Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εδω για το θεμα μας υπεύθυνος ειναι ο συνήγορος του πολιτη για ΔΗΜΟΣΙΟ και οχι του καταναλωτή αυτο ειναι για ιδιώτες.

Λοιπόν παιδια σας εχω νεα δυσάρεστα ............οτι ήμαστε ενα μπουρδελο το ξέρετε πειρα τηλέφωνο τον συνήγορο του πολιτη και λεει οτι εμεις θα κανουμε συλογικα ελενχο λεει οτι στέλνουμε χαρτια και παίρνουμε τηλέφωνο και τους λεω ναι ........... αμα το σηκώσουνε να μου το πειτε και εμενα ....... η αμα σας απαντησουνε .......... και μου λεει η διαδικασια αυτη ειναι............. κοινος και χαρτι προτοκολου να παρεις απο την αναφορα τιποτα δεν μπορεις να κανεις .............

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1nsom-n1k είπε

Επειδή ήταν η πρώτη μου αγορά από ebay , από ότι καταλαβαίνω, το δέμα δεν έχει περάσει ακόμα από τελωνείο , σωστά; 

ScreenShot_2349.jpg

ScreenShot_2360.jpg

ναι απο οτι φαινεται δεν εχει περασει ακομα τελωνειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας έχω παραγγείλει ένα μικρό δεματακι από eBay και το ebay μου έβαλε να πληρώσω 24% φόρο... έρχεται στην Ελλάδα κ μου ζητάνε να πληρώσω ξανά τον φόρο οπότε τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ;(ζητάω από eBay τα λεφτά του  φόρου πίσω και τα δίνω στα ΕΛΤΑ ή κάνω κάτι άλλο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει παραγγείλει απο alliexpress αυγουστο-σεπτεμβριο και περιμένει να του έρθουνε πραγματα σε περίπτωση που ειναι είτε ομαδικη αποστολη ειτε μεμονωμένα ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ μπείτε εδω και πειτε μας αν σας βαζουνε παρανομο τελωνιο απο 2.50 εως 2.90 εως συνήθως..... και οσα ειναι ανεξαρτητος ποσου κατω των 150 ευρω.

Οταν κανετε παραγγελίες ΠΡΙΝ ερθουν τα πράγματα  αν δεν βαζουν προφορμα απο μονη τους ΘΑ ΤΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ! για να φενετε η πληρωμή φπα γιατι και στα ταχυδρομεία λενε τουλαχιστον στο δικο μου οτι απο εδω και περα θα φορολογούνται ολα ....... πραγμα παρανομο !!

Οποτε εφοσον αυτοι το θεωρουν φυσιολογικό θα μπαίνετε μεσα και θα τους ταράζετε στις καταγγελίες αφιερώστε 20 λεπτα επισυνάπτεται και τα screenshot σε οσα δεν εχουν προφορμα να φαίνεται οτι το φπα στην αγορα εχει κρατηθεί.

Το λινκ ειναι εδω ........ https://www.synigoros.gr/?i=submission-system.el.upobolianaforasform

και θα βαζεται :

( Υπηρεσία/Οργανισμός με την οποία σχετίζεται η αναφορά)

Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων των ΕΛΤΑ (Γ.Ε.Τ.Α.) 

Αντε καντε ολοι για να το παρουν σοβαρα υπόψιν τουλάχιστον να σταματήσει αυτη η χρέωση...... (οπου ειμαι λαθος ......αν ειμαι.......διορθώστε με) θελω βέβαια να ελπιζω οτι οι κινεζο αουγκανοι το αποδίδουν το φπα ως ios........ οπότε παμε ολοι μαζι μην περιμένετε να κανουν δουλεια μονο ενα δυο ατομα γιατι αυτο αφορα ολους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λένε ότι στέλνουν από Σιγκαπούρη. 

Άρα αν δεν σε χρεώσουν αυτοί Φ.Π.Α. θα τον χρεωθείς εσύ. Επιπλέον έξοδα εκτελωνιστή , που αν είναι κούριερ είναι αυξημένα.

Σε κάθε περίπτωση για παραγγελίες από τρίτη χώρα, πάνω από 150 ευρώ, δεν σε χρεωνουν Φ.Π.Α πουθενά και το εκτελωνίζεις εδώ.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι από τρίτη χώρα και πληρώσω κανονικά μέσω IOSS τους φόρους κλπ, αυτό σημαίνει ότι θα περάσει απευθείας χωρίς έξτρα διαδικασία από εδώ;

Άρα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποια ιδιωτική εταιρεία τύπου dhl, χωρίς να χρεωθώ έξοδα εκτελωνισμού από αυτούς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ναι αυτό σημαίνει. Δεν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού αν έχεις πληρώσει το Φ.Π.Α. 

 

Διάβασε λιγάκι το θρεντ, έστω μερικά ποστ παραπάνω από το δικό σου, γιατί βρίθει από μηνύματα που, στην καθημερινή πράξη στο ταμείο στο ταχυδρομείο, ισχύει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γράφω τι σημαίνει και πιό είναι το σωστό. 

Το ότι υπάρχουν προβλήματα δεν αναιρούν αυτά που γράφω.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maerou είπε

Καλημέρα. Σε περίπτωση που παραγγείλω κάτι από τρίτη χώρα και πληρώσω κανονικά μέσω IOSS τους φόρους κλπ, αυτό σημαίνει ότι θα περάσει απευθείας χωρίς έξτρα διαδικασία από εδώ;

Άρα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποια ιδιωτική εταιρεία τύπου dhl, χωρίς να χρεωθώ έξοδα εκτελωνισμού από αυτούς; 

 

53 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ναι αυτό σημαίνει. Δεν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού αν έχεις πληρώσει το Φ.Π.Α. 

 

Όχι, δε σημαίνει από μόνο του αυτό αν δεν έχει ακολυθήσει ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΑ τις οδηγίες ο προμηθευτής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...