Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγελια ενα σκατολοειδη  απο τον αλι αξιας 1,30 μεταφορικα 0,99 συνολο 2,29 .......ημερομηνία παραγγελίας 9 ΙΟΥΝΙΟΥ !!  ο παπαρας ο κινεζος το στέλνει ...... 10/6 ενα μίνα μετα ........γιατι.....;; επειδη μπορεί..........φτάνει ελλαδα 27/6 μετα απο 17 μερες ........ ημερομηνία ρεκορ .......και μετα η αποστολή εξαφανίζετε ..........μετα απο 1 μηνα αγνοείτε η τυχη της ζητάω refund το παίρνω.......  παίρνανε 2 μηνες ακομα και ξαφνικα έρχεται ενας αριθμος φορτωτικής που δεν τον ξερει η μανα του χωρις αποστολέα ετσι απλα ξεκίνησε απο το αεροδρόμιο με ημερομηνία 3/9 και καλα εκτελωνίστηκε ............ και στις 23/9 εδέησε να ερθει στο ταχυδρομείο της γειτονιάς ........ έρχεται μήνυμα ρε τι ειναι αυτο; τι ειναι αυτο;  ειναι αυτο που ειχε χαθεί ζητάνε για εκτελωνισμό και φπα 2.70 ΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΦΤΟ !!! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ομως δεν υποτιθεται οτι με την επιβολη αυτων των φορων, οτι η διαδικασια πλεον θα επιταχυνοταν? η ειναι ακομα νωρις να μιλαμε γιαυτο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

ομως δεν υποτιθεται οτι με την επιβολη αυτων των φορων, οτι η διαδικασια πλεον θα επιταχυνοταν? η ειναι ακομα νωρις να μιλαμε γιαυτο??? 

Απο την προσωπικη μου εμπειρια με Ali, θα ελεγα οτι αυτο ισχυει.

Αλλα σιγουρα αν καποιος κανει 100 παραγγελιες καποιες θα εχουν αρρυθμιες.

Για παραγγελιες απο Αγγλια αντιθετα πιστευω οτι ισως θα ειναι χειροτερα απο πριν

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω στην ιδια κατασταση. Εφτασε μετα απο 2 μηνες και μου βαζουν φορους (ΕΛΤΑ απο aliexpress) . Στην περιπτωση μη παραλαβης ξερουμε τι γινεται? refund και το δεμα παει πισω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμένω τώρα στα κοντά μια GPU, την οποία όμως είχα προ-παραγγείλει 1 χρόνο πριν απο Γερμανία, γνωρίζει κανείς αν με τα νέα μέτρα θα πληρώσω και εδώ ΦΠΑ ? Δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω 34 σελίδες.

Edit: Να αναφέρω ότι η παραγγελία δεν είναι ούτε μέσω ebay ούτε μέσω ali αλλά απο ένα μεγάλο κατάστημα της Γερμανίας.

Επεξ/σία από nikos032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αρκετοί εξακολουθείται να πληρώνεται παράνομα και καταχρηστικά ΦΠΑ+τέλη εκτελωνισμού, χωρίς να αντιδράτε ουσιαστικά (η διαμαρτυρία εδώ στο forum δεν είναι αντίδραση).

Μπράβο παιδιά, συνεχίστε έτσι να επιβραβεύεται την κρατική ανομία... Τα ΕΛΤΑ και το κράτος γενικότερα χρειάζονται χρήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω κάποια πράγματα τα οποία έχω πληρώσει φπα και τα σχετικά. Αν τα Ελτα μου ζητήσουν φπα και τέλη εκτελωνισμού, ποια εγκύκλιο να τους δείξω για να τους κόψω τον τσαμπουκά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Περιμένω κάποια πράγματα τα οποία έχω πληρώσει φπα και τα σχετικά. Αν τα Ελτα μου ζητήσουν φπα και τέλη εκτελωνισμού, ποια εγκύκλιο να τους δείξω για να τους κόψω τον τσαμπουκά?

Καμία.

Θα πρέπει για κάθε παραγγελία, να μην παραλάβεις και να κάνεις αίτηση επανεξέτασης (κόστος 12€). Αν δικαιωθείς, θα τα πάρεις πίσω.

Αλλιώς θα πλερώσεις και θα σου κόψουν αυτοί τον τσαμπουκά

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theoritikos είπε

Περιμένω κάποια πράγματα τα οποία έχω πληρώσει φπα και τα σχετικά. Αν τα Ελτα μου ζητήσουν φπα και τέλη εκτελωνισμού, ποια εγκύκλιο να τους δείξω για να τους κόψω τον τσαμπουκά?

Εσύ το πλήρωσες στο κατάστημα, που το κατάστημα έγραφε "inclueded VAT" ή κάτι σχετικό. Είσαι σίγουρος ότι το κατάστημα με την σειρά του πλήρωσε; Φαντάζομαι θα χρειαστείς κάποιο αντίστοιχο αποδεικτικό γι αυτό πριν κάνεις την οποιαδήποτε ένσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εσύ το πλήρωσες στο κατάστημα, που το κατάστημα έγραφε "inclueded VAT" ή κάτι σχετικό. Είσαι σίγουρος ότι το κατάστημα με την σειρά του πλήρωσε; Φαντάζομαι θα χρειαστείς κάποιο αντίστοιχο αποδεικτικό γι αυτό πριν κάνεις την οποιαδήποτε ένσταση.

Πρέπει το κατάστημα να πληρώνει την κάθε παραγγελία που κάνουμε, την στιγμή που κάνουμε checkout? Τρέχα-γύρευε αν ισχύει αυτό, όταν κάνουμε αγορές 1-2 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον η κοροιδια τελος....... ηρθε σημερα δεύτερη παραγγελιά που ειχα κανει στις 2 αυγουστου απο τον τρισαλι και στο τελωνείο ζητάνε αλλα 3 ευρω......... εφοσον ειναι στο ios αυτοματα απο το ιδιο το alli και το εχει παρακρατήσει δεν νομιζω να μην το εχει αποδώσει ο κινεζος που πουλουσε το αντικείμενο ..........αυριο παω συνήγορο του καταναλωτή  και θα κανω καταγγελία οποιος εκανε η ξερει τι πρεπει να προσκομίσω για να δείξω οτι εχω πραξει τα νόμιμα ας μας πει.......... πρεπει να βγαλω sceenshot σε φωτοτυπία την αγορα που λεει οτι εσωκλειεται ο φπα για κατι που αγορασα 3 ευρω μαζι με μεταφορικα;;;

επισης δεν ξερω γιατι αλλαζουν το τρακινκ ναμπερ σε αλλο πως θα καταλάβει ο π@παπαρας ο ali ποια αποστολή αφορα ποια ;;

Επεξ/σία από Al_pacino
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Al_pacino είπε

Λοιπον η κοροιδια τελος....... ηρθε σημερα δεύτερη παραγγελιά που ειχα κανει στις 2 αυγουστου απο τον τρισαλι και στο τελωνείο ζητάνε αλλα 3 ευρω......... εφοσον ειναι στο ios αυτοματα απο το ιδιο το alli και το εχει παρακρατήσει δεν νομιζω να μην το εχει αποδώσει ο κινεζος που πουλουσε το αντικείμενο ..........αυριο παω συνήγορο του καταναλωτή  και θα κανω καταγγελία οποιος εκανε η ξερει τι πρεπει να προσκομίσω για να δείξω οτι εχω πραξει τα νόμιμα ας μας πει.......... πρεπει να βγαλω sceenshot σε φωτοτυπία την αγορα που λεει οτι εσωκλειεται ο φπα για κατι που αγορασα 3 ευρω μαζι με μεταφορικα;;;

επισης δεν ξερω γιατι αλλαζουν το τρακινκ ναμπερ σε αλλο πως θα καταλάβει ο π@παπαρας ο ali ποια αποστολή αφορα ποια ;;

Ο κινέζος αν το απέδωσε πρέπει να μπορεί να σου δώσει το αποδεικτικό πληρωμής του.
Δεν έχω κάνει ποτέ καταγγελία αλλά φαντάζομαι χρειάζεται να προσκομίσεις ότι αποδεικνύει τους ισχυρισμούς σου. 
Δεν ξέρεις εσύ την αντιστοιχία των tracking ? Δοκίμασε το package radar. Αρκετές φορές δείχνει την αλληλουχία

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε sms να παραλαβω δεμα απο τα ΕΛΤΑ και να πληρωσω 2.70 τελη εκτελωνισμου,ειμαι περιεργος να δω τι ειναι γιατι σε οτι εχω παραγγειλει εχει πληρωθει ο VAT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, czarjuly είπε

Μου ηρθε sms να παραλαβω δεμα απο τα ΕΛΤΑ και να πληρωσω 2.70 τελη εκτελωνισμου,ειμαι περιεργος να δω τι ειναι γιατι σε οτι εχω παραγγειλει εχει πληρωθει ο VAT

Δες παλιες αποστολες που ισως χαθηκαν ακομα και μετα απο 1 ιουλιου.......... αν δεις οτι δεν ταιριαζουν τα τρακινκ παιζει καποια πουστια τον ελτα..........αν θες παμε ολοι μαζι για καταγγελίες ............ να γινει πανηγύρι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...