Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικά, αυτές τις ημέρες παρέλαβα 2 παραγγελίες από AliExpress (σε μικρούς φακέλους) από τα τέλη Ιουνίου, δηλαδή πριν την εφαρμογή των νέων μέτρων της 1ης Ιουλίου, αξίας € 15.27 και € 11.21 αντίστοιχα και πέρασαν κανονικά από το τελωνείο χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση ΦΠΑ. Αποκλείω την πιθανότητα να έλεγξαν από το tracking number πότε τα δέματα πέρασαν στην Ε.Ε. (στις αποθήκες του Βελγίου), που ήταν πράγματι πριν την 1η Ιουλίου και άρα φαίνεται να παραμένει ο τυχαίος δειγματοληπτικός έλεγχος μέχρι και σήμερα.

Επεξ/σία από antikinsor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2021 στις 7:02 ΜΜ, spooker είπε

to Aliexpress έχει και Live chat με υπάλληλο πέρα από το Bot. Καλό θα ήταν να τους κάνεις μια ενόχληση.
 

Δεν εχεις διαβασει τα σχολια μου, πιο πισω. 

Τέσσερα (4) μηνύματα Ιούλιο εως Αύγουστο στο Live chat, και ΔΕΝ μου απάντησαν σε κανένα! (μέσα σε 40 μερες) 

Για δοκιμασε και ΄συ τη τυχη σου, και πες μας.... 

Στις 14/8/2021 στις 2:01 ΜΜ, BackFromHell είπε

.......Το μυστικο; Δειτε το label που εχει βαλει ο Κινεζος στη συσκευασια, στο σημειο που γραφει την αξια του δεματος....

Και πως θα δούμε το LABEL αφού το δέμα βρίσκεται στην αποθήκη του εκάστοτε μεταφορέα??????? 

----------

EDIT: 

Μετα διάβασα και τα υπόλοιπα σχόλια των σχολιαστών. 

Όπως τα λέει ο Vasileios-gr, είναι!!!!! (Μπράβο Βασίλη) 

@heros Εχω παραλαβει εδω και καιρο το δεμα μου, δεν πληρωσα κατι επιπλεον, τους εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ, και δεν ειχα χρονο λογω δουλέιας να μπω στο φορουμ. 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η εγγραφη επωνυμη καταγγελια που εκανα στην ΕΕΤΤ μέσα Ιουλιου, δεν εχω λαβει ΚΑΝΕΝΑ email οπως περίμενα. Ουτε φωνη ουτε ακροαση, που λεμε. 

Εμπειρικα αναφερω, καταγγελια που εκανα σε κρατικη υπηρεσια για νοθευμενη βενζινη, μου απαντησαν μετα απο επτα (7) μηνες, και ο ελεγχος που εγινε μετα απο 7 μηνες δεν βρηκε ακαταλληλη τη βενζινη!!! 

(Κλασσικη αντιμετωπιση Δ.Υ. και υπηρεσιων, για να ΜΗΝ τους ξαναενοχλησεις.)

 

Επεξ/σία από kolossos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τρέλα χαρμόσυνα νεα ............... εκανα παραγελιες πριν δυο εβδομάδες και επαθα εγκεφαλικό οταν διαβασα για τις περιπτώσεις των 12 ευρω ανα πακέτο ....... τελικα τιποτα απο αυτα δεν ισχύει σημερα μου ηρθαν πολλα μαζι σε μια συσκευασία απο τον τρισαλι χωρις καμοια εξτρα χρεωση και ηρθαν απο ουγγαρια οχι απο τον εκτελωνισμο ελλαδας.. αυτο παντως δεν το ζητησα εγω μαλλον το κανανε οι κινεζοι απο μονοι τους .............

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Λοιπόν τρέλα χαρμόσυνα νεα ............... εκανα παραγελιες πριν δυο εβδομάδες και επαθα εγκεφαλικό οταν διαβασα για τις περιπτώσεις των 12 ευρω ανα πακέτο ....... τελικα τιποτα απο αυτα δεν ισχύει σημερα μου ηρθαν πολλα μαζι σε μια συσκευασία απο τον τρισαλι χωρις καμοια εξτρα χρεωση και ηρθαν απο ουγγαρια οχι απο τον εκτελωνισμο ελλαδας.. αυτο παντως δεν το ζητησα εγω μαλλον το κανανε οι κινεζοι απο μονοι τους .............

Μερα, να ρωτήσω ποια μεταφορική επέλεξες για τις παραγγελίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποιο οικονομική που βγαζει μονο του αναλόγως αυτα που παρήγγειλες να μας πουνε ομως τι εγινε σε οσους περασε βενιζελο; στο δικο μου το καλο ειναι οτι εκτελονιστικε εκει και 2ον οτι οι κινεζοι αποδοσαν το φπα. Επισης κανετε ομαδικες παραγελειες για να γλητωσετε και λεφτα απο τα κουπονια μην κανετε την χαζομαρα που εκανα εγω μεχρι σημερα που τα αγοραζα ενα ενα....... αν θελετε πολλα βλατε τα ολα μαζι στο καλαθι και παρτε τα με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Al_pacino είπε

Λοιπόν τρέλα χαρμόσυνα νεα ............... εκανα παραγελιες πριν δυο εβδομάδες και επαθα εγκεφαλικό οταν διαβασα για τις περιπτώσεις των 12 ευρω ανα πακέτο ....... τελικα τιποτα απο αυτα δεν ισχύει σημερα μου ηρθαν πολλα μαζι σε μια συσκευασία απο τον τρισαλι χωρις καμοια εξτρα χρεωση και ηρθαν απο ουγγαρια οχι απο τον εκτελωνισμο ελλαδας.. αυτο παντως δεν το ζητησα εγω μαλλον το κανανε οι κινεζοι απο μονοι τους .............

Φιλε ακριβως το ιδιο τιποτα εγω αποστολη απο Βουδαπεστη και μαλιστα μεσα σε ενα μηνα (συνηθως  επαιρνε 3 μηνες να ερθει) !!! Η κοπελα μου που ειχε παραγγειλει πιο παλια πληρωσε ενα τελος κοντα στα 3 ευρω για εκτελωνισμο πριν κανα μηνα

Επεξ/σία από Sotigris13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται να αγοράσω από Αμερικάνικο κατάστημα ενα ηλεκτρονικό εξάρτημα. Είναι δηλωμένο στην Ευρώπη (Ιρλανδία, αν έχει σημασία) στο IOSS.

Στο checkout  μου βάζει Ελληνικό ΦΠΑ (νομίζω, να και δεν το αναφέρει). Διστάζω όμως για την ώρα να κάνω την παραγγελία γιατί το σύνολο (φπα, μεταφορικά κλπ κπλ) βγαίνουν κοντά στο όριο των 150 ευρώ. Υπάρχει κάποια πιθανότητα, το εδώ τελωνείο να με βάλει να πληρώσω τίποτα έξτρα?   Το μαγαζί στέλνει με USPS, το οποίο νομίζω συνεργάζεται με τα δικά μας ΕΛΤΑ ( ή κάνω λάθος?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

150 ειναι το οριο του αντικειμενου.

Το Φ.Π.Α των ταχυδρομικων χρεώνεται,αλλά δεν περιλαμβάνετε στο όριο των 150 ευρώ.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η αναμονη εκκαθάρισης σημαίνει οτι τον ηπια?  Το δέμα ηρθε μεσω dhl (εταιρια dbrand) απο καναδα στις αποθηκες γερμανια και μετα ελλαδα

 

1110846500_Screenshot2021-09-02at15_29_49.png.616e95611503b6cb897497aef280421a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Απο καναδα και dhl; και το ρωτας; .... τι ποσο ειναι το δεμα;

45 ευρω. Mολις ειδα να λεει εισαγωγη στο Τελωνείο .. Αρα τοιμαζεται το @@

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

σημερα παρελαβα δεματακι αξιας γυρω στα 23€ με φπα πληρωμενο (IOSS). 

Το παρελαβα απο τα Ελτα, και δεν ειχε καμια επιπλεον χρεωση, ουτε φερε αποδεικτικα κλπ μλκιες. 

Η παραγγελια ηταν αρχες Αυγουστου απο το τρις-Αλι. Δυστυχως δεν εχουμε παντα την επιλογη των Ελτα. 

(οπως ειχα γραψει παλαιοτερα, το προηγουμενο δεμα απο τρις-Αλι μου ηρθε με Ups, αν και ειχα επιλεξει τοτε EMS, και η Ups εψαχνε πως να με γδαρει, με ταλαιπωρησαν πολυ. Ειχα πληρωσει οπως ειχα πει φπα (IOSS), και η συνολικη αξια ήταν γυρω στα 100€.) 

Επεξ/σία από kolossos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kolossos είπε

(οπως ειχα γραψει παλαιοτερα, το προηγουμενο δεμα απο τρις-Αλι μου ηρθε με Ups, αν και ειχα επιλεξει τοτε EMS, και η Ups εψαχνε πως να με γδαρει, με ταλαιπωρησαν πολυ. Ειχα πληρωσει οπως ειχα πει φπα (IOSS), και η συνολικη αξια ήταν γυρω στα 100€.) 

Τελικά πόσο πλήρωσες τότε στην UPS;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα σήμερα δυο δέματα από aliexpress, ένα με πληρωμένο φπα και ένα χωρίς πληρωμένο φπα από παραγγελία πριν 1/7 και έξοδο από τελωνείο 3/8. Και στα δυο δεν πλήρωσα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...