Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δουλειά της Aliexpress αλλά του Εμπόρου που ταχυδρομεί το αντικείμενο.    https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

For all goods shipped from outside of EU and VAT-collected by AliExpress, our sellers and their logistics operators will need to include the Import One Stop Shop (IOSS) number of AliExpress in their import declaration into EU

 

------------------

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000022000&knowledge=1060070493&language=en

 

What if the package is held by customs?

As buyer is obligated to do the customs clearance, please contact the local customs to know the detained reason first:

1. Importing tax/document is required. Please pay the tax/provide the document for customs clearance.

2. Document from seller is missing. Please contact seller to get the required document, and then clear the customs.

If seller does not cooperate to provide the document, please open a dispute on the order page, providing the official document from the local customs to clarify the detained reason, so that AliExpress can step in.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kolossos είπε

Δυστυχώς η Aliexpress εκδίδει ένα τιμολόγιο όπου ΔΕΝ αναφέρεται ο αριθμός IOSS (εκδίδεται μετά την ολοκλήρωση/είσπραξη της πληρωμής). 

Κοιταξα και το δικο μου,δεν αναφερεται πουθενα τετοιος αριθμος .

Επισης δεν εχω διαβασει πουθενα να αναφερεται οτι πρεπει αυτος ο αριθμος να υπαρχει και στο invoice,ετσι δεν ξερω αν ισχυει αυτο ή ειναι φαουλ.Σιγουρα παντως δεν εκδιδεται μετα,ειναι ενας σταθερος αριθμος που υπαρχει ηδη.

You are required to display the amount of VAT paid by the buyer in the EU, by the time the ordering process is finalised (at the latest). You will need to produce an invoice showing the price paid by the buyer in EUR, this will need to be provided alongside your IOSS number during the customs declaration process. This allows the import VAT to be exempt when the goods pass through customs. You then report the VAT you collected at point of sale in the new monthly IOSS returns. 

Τελος,το IOSS πρεπει να  το παρουσιασει η εταιρεια κατα την τελωνειακη διαδικασια και αφορα το εκαστοτε καταστημα,πλην ομως σε ενα marketplace (Ali,ebay κτλ) υπαρχει μονο το IOSS του marketplace και οχι του εκαστοτε πωλητη.

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Τελος,το IOSS πρεπει να  το παρουσιασει η εταιρεια κατα την τελωνειακη διαδικασια και αφορα το εκαστοτε καταστημα,πλην ομως σε ενα marketplace (Ali,ebay κτλ) υπαρχει μονο το IOSS του marketplace και οχι του εκαστοτε πωλητη.

 

Συμφωνω βρε Βαγγο, αλλα η courier μου ζητουσε (και θα ξαναζητησει, γιατι ξαναπαργγειλα απο Ali) να ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ στο invoice. Πιθανον να το αντιμετωπισεις και εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε σημερα μυνημα απο το ταχυδρομειο να παω να παραλαβω δεμα (aliexpress )με χρέωση φπα 3,03 ευρώ (κόστος αγορας 12 ευρώ/ σε καθεστος μη αποδοσηε φπα κατω των 22 ευρώ ).Και της λεω της υπαλληλου ( με πολιτισμενο υφος ,καθως δεν μου φταιει σε τπτ η γυναικα ) - Μα καλα η αγορα εχει γινει Μαιο και μου εχει ερθει ενημερωση οτι εχει εισελθει στην χωρα  Ιουνιο.Η οδηγια ισχυει απο τον ιουλιο και εκει που επερνα καθε βδομαδα δεμα απο τον ταχυδρομο εχω να ξαναπαρω δεμα 1,5 μηνα.Οπως καταλαβαινω εσκεμενα δεν εστελναν δεματα στα ταχυδρομεια για να τα χρεώσουν αναδρομικα ολα φπα... οποτε μιλαμε για ΑΠΑΤΗ καθως η οδηγια δεν αναφερει πουθενα για αναδρομικη ισχυ οπως και οτι εσκεμενα δεν εκτελωνιζαν τα προιοντα . και μου λεει - ΝΑΙ έτσι ειναι οπως μου συμπληρωσε να προσεχω στις αγορεσ μου γιατι ξαναχρεωνουν πολλες φορες  φπα σε αγορες οπου το εχεις ηδη πληρωσει !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάτη είναι για να σου φάνε τα 3€?

Το ότι εδω και χρόνια τα δέματα απο τα ΕΛΤΑ εκτός Ευρώπης, μας έρχονται από 15 μέρες έως και 6 μήνες μετά (και αν έρθουν), το σκέφτηκες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

H απάτη είναι για να σου φάνε τα 3€?

Το ότι εδω και χρόνια τα δέματα απο τα ΕΛΤΑ εκτός Ευρώπης, μας έρχονται από 15 μέρες έως και 6 μήνες μετά (και αν έρθουν), το σκέφτηκες?

Καλά ισχύει και αυτό. Πριν καν μπει το μέτρο με τον ΦΠΑ αγόραζα συνέχεια μικροδέματα με αξία κάτω των 22€. Το πόσο καιρό περίμενα να έρθουν δεν λέγεται! 15 μέρες μετά αν ερχόταν θα φιλούσα τα χέρια των υπαλλήλων στα ΕΛΤΑ.
Εδώ θυμάμαι από ΗΒ είχα παραγγείλει (πριν βγει από Ε.Ε.) και έκανα 6 μήνες να το λάβω.

Μου έχουν πει (από τα ΕΛΤΑ) ότι έχουν τεράστιο φόρτο εργασίας και για αυτό αργούν. Το κατά πόσο ισχύει ή όχι δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω.

12 λεπτά πριν, vortex365 είπε

Μου ήρθε σημερα μυνημα απο το ταχυδρομειο να παω να παραλαβω δεμα (aliexpress )με χρέωση φπα 3,03 ευρώ (κόστος αγορας 12 ευρώ/ σε καθεστος μη αποδοσηε φπα κατω των 22 ευρώ ).Και της λεω της υπαλληλου ( με πολιτισμενο υφος ,καθως δεν μου φταιει σε τπτ η γυναικα ) - Μα καλα η αγορα εχει γινει Μαιο και μου εχει ερθει ενημερωση οτι εχει εισελθει στην χωρα  Ιουνιο.Η οδηγια ισχυει απο τον ιουλιο και εκει που επερνα καθε βδομαδα δεμα απο τον ταχυδρομο εχω να ξαναπαρω δεμα 1,5 μηνα.Οπως καταλαβαινω εσκεμενα δεν εστελναν δεματα στα ταχυδρομεια για να τα χρεώσουν αναδρομικα ολα φπα... οποτε μιλαμε για ΑΠΑΤΗ καθως η οδηγια δεν αναφερει πουθενα για αναδρομικη ισχυ οπως και οτι εσκεμενα δεν εκτελωνιζαν τα προιοντα . και μου λεει - ΝΑΙ έτσι ειναι οπως μου συμπληρωσε να προσεχω στις αγορεσ μου γιατι ξαναχρεωνουν πολλες φορες  φπα σε αγορες οπου το εχεις ηδη πληρωσει !!

Αυτό μου φαίνεται κουφό εμένα. Είχα παραγγείλει δέμα πριν μπει αυτό το καθεστώς και δεν μου χρέωσαν τίποτα. Κανονικά ο ταχυδρόμος ήρθε και το παρέδωσε. Στη προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.
Εγώ αν ήμουν στη θέση σου, θα έκανα ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά να δω τι παίζει. Γιατί το να έχει μπει στη χώρα πριν και να σε χρεώσουν, μου φαίνεται περίεργο (εφόσον μιλάμε για μικρής αξίας). Αν έχεις και το tracking να μπορείς να το αποδείξεις, πιστεύω θα μπορεί να γίνει κάτι. Εφόσον όμως το πλήρωσες (αν το πλήρωσες) δεν πιστεύω να κερδίσεις τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vortex365 είπε

Μου ήρθε σημερα μυνημα απο το ταχυδρομειο να παω να παραλαβω δεμα (aliexpress )με χρέωση φπα 3,03 ευρώ (κόστος αγορας 12 ευρώ/ σε καθεστος μη αποδοσηε φπα κατω των 22 ευρώ ).Και της λεω της υπαλληλου ( με πολιτισμενο υφος ,καθως δεν μου φταιει σε τπτ η γυναικα ) - Μα καλα η αγορα εχει γινει Μαιο και μου εχει ερθει ενημερωση οτι εχει εισελθει στην χωρα  Ιουνιο.Η οδηγια ισχυει απο τον ιουλιο και εκει που επερνα καθε βδομαδα δεμα απο τον ταχυδρομο εχω να ξαναπαρω δεμα 1,5 μηνα.Οπως καταλαβαινω εσκεμενα δεν εστελναν δεματα στα ταχυδρομεια για να τα χρεώσουν αναδρομικα ολα φπα... οποτε μιλαμε για ΑΠΑΤΗ καθως η οδηγια δεν αναφερει πουθενα για αναδρομικη ισχυ οπως και οτι εσκεμενα δεν εκτελωνιζαν τα προιοντα . και μου λεει - ΝΑΙ έτσι ειναι οπως μου συμπληρωσε να προσεχω στις αγορεσ μου γιατι ξαναχρεωνουν πολλες φορες  φπα σε αγορες οπου το εχεις ηδη πληρωσει !!

Και εμένα για δεματάκι αξίας 3€ που η αγορά του έγινε Ιούνιο από aliexpress και είχε μπει Ελλάδα πριν το νέο καθεστώς ( κάπου στα μέσα Ιουνίου, φαίνεται στο tracking) μου ήρθε μήνυμα από ελτά να πληρώσω 2.60€. Δεν το έχω παραλάβει ακόμα.... 

Επεξ/σία από funkopop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένω κι εγώ ένα που μπήκε Ιούνιο, ακόμα τίποτα.

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

H απάτη είναι για να σου φάνε τα 3€?

Το ότι εδω και χρόνια τα δέματα απο τα ΕΛΤΑ εκτός Ευρώπης, μας έρχονται από 15 μέρες έως και 6 μήνες μετά (και αν έρθουν), το σκέφτηκες?

Γιατί να "φάνε" έστω και 1 ευρώ αν δεν πρέπει; τους το χρωστάμε; και τι σχέση έχει η σωστή τιμολόγηση με την ταχύτητα παράδοσης;

Αν παραδέχτηκε η υπάλληλος πως κρατάνε δέματα επίτηδες για να χρεώσουν ΦΠΑ (έτσι κατάλαβα) χωρίς να προβλέπεται, σαφώς και είναι επιλήψιμο και πρέπει να καταγγελθεί. (ΕΕΤΤ)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2021 στις 6:38 ΜΜ, Doubt είπε

Αναμένω κι εγώ ένα που μπήκε Ιούνιο, ακόμα τίποτα.

Γιατί να "φάνε" έστω και 1 ευρώ αν δεν πρέπει; τους το χρωστάμε; και τι σχέση έχει η σωστή τιμολόγηση με την ταχύτητα παράδοσης;

Αν παραδέχτηκε η υπάλληλος πως κρατάνε δέματα επίτηδες για να χρεώσουν ΦΠΑ (έτσι κατάλαβα) χωρίς να προβλέπεται, σαφώς και είναι επιλήψιμο και πρέπει να καταγγελθεί. (ΕΕΤΤ)

 

Εμενα σήμερα μου ήρθε ένα δέμα αξίας 3.47€,το οποίο έγινε παραγγελία 30/05/2021,μπήκε στην χώρα στις 01/07/2021 και ειναι να πληρώσω επιπλέον 3.50€(!!!!!!!!).Άμα είναι να έχουμε τέτοιες υπερχρεωσεις για μικροπραγματα(τα οποία είναι πολύ χρήσιμα ομως)δύσκολα τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2021 στις 3:14 ΜΜ, sphinxgr είπε

H απάτη είναι για να σου φάνε τα 3€?

3€ επί πολλές χιλιάδες δέματα = είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

 

Με διαφορά η μεγαλύτερη και ασφαλέστερη κομπίνα/απατεωνιά/οικονομική εγκληματική ενέργεια είναι να μπορέσεις να «φας» από 1€-2€ από 1.000.000 κόσμο (τα νούμερα τυχαία).

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δω και πέρα μικροπράγματα αγοράζουμε μόνο αν πληρώσουμε τον Φ.Π.Α. 

Ελπίζω μόνο να προσαρμοστούν οι πωλητές στην σωστή αναγραφή της πληρωμής Φ.Π.Α. πάνω στο δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Σήμερα παρέλαβα από aliexpress αξίας 18€ με προπληρωμένο ΦΠΑ, ελτα 5€ χρέωση ΦΠΑ... 

καλά γιατί πλήρωσες Φ.Π.Α. ενώ ήταν προπληρωμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spooker είπε

καλά γιατί πλήρωσες Φ.Π.Α. ενώ ήταν προπληρωμένος?

Μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό εφόσον εκτελωνίστηκε και μου τα ζήτησαν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...