Προς το περιεχόμενο

Στις 24 Ιουνίου τα αποκαλυπτήρια της «νέας γενιάς των Windows»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, Marduk1 είπε

ρε δεν το κουναω απο τα win 7 ultimate ο ολυμπος να πεσει!!!

μπορείς να κάτσεις όσο θες σε ένα λειτουργικό που θα έχει τρύπες ασφαλείας - μηδενική υποστήριξη (αναβαθμίσεις) 

κανείς δεν σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να αναβαθμιστείς σε Windows 10

απλά να ξέρεις όταν δεν έχεις ενημερωμένο λογισμικό είσαι ευάλωτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Flag είπε

Αναφέρομαι σε όλους αυτούς που θάβουν τα Windows και τα PC και μας ζαλίζουν για τα μήλα και τα αχλάδια. Αυτοί που δεν γνωρίζουν την ιστορία του home computing, πάντα θα είναι αδαείς και θα μιλάνε με βάση το trend της εποχής.

Καταλαβαίνεις ότι είσαι το ιδανικό παράδειγμα της μονόπλευρης αλήθειας???

Μιλάς για home computing… που είναι η Amiga, o Atari ST, τα πρώτα iMac?

Το ότι έζησες σε ένα περιβάλλον που διέθετε μόνο windows pc είναι μειονέκτημα και όχι προτέρημα στο να εκφράζεις γνώμη για τα λειτουργικά…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Κι αυτο εμάς τι μας ενδιαφέρει;

Νοσταλγος του ροκ εντ ρολ και αυτος.

οφφτοπικ

ειχα ενα φιλαρακι που διαδασκε σε ΤΕΙ στην Θεσσαλονικη / Σινδο το 1993.

Τους ειχε μαζεψει μια φορα εκει σε ενα εργαστηριο <<Κομπιουτερ>> και τους εδειχνε κατι στο συστημα, δεν θυμαμαι τι.

Σε καποια φαση τους λεει, θα σας δειξω την επομενη φορα ενα καινουργιο συστημα με παραθυρα. Ετσι το λενε Παραθυρα.

Αυτα ηταν χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Παίζει TRIM σε Windows 7

Ναι ως εξτραδάκι εκτός Λ/Σ. Μέχρι και το DX12 έφερε πίσω η MS στα 7άρια αλλά ως εκεί. Αν αλλάξεις μητρική, τότε χλωμό να βρεις drivers για 7 και κάπου εκεί τελειώνει το πανηγύρι.

 

ΥΓ. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τί παραπάνω δίνουν τα 10άρια σε σχέση με τα 7 σε επίπεδο πυρήνα. Δεν μιλάω για το.. νέο paint και γενικώς όλα τα χαζά που δεν είναι καν Λ/Σ. Ας πούμε η πλήρη υποστήριξη NVMe1.3, βέλτιστη κατανομή εργασιών με πολυπύρηνους επεξεργαστές, κτλ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι είσαι το ιδανικό παράδειγμα της μονόπλευρης αλήθειας???

Μιλάς για home computing… που είναι η Amiga, o Atari ST, τα πρώτα iMac?

Το ότι έζησες σε ένα περιβάλλον που διέθετε μόνο windows pc είναι μειονέκτημα και όχι προτέρημα στο να εκφράζεις γνώμη για τα λειτουργικά…

Έχω αναλύσει πολλάκις στο παρελθόν τους λόγους που κυριάρχησαν τα IBM PC συμβατά μετά το 1991. Amiga, Atari ST και Mac ήταν κάτι μέχρι το 1991. Άλλοι είναι οι κολλημένοι, όχι εγώ. Πάντα ήθελα έναν Performa με 486 κάρτα για συμβατότητα με DOS.

Ακόμα και σήμερα εξειδικευμένο λογισμικό π.χ. για διοίκηση επιχειρήσεων δεν βρίσκεις στα Mac. Να μην μιλήσω για Gaming τότε και τώρα.

Από το 1991 και μετά υπάρχουν μόνο τα IBM PCs, οι άλλοι απλά ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Flag είπε

Χρήστης PC από την ηλικία των 5 (1988), μας έβαζε ο πατέρας κάνα παιχνίδι (Test Drive) κάνα Pac Man και κάνα Space Invaders. Από το 1991 άρχισα να μαθαίνω DOS και να τρέχω τα παιχνίδια μόνος μου. Το 1993 ήρθα σε επαφή με τα Windows 3.1 και λίγο πιο μετά με τα 3.11. Άλλη αίσθηση! Επειδή δυστυχώς είχα 386 μέχρι το καλοκαίρι του 1998 έχασα την επανάσταση του PC Gaming την περίοδο 1995 - 1998 με την έλευση των Windows 95, Direct Draw - Direct3D και των 3D επιταχυντών, πάραυτα είχα την τύχη να ασχοληθώ σε PC φίλων. Τα Windows 95B και C ήταν σταθερότατα. Τα Windows 98 πολλά προβλήματα ακόμα και κατά την παρουσίαση τους, αλλά τα 98 Δεύτερη Έκδοση ήταν τα καλύτερα. Τα είχα σε καθημερινή βάση μέχρι τον Νοέμβριο του 2002 που πήγα στα 2000 professional. Σταθερότατο λογισμικό τα 2000, χωρίς κανένα πρόβλημα. Στον Athlon XP του πατέρα μου έμεινε σε χρήση μέχρι τον Οκτώβριο του 2006, ενώ στο δικό μου το PC, μέχρι και τον Οκτώβριο του 2004. Δυστυχώς μας πρόδωσαν οι σκληροί και στις δύο περιπτώσεις. Format δεν έχω κάνει ποτέ. Πάντα πρόσεχα. Με τα XP ήρθα σε επαφή τον Οκτώβριο του 2001, μόλις κυκλοφόρησαν και τα έκανα εγκατάσταση αμέσως μόλις πήρα το καινούριο PC (Athlon XP 1900+, GA-7DXR+, 256 MB DDR, GF3 Ti 500, Audigy Gamer), αλλά δεν είχαν υποστήριξη σε Drivers, όπως το Netmod και το Crypto TA 128 και δεν μπορούσα να περιμένω και έβαλα τα 98SE. Τα XP τα έβαλα τον Οκτώβριο του 2004 με το SP2, ήδη με το SP1a ήταν σταθερότατα. Τα είχα σε καθημερινή χρήση μέχρι το 2010 και το 2012 στο PC του πατέρα μου. Και είχα αλλάξει και δύο μητρικές χωρίς format. Έκανα καινούρια εγκατάσταση τα XP SP3 πρόπερσι στον 8350 με την Audigy Rx και την 980 Ti σαν το απόλυτο μηχάνημα για Windows XP gaming era. Πήρε και όλες τις ενημερώσεις κανονικά!! Το καλύτερο λειτουργικό για εμένα. Τα Millennium μέχρι να βγουν κάτι patches είχαν πολλά προβλήματα, αλλά όπως και τα Vista δεν τα άγγιξα. Τα 7άρια σταθερότατα. Δεν θα τα άλλαζα με τίποτα. Τα 10 τα εγκατέστησα πρώτη φορά πέρσι τον Μάη, λόγω αναβάθμισης σε R5 και R7. Με SSD και open shell, χωρίς Metro κτλ μια χαρά είναι. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Έχω χτίσει αρκετά vintage pcs (386, 486Dx2 - Dx4, Pentium MMx, Athlon, Athlon64x2) το τελευταίο διάστημα για DOS - Windows 3.x, Windows 95 και 98, με 3Dfx κτλ για να θυμάμαι το όμορφο παρελθόν και την κορυφαία περίοδο στο PC Gaming (1992 - 2002). Όπως και στο PCem...

 

Ωραία χρόνια τώρα ακούς bitcoin mining, 7nm, ddr5, κάρτες γραφικών για bitcoin mining, 4K upscale και laptop χιλιοστά λεπτά.

Αυτή είναι η εξέλιξη.

Μακάρι να γυρνούσα με χρονομηχανή πίσω και να εμενα σε εκείνη την χρονική περίοδο... 😥

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Έχω αναλύσει πολλάκις στο παρελθόν τους λόγους που κυριάρχησαν τα IBM PC συμβατά μετά το 1991. Amiga, Atari ST και Mac ήταν κάτι μέχρι το 1991. Άλλοι είναι οι κολλημένοι, όχι εγώ. Πάντα ήθελα έναν Performa με 486 κάρτα για συμβατότητα με DOS.

Ακόμα και σήμερα εξειδικευμένο λογισμικό π.χ. για διοίκηση επιχειρήσεων δεν βρίσκεις στα Mac. Να μην μιλήσω για Gaming τότε και τώρα.

Από το 1991 και μετά υπάρχουν μόνο τα IBM PCs, οι άλλοι απλά ακολουθούν.

Συνεχίζεις να βλέπεις μονόπατα αρκετά πράγματα… το τι επικράτησε και γιατί είναι ιστορία το ίδιο και ποιος ωθήσει και πότε ή πως την εξέλιξη των ηλεκτρονικών υπολογιστών στην σημερινή τους εικόνα… 

το να μου βάζεις στην ίδια ζυγαριά games ή εξειδικευμένα προγράμματα αγνοώντας πχ την σταθερότητα, τους ιούς, τα maleware, τα format, την ταχύτητα, τα vista και αλλά δεκάδες πράγματα μου κάνει πιο πολύ σε σύνδρομο της Στοκχόλμης πάρα σε μια προσπάθεια αντικειμενικής γνώμης…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε τετοια θεματα μπαινω μονο για τους "εγω μονο XΡ ή 7 για παντα". Τους ιδιους που στη διπλανη ειδηση για κινητα ειναι "τιιιι; δεν πηρες το τελευταιο update? Θα μπουν οι κινεζοι στο κινητο σου και θα σου φανε τα δεδομενα" 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimkord είπε

Εγω σε τετοια θεματα μπαινω μονο για τους "εγω μονο XΡ ή 7 για παντα". Τους ιδιους που στη διπλανη ειδηση για κινητα ειναι "τιιιι; δεν πηρες το τελευταιο update? Θα μπουν οι κινεζοι στο κινητο σου και θα σου φανε τα δεδομενα" 🤣

Α , στο λειτουργικό του υπολογιστή είναι παραδοσιακοί άνθρωποι. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimkord said:

Εγω σε τετοια θεματα μπαινω μονο για τους "εγω μονο XΡ ή 7 για παντα". Τους ιδιους που στη διπλανη ειδηση για κινητα ειναι "τιιιι; δεν πηρες το τελευταιο update? Θα μπουν οι κινεζοι στο κινητο σου και θα σου φανε τα δεδομενα" 🤣

σε τετοια τοπικ ειναι ιδανικο να μπαινεις για να εμπλουτισεις την ignore λιστα σου με αυτα τα ατομα🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, teodoreh said:

Ναι ως εξτραδάκι εκτός Λ/Σ. Μέχρι και το DX12 έφερε πίσω η MS στα 7άρια αλλά ως εκεί. Αν αλλάξεις μητρική, τότε χλωμό να βρεις drivers για 7 και κάπου εκεί τελειώνει το πανηγύρι.

 

 

 

 

Καθόλου εξτραδάκι, τα Win7 υποστηρίζουν από τη μαμά τους Trim, μην τα μπερδεύεις με τα WinXP.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...