό που θα πληρώσεις θα ανέρχεται στα 13,24Ε. (1224% αύξηση).

Φυσικά το παραπάνω παράδειγμα αφορά μία μικρή μερίδα ανθρώπων που τυγχάνει να ανήκω και εγώ, από την άλλη η Κίνα έχει προξενήσει σημαντικά προβλήματα στις αγορές των Ευρωπαικών κρατών και μάλιστα αυτό συμβαίνει με την στήριξη του κράτους τους.

 

Τα 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμου από τα ΕΛΤΑ θα χρεωθουν εφόσον δεν έχει υπολογιστεί και προπληρωθει ο ΦΠΑ από την πλατφόρμα, λογικά όλες οι πλατφόρμες θα εισάγουν εφαρμογή για τον υπολογισμό και την ενσωμάτωση στην τελική τιμή. Οπότε, το εξάρτημα που θες με 1 ευρώ από Κίνα, δηλαδή κάτω από τα 22 ευρω, θα το πληρώσεις 1.24 και θα έρθει κανονικά χωρίς καπέλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Black Demis είπε

το προβλημα μου σε αυτο ειναι οτι γραφει και στις 2 περιπτωσεις "will need to collect VAT", "will need to include IOSS". Δε σου λεει σιγουρα οτι θα το κανει. Στο checkout αυτη τη στιγμη οντως σου βγαζει να πληρωσεις VAT, αλλα ποιος μου βεβαιωνει οτι ο κινεζος που θα το στειλει θα ειναι γραμμενος στο IOSS και θα βαλει το αυτοκολλητακι  και αυτο που πληρωσα ως VAT δεν ηταν ενα 24% εξτραδακι για τον κινεζο μεχρι να δει τι θα κανει? Ελπιζω οι επομενοι μηνες να δειξουν που παει το πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, duende είπε

το προβλημα μου σε αυτο ειναι οτι γραφει και στις 2 περιπτωσεις "will need to collect VAT", "will need to include IOSS". Δε σου λεει σιγουρα οτι θα το κανει. Στο checkout αυτη τη στιγμη οντως σου βγαζει να πληρωσεις VAT, αλλα ποιος μου βεβαιωνει οτι ο κινεζος που θα το στειλει θα ειναι γραμμενος στο IOSS και θα βαλει το αυτοκολλητακι  και αυτο που πληρωσα ως VAT δεν ηταν ενα 24% εξτραδακι για τον κινεζο μεχρι να δει τι θα κανει? Ελπιζω οι επομενοι μηνες να δειξουν που παει το πραγμα..

Οπως ανέφεραν, αποστολή μηνύματος στον πωλητή αν ανήκει στο σύστημα αυτό, αν σου πει ψέμματα και πάρει αυτός το ΦΠΑ, τον μαυρίζεις στις κριτικές. 

Πάντως, χλωμό το βλέπω να ασχοληθούν οι κινέζοι και γενικά Ασιάτες με αυτά, μόνο από ΕΕ, ΗΠΑ, Καναδά και Αυστραλία περιμένω να ασχοληθούν καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 6:48 ΜΜ, orgixmh είπε

Γενικότερα είμαι σύμφωνος με την φορολόγηση εισαγόμενων αντικειμένων από κάθε ξένο κράτος, το αντικείμενο θα πρέπει να "φεύγει" από την χώρα του δίχως φπα και το φπα να αποδίδεται στην χώρα που καταλήγει.

Εδώ υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα όμως, μικρά αντικείμενα όπως τσιπς, πλακετούλες και γενικότερα διάφορα αντικείμενα που δεν μπορούμε να βρούμε στην  Ελληνική αγορά και που η αξία τους δεν υπερβαίνει τα 2-3 ευρώ θα φτάσουν στα χέρια του παραλήπτη με καπέλο που μπορεί να φτάσει ακόμη και 12 φορές την αξία τους καθώς ο ΕΛΤΑ χρεώνει την διαδικασία εκτελωνισμού με fixed τιμή που ανέρχεται στα 12Ε (αν θυμάμαι καλά).

Κοινός αν χρειαστείς ένα ολοκληρωμένο που κοστίζει μόλις 1Ε το φπα του θα είναι 0,24Ε και ο ΕΛΤΑ θα σου ζητήσει 12Ε και άρα το ποσό που θα πληρώσεις θα ανέρχεται στα 13,24Ε. (1224% αύξηση).

Φυσικά το παραπάνω παράδειγμα αφορά μία μικρή μερίδα ανθρώπων που τυγχάνει να ανήκω και εγώ, από την άλλη η Κίνα έχει προξενήσει σημαντικά προβλήματα στις αγορές των Ευρωπαικών κρατών και μάλιστα αυτό συμβαίνει με την στήριξη του κράτους τους.

 

κι εγώ τώρα περιμένω κάτι mosfets που παρήγγειλα για να επισκευάσω μια κάρτα γραφικών. δυο κομμάτια είναι, τα πλήρωσα 1 ευρω και κάτι και τα δύο απο aliexpress. Το tracking σήμερα που το τσέκαρα δείχνει ότι πάτησε Αθήνα το δέμα χθες https://parcelsapp.com/en/tracking/UD491513992YP . Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν 13 ευρώ για αυτό το πράγμα? Είναι τρελό, πρέπει να αλλάξουν αυτήν την ταρίφα δεν βγάζει κανένα νόημα να είναι flat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, duende είπε

το προβλημα μου σε αυτο ειναι οτι γραφει και στις 2 περιπτωσεις "will need to collect VAT", "will need to include IOSS". Δε σου λεει σιγουρα οτι θα το κανει. Στο checkout αυτη τη στιγμη οντως σου βγαζει να πληρωσεις VAT, αλλα ποιος μου βεβαιωνει οτι ο κινεζος που θα το στειλει θα ειναι γραμμενος στο IOSS και θα βαλει το αυτοκολλητακι  και αυτο που πληρωσα ως VAT δεν ηταν ενα 24% εξτραδακι για τον κινεζο μεχρι να δει τι θα κανει? Ελπιζω οι επομενοι μηνες να δειξουν που παει το πραγμα..

Στα μεγάλα μαγαζάκια δύσκολο θα χάσουν κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιθανο να μην μπουν πλατφορμες τυπου Ali στο IOSS και πιστευω οι τιμες θα ειναι πλεον χωρις μαιμουδιες , τωρα πως θα το χειριστουν τα ΕΛΤΑ κτλ θα το δουμε συντομα, μεχρι τον Αυγουστο θα εχουμε εικονα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Απιθανο να μην μπουν πλατφορμες τυπου Ali στο IOSS και πιστευω οι τιμες θα ειναι πλεον χωρις μαιμουδιες , τωρα πως θα το χειριστουν τα ΕΛΤΑ κτλ θα το δουμε συντομα, μεχρι τον Αυγουστο θα εχουμε εικονα

 

Το Ali θα μπει και θα εισπράττει. Αλλά το Ali δεν στέλνει τα δέματα. Ο Χ κινεζουλης που θα στέλνει, θα βάζει την ειδική σήμανση ή θα έχει μαύρα μεσάνυχτα και θα έχουμε πληρώσει το +24% στο Ali και θα μας το ζητάνε και από το τελωνείο; 

Ιδού η απορία και μένει να φανεί σε επόμενες παραγγελίες. Εγώ ως τότε δεν παραγγέλνω τίποτα και αναμένω και κάποιες (πολύ) καθυστερημένες παραγγελίες μην τυχόν και έρθουν, να δω πως θα τις χειριστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι Κινέζοι είναι μανούλες στην πώληση και το εμπόριο, και ξέρουν πολύ περισσότερα από εμάς ή από αυτό που μας κάνουν να πιστεύουμε για αυτούς με τα σπασμένα/κουτσουρεμένα αγγλικά τους.

Μην τους υποτιμάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...