Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2021 στις 3:27 ΜΜ, duende είπε

το προβλημα μου σε αυτο ειναι οτι γραφει και στις 2 περιπτωσεις "will need to collect VAT", "will need to include IOSS". Δε σου λεει σιγουρα οτι θα το κανει. Στο checkout αυτη τη στιγμη οντως σου βγαζει να πληρωσεις VAT, αλλα ποιος μου βεβαιωνει οτι ο κινεζος που θα το στειλει θα ειναι γραμμενος στο IOSS και θα βαλει το αυτοκολλητακι  και αυτο που πληρωσα ως VAT δεν ηταν ενα 24% εξτραδακι για τον κινεζο μεχρι να δει τι θα κανει? Ελπιζω οι επομενοι μηνες να δειξουν που παει το πραγμα..

ακριβώς το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το ίδιο το προιόν πέρα από το ΦΠΑ.

Έστω ότι το ΦΠΑ είναι 0%. Ποιός σου λέει ότι αφού θα πληρώσεις το 100% (χωρίς το εξτρα 24%) ο κινέζος θα σου στείλει αυτό που σου υποσχέθηκε?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DrLo είπε

ακριβώς το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το ίδιο το προιόν πέρα από το ΦΠΑ.

Έστω ότι το ΦΠΑ είναι 0%. Ποιός σου λέει ότι αφού θα πληρώσεις το 100% (χωρίς το εξτρα 24%) ο κινέζος θα σου στείλει αυτό που σου υποσχέθηκε?

Με paypal δεν πληρώνεις? Δεν είσαι διασφαλισμενος αν δεν στο στείλει? Άσχετη ερώτηση με το θέμα νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Με paypal δεν πληρώνεις? Δεν είσαι διασφαλισμενος αν δεν στο στείλει? Άσχετη ερώτηση με το θέμα νομίζω. 

Δε ξέρω τι καλύπτει το paypal.

Εφόσον πλήρωσες και το ΦΠΑ αλλά στο "έβαλε στη τσέπη" και παραλάβες κάτι χωρίς όλα όσα είχαν συμφωνηθεί, δεν μπορείς αντίστοιχα να κάνεις claim για "breach of contract" που λέμε στο χωριό μου? 

Δηλαδή ότι δεν καλυψε όλους τους συμφωνημένους όρους;

όπως αν σου στείλει κάτι άλλο από αυτό που συμφωνήθηκε;

έστω για "μερικό" claim της "διαφοράς"

άσχετα δηλαδή με την ΕΕ και το ΦΠΑ. έστω ότι ένας Αργεντίνος αγοράζει κάτι και πληρώνει και για τα πάντα όλα, δασμούς, ΦΠΑ , σκατά, φατά ... αλλά ο πωλητής δεν τα πληρώνει αυτά και τα βάζει στη τσέπη.

Πάκι δεν διακιούσαι refund?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Δε ξέρω τι καλύπτει το paypal.

Εφόσον δεν πλήρωσες και το ΦΠΑ αλλά στο "έβαλε στη τσέπη" και παραλάβες κάτι χωρίς όλα όσα είχαν συμφωνηθεί, δεν μπορείς αντίστοιχα να κάνεις claim για "breach of contract" που λέμε στο χωριό μου? 

Δηλαδή ότι δεν καλυψε όλους τους συμφωνημένους όρους;

έστω για "μερικό" claim της "διαφοράς"

New ground είναι για όλους μας, δεν είναι ότι υπογράφουμε και συμβόλαιο με κάθε αγορά. Θα δείξει η πορεία τι ισχύει και τι όχι. Να βγαίνει ο καθένας μας να λέει το μακρύ του και το κοντό του και όχι χειροπιαστα αποτέλεσματα είναι το πιο εύκολο. 

Ps. Από 1η Ιουλίου ότι έχω παραλάβει από banggood με priority direct Mail δεν έχει σταματήσει τελωνείο. Μου έρχονταν συνήθως με comet, αλλά πλέον έρχονται και με ελτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, TheoAlex50 είπε

New ground είναι για όλους μας, δεν είναι ότι υπογράφουμε και συμβόλαιο με κάθε αγορά.

Μα ΑΚΡΙΒΩΣ συμβόλαιο υπογράφεις σε κάθε αγορά.

Από να αγοράσεις αεροπλάνο μέχρι τσίχλα.

Αν πληρώνεις με paypal για την ακρίβεια υπογράφεις 2 συμβόλαια , ένα με τον πωλητή και ένα με την Paypal

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

δεν είναι ότι υπογράφουμε και συμβόλαιο με κάθε αγορά.

Βασικά με. Την απόδειξη του καταστήματος, έχεις συμφωνήσει με τους όρους του καταστήματος, αγοράς, αποστολής κτλ. Όπως και ότι υποχρεώσεις έχει και ο πωλητής προς τον καταναλωτή. 

3 ώρες πριν, czarjuly είπε

εμενα κατι καθυστερημενα δεματα που περιμενω απο aliexpress βλεπω οτι εχουν σταματησει τελωνειο

Αν έχει γίνει η αγορά πριν τη 1η Ιουλίου, ισχύουν τα προηγούμενα. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για εσας αλλα πιστευω πως αυτό το μέτρο είναι παρα πολύ καλο για εμας τους καταλανωτές. Πληρώνουμε το 24% ΦΠΑ όπως πρέπει και παράλληλα αυξάνεται το όριο χωρίς εκτελωνισμό απο 22 στα 150. Πολύ καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, flienky είπε

Δεν ξερω για εσας αλλα πιστευω πως αυτό το μέτρο είναι παρα πολύ καλο για εμας τους καταλανωτές. Πληρώνουμε το 24% ΦΠΑ όπως πρέπει και παράλληλα αυξάνεται το όριο χωρίς εκτελωνισμό απο 22 στα 150. Πολύ καλα..

Σίγουρα καλό , αλλά  αν δεν μπουν τελωνείο και μας ρίχνουν 15 ευρώ για τον έλεγχο. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο από το να περιμένουμε τις πρώτες νέες αφίξεις να δούμε στην πραγματικότητα τι σκοπό έχουν μιας και το τοπίο σε αυτό το θέμα είναι ακόμη θολό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιβολή ΦΠΑ σε αγορές εκτός ΕΕ είναι καλό μετρο, εξισορροπεί τον αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ δύσης και ανατολής. Τα επιχειρήματα περί λαμογιοεμπορων που αγοράζουν από Κίνα και πουλάνε σε υψηλές τιμές είναι αστεία καθώς και με το 24% πάλι το ίδιο θα γίνεται. Ακόμα και ελληνικής παραγωγής να ήταν κάτι αν ήταν ακριβό πάλι θα γκρίνιαζαν κάποιοι περί ακριβείας και άσχετων εμπόρων που πάνε να πιάσουν τα κορόιδα. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα βιαστικά και γω 2 3 παραγγελιες   aπο alli και επειδη ειδα εμπαινε το φπα στο τελος βγαινει και ενα μυνημα για εκτύπωση invoice θεωρησα ότι ολα οκ... Θα φανει σε 40 μερες περίπου!!

 

Αυτο με το φπα ισχύει ομως και για παραγγελίες απο Ευρωπη ε?  Αρα γενικα τελος σιγα σιγα και οι παραγγελιες.. 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stel106 είπε

Εκανα βιαστικά και γω 2 3 παραγγελιες   aπο alli και επειδη ειδα εμπαινε το φπα στο τελος βγαινει και ενα μυνημα για εκτύπωση invoice θεωρησα ότι ολα οκ... Θα φανει σε 40 μερες περίπου!!

 

Αυτο με το φπα ισχύει ομως και για παραγγελίες απο Ευρωπη ε?  Αρα γενικα τελος σιγα σιγα και οι παραγγελιες.. 😕

Από όσο διάβασα γίνεται επιπλέον χρέωση της διαφοράς ΦΠΑ από χώρα της ΕΕ σε χώρα της ΕΕ. Επειδή τυχαίνει να έχουμε υψηλότερο ΦΠΑ από τις περισσότερες, γίνεται μια μικρή αύξηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dompred είπε

Από όσο διάβασα γίνεται επιπλέον χρέωση της διαφοράς ΦΠΑ από χώρα της ΕΕ σε χώρα της ΕΕ. Επειδή τυχαίνει να έχουμε υψηλότερο ΦΠΑ από τις περισσότερες, γίνεται μια μικρή αύξηση

Για μεταχ.  Ομως αντικειμενο απο ιδιωτη σε ιδιώτη δεν θα εχει χρεωση φπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stel106 είπε

Εκανα βιαστικά και γω 2 3 παραγγελιες   aπο alli και επειδη ειδα εμπαινε το φπα στο τελος βγαινει και ενα μυνημα για εκτύπωση invoice θεωρησα ότι ολα οκ... Θα φανει σε 40 μερες περίπου!!

 

Αυτο με το φπα ισχύει ομως και για παραγγελίες απο Ευρωπη ε?  Αρα γενικα τελος σιγα σιγα και οι παραγγελιες.. 😕

Ε όχι και τέλος για μία αύξηση του +24%, όταν σε αγορά από εδώ πολλών αντίστοιχων πράγματων, η διαφορά είναι από +50% μέχρι +1000%. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αγορές από αλί από ευρωπαϊκές αποθήκες τώρα μου βγάζει vat οι αγορές είναι μεγάλες τι γίνεται εκεί από την στιγμή που θελήσω invoice ?

στο acount μου δεν υπάρχει να δηλωθεί κάτι τέτοιο !

και αν και έχω vies για ενδοκοινοτική συναλλαγή με απαλλαγή ?

Λέω σε περίπτωση που ο χ πωλητής στο εβαυ η αλλι δώσει invoice με το ανάλογο vat (ΦΠΑ ) θα μπορεί να περαστεί ως έξοδο στη επιχείρηση  ?

κανονικά όλοι οι πωλητές θα έπρεπε να έχουν vies αριθμό για να κάνουν και ενδοκοινοτικές συναλλαγές έτσι δεν είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...