Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για DJI MINI 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/7/2021 στις 7:21 ΜΜ, hliastsek είπε

ευχαριστώ πολύ! Γι αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ενας τον άλλον.

Παραθέτω και το link για δίπλωμα απο Γερμανία 

https://lba-openuav.de/pruefung/

Πρέπει πρώτα να περάσεις το δοκιμαστικό με 75% και μετά να δώσεις το κανονικό. Όσες φορές και να κοπείς είναι δωρεάν. Το τεστ ειναι στα αγγλικά

Τελικά για το dji mini 2 θέλει δίπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, konchris273 είπε

Τελικά για το dji mini 2 θέλει δίπλωμα;

Ασφαλως! Λογω βαρους το mini 2 υπάγεται στην κατηγορια A1/A3.

Επεξ/σία από hliastsek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα και εγώ στη διαδικασία. Ήμουν δηλωμένος στην ΥΠΑ από το 2017 αλλά πούλησα τα Drone περισσότερο από φόβο μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση. Τώρα πήρα ένα mini 2 και φυσικά έκανα εγγραφή για πιστοποίηση. Να αναφέρω οτι η πιστοποίηση εχει ισχύ για 5 χρόνια και μετά την ανανεώνεις με κάποιο τρόπο. Αν κάνεις ανανέωση μετά την λήξη επαναλαμβάνεις την διαδικασία απο την αρχή. Επίσης όσοι ήταν εγγεγραμμένοι στην ΥΠΑ θα πρέπει να κάνουν επανεγγραφή πληρώνοντας παράβολο 20 ευρώ.

 

Επεξ/σία από SV2HXM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/7/2021 στις 7:21 ΜΜ, hliastsek είπε

ευχαριστώ πολύ! Γι αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ενας τον άλλον.

Παραθέτω και το link για δίπλωμα απο Γερμανία 

https://lba-openuav.de/pruefung/

Πρέπει πρώτα να περάσεις το δοκιμαστικό με 75% και μετά να δώσεις το κανονικό. Όσες φορές και να κοπείς είναι δωρεάν. Το τεστ ειναι στα αγγλικά

Update 28/01/2022: Το Γερμανικο διπλωμα δεν ειναι πια δωρεαν. Ενναλακτικη λυση ειναι αυτο απο Λουξεμβουργο που μεχρι σημερα ειναι δωρεαν, παραθετω το link.

https://learningzone.eurocontrol.int/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δλδ από ότι έχω καταλάβει  πρέπει να πληρώσω ένα παράβολο 20e  στην ΥΠΑ για να πάρω τον αριθμό  που πρέπει να βάλω πάνω στο drone .Εκτός από αυτό πρέπει να βγάλω δίπλωμα το οποίο αν το πάρω από το εξωτερικό δεν το δηλώνω στην ΥΠΑ σωστά .Αν το πάρω από Ελλάδα πρέπει να το δηλώσω και να πληρώσω αλλά 20e;σχολές στην Ελλάδα περνάω τα τεστ όποτε εγώ θέλω η υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για εξετάσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 8:25 ΜΜ, Ilzals είπε

Δλδ από ότι έχω καταλάβει  πρέπει να πληρώσω ένα παράβολο 20e  στην ΥΠΑ για να πάρω τον αριθμό  που πρέπει να βάλω πάνω στο drone .Εκτός από αυτό πρέπει να βγάλω δίπλωμα το οποίο αν το πάρω από το εξωτερικό δεν το δηλώνω στην ΥΠΑ σωστά .Αν το πάρω από Ελλάδα πρέπει να το δηλώσω και να πληρώσω αλλά 20e;σχολές στην Ελλάδα περνάω τα τεστ όποτε εγώ θέλω η υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για εξετάσεις ;

Σωστα, οι εξετασεις ειναι online (απο Γερμανια που ειχα παρει εγω) και μπορεις να τις κανεις οποιαδηποτε μερα και ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 10:03 ΜΜ, Ilzals είπε

Πριν πάρω το δίπλωμα μπορώ να πληρώσω το παράβολο και να πάρω τον αριθμό που χρειάζεται για να βάλω στο drone ;

Οχι, δεν εχουν σχεση αυτα τα 2 μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, υπάρχει ακόμα πουθενά δωρεάν εξέταση για δίπλωμα; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί δίπλωμα εξωτερικού στην ΥΠΑ;

Edit: υπάρχει ακόμα στο Λουξεμβούργο, εδώ :)

Χτες παρέλαβα, μόλις έκανα εγγραφή ΣμηΕΑ (δεν είχα διαβάσει ότι δε χρειάζεται πια) και εκμεταλλευόμενου στην ΥΠΑ, αλλά θέλω να είμαι 100% νόμιμος ακόμα και αν πετάω στην ταράτσα μου που λένε :D 

Συνοπτικά, από τα όσα διάβασα, εδώ αυτό που μου είχαν αναφέρει παλαιότερα πως με το Mini 2 (<250gr) χωρίς δίπλωμα και άδεια χρήστη μπορώ να πετάω έως 50 μέτρα, και χωρίς δίπλωμα αλλά με άδεια χρήστη μπορώ να πετάω εκτός αστικού ιστού και όχι πάνω από συγκεντρωμένο πλήθος, δεν ισχύει πια, σωστά;

Όχι πως έχει σημασία γιατί σκοπεύω να του βάλω skids οπότε το βάρος θα ξεπεράσει τα 250 έτσι κι αλλιώς, απλά πληροφοριακά :)

Edit: έτοιμος :D

easa.png

Επεξ/σία από akpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2022 στις 3:22 ΜΜ, akpe είπε

Παίδες, υπάρχει ακόμα πουθενά δωρεάν εξέταση για δίπλωμα; Και αν ναι, υπάρχει τρόπος να καταχωρηθεί δίπλωμα εξωτερικού στην ΥΠΑ;

Edit: υπάρχει ακόμα στο Λουξεμβούργο, εδώ :)

Χτες παρέλαβα, μόλις έκανα εγγραφή ΣμηΕΑ (δεν είχα διαβάσει ότι δε χρειάζεται πια) και εκμεταλλευόμενου στην ΥΠΑ, αλλά θέλω να είμαι 100% νόμιμος ακόμα και αν πετάω στην ταράτσα μου που λένε :D 

Συνοπτικά, από τα όσα διάβασα, εδώ αυτό που μου είχαν αναφέρει παλαιότερα πως με το Mini 2 (<250gr) χωρίς δίπλωμα και άδεια χρήστη μπορώ να πετάω έως 50 μέτρα, και χωρίς δίπλωμα αλλά με άδεια χρήστη μπορώ να πετάω εκτός αστικού ιστού και όχι πάνω από συγκεντρωμένο πλήθος, δεν ισχύει πια, σωστά;

Όχι πως έχει σημασία γιατί σκοπεύω να του βάλω skids οπότε το βάρος θα ξεπεράσει τα 250 έτσι κι αλλιώς, απλά πληροφοριακά :)

Edit: έτοιμος :D

easa.png

αν δεν το πηρες γενικα καλύτερα να περιμένεις γιατι βγαινει οπου να ναι το 3, οποτε ειτε περιμένεις να παρεις το 3 ειτε να παρεις το 2 μεταχειρο σε καλη τιμη (το δικο μου θα το δωσω σιγουρα πχ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα και εγώ ένα μινι2. 

Πήρα το free δίπλωμα από λουξ., να ευχαριστήσω τα παιδιά που το πρότειναν. 

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να δηλώσω εκμεταλευομενος στην ΥΠΑ με το παράβολο, σωστα?

Θα το πετάει και ο αδερφς μου, πρεπει να κάνουμε και δυο δηλωση εκμεταλλευόμενου? 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που ισχύει στις περισσότερες χώρες για δικαίωμα πτήσης drone χωρίς δίπλωμα αν πρόκειται για κάποιο κάτω απο 250 γραμμάρια, ισχύει στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2022 στις 4:51 ΜΜ, highpriest είπε

Παιδιά, αυτό που ισχύει στις περισσότερες χώρες για δικαίωμα πτήσης drone χωρίς δίπλωμα αν πρόκειται για κάποιο κάτω απο 250 γραμμάρια, ισχύει στην Ελλάδα;

 Για την ακριβεια δεν ισχυει πουθενα για το mini καθως φερει καμερα και αρα χρειαζεται διπλωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...