Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, TheoAlex50 είπε

Από aliexpress έχω παραλάβει 20 δεματακια τις τελευταίες μέρες, δεν έχει χρεωθεί κάτι μέσω των ελτα που μου τα παραδίδουν. 

Με ποιά μέθοδο αποστολής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Aliexpress saver shipping, ciaoniao super economy global. 

Σίγουρα ήταν Cainiao super economy global;
Μήπως ήταν Cainiao super economy;

Γιατί άλλοι συμφορουμίτες έχουν αναφέρει έξτρα χρεώσεις με Cainiao super economy global.

Εδώ και η εξήγηση της διαφοράς των 2.

Στις 6/11/2021 στις 9:12 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Το 'Cainiao super economy' χρησιμοποιεί tracking number αυτό το διάστημα από το Bpost (UH.......BE). Βέβαια, αυτό μπορεί να αλλάξει. Πρόσεξε ποια είναι η διαφορά: Στην 'Cainiao super economy', ο Κινέζος τυπώνει το tracking number από την ΙΔΙΑ την πλατφόρμα του Aliexpress. Στην 'Cainiaio super economy GLOBAL', το τυπώνει από το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ σύστημα της Yanwen.... Και ως εκ τούτου, για αυτό η 'Cainiao super economy' είναι ασφαλής, σαν τρόπος αποστολής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλησα εκει με τον υπεύθυνο μου ειπε οτι στο αεροδρομιο οταν παίρνεις και δεν το σηκωνει κανεις και καλα δεν ειναι οτι δεν ειναι εκει κανεις για να το σηκωσει ειναι λεει οτι ειναι επειδή ειναι πολλα τα τηλεφωνα σου δειχνει οτι δεν το σηκώνει κανεις και οτι αργοτερα θα βαλουν τηλεφωνικό κεντρο......... βεβαια αλλα μου ειπε με το στομα και αλλα γράψανε στην αναφορα.

Επισης ειπε οτι τα ταχυδρομεία απο ολο τον κοσμο που στέλνουν απο τριτες χωρες δεν στελνει σωστα τα χαρτια και μας χρεώνουν και εδω τα γ@μισιατικα επειδη ειναι υποχρεωμένη βαση νομου.........τωρα οταν κατι κανει πχ.25δολαρια και βαζει ο κινεζος στην ετικέτα 5 με laybel (απο τοτε που τα βαζανε ως sample η gift - λες και οι τελωνειακοι ειναι μ@λακες) δεν ξερω αν ειναι μαλακια του πωλητή η του ταχυδρομείου που το στελνει ετσι λαθος ωστε οταν ειναι αλλα νταλα μας χρεώνουν και εδω........ οποτε πιασε το αυγο και κουρευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για πέστε ρε παιδιά. Μικροδέματα αξίας μέχρι 10 ευρώ έχει παραλάβει κανείς τελευταία από ali. Τι παίζει περνάνε ως έχει ή πέφτει και χαράτσι από ΕΛΤΑ.

Από την άλλη κάνουν και οι κινέζοι κόλπα. Σου λέει αξία προιόντος  20 λεπτά και έξοδα αποστολής 1,80 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση οι κινέζοι αποδίδουν ΦΠΑ για τα 20 μόνο λεπτά;;; Αν είναι έτσι καλά κάνουν και τα ΕΛΤΑ μετά και βάζουν χαράτσι.

Οθόνη αξίας 18€ περρίπου με AliExpress Standard shipping ήρθε αν θυμάμαι σωστά με ΕΛΤΑ

Μπαταρία tablet αξίας 10€ με Seller's Shipping Method και ήρθε με Speedex

Και τα 2 χωρίς πρόβλημα περιμένω και ένα battery activator-charger με Cainiao Standard For Special Goods ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

9 ώρες πριν, thant είπε

Υπάρχουν πολλοί που διαμαρτύρονται οτι ενώ πληρώσανε το ΦΠΑ ο κινέζος δεν το δήλωσε. Το τοπίο ακόμα είναι θολό και ο καθένας κάνει οτι θέλει.

Εγω προσωπικά σταμάτησα να αγοράζω απο κίνα μέχρι να σταματήσουν και τα παράπονα με τις διπλοχρεώσεις..

Το τοπίο νομίζω είναι αρκετά ξεκάθαρο. Υπάρχει μια πλατφόρμα όπου δηλώνεις αξία και καταβάλεις τον φόρο σου. Τώρα αν ο Κινέζος δεν το κάνει σωστά, ή προσπαθήσει να βάλει φόρο στην τσέπη δηλώνοντας μικρότερη αξία, δεν φταίνε ούτε οι πλατφόρμες ούτε το τοπίο.

4 ώρες πριν, Al_pacino είπε

Οταν μιλησα εκει με τον υπεύθυνο μου ειπε οτι στο αεροδρομιο οταν παίρνεις και δεν το σηκωνει κανεις και καλα δεν ειναι οτι δεν ειναι εκει κανεις για να το σηκωσει ειναι λεει οτι ειναι επειδή ειναι πολλα τα τηλεφωνα σου δειχνει οτι δεν το σηκώνει κανεις και οτι αργοτερα θα βαλουν τηλεφωνικό κεντρο......... βεβαια αλλα μου ειπε με το στομα και αλλα γράψανε στην αναφορα.

Επισης ειπε οτι τα ταχυδρομεία απο ολο τον κοσμο που στέλνουν απο τριτες χωρες δεν στελνει σωστα τα χαρτια και μας χρεώνουν και εδω τα γ@μισιατικα επειδη ειναι υποχρεωμένη βαση νομου.........τωρα οταν κατι κανει πχ.25δολαρια και βαζει ο κινεζος στην ετικέτα 5 με laybel (απο τοτε που τα βαζανε ως sample η gift - λες και οι τελωνειακοι ειναι μ@λακες) δεν ξερω αν ειναι μαλακια του πωλητή η του ταχυδρομείου που το στελνει ετσι λαθος ωστε οταν ειναι αλλα νταλα μας χρεώνουν και εδω........ οποτε πιασε το αυγο και κουρευτώ.

Προσωπικά θα ζητούσα αποδεικτικό πληρωμής φόρου. Σίγουρα κάτι θα μπορεί να δώσει έστω και printscreen. Αν δεν το έστελνε θα άνοιγα dispute σίγουρα στο AliExpress. Αν δεν με βοηθούσε απλά θα το μαύριζα και δεν θα αγόραζα ξανά τίποτα !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Σίγουρα ήταν Cainiao super economy global;
Μήπως ήταν Cainiao super economy;

Γιατί άλλοι συμφορουμίτες έχουν αναφέρει έξτρα χρεώσεις με Cainiao super economy global.

Εδώ και η εξήγηση της διαφοράς των 2.

 

Ναι global. Ήταν και ο μόνος διαθέσιμος τρόπος σε κάποια προϊόντα που πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντικείμενα κάτω των 150 ευρώ είναι χωρίς τελωνείο. 

Αν το αντικείμενο είναι μεγαλύτερης αξίας, θα πληρώσεις Φ.Π.Α. και έξοδα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη συνήθως ψώνιζα απο τον τρισαλη και σπανια απο εκει το ειχα ξεχάσει..... ελπιζω αυτη η πλατφορμα να βαζει σωστα τις προφορμες για να μην υπαρχει θεμα τελωνιου οπως εχουμε προβλημα με τον αλλι.... οπωτε λογικα στο bangood δεν υπαρχει πλεον θεμα με τους διαφορετικους τροπους αποστολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 1:45 ΠΜ, Al_pacino είπε

επειδη συνήθως ψώνιζα απο τον τρισαλη και σπανια απο εκει το ειχα ξεχάσει..... ελπιζω αυτη η πλατφορμα να βαζει σωστα τις προφορμες για να μην υπαρχει θεμα τελωνιου οπως εχουμε προβλημα με τον αλλι.... οπωτε λογικα στο bangood δεν υπαρχει πλεον θεμα με τους διαφορετικους τροπους αποστολης.

Γενικά είναι πολύ πιο σοβαρή πλατφόρμα όσον αφορά τις παραγγελίες αλλά και την εξυπηρέτηση πελατών. Δεν μιλάς με bot τα οποία αν θέλουν σε συνδέουν με κάποιο εκπρόσωπο. Είναι ωστόσο και λιγάκι πιο ακριβή

Το καλό επίσης είναι και ο Paypal. Δεν είναι κανένας τέλειος και έχει χρειαστεί τα τελευταία χρόνια που ψωνίζω να μπει στην μέση 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γενικά είναι πολύ πιο σοβαρή πλατφόρμα όσον αφορά τις παραγγελίες αλλά και την εξυπηρέτηση πελατών. Δεν μιλάς με bot τα οποία αν θέλουν σε συνδέουν με κάποιο εκπρόσωπο. Είναι ωστόσο και λιγάκι πιο ακριβή

Το καλό επίσης είναι και ο Paypal. Δεν είναι κανένας τέλειος και έχει χρειαστεί τα τελευταία χρόνια που ψωνίζω να μπει στην μέση 2 φορές.

Στις αρχές του μέτρου εγώ χρεωθηκα κάποιες φορές ενώ ήταν πληρωμένο το vat. Τώρα πλέον με ότι τρόπο αποστολής έχω βάλει δεν έχω πληρώσει ποτέ επιπλέον. Άρα έχουν γενικά πολλά βήματα προς την σωστή κατεύθυνση, λογικά από μεριάς ali προς τους πωλητές του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 1:45 ΠΜ, Al_pacino είπε

επειδη συνήθως ψώνιζα απο τον τρισαλη και σπανια απο εκει το ειχα ξεχάσει..... ελπιζω αυτη η πλατφορμα να βαζει σωστα τις προφορμες για να μην υπαρχει θεμα τελωνιου οπως εχουμε προβλημα με τον αλλι.... οπωτε λογικα στο bangood δεν υπαρχει πλεον θεμα με τους διαφορετικους τροπους αποστολης.

εγω είχα σταματήσει να αγοραζω από AliExpress και πριν την ισχύ του νέου μέτρου γιατί είχα  προβλήματα με απατεώνες πωλητές τους οποίους στηρίζε το αλι.

Παλιότερα είχε καλο support αλλά τα τελευταία χρόνια είχε χαλάσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 12:40 ΠΜ, Vasileios-gr είπε

Για αντικείμενα κάτω των 150 ευρώ είναι χωρίς τελωνείο. 

Αν το αντικείμενο είναι μεγαλύτερης αξίας, θα πληρώσεις Φ.Π.Α. και έξοδα εδώ.

Αποστολή απο Γερμανία μεσω forwarder ενός pc αξίας 1500€ με πληρωμη φπα στη Γερμανία θα περάσει τελωνείο εδώ για πληρωμη ελληνικού φπα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Όχι . Διότι είναι ενωσιακό αγαθό., 

Θα πλήρωνε μόνο αν ήταν τσιγάρα ποτά ή αυτοκίνητο

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...