Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έριξα παραγγελία εχθές 14€ σε eBay. Δεν κρατήθηκα άλλο. Πλήρωσα και τον ΦΠΑ μου.

Από εχθές που έκανα την παραγγελία, δεν έχει γίνει ακόμα shipped. Λογικά και ο κινέζος ψάχνετε τώρα. Τελευταία φορά που είχα παραγγείλει από αυτόν ( πριν 4 μήνες) το είχε στείλει την ίδια ημέρα.

Θα μάθω σε 3-4 βδομάδες λογικά τι θα γίνει, τόσο είχε κάνει το δέμα τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/7/2021 στις 3:56 ΜΜ, _Biohazard_ είπε

Διαβάζω για χρεώσεις τύπου 2-4-20 λεπτά....αν σκεφτούμε το κόστος διαχείρισης, το κόστος της ετικέτας που βάζουν, το κόστος του sms και το κόστος της συναλλαγής αν πας να πληρώσεις και με κάρτα αυτά τα λίγα λεπτά....έχουν πλάκα τελικά τα ΕΛΤΑ 😆

Πως ακριβως γινεται η ειδοποιηση για να πληρωθουν αυτα; Μεσω sms?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ερχεται ειδοποιηση σημερα απο ΕΛΤΑ για δεμα με 20 λεπτα πληρωμη,παω στηνομαι στα ΕΛΤΑ και μου λενε το εχετε παραλαβει ....αυτη ηταν η δευτερη ειδοποιηση....τωρα τι τους λες;....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Πως ακριβως γινεται η ειδοποιηση για να πληρωθουν αυτα; Μεσω sms?

Ναι, από ότι διαβάζω.

Τα πακετακια που παραγγέλνουμε έχουν το τηλέφωνό μας πάνω, από εκεί μάλλον το τσιμπάνε τα ΕΛΤΑ και στέλνουν sms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Ναι, από ότι διαβάζω.

Τα πακετακια που παραγγέλνουμε έχουν το τηλέφωνό μας πάνω, από εκεί μάλλον το τσιμπάνε τα ΕΛΤΑ και στέλνουν sms.

Και πως πληρωνεις μετα; Πας απο εκει; Πληρωνεις φευγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Και πως πληρωνεις μετα; Πας απο εκει; Πληρωνεις φευγεις;

Όπως ανέφερε και ο αυμφορουμιτης 2 μηνύματα παραπάνω: πας στηνεσαι στην πυρά, περιμένεις, περιμένεις, περιμένεις, κάποια στιγμή πληρώνεις τα 10-20-30 λεπτά που έχουν υπολογίσει σαν αξία, παίρνεις το δεματακι σου και φεύγεις.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση που αναφέρει στο ίδιο ποστ ο συμφορουμιτης και να φας κι εσύ άκυρο για κάνα λάθος και να περιμενες και τζάμπα. Τα ΕΛΤΑ δεν παύουν πότε να σε εκπλήσσουν 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον  τα μέχρι τώρα δεδομένα φαίνονται αισιόδοξα και κινούνται προς την πλευρά του ότι τουλάχιστον σε δέματα μικρών ποσών θα παραδίδονται απευθείας από τη στιγμή που θα προκύπτει ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο hong kong αγορα 47 ευρω προιοντα ηχομωνωσης δωματιου,ηθελαν 130 ευρω για εκτελωνισμο.

Δεν το δεχθηκα και η εταιρεια μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει με αλλα συνοδευτικα που δεν θα χρειαστει να πληρωσω,για να δουμε...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα δέμα, 14 ευρώ η αξία, 3 το χρέωσε από έξω για κάποιο λόγο ο κινέζος, η έτσι το εκτίμησαν από το τελωνείο, προπληρωμένος ο φόρος βέβαια στα 14, και μου ήρθε να πληρώσω 3.10€ στα ΕΛΤΑ. (2.5€ τέλος εκτελωνισμου) 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

2.5€ τέλος εκτελωνισμου

Αυτό πάλι πως προέκυψε;

Όταν λες "δέμα" εννοείς 2 κιλά συν;

Έτσι ίσως εξηγείται.

5 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Απο hong kong αγορα 47 ευρω προιοντα ηχομωνωσης δωματιου,ηθελαν 130 ευρω για εκτελωνισμο.

Δεν το δεχθηκα και η εταιρεια μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει με αλλα συνοδευτικα που δεν θα χρειαστει να πληρωσω,για να δουμε...

Ποιος τα ήθελε τα 130€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτό πάλι πως προέκυψε;

Όταν λες "δέμα" εννοείς 2 κιλά συν;

Έτσι ίσως εξηγείται.

Ποιος τα ήθελε τα 130€?

Μικρό, ανεμιστήρακι ήταν, πολύ ελαφρύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τουλάχιστον  τα μέχρι τώρα δεδομένα φαίνονται αισιόδοξα και κινούνται προς την πλευρά του ότι τουλάχιστον σε δέματα μικρών ποσών θα παραδίδονται απευθείας από τη στιγμή που θα προκύπτει ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ.

2 ποστ μετά από το δικό σου....μάλλον δεν είναι τόσο αισιόδοξα τα δεδομένα. Και έχω διαβάσει και ίδια σενάρια και σε άλλα fora.

4 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Μου ήρθε σήμερα δέμα, 14 ευρώ η αξία, 3 το χρέωσε από έξω για κάποιο λόγο ο κινέζος, η έτσι το εκτίμησαν από το τελωνείο, προπληρωμένος ο φόρος βέβαια στα 14, και μου ήρθε να πληρώσω 3.10€ στα ΕΛΤΑ. (2.5€ τέλος εκτελωνισμου) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Απο hong kong αγορα 47 ευρω προιοντα ηχομωνωσης δωματιου,ηθελαν 130 ευρω για εκτελωνισμο.

Δεν το δεχθηκα και η εταιρεια μου ειπε οτι θα το ξαναστειλει με αλλα συνοδευτικα που δεν θα χρειαστει να πληρωσω,για να δουμε...

Κατλαβαίνεις φυσικά ότι η εταιρεία δεν είχε καμία υποχρέωση να κάνει κάτι και να κρατήσει απλά τη πληρωμή της.

Πες τους και κανα ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Στην ουρα του Ελτα εννοεις;

I blame Google keyboard for that! 😄

Αν και με τον καύσωνα τώρα, δεν απέχει ιδιαίτερα το ουρά από την πυρά. 😆

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...