Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kolossos είπε

Τα εχω γραψει σε προηγουμενο post μου. 😁

Ο τιμοκαταλογος απ' οτι κατάλαβα, αφορά τα δέματα που δεν έχουν προπληρώσει τον ΦΠΑ μέσω IOSS.

Με την καταγγελια κανα νεοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, greekboy είπε

Με την καταγγελια κανα νεοτερο?

Τιποτα βρε παιδια!!!!................. 

Αν δεν πήγε στον κάλαθο, υποθέτω οτι μετά από μερικά χρόνια που θα το έχω ξεχάσει, θα μου έρθει κάποιο email από την ΕΕΤΤ.  

Στην Ελλαδα, απ' οτι καταλαβα, σου δινουν 2 επιλογες. Η μια ειναι να κανεις καταγγελια για να βρεις υποτιθεται το δικιο σου, αλλα θα περασουν τοσα χρονια ωστε να το ξεχασεις. (Εκτος εαν εισαι δικηγορος, και μοιραζεις εξωδικα σαν τα email). 

Η δευτερη (καλή ώρα) ειναι να μπαινεις στα forums, και να λες το πονο σου, ετσι για εκτονωση και παρηγορια απο τους συμφουριτες... LOL  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kolossos είπε

Τιποτα βρε παιδια!!!!................. 

Αν δεν πήγε στον κάλαθο, υποθέτω οτι μετά από μερικά χρόνια που θα το έχω ξεχάσει, θα μου έρθει κάποιο email από την ΕΕΤΤ.  

Στην Ελλαδα, απ' οτι καταλαβα, σου δινουν 2 επιλογες. Η μια ειναι να κανεις καταγγελια για να βρεις υποτιθεται το δικιο σου, αλλα θα περασουν τοσα χρονια ωστε να το ξεχασεις. (Εκτος εαν εισαι δικηγορος, και μοιραζεις εξωδικα σαν τα email). 

Η δευτερη (καλή ώρα) ειναι να μπαινεις στα forums, και να λες το πονο σου, ετσι για εκτονωση και παρηγορια απο τους συμφουριτες... LOL  

29/07 έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ επειδή το τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ αρνήθηκε να μου επειστρέψει τα 12 ευρώ του τέλους επανεξέτασης δασμών ως όφειλε. Απάντηση με τον αριθμό πρωτοκόλλου έλαβα στις 31/08!! Στο μέιλ μου έγραφαν ότι τα ΕΛΤΑ έχουν προθεσμία να μου απαντήσουν μέχρι 5/10. Να σημειώσω ότι το 2019 που ειχα κάνει πάλι καταγγελία στην ΕΕΤΤ για πάροχο κινητής , είχα λάβει απάντηση με τον αρ.πρωτ. την επόμενη μέρα και η προθεσμία απάντησης ήταν 28 μέρες μετά!

Στο δια ταύτα, την Τρίτη 07/09 με πήρε τλφ η καινούργια προϊσταμένη του τοπικού κατ/τος, μου ζήτησε χίλια συγνώμη για την  ταλαιπωρία και χθες 8/9 πήγα και μου έδωσε τα 12 ευρώ.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mar.pan. είπε

29/07 έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ επειδή το τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ αρνήθηκε να μου επειστρέψει τα 12 ευρώ του τέλους επανεξέτασης δασμών ως όφειλε. Απάντηση με τον αριθμό πρωτοκόλλου έλαβα στις 31/08!! Στο μέιλ μου έγραφαν ότι τα ΕΛΤΑ έχουν προθεσμία να μου απαντήσουν μέχρι 5/10. Να σημειώσω ότι το 2019 που ειχα κάνει πάλι καταγγελία στην ΕΕΤΤ για πάροχο κινητής , είχα λάβει απάντηση με τον αρ.πρωτ. την επόμενη μέρα και η προθεσμία απάντησης ήταν 28 μέρες μετά!

Στο δια ταύτα, την Τρίτη 07/09 με πήρε τλφ η καινούργια προϊσταμένη του τοπικού κατ/τος, μου ζήτησε χίλια συγνώμη για την  ταλαιπωρία και χθες 8/9 πήγα και μου έδωσε τα 12 ευρώ.

Πολύ ωραίος φίλε!

Τους τακτοποίησες κανονικά.
👍

Έτσι θέλει, καταγγελίες.
Με τα παλιολαμόγια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να φτιάξω νέο θέμα. Με τις αποστολές μέσα από ευρωπαϊκή ένωση τι ισχύει. Παράδειγμα ένας Γερμανός στέλνει ένα αντικείμενο αξίας 1000€ μετά από αγορά στο ebay στην Ελλάδα. Παλιά δεν πλήρωνες τίποτα παραπάνω. Τώρα τι έχει αλλάξει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spooker είπε

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να φτιάξω νέο θέμα. Με τις αποστολές μέσα από ευρωπαϊκή ένωση τι ισχύει. Παράδειγμα ένας Γερμανός στέλνει ένα αντικείμενο αξίας 1000€ μετά από αγορά στο ebay στην Ελλάδα. Παλιά δεν πλήρωνες τίποτα παραπάνω. Τώρα τι έχει αλλάξει? 

Τίποτα. Εντός ΕΕ δεν πληρώνεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spooker είπε

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να φτιάξω νέο θέμα. Με τις αποστολές μέσα από ευρωπαϊκή ένωση τι ισχύει. Παράδειγμα ένας Γερμανός στέλνει ένα αντικείμενο αξίας 1000€ μετά από αγορά στο ebay στην Ελλάδα. Παλιά δεν πλήρωνες τίποτα παραπάνω. Τώρα τι έχει αλλάξει? 

Στην τιμή του ebay και για αποστολή στην Ελλάδα χρεώνεται ελληνικος ΦΠΑ που το πληρώνεις άμεσα σαν να αγόραζες από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Στην τιμή του ebay και για αποστολή στην Ελλάδα χρεώνεται ελληνικος ΦΠΑ που το πληρώνεις άμεσα σαν να αγόραζες από εδώ.

Μήπως αυτό γίνεται μόνο σε όσους συμμετέχουν στο ebay global-shipping-program? Αν ο άλλος στείλει με απλό ταχυδρομείο η κάποιο courier αυτό δεν θα σταματήσει τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spooker είπε

Μήπως αυτό γίνεται μόνο σε όσους συμμετέχουν στο ebay global-shipping-program? Αν ο άλλος στείλει με απλό ταχυδρομείο η κάποιο courier αυτό δεν θα σταματήσει τελωνείο? 

Ο πωλητης θα πρεπει να γνωριζει και να κανει τις διαδικασιες

Διαφορετικα μπορει να βαλει σε μπελαδες τον αγοραστη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ο πωλητης θα πρεπει να γνωριζει και να κανει τις διαδικασιες

Διαφορετικα μπορει να βαλει σε μπελαδες τον αγοραστη

 

σίγουρα οι πωλητές δεν μπορούν να γνωρίζουν τις διαδικασίες για κάθε χώρα. Οπότε καταλαβαίνω πως είναι πολύ πιθανό δέμα από Ευρωπαική ένωση να σταματήσει τελωνείο για απόδοση ΦΠΑ και τα κερατιάτικα των courier.
Ας πουμε πως γίνεται μια συνεννοήση με τον πωλητή. Τι πρέπει να κάνει για να αποδόσει τον ΦΠΑ και να μην σταματήσει το δέμα στο τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν Υπάρχει ουδεμία περίπτωση δέμα από Ε.Ε. να σταματήσει στο τελωνείο , εκτός και αν περιέχει καπνικά ή άλλα προϊόντα που δεν διακινούνται ελεύθερα στην Ένωση.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλητες μπορουν να γνωριζουν και πρεπει να γνωριζουν πως θα πουλανε εντος ΕΕ

Ο αγοραστης δεν ξερει τι διαδικασιες χρειαζονται και δεν τον αφορουν 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Δεν Υπάρχει ουδεμία περίπτωση δέμα από Ε.Ε. να σταματήσει στο τελωνείο , εκτός και αν περιέχει καπνικά ή άλλα προϊόντα που δεν διακινούνται ελεύθερα στην Ένωση.

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες (και δεν αμφιβάλλω) πως εξασφαλίζεται μετά η απόδοση VAT στην χώρα προορισμού?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...