Προς το περιεχόμενο

Στις 24 Ιουνίου τα αποκαλυπτήρια της «νέας γενιάς των Windows»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PeterMay είπε

Που το έχεις διαβάσει αυτό? Από πού και ως που?

Δεν το διάβασα ακριβώς, το έζησα. Με rx 580 8g. Με ένα γρήγορο google τώρα απλά βρήκα κ άλλους που είχαν το ίδιο θέμα. Τότε είχα βρει ότι είναι όριο του λειτουργικου. Και ναι αλλαξα σε win 10 και λυθηκε. Και δεν ήταν θέμα monitoring θυμάμαι ότι είχα δει διαφορά επιδόσεων στο resident evil 2remake τότε. 

 

Προφανώς στο 2021 δε πρόκειται να βρεις κάποιον που ασχολείται σοβαρά με win 7 για troubleshooting.... 

 

Εσυ ποση v ram χρησιμοποιείς το έχεις τσεκάρει ποτε ??? 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Δεν το διάβασα ακριβώς, το έζησα. Με rx 580 8g. Με ένα γρήγορο google τώρα απλά βρήκα κ άλλους που είχαν το ίδιο θέμα. Τότε είχα βρει ότι είναι όριο του λειτουργικου. Και ναι αλλαξα σε win 10 και λυθηκε. Και δεν ήταν θέμα monitoring θυμάμαι ότι είχα δει διαφορά επιδόσεων στο resident evil 2remake τότε. 

 

Προφανώς στο 2021 δε πρόκειται να βρεις κάποιον που ασχολείται σοβαρά με win 7 για troubleshooting.... 

 

Εσυ ποση v ram χρησιμοποιείς το έχεις τσεκάρει ποτε ??? 

 

H GTX 980 Ti με 6GB GDDR5 κυκλοφόρησε 2 Ιουνιου του 2015. Τα 10αρια βγηκαν 29 Ιουλιου του 2015. Απο που και ως που τα 7αρια να μην αναγνωριζουν πανω απο 4gb GDDR? Να πω τα 32bita μπορει να το πιστεψω.... Μηπως ειχες 32 bit?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PeterMay είπε

H GTX 980 Ti με 6GB GDDR5 κυκλοφόρησε 2 Ιουνιου του 2015. Τα 10αρια βγηκαν 29 Ιουλιου του 2015. Απο που και ως που τα 7αρια να μην αναγνωριζουν πανω απο 4gb GDDR? Να πω τα 32bita μπορει να το πιστεψω.... Μηπως ειχες 32 bit?

Οχι δεν είχα. Και επαιζα με 16 ram κανονικα    Αλλά εγώ σου λέω την εμπειρία μου, εσυ μου λες θεωρίες για να υποστηριξεις ένα πεθαμενο λειτουργικό. Ψάχνοντας θα βρεις ενα σωρό κόσμο με το ίδιο θέμα κ windows 7  .  Δεν υπάρχει τίποτα περιεργο στη κυκλοφορία hardware που υποστηρίζει δυνατότητες που δεν είναι πραγματικα   διαθέσιμες τη στιγμή κυκλοφορίας του 

Το μονο που θα έπρεπε να συζητάμε είναι μήπως ήταν θέμα monitoring κ μονο κ η επιπλέον απόδοση που λέω ήταν placibo effect ή οφειλόταν άλλου πχ dx 12. 

 

Αλλα αμφιβάλλω εντόνως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, teodoreh είπε

ΥΓ. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τί παραπάνω δίνουν τα 10άρια σε σχέση με τα 7 σε επίπεδο πυρήνα. Δεν μιλάω για το.. νέο paint και γενικώς όλα τα χαζά που δεν είναι καν Λ/Σ. Ας πούμε η πλήρη υποστήριξη NVMe1.3, βέλτιστη κατανομή εργασιών με πολυπύρηνους επεξεργαστές, κτλ.

Μπορείς να ψάξεις διάφορες αναβαθμίσεις των Server 2008 R2 (Win7 server SKU) σε Server 2016/2019 (Win10) ή ακόμα και Server 2012 R2 (Win8), έχει πολύ πράγμα. Σήμερα τα 2008 R2 πολύ απλά είναι εντελώς αρχαία για χρήση σε server, ασχέτως που λόγω end of life δεν είναι επιλογή

 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

το να μου βάζεις στην ίδια ζυγαριά games ή εξειδικευμένα προγράμματα αγνοώντας πχ την σταθερότητα, τους ιούς, τα maleware, τα format, την ταχύτητα, τα vista και αλλά δεκάδες πράγματα μου κάνει πιο πολύ σε σύνδρομο της Στοκχόλμης πάρα σε μια προσπάθεια αντικειμενικής γνώμης…

Mac και Linux δεν έπιασαν ποτέ σε εταιρικά περιβάλλοντα ειδικά μεγάλης κλίμακας γιατί είναι ανύπαρκτη η κεντρική διαχείριση που προσφέρει το όλο σύστημα Windows Server, Active Directory. Τα μεν Mac έχουν κακή συμβατότητα με τα υπάρχοντα Windows stacks (που φυσικά κανείς δεν θα αλλάξει ούτε έχει κάτι αντίστοιχο η Apple), το δε Linux γι' αυτή τη δουλειά παρόλο που υπάρχουν OpenLDAP, SSSD κτλ, δεν είναι refined σε καμία περίπτωση ώστε να αντικαταστήσουν το Windows Server. Δεν λέμε για ειδικές περιπτώσεις γραφιστών/προγραμματιστών αλλά για μια γενική εταιρεία με 10-50-100-1000 client PCs

 

  

6 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Οχι δεν είχα. Και επαιζα με 16 ram κανονικα    Αλλά εγώ σου λέω την εμπειρία μου, εσυ μου λες θεωρίες για να υποστηριξεις ένα πεθαμενο λειτουργικό. Ψάχνοντας θα βρεις ενα σωρό κόσμο με το ίδιο θέμα κ windows 7  .  Δεν υπάρχει τίποτα περιεργο στη κυκλοφορία hardware που υποστηρίζει δυνατότητες που δεν είναι πραγματικα   διαθέσιμες τη στιγμή κυκλοφορίας του

2018 Fallout New Vegas με τεράστια 4K textures θυμάμαι χαρακτηριστικά την 1060 6GB να βαράει 5GB VRAM usage σε Windows 7 ultimate x64, με 16GB ram, δεν θυμάμαι πόσο RAM έπιασε

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Black Flag είπε

Αναφέρομαι σε όλους αυτούς που θάβουν τα Windows και τα PC και μας ζαλίζουν για τα μήλα και τα αχλάδια. Αυτοί που δεν γνωρίζουν την ιστορία του home computing, πάντα θα είναι αδαείς και θα μιλάνε με βάση το trend της εποχής.

Εμείς που γνωρίζουμε την ιστορία του home computing, όχι γιατί τη ζήσαμε ολόκληρη απαραίτητα, αλλά γιατί τη μάθαμε από χόμπυ έχουμε δικαίωμα να μιλάμε ή ξέρουμε σώνει και καλά λιγότερα και σας "ζαλίζουμε" επειδή έτυχε να γεννηθούμε καμιά 10αριά χρόνια αργότερα; Εμείς που έχουμε δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά συστήματα από χόμπυ, έχουμε καταλήξει ότι τα Windows είναι ένα μη ασφαλές, μη ευέλικτο, bloated και βαρύ λειτουργικό, που δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον power user σε σύγκριση με αυτά που λύνει, ότι μας εκνευρίζει να χρειαζόμαστε workarounds, registry keys, προγράμματα skinning κλπ για να αλλάξουμε βασικά πράγματα στην εμφάνιση του λειτουργικού μας επειδή αυτό έχει μείνει κατά το ήμισυ στα 90's, επειδή μας εκνευρίζει να έχουμε ως κυριότερο όπλο επιδιόρθωσης το format αν κάτι πάει στραβά, επειδή μας εκνευρίζει στα καλά καθούμενα PC της δουλειάς να έχει αδιόρθωτο memory leak που να φτιάχνει μόνο με format ή να χρειάζεται να πατήσουμε 40 φορές postpone το update που θέλει σώνει και καλά να περάσει γιατί το PC πρέπει να μείνει ανοιχτό μέρες και μέρες για δουλειά εξ'αποστάσεως και δεν μπορούμε να ρισκάρουμε update και χίλια δυο ακόμα που δε φτάνουν 5 σελίδες. Εμείς που λόγω χόμπυ έστω γνωρίζουμε 10 πράγματα από λειτουργικά, kernels και διάφορα άλλα επιτρέπεται να έχουμε άποψη ή σας ζαλίζουμε και εκεί; Ας το καταλάβετε μερικοί. Πολλοί χρησιμοποιούμε Windows από ανάγκη γιατί στα 90's μια εταιρεία που λεγόταν MS είχε εκπληκτικό και πολύ επιθετικό marketing, με αποτέλεσμα να καταλάβει το χώρο και να έχει τους περισσότερους συνεργάτες για ανάπτυξη εφαρμογών. Τόσο απλό. Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε όταν μας δημιουργεί εμπόδια στη δουλειά ή στη διασκέδασή μας.

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλουν πάλι να ξεκινήσουν όλοι να τα ψάχνουν να τα βάλουν "σπασμένα", ας ξεχάσουν τα monthly/annual subscriptions καλύτερα.   Και είναι κρίμα, γιατί οι περισσότεροι πλέον τα έχουν με κανονική άδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Οχι δεν είχα. Και επαιζα με 16 ram κανονικα    Αλλά εγώ σου λέω την εμπειρία μου, εσυ μου λες θεωρίες για να υποστηριξεις ένα πεθαμενο λειτουργικό. Ψάχνοντας θα βρεις ενα σωρό κόσμο με το ίδιο θέμα κ windows 7  .  Δεν υπάρχει τίποτα περιεργο στη κυκλοφορία hardware που υποστηρίζει δυνατότητες που δεν είναι πραγματικα   διαθέσιμες τη στιγμή κυκλοφορίας του 

Το μονο που θα έπρεπε να συζητάμε είναι μήπως ήταν θέμα monitoring κ μονο κ η επιπλέον απόδοση που λέω ήταν placibo effect ή οφειλόταν άλλου πχ dx 12. 

 

Αλλα αμφιβάλλω εντόνως 

Δυστηχώς τα 7αρια μόνο πεθαμένα δεν είναι. Τα προβλήματα που έχω ζήσει (σελιδες 2  4 5 6) και έχουν δει τα ματάκια μου (σελ 6) είναι στην κατάταξη της μαμακίας... Ειδικά τα προβλήματα που αναφέρω στο 2ο ποστ, εξακολουθούν να υπάρχουν σε κάποιους χρήστες που μου φαίρνουν τους υπολογιστές τους ..... μετά από 5 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα που το σκέφτομαι στην λίστα πρέπει να προσθέσω 2-3 ακόμα:

Uninstall USB 3 drivers σε κάθε επανεκκίνηση ( σε MSI 2a9c)

Ενεργοποίηση του temp profile στον Administrator και στο κύριο προφιλ (σε 20H2 update HP pavilion με i7 4770hq)

Ξαφνική πάυση αναγνώρισης της 4gb onboard ram (στο δικό μου Lenovo v110 15isk).

Προβλήματα δηλαδή που είναι "φυσιολογικά" για ένα σταθερό OS.

Βεβαίως δεν σου λέω "ξέρω εγώ το καρμπιλατέρ φταίει άκουσε με"... βεβαίως θα βάλεις αυτό που θες... Αλλά:

Όταν σαν νέος ασχολούμαι από έφηβο-πιτσιρικάς στο VS2008, και τώρα τρέχω DataServer, GameServer (NWN) και ταυτόχρονα πιέζω κάθε bit του λογισμικού τρέχοντας VS, Blender, UE4 και Aurora Toolset - και κάθε φορά που προσπαθώ να μεταβώ σε 10αρια αρχίζουν τα πιο χαζά προβλήματα - πρέπει να συμπεράνω ότι όχι μόνο τα 7αρια κάνουν την δουλειά τους, όχι μόνο επαρκούν αλλά και προσφέρουν περισσότερα από τα 10αρια, αλλά είναι επίσης πιο ασφαλές (μου έχουν διαγραφεί πόσες φορές αρχεία development με το smartscreen στα 10αρια επειδη και καλά ηταν ιοί) και πιο αξιόπιστα τόσο στην λειτουργία όσο και στην εκτέλεση σοβαρών διαδικασιών.

Π.χ. Ένα τρελό: Τρέχω έναν Custom ODBC manager που τον έχω βάλει υποστήριξη για litedb . Σε Fresh install 10 στο κύριο σύστημα 2700x τραβάει blue screen. Σε lenovo v110 15 isk πάλι 10αρια, όλα μια χαρά. Και αυτό είναι το πιο απλό παράδειγμα

Θες development? Τι δουλειά έχει να κλείνει ΑΠΟ ΜΌΝΟ ΤΟΥ η Unreal Engine 4.23, και όταν κάνω ξανά επανεκκίνηση να χρειάζεται να επανεγκαταστήσω από την αρχή την engine επειδή ποια το exe δεν υπάρχει?

Θες broswer? Απο που και ως που με σβήνεις το root folder του firefox στο AppData μετά από κάθε update.

Θες app install? Γιατί μετά απο 2-3 update πρέπει να ανοίγω .msi file μέσα από CMD σε admin mode για να μπορώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή στον 3ο μου δίσκου και όχι στον C (αλλίως με πετάει το μήνυμα να βάλω το cd - φυσιολογικότατο)

Αύτα έχουν τύχει σε εμένα - δηλαδή σε έναν χρήστη που χρειάζεται ένα σταθερό λειτουργικό. Μπορεί σε έναν απλό user τα 10αρια να αρκούν... Όμως όταν πιάνουμε στην συζήτηση την αξιοπιστία 7αρακια , το δικό μου χέρι ρίχνει την καρό σημαία στα 8, 8.1 και 10. Η AMD πριν την σειρά 5000 είχε μάπα drivers (και όλοι το ξέρουμε) . Βλέπεις αρχίζουμε ποια να μιλάμε για θέματα που παρουσίαζε μια κάρτα γραφικών με δικούς της drivers. NVlink με Quadro για 24GB total gddr σε 7αρια και ναι τις έχω δει να λειτουργούν στο ΠΑΜΑΚ το 2018 - η συζήτηση ξεφεύγει οκ.

Ελπίζω να πιάνεις το point μου αλλά και από που έρχομαι.

Πως επηρεάζει τώρα αυτό το λειτουργικό το PC community? Πριν τα 10αρια, οι προγραμματιστές αγαπούσαν την ανάπτυξη GUI. Τώρα σπάνια βλέπεις ένα καινούργιο utility ή toolset να έχει gui. Ο λόγος? Μεταβίβαση στα linux. Και είμαι σίγουρος ότι αν ασχολείσαι σοβαρά θα έχεις προσέξει ότι πολλά σύγχρονα exe βγαίνουν σε μορφή Console executables και λίγα με τα δικά τους Forms... Ξεχνάμε δηλαδή σιγά σιγά το ποντίκι και αυτό γιατί η MS προτίμησε να βγάλει ένα OS για tablet σαν PCοs. bb .NET

Αυτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, MikeKata said:

Εμείς που γνωρίζουμε την ιστορία του home computing, όχι γιατί τη ζήσαμε ολόκληρη απαραίτητα, αλλά γιατί τη μάθαμε από χόμπυ έχουμε δικαίωμα να μιλάμε ή ξέρουμε σώνει και καλά λιγότερα και σας "ζαλίζουμε" επειδή έτυχε να γεννηθούμε καμιά 10αριά χρόνια αργότερα; Εμείς που έχουμε δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά συστήματα από χόμπυ, έχουμε καταλήξει ότι τα Windows είναι ένα μη ασφαλές, μη ευέλικτο, bloated και βαρύ λειτουργικό, που δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον power user σε σύγκριση με αυτά που λύνει, ότι μας εκνευρίζει να χρειαζόμαστε workarounds, registry keys, προγράμματα skinning κλπ για να αλλάξουμε βασικά πράγματα στην εμφάνιση του λειτουργικού μας επειδή αυτό έχει μείνει κατά το ήμισυ στα 90's, επειδή μας εκνευρίζει να έχουμε ως κυριότερο όπλο επιδιόρθωσης το format αν κάτι πάει στραβά, επειδή μας εκνευρίζει στα καλά καθούμενα PC της δουλειάς να έχει αδιόρθωτο memory leak που να φτιάχνει μόνο με format ή να χρειάζεται να πατήσουμε 40 φορές postpone το update που θέλει σώνει και καλά να περάσει γιατί το PC πρέπει να μείνει ανοιχτό μέρες και μέρες για δουλειά εξ'αποστάσεως και δεν μπορούμε να ρισκάρουμε update και χίλια δυο ακόμα που δε φτάνουν 5 σελίδες. Εμείς που λόγω χόμπυ έστω γνωρίζουμε 10 πράγματα από λειτουργικά, kernels και διάφορα άλλα επιτρέπεται να έχουμε άποψη ή σας ζαλίζουμε και εκεί; Ας το καταλάβετε μερικοί. Πολλοί χρησιμοποιούμε Windows από ανάγκη γιατί στα 90's μια εταιρεία που λεγόταν MS είχε εκπληκτικό και πολύ επιθετικό marketing, με αποτέλεσμα να καταλάβει το χώρο και να έχει τους περισσότερους συνεργάτες για ανάπτυξη εφαρμογών. Τόσο απλό. Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε όταν μας δημιουργεί εμπόδια στη δουλειά ή στη διασκέδασή μας.

Έτσι ακριβώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Εμείς που γνωρίζουμε την ιστορία του home computing, όχι γιατί τη ζήσαμε ολόκληρη απαραίτητα, αλλά γιατί τη μάθαμε από χόμπυ έχουμε δικαίωμα να μιλάμε ή ξέρουμε σώνει και καλά λιγότερα και σας "ζαλίζουμε" επειδή έτυχε να γεννηθούμε καμιά 10αριά χρόνια αργότερα; Εμείς που έχουμε δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά συστήματα από χόμπυ, έχουμε καταλήξει ότι τα Windows είναι ένα μη ασφαλές, μη ευέλικτο, bloated και βαρύ λειτουργικό, που δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον power user σε σύγκριση με αυτά που λύνει, ότι μας εκνευρίζει να χρειαζόμαστε workarounds, registry keys, προγράμματα skinning κλπ για να αλλάξουμε βασικά πράγματα στην εμφάνιση του λειτουργικού μας επειδή αυτό έχει μείνει κατά το ήμισυ στα 90's, επειδή μας εκνευρίζει να έχουμε ως κυριότερο όπλο επιδιόρθωσης το format αν κάτι πάει στραβά, επειδή μας εκνευρίζει στα καλά καθούμενα PC της δουλειάς να έχει αδιόρθωτο memory leak που να φτιάχνει μόνο με format ή να χρειάζεται να πατήσουμε 40 φορές postpone το update που θέλει σώνει και καλά να περάσει γιατί το PC πρέπει να μείνει ανοιχτό μέρες και μέρες για δουλειά εξ'αποστάσεως και δεν μπορούμε να ρισκάρουμε update και χίλια δυο ακόμα που δε φτάνουν 5 σελίδες. Εμείς που λόγω χόμπυ έστω γνωρίζουμε 10 πράγματα από λειτουργικά, kernels και διάφορα άλλα επιτρέπεται να έχουμε άποψη ή σας ζαλίζουμε και εκεί; Ας το καταλάβετε μερικοί. Πολλοί χρησιμοποιούμε Windows από ανάγκη γιατί στα 90's μια εταιρεία που λεγόταν MS είχε εκπληκτικό και πολύ επιθετικό marketing, με αποτέλεσμα να καταλάβει το χώρο και να έχει τους περισσότερους συνεργάτες για ανάπτυξη εφαρμογών. Τόσο απλό. Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κρίνουμε όταν μας δημιουργεί εμπόδια στη δουλειά ή στη διασκέδασή μας.

Ρωτάω... Εφαρμογές ελληνικές για διοίκηση επιχειρήσεων ας πούμε τα Mac έχουν; Δικαιολογείται το υψηλό κόστος κτήσης και συντήρησης; Η μη επεκτασιμότητα;

Το 1993 ο πατέρας μου ανέλαβε υπεύθυνος λογιστηρίου σε μια μεγάλη νέα σχετικά εταιρία της περιοχής που δεν είχε μηχανογράφηση στην οικονομική διαχείριση. Τα Τιμολόγια τα κόβανε με το χέρι. Ο πατέρας μου ήταν πρωτοπόρος για την εποχή του καθώς απαιτούσε την μηχανογράφηση σε όποια εταιρία ή εργοστάσιο έπιανε δουλειά από το 1981 για να οργανώσει τα λογιστήρια. Ο επιχειρηματίας όμως είχε κάνει το λάθος να προμηθευτεί 5, 6 μηχανήματα κατόπιν γνωριμιών στην Rainbow σε καλή τιμή, μαζί με περιφερειακά όπως εκτυπωτές κτλ. Quadra 6xx και Performa 4xx. Κάποια μοντέλα είχαν και δυνατότητες δικτύωσης. Ψάξανε και δεν μπόρεσαν να βρούνε εξειδικευμένο λογισμικό, ενώ για ΙΒΜ PC, ήδη υπήρχαν ανάλογα προγράμματα την τελευταία πενταετία. Πήγε χαμένη η αγορά εκατομμυρίων δραχμών λόγω άγνοιας και trend, επειδή ο επιχειρηματίας είχε σπουδάσει στις ΗΠΑ.

Όλα τα λογισμικά τα έχω δοκιμάσει και όλες τις πλατφόρμες. Ασχολήθηκα με Linux στον 386 και ο αδελφός μου με FreeBSD από τα παιδικά του χρόνια. Format στην ζωή μου σε DOS, Windows ζήτημα να έχω κάνει πέντε φορές.

Όσοι έχουν Mac σήμερα θεωρούν τον εαυτό τους κάτι το ξεχωριστό, ειδική κατηγορία, και καλά ανώτερη από τους Windows users του σήμερα. Πόσο μάλλον οι χρήστες iPhone.

Έτυχε το 2013 να πέσει στα χέρια μου λόγω υψηλής επιδότησης ένα 4S. Έπαθε κάτι το board και το digitizer και στο επίσημο επισκευαστικό κέντρο που το έστειλα μου άλλαξαν την πλακέτα και την οθόνη και η λήψη κινητής τηλεφωνίας δεν ξαναλειτούργησε ποτέ. Είναι το premium που πληρώνουν.

Εν κατακλείδι όσοι δεν έζησαν το platform wars των 1990s και την επικράτηση των PCs δεν μπορούν κατ εμέ να έχουν αντικειμενική άποψη. Εμείς μαθαίναμε γλώσσα προγραμματισμού από βιβλία. Δεν τα βρίσκαμε έτοιμα στο Internet.

Ούτε εγώ γουστάρω την Microsoft, αλλά καλώς ή κακώς άλλαξε τον ρου της Ιστορίας. Εγώ προτιμούσα το OS/2 από τα Windows και ακόμα και σήμερα ασχολούμαι με αυτό μέσω του ArcaOS το οποίο πετάει σε παλιά και καινούργια μηχανήματα.

Επεξ/σία από Black Flag
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ρωτάω... Εφαρμογές ελληνικές για διοίκηση επιχειρήσεων ας πούμε τα Mac έχουν; Δικαιολογείται το υψηλό κόστος κτήσης και συντήρησης; Η μη επεκτασιμότητα;

Το 1993 ο πατέρας μου ανέλαβε υπεύθυνος λογιστηρίου σε μια μεγάλη νέα σχετικά εταιρία της περιοχής που δεν είχε μηχανογράφηση στην οικονομική διαχείριση. Τα Τιμολόγια τα κόβανε με το χέρι. Ο πατέρας μου ήταν πρωτοπόρος για την εποχή του καθώς απαιτούσε την μηχανογράφηση σε όποια εταιρία ή εργοστάσιο έπιανε δουλειά από το 1981 για να οργανώσει τα λογιστήρια. Ο επιχειρηματίας όμως είχε κάνει το λάθος να προμηθευτεί 5, 6 μηχανήματα κατόπιν γνωριμιών στην Rainbow σε καλή τιμή, μαζί με περιφερειακά όπως εκτυπωτές κτλ. Quadra 6xx και Performa 4xx. Κάποια μοντέλα είχαν και δυνατότητες δικτύωσης. Ψάξανε και δεν μπόρεσαν να βρούνε εξειδικευμένο λογισμικό, ενώ για ΙΒΜ PC, ήδη υπήρχαν ανάλογα προγράμματα την τελευταία πενταετία. Πήγε χαμένη η αγορά εκατομμυρίων δραχμών λόγω άγνοιας και trend, επειδή ο επιχειρηματίας είχε σπουδάσει στις ΗΠΑ.

Όλα τα λογισμικά τα έχω δοκιμάσει και όλες τις πλατφόρμες. Ασχολήθηκα με Linux στον 386 και ο αδελφός μου με FreeBSD από τα παιδικά του χρόνια. Format στην ζωή μου σε DOS, Windows ζήτημα να έχω κάνει πέντε φορές.

Όσοι έχουν Mac σήμερα θεωρούν τον εαυτό τους κάτι το ξεχωριστό, ειδική κατηγορία, και καλά ανώτερη από τους Windows users του σήμερα. Πόσο μάλλον οι χρήστες iPhone.

Έτυχε το 2013 να πέσει στα χέρια μου λόγω υψηλής επιδότησης ένα 4S. Έπαθε κάτι το board και το digitizer και στο επίσημο επισκευαστικό κέντρο που το έστειλα μου άλλαξαν την πλακέτα και την οθόνη και η λήψη κινητής τηλεφωνίας δεν ξαναλειτούργησε ποτέ. Είναι το premium που πληρώνουν.

Εν κατακλείδι όσοι δεν έζησαν το platform wars των 1990s και την επικράτηση των PCs δεν μπορούν κατ εμέ να έχουν αντικειμενική άποψη. Εμείς μαθαίναμε γλώσσα προγραμματισμού από βιβλία. Δεν τα βρίσκαμε έτοιμα στο Internet.

Ούτε εγώ γουστάρω την Microsoft, αλλά καλώς ή κακώς άλλαξε τον ρου της Ιστορίας. Εγώ προτιμούσα το OS/2 από τα Windows και ακόμα και σήμερα ασχολούμαι με αυτό μέσω του ArcaOS το οποίο πετάει σε παλιά και καινούργια μηχανήματα.

Nα ναι καλα ο Βασιλης Σεφεριδης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Black Flag είπε

 

Όσοι έχουν Mac σήμερα θεωρούν τον εαυτό τους κάτι το ξεχωριστό, ειδική κατηγορία, και καλά ανώτερη από τους Windows users του σήμερα. Πόσο μάλλον οι χρήστες iPhone.

 

Είναι κάτι ξεχωριστό.

Δεν κολάνε κάθε 1 λεπτό.

Είχα πιο πριν microsoft teams video chat με παλικάρι και μάντεψε ποιανού το μηχάνημα κολούσε και πάγωνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Το 1993 ο πατέρας μου ανέλαβε υπεύθυνος λογιστηρίου σε μια μεγάλη νέα σχετικά εταιρία της περιοχής που δεν είχε μηχανογράφηση στην οικονομική διαχείριση. Τα Τιμολόγια τα κόβανε με το χέρι. Ο πατέρας μου ήταν πρωτοπόρος για την εποχή του καθώς απαιτούσε την μηχανογράφηση σε όποια εταιρία ή εργοστάσιο έπιανε δουλειά από το 1981 για να οργανώσει τα λογιστήρια. Ο επιχειρηματίας όμως είχε κάνει το λάθος να προμηθευτεί 5, 6 μηχανήματα κατόπιν γνωριμιών στην Rainbow σε καλή τιμή, μαζί με περιφερειακά όπως εκτυπωτές κτλ. Quadra 6xx και Performa 4xx. Κάποια μοντέλα είχαν και δυνατότητες δικτύωσης. Ψάξανε και δεν μπόρεσαν να βρούνε εξειδικευμένο λογισμικό, ενώ για ΙΒΜ PC, ήδη υπήρχαν ανάλογα προγράμματα την τελευταία πενταετία. Πήγε χαμένη η αγορά εκατομμυρίων δραχμών λόγω άγνοιας και trend, επειδή ο επιχειρηματίας είχε σπουδάσει στις ΗΠΑ.

Εντελώς άσχετο με τη συζήτηση, στο ίδιο στυλ που ήταν και το 1ο σχόλιο. Το μόνο που επιτυγχάνει είναι να επιβεβαιώσει την πρότασή μου :

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Πολλοί χρησιμοποιούμε Windows από ανάγκη γιατί στα 90's μια εταιρεία που λεγόταν MS είχε εκπληκτικό και πολύ επιθετικό marketing, με αποτέλεσμα να καταλάβει το χώρο και να έχει τους περισσότερους συνεργάτες για ανάπτυξη εφαρμογών.

Όλα αυτά ήταν μερικοί από τους λόγους που την έτρεχαν στα δικαστήρια για μονοπωλιακές πρακτικές. Ξεχνάει κανείς άλλωστε πώς είχε μπλέξει σώνει και καλά τον ΙΕ με όλα τα network connectivity features των Windows απλά και μόνο για να σκοτώσει τους άλλους browsers;

48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

ο αδελφός μου με FreeBSD από τα παιδικά του χρόνια

Πού κολλάει μια ο αδερφός και μια ο πατέρας (καλά να είναι οι άνθρωποι); Οικογενειακά το γράφετε το σχόλιο; Θα τρελαθώ δηλαδή. Ή προσπαθείς να μας υπονοήσεις ότι είστε tech geeks όλοι και έχεις μια έμφυτη ικανότητα προς την τεχνολογία περισσότερο από τους υπόλοιπους; Τι σχέση έχουν όσα λες με το αν τα Windows είναι ένα βαρύ, μη ευέλικτο, μη optimized και γεμάτο τρύπες λειτουργικό που σε πολλά σημεία έχει κολλήσει σε τεχνολογίες δεκαετιών; Ξεχώρισε τα πράγματα σε παρακαλώ και μη βάζεις μέσα άσχετα απλά για να γεμίσεις το σχόλιο.

48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Όσοι έχουν Mac σήμερα θεωρούν τον εαυτό τους κάτι το ξεχωριστό, ειδική κατηγορία, και καλά ανώτερη από τους Windows users του σήμερα. Πόσο μάλλον οι χρήστες iPhone.

Έτυχε το 2013 να πέσει στα χέρια μου λόγω υψηλής επιδότησης ένα 4S. Έπαθε κάτι το board και το digitizer και στο επίσημο επισκευαστικό κέντρο που το έστειλα μου άλλαξαν την πλακέτα και την οθόνη και η λήψη κινητής τηλεφωνίας δεν ξαναλειτούργησε ποτέ. Είναι το premium που πληρώνουν.

Ίσως κατάλαβες λάθος, αλλά Apple λειτουργικά δε χρησιμοποιώ γιατί μισώ το premium και το "walled garden" της. Windows (αναγκαστικά όπως προείπα) και Linux distros. Ξέρω όμως να εκτιμώ τόσο την ομορφιά και το consistency που έχουν τα λειτουργικά της, όσο και την ασφάλεια και ταχύτητα που παρέχουν. Πράγματα που δε βρίσκεις στα Windows.

48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Εν κατακλείδι όσοι δεν έζησαν το platform wars των 1990s και την επικράτηση των PCs δεν μπορούν κατ εμέ να έχουν αντικειμενική άποψη.

Αντιθέτως. Αυτή η νοοτροπία "εμείς δυσκολευτήκαμε και ξέρουμε" είναι τουλάχιστον αστεία. Γιατί; Γιατί πλέον βλέπουμε τα λάθη κάθε πλατφόρμας, πού πόνταρε, πώς έχει εξελιχθεί. Και κυριότερο; Τώρα που υποτίθεται ότι όλες οι πλατφόρμες έχουν ωριμάσει, μπορούμε να κρίνουμε ποια τεχνολογία είναι πιο ασφαλής, πιο ευέλικτη, πιο φιλική στο χρήστη, πιο παραμετροποιήσιμη και χίλια δυο. Τώρα. Όχι όταν ήταν στα γενοφάσκια τους και είχαν όλες οι πλατφόρμες παιδικές ασθένειες.

48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Εμείς μαθαίναμε γλώσσα προγραμματισμού από βιβλία. Δεν τα βρίσκαμε έτοιμα στο Internet.

Για καλό το είπες; Ακόμα ένα παράδειγμα λανθασμένης άποψης "παλιά ήταν δύσκολα αλλά μαθαίναμε". Διαφωνεί μαζί σου όλο το εκπαιδευτικό σύστημα που κινείται όλο και περισσότερο προς την εκμάθηση μέσω δυναμικών και παραστατικών μεθόδων, μεθόδων trial and error κλπ. Έτσι μαθαίνει και κατανοεί καλύτερα ο εγκέφαλος. Το "εμείς μάθαμε καλύτερα γιατί τα μάθαμε από βιβλία" είναι τουλάχιστον απαρχαιωμένη άποψη.

48 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ούτε εγώ γουστάρω την Microsoft, αλλά καλώς ή κακώς άλλαξε τον ρου της Ιστορίας.

Εδώ συμφωνούμε. Άλλο αυτό όμως και άλλο να μη λέμε τίποτα για τις γελοίες παθογένειες των Windows ΕΝ ΕΤΕΙ 2021 σε σχέση με άλλα λειτουργικά. Παθογένειες που μια χαρά θα μπορούσαν να φτιάξουν, όμως είναι ακόμα εκεί. Τις ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο, μην επαναλαμβάνομαι. Και το Ford T άλλαξε το ρου των χερσαίων μετακινήσεων. Τι θα πει αυτό; Ότι δεν εξελισσόμαστε από τους κινητήρες εσωτερικής καύσης σε αυτοκίνητα με αποδοτικότερους και πιο "καθαρούς";

Για να συνοψίσω γιατί μακρηγόρησα: Τα βασικά προβλήματα ενός καθημερινού και power user με τα Windows κυμαίνονται σε πολλούς τομείς. Από τα update που μπορούν να σου καταστρέψουν το σύστημα και πιθανότατα τη δουλειά (ναι, μου έχει συμβεί), στο πολύ περιορισμένο customization που πρέπει να πλακωθείς στα registry keys πολλες φορές (και η MS θα τα αλλάξει πάλι στο επόμενο update), στο ότι δε σου δίνουν πολλά εργαλεία για να διορθώσεις το σύστημά σου (ακόμα και αν είσαι γνώστης) στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά, στη μη σταθερότητα σε σύγκριση με άλλα λειτουργικά, στο μη απαραίτητο bloatware, στο τρυπητήρι που είναι από άποψη ασφαλείας (γιατί να χρειάζομαι third party app για να μπλοκάρω επικίνδυνα προγράμματα; - μη μιλήσουμε για το Defender, τα τελευταία χρόνια αποφάσισε να το πάρει σοβαρά η MS), στο ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις third party αν θες σοβαρά να φέρεις το productivity στα μέτρα σου (πλέον έχω το PowerToys μιας και η MS εδέησε να το επαναφέρει), το ότι με την πάροδο του χρόνου, το σύστημα γίνεται από μόνο του bloated αν δεν το καθαρίζεις συχνά (προγράμματα που αφήνουν κατάλοιπα πίσω κλπ) και πολλά άλλα. Είναι βασικά πράγματα που στο 2021 άλλα λειτουργικά τα έχουν λύσει προ πολλού. Και, κατά τη γνώμη μου, είναι απαράδεκτο μία εταιρεία σαν την MS να τα κουβαλάει ακόμα.

Υ.Γ Πληροφοριακά γιατί ίσως έχει γίνει παρανόηση με το "age gap". Μικρή διαφορά έχουμε αν κατάλαβα καλά από το 1ο σχόλιό σου.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...