Προς το περιεχόμενο

Στις 24 Ιουνίου τα αποκαλυπτήρια της «νέας γενιάς των Windows»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με άλλα λόγια, με ένα mac και μια κονσόλα για gaming (που έχει το κλάσμα της τιμής ενός pc) δεν υπάρχει πλέον κανένας απολύτως λόγος να έχεις pc (ακόμα και visual studio development μπορείς να κάνεις με το parallels).

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiabox είπε

Με άλλα λόγια, με ένα mac και μια κονσόλα για gaming (που έχει το κλάσμα της τιμής ενός pc) δεν υπάρχει πλέον κανένας απολύτως λόγος να έχεις pc (ακόμα και visual studio development μπορείς να κάνεις με το parallels).

Εδώ θα γίνω συνήγορος του διαβόλου. Δηλαδή γιατί να δώσω 1300€ για iMac και άλλα 500€ για κονσόλα (μην αναφέρουμε την εμπειρία gaming των FPS, σε κονσολα ή το ότι δεν παίζεις strategy, ΜΜΟ ή MOBA σε κονσόλα) όταν με 1000-1200€ μπορώ να πάρω δυνατότερο PC που κάνει τα πάντα; Να σημειώσουμε ότι "PC" στη σήμερον ημέρα δε σημαίνει Windows. Σημαίνει Windows, Linux distros, MacOS (με VM) κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Εδώ θα γίνω συνήγορος του διαβόλου. Δηλαδή γιατί να δώσω 1300€ για iMac και άλλα 500€ για κονσόλα (μην αναφέρουμε την εμπειρία gaming των FPS, σε κονσολα ή το ότι δεν παίζεις strategy, ΜΜΟ ή MOBA σε κονσόλα) όταν με 1000-1200€ μπορώ να πάρω δυνατότερο PC που κάνει τα πάντα; Να σημειώσουμε ότι "PC" στη σήμερον ημέρα δε σημαίνει Windows. Σημαίνει Windows, Linux distros, MacOS (με VM) κλπ.

Για να μην κολλάει κάθε ένα λεπτό και να μην φας τη μισή ζωή σου λύνοντας προβλήματα λειτουργικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Για να μην κολλάει κάθε ένα λεπτό και να μην φας τη μισή ζωή σου λύνοντας προβλήματα λειτουργικού συστήματος.

Προσωπικά το έχω λύσει το θέμα με dual boot linux-windows. Στη 1 στις 10 που θα χρειαστώ τα Windows για συμβατότητα (γιατί δεν αμφισβήτησα τη συμβατότητά τους, για τις παθογένειες έλεγα) ή για κάποιο game που δεν παίζει σε Linux distro, τα έχω εκεί. Όσον αφορά τη σταθερότητα έχω να "σπάσω" linux λειτουργικό καμιά 7ετία (και εκεί από δικούς μου πειραματισμούς, διορθώθηκε όμως).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, skiabox said:

Για να μην κολλάει κάθε ένα λεπτό και να μην φας τη μισή ζωή σου λύνοντας προβλήματα λειτουργικού συστήματος.

κάποιος με i5 2ης γενιάς, 8gb ddr3, χωρίς κανένα παράπονο και εμπειρία smooth af, τι πρέπει να απαντήσει σε αυτό το σχόλιο;

δεν φταίει το λειτουργικό άμα είσαι ακόμα με 300 ευρώ λαπτοπ χωρίς καν σσδ με 4gb ram.

και σταματήστε αυτό το "περνάω τον χρόνο λύνοντας προβλήματα λειτουργικού". 2021 έχουμε. δεν ισχύει. Μπορεί όντως να συμβαίνει αλλά κάτι άλλο φταίει (έχεις μηχάνημα 20 χρόνων; μήπως οι ανάγκες σου είναι για άλλο λειτουργικό;)

δεν θα σχολιάσω ότι οι εφαρμογές πλέον σε όλα τα λειτουργικά είναι απλά copy paste όσον αφορά το UI. απλά πες γουστάρω το τάδε λειτουργικό, τελεία και παύλα.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Xtheodor είπε

Μια φορά και έναν καιρό ήταν κάτι windows που τα έλεγαν Moyrlenioym .... Εεεε Milenium ήθελα να πω και αυτά ήταν τόσο "σκατά" που έβγαλαν Blue screen την ώρα που τα παρουσίαζε ο ( υποτίθεται ) Δημιουργός τους .... μπλα μπλα μπλα μπλα και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα ... 

Τα win98 se παρουσίαζε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

............... :rolleyes:

Eδώ γράφουν ότι τα win 7 , τρέχουν μέχρι core 2 quad (το γράφουν και λάθος ως q2quad...Χα χα!) και εγώ έχω τον Ryzen 2600 και μιά χαρά τρέχει τα win 7

Λένε για trim και έχω τον ssd μου σε trim λειτουργία (φυσικά με win 7)

Βλέπω βίντεος με 2080 Ti και win 7 και λένε ότι τα win 7, υποστηρίζουν μέχρι 4 gb στις gpu

Πράγματα δλδ, που μόνο εδώ τα διαβάζει κανείς

Είναι αυτό πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση;

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coscas είπε

............... :rolleyes:

Eδώ γράφουν ότι τα win 7 , τρέχουν μέχρι core 2 quad (το γράφουν και λάθος ως q2quad...Χα χα!) και εγώ έχω τον Ryzen 2600 και μιά χαρά τρέχει τα win 7

Λένε για trim και έχω τον ssd μου σε trim λειτουργία (φυσικά με win 7)

Βλέπω βίντεος με 2080 Ti και win 7 και λένε ότι τα win 7, υποστηρίζουν μέχρι 4 gb στις gpu

Πράγματα δλδ, που μόνο εδώ τα διαβάζει κανείς

Είναι αυτό πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση;

Και Nvme βαζεις με τα 7αρια , απ'ολα εχει ο μπαξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 9:22 ΜΜ, markos9 είπε

Εχει να πάει η μπλε οθόνη... Σύννεφο!

Τελικα η μπλε οθονη που ειχα στ 775 το συστημα που θυμηθηκα να τ'ανοιξω μετα απο κανα 3μηνο , μου εδωσε να καταλαβω οτι πανε να εξαφανισουν τα 7αρια.

Ηταν απο υpdate win 7 σε win 10 και επειδη πηρα αναποδες βλεποντας την μπλε οθονη , εκανα ενα φορματ με το τελευταιο το iso της γριπης των πτηνων και τρεχει λουκουμακι και με ψηφιακη αδεια , χαλαρα αμα βγαλει αλλη μια 10ετια τα μισα τα μαγαζια θα εχουν κλεισει μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, triplex1 said:

Και Nvme βαζεις με τα 7αρια , απ'ολα εχει ο μπαξες.

Εννοείται

Πήρε και "βραβείο" (δημοφιλές πόστ) γιά τις ανακρίβειες που γράφει ο άλλος γιά υποστηριξη μέχρι ...core 2 quad

Γιατί τόσο μένος κατά των win 7 και προσβολές σε άτομα που ακόμα τα έχουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εννοείται

Πήρε και "βραβείο" (δημοφιλές πόστ) γιά τις ανακρίβειες που γράφει ο άλλος γιά υποστηριξη μέχρι ...core 2 quad

Γιατί τόσο μένος κατά των win 7 και προσβολές σε άτομα που ακόμα τα έχουν; 

Μάλλον επειδή έχει λήξει το support τους οπότε είναι πιο vulnerable σε attacks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...