Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Εγώ ξέρω ότι η Ευρώπη το μόνο που παράγει είναι φόροι, μπορείς βέβαια αν θες να με πείσεις για το αντίθετο.

Η συζήτηση ειναι αν οι φόροι που πληρώνεις αξίζουν για τα αγαθά που παίρνεις. Αν νομίζεις οτι δεν αξίζουν για "λίγο" μπορείς να προσθήσεις να το αλλάξεις με την ψήφο σου. Αν νομίζεις οτι δεν αξίζουν καθόλου, τα αεροπορικά για Σομαλιλάνδη ειναι αρκετά φθηνά. 

Επεξ/σία από Skrobo
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

22 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εγώ ξέρω ότι η Ευρώπη το μόνο που παράγει είναι φόροι, μπορείς βέβαια αν θες να με πείσεις για το αντίθετο.

Παράγει και υπηρεσίες, διαφορετικά δεν θα επέλεγες να μείνεις στην Ευρώπη αλλά θα πήγαινες σε μια χώρα που παράγει προιόντα  όπως λες (Κίνα, Ινδία, Τουρκιά κτλ) σωστά; 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

 

Παράγει και υπηρεσίες, διαφορετικά δεν θα επέλεγες να μείνεις στην Ευρώπη αλλά θα πήγαινες σε μια χώρα που παράγει προιόντα  όπως λες (Κίνα, Ινδία, Τουρκιά κτλ) σωστά; 

Ε ας πληρώνουμε για τις υπηρεσίες που παράγουν άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Εκτός αν σε αυτό που είπες εννοούσες και την Ελλάδα...θύμισε μου παραγωγή υπηρεσιών;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Ε ας πληρώνουμε για τις υπηρεσίες που παράγουν άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Εκτός αν σε αυτό που είπες εννοούσες και την Ελλάδα...θύμισε μου παραγωγή υπηρεσιών;

Τουρισμός; Δεν είναι για εσένα αυτό παραγωγή υπηρεσιών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό τα δέματα κάθονται μήνες στο αεροδρόμιο. Όταν εφαρμοστεί και αυτό το μέτρο βλέπω να κάθονται μερικά χρόνια....

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια μπαταρία στο Ρολόι θα βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Μέχρι τώρα με 99 λεπτά έπαιρνες 10 από αυτές με ταχυδρομείο σ σπίτι σου. Ακόμα και από Ευρωπαϊκες αποθήκες, το κόστος αποστολής των μικροδεμαάτων θα είναι απαγορευτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Για μια μπαταρία στο Ρολόι θα βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Μέχρι τώρα με 99 λεπτά έπαιρνες 10 από αυτές με ταχυδρομείο σ σπίτι σου. Ακόμα και από Ευρωπαϊκες αποθήκες, το κόστος αποστολής των μικροδεμαάτων θα είναι απαγορευτικό.

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο παράδειγμα). Απλά θα πληρώνεις και ΦΠΑ άρα 99 λεπτά + 24% θα πηγαίνει στο 1.23. Σίγουρα είναι μια αύξηση αλλά όχι κάτι τρελό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός (τουλάχιστον στο συγκεκριμένο παράδειγμα). Απλά θα πληρώνεις και ΦΠΑ άρα 99 λεπτά + 24% θα πηγαίνει στο 1.23. Σίγουρα είναι μια αύξηση αλλά όχι κάτι τρελό. 

Μακάρι να είναι τόσο απλό και οι περισσότεροι δεν έχουμε πρόβλημα να γίνεται έτσι , αλλά πως θα εισπράττετε ο φπα από την Ελλάδα;; Θα πληρώνουμε στους Κινέζους και θα πως θα τον αποδίδουν και πως το τελωνείο π.χ. θα γνωρίζει ότι έχει πληρωθεί στην Ελλάδα να το αποδεσμεύσει;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι η ευρωπαϊκή ένωση θέλει να περιορίσει της εισαγωγές από Κίνα για ιδιώτες.

Το πιο ωραίο είναι ότι οι μεγάλοι Κινέζοι έχουν ήδη μεγάλες αποθήκες στην Ευρώπη εδώ και χρόνια οπωτε δεν αλλάζει τίποτα πρακτικά για εμάς.

Το όλο θέμα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, davarisx είπε

Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι η ευρωπαϊκή ένωση θέλει να περιορίσει της εισαγωγές από Κίνα για ιδιώτες.

Το πιο ωραίο είναι ότι οι μεγάλοι Κινέζοι έχουν ήδη μεγάλες αποθήκες στην Ευρώπη εδώ και χρόνια οπωτε δεν αλλάζει τίποτα πρακτικά για εμάς.

Το όλο θέμα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Βασικά θα παίρνει η ΕΕ το ΦΠΑ της και οι μεγάλοι το κάτι παραπάνω που σου φέρνουν τα προιόντα στην Ευρώπη.

Μικροπωλητές σε ali, ebay κλπ θα φάνε πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Bax είπε

δυστυχώς ξεχνάτε πολλοί το 15ευρω του κόστους εκτελωνισμού. 

Αν δεν αλλάξει αυτό από τα ΕΛΤΑ, τότε μόνο από Ε.Ε. αποθήκες. Μικροδέματα από Κίνα τέλος, μόνο για αξία 100€+ ίσως να έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Βασικά θα παίρνει η ΕΕ το ΦΠΑ της και οι μεγάλοι το κάτι παραπάνω που σου φέρνουν τα προιόντα στην Ευρώπη.

Μικροπωλητές σε ali, ebay κλπ θα φάνε πόρτα.

Για ποιό λόγο θα πρέπει να ενδιαφέρεται η ΕΕ τι θα κάνουν οι μικροπωλητές σε ali, ebay;

Αντίθετα, θα πρέπει να την ενιδαφέρει τι θα κάνουν οι μικροπωλητές στην ΕΕ.

13 ώρες πριν, Skrobo είπε

Η συζήτηση ειναι τα οι φόροι που πληρώνεις αξίζουν για τα αγαθά που παίρνεις. Αν νομίζεις οτι δεν αξίζουν για "λίγο" μπορείς να προσθήσεις να το αλλάξεις με την ψήφο σου. Αν νομίζεις οτι δεν αξίζουν καθόλου, τα αεροπορικά για Σομαλιλάνδη ειναι αρκετά φθηνά. 

https://www.tripadvisor.com/CheapFlightsSearchResults-g294440-a_airport0.ATH-a_airport1.MGQ-a_cos.0-a_date0.20210617-a_date1.20210624-a_formImp.4d8c49ea__2D__5be0__2D__4317__2D__ae83__2D__f59181e22ac2__2E__6438-a_nearby0.no-a_nearby1.no-a_nonstop.no-a_pax0.a-a_travelers.1-Mogadishu.html

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...