Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλίου 2021 καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ για την εισαγωγή αγαθών στην Ε.Ε. η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.


vagos789

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την αίσθηση ότι ζήτησες βοήθεια για να διορθώσεις τις ατέλειες σου. 

Συγνώμη που προσπάθησα να σε βοηθήσω.

Εσυ αντί να δεχτείς με καλή θέληση την βοήθεια μου, την εξέλαβε ως διαγωνισμό για το ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώμη) 

Δεν είσαι άξιος καμμιας βοήθειας όσο επιμένεις στην προσωπικη σου άποψη απορριπτοντας τις εγγυκλιους της ΑΑΔΕ. 

γειά σου δεν πρόκειται να επανέλθω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Είχα την αίσθηση ότι ζήτησες βοήθεια για να διορθώσεις τις ατέλειες σου. 

Συγνώμη που προσπάθησα να σε βοηθήσω.

Εσυ αντί να δεχτείς με καλή θέληση την βοήθεια μου, την εξέλαβε ως διαγωνισμό για το ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώμη) 

Δεν είσαι άξιος καμμιας βοήθειας όσο επιμένεις στην προσωπικη σου άποψη απορριπτοντας τις εγγυκλιους της ΑΑΔΕ. 

γειά σου δεν πρόκειται να επανέλθω.

 

 

Φυσικα και ζητησα βοηθεια να διορθωσω τις ατελειες μου. Ο τροπος που εγραψες φιλε (δεν ειρωνευομαι) ηταν ειρωνικος,  απαξιωτικος και απολυτος. 

5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Σε ευχαριστώ πολύ που με διαφώτησες ότι το Aliexpress είναι αναξιόπιστο ( αν και εγώ έχω εντελώς άλλη εμπειρία ) 

Σου έδωσα εξάλου και τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ ο οποίος αναφέρεται στην αρχική αξία μέχρι τα 150 ευρώ. και όχι στο σύνολο μαζί με τα ταχυδρομικά.  Και αυτό αναξιόπιστο λοιπόν για εσένα. 

Άρα τώρα απομένει να μου πείς τι θεωρείς αξιόπιστο και τεκμηριωμένο , ωστε να σου δώσω την ανάλογη πληροφόρηση. 

Ενώ η δική σου άποψη , (πλήρως ενημερωμένη και αντικειμενική) είναι ότι ρώτησες έναν υπάλληλο στην ORBIT και έναν στο ΓΕΤΑ και σου δώσαν αντικειμενική και έγκυρη ενημέρωση προφορικά μεν , γραπτά δε τίποτα. 

Με την ευκαιρία σε παρακαλώ να μου πεις με πιό κριτήριο η δική σου έγκυρη ενημέρωση (προφορική ) είναι πιό αξιόπιστη από την δική μου , που έγινε με κείμενα. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Οπως ειπα, δεν μπορεις να εισαι απολυτος ουτε υπαρχει μπουσουλας.

5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

EDIT 

ορίστε και η παραπομπή στο site της ΑΑΔΕ 

 

2) Εισήχθη νομικά δεσμευτικός ορισμός για τον όρο «ίδια αξία» (εσωτερική αξία), ο οποίος βασίζεται στην προσέγγιση που χρησιμοποιήθηκε για το όριο της απαλλαγής από τελωνειακούς δασμούς (άρθρο 1 σημείο 48 του Καν. 2446/2015). Ο ορισμός αυτός ισχύει για την εφαρμογή του ορίου των 150 ευρώ τόσο για τελωνειακούς σκοπούς όσο και για σκοπούς ΦΠΑ, ανεξάρτητα από το καθεστώς είσπραξης ΦΠΑ που χρησιμοποιείται. Ως «ίδια αξία»(εσωτερική αξία)νοείται: α) για εμπορεύματα εμπορικού χαρακτήρα: η τιμή των εμπορευμάτων αυτών καθαυτά όταν πωλούνται για εξαγωγή στο τελωνειακό έδαφος της Ένωσης, μη συμπεριλαμβανομένων των εξόδων μεταφοράς και ασφάλισης, εκτός εάν αυτά περιλαμβάνονται στην τιμή και δεν αναγράφονται χωριστά στο τιμολόγιο, και τυχόν άλλων φόρων και επιβαρύνσεων που μπορούν να ελεγχθούν από τις τελωνειακές αρχές από κάθε σχετικό έγγραφο   https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-06/e_2133_2021ada.pdf     σελίδα 12.

Παρακαλώ να με διαφωτίσετε για το αν οι αποφάσεις της ΑΑΔΕ αποτελούν έγκυρη ενημέρωση ή όχι.

Στο παραπανω εχει απολυτο δικιο και η ΑΑΔΕ ειναι το αρμοδιο οργανο εχει ορισει η ΕΕ να εφαρμοσει το τελωνιακο καθεστος. Ομως στην πραξη εδω στο Ελλαντα οπως γνωριζεις, οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι αστα να πανε και πολλες φορες δεν εφαρμοζονται οι νομοι και το χειροτερο, το δικαστικο - κρατικο μας συστημα δεν σου επιτρεπει να βρεις το δικιο σου. 

Με ολα αυτα λοιπον και βασει το οτι εχουν γραφτει τοσα threads με "απειρες" σελιδες και φαινεται στην πραξη οτι πολλοι την εχουν πατησει και απλα δεν ασχολουνται γιατι οι μηχανισμοι του κρατους δεν τους δινουν τα εργαλεια να βρουν το δικιο τους.

ΠΧ. πολλοι λενε οτι θα κανουν καταγγελια στην ΕΕΤΤ για να βρουν το δικιο τους. Ε και!!! Η ΕΕΤΤ δεν ειναι δικαστικο οργανο. Το μονο που κανει στην πραξη για τον πολιτη ειναι να ειναι ο κομιστης της εκαστοτε καταγγελιας απο τον πολιτη στον φορεα και το αντιστροφο. Οταν λοιπον απαντησει ο ενας στον αλλον (πολιτης-φορεας) με αριθμο πρωτοκολου μεσω της ΕΕΤΤ και εννοειται οτι δεν προκειται να βρεθει λυση, το επομενο βημα ειναι η ΕΕΤΤ επειδη δεν εχει την δικαιοδοσια, να στελνει τον πολιτη στα πολιτικα δικατηρια να βρει το δικιο του εναντιον του δημοσιου, κοινως αντε γεια!!! Αυτα τα λεω επειτα απο προσωπικο αγωνα εναντιον του ΟΤΕ για κακη παροχη υπηρεσιας με υπαιτιοτητα του.

Πολυ απλα φιλε (και παλι δεν ειρωνευομαι) δεν μπορεις να εισαι απολυτος οτι στην πραξη θα βρεις το δικιο σου. Και στην τελικη πες οτι το βρισκεις, εισαι διατεθειμενος να κυνηγησεις το ελληνικο κρατος σε κρατικο και διεθνες δικαστικο επιπεδο, δαπανοντας χρονο (χρονια), χρημα με ψυχικη οδυνη και ολα αυτα γιατι, για 150€? Κανενας μας δεν προκειται να το κανει. Γι αυτο κι εγω προτεινα την χρηση της αξιας CIF και οχι της ιδιας αξιας για το οριο της απαλλαγής από τελωνειακούς δασμούς. Ειναι προτιμοτερο να παιξεις με ασφαλεια στο οριο τον 150€ παρα να σου πιασουν τον κ@λο πληρωνοντας σχεδον τα διπλα σε δασμους.

 Με την απαντηση μου αυτη θελω να καταλαβεις οτι με προσεβαλες αλλα θα ηθελα να ληξει το θεμα. Το μονο που επιθυμω ειναι πως αν εχεις κατι να πεις να το πεις ομορφα και οχι με ειρωνιες κτλ. Η κοινοτητα εχει φτιαχτει για να αλληλοβοηθιομαστε.

 

 

 

 

Επεξ/σία από jimaek22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει, γιατι έχω μπερδευτεί και δε μπορώ να βγάλω άκρη. Εως τώρα έκανα αγορές με το εταιρικό ελληνικό ΑΦΜ, απο ευρωπαικές χώρες. Και λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής δε μου χρεωνόταν καθόλου ο ΦΠΑ του προιόντος, οπότε πλήρωνα μόνο την καθαρή του αξία.

Έχει αλλάξει κάτι σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...