Προς το περιεχόμενο

Η Intel υποστηρίζει πως τα Windows είναι καλύτερα από τα Mac για gaming


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλειοψηφία των games χρησιμοποιεί DirectX και φτιάχνονται κυρίως για Windows (γιατί εκεί είναι ο περισσότερος κόσμος, όχι γιατί είναι καλύτερα). Οπότε ναι, είναι "καλύτερα" για gaming τα Windows απ' την smart TV μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όλους τους θερμόαιμους οπαδούς της Apple (που σίγουρα βγάζει ωραία μηχανάκια) φανταστείτε πως θα ήταν η κατάσταση ΑΝ

είχαμε 1 συνδυασμό Hardware + 1 λειτουργικό

π.χ Intel hardware με συγκεκριμένα Parts με 1 λειτουργικό (windows) το οποίο παρείχε βελτιστοποιημένη απόδοση ακριβώς για τον συγκεκριμένο συνδυασμό

Απλό παράδειγμα...έχει παρατηρηθεί ότι ειδικά σε κάποια Laptop  τρέχουν αρκετά καλύτερα όταν είναι "μαμά" (όπως το παρεις)...όταν αρχίσουν τα Format /αλλαγές αρχίζουν και τα προβλήματα.....και μιλάμε για απλή παραμετροποίηση.

Αν π.χ. αύριο μεθαύριο η Ms ενωθεί με την Intel και πεί "τέρμα τα δίφραγκα" ...το λειτουργικό μου τρέχει μόνο σε Alder Lake και οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ...κάνει και μια εκκαθάριση απο τα σκουπίδια του παρελθόντος και απο εδώ και πέρα θα τρέχει μόνο εγκεκριμένες εφαρμογές.....θέλω εκεί να κάνουμε μετρήσεις.
Για του λόγου του αληθές τρέξτε το προγραμματάκι "process monitor" (παρεπιμπτόντως καινούργια έκδοση ..μόλις το είδα) και ρίξτε μια ματιά πόσα Failures/Name not Found και errors βγάζει...όλα αυτά είναι μια απίστευτη σειρά  απο ελέγχων που αν δν βρει το 1ο ..πάει στο 2ο ..πάει στο 3ο με αποτέλεσμα καθυστερήσεις,καθυστερήσεις και πάει λέγοντας....και τώρα υποθέστε ότι δια μαγείας τέρμα όλα τα "λάθη" καθώς έχει βγεί μια έκδοση που είναι ακριβώς κομμένη και ραμμένη σε συγκεκριμένες προδιαγραφές...και εκεί θα ήθελα μια σύγκριση.
για του λόγου το αληθές.

1. XBOX 1 ...έτρεχε μια αυστηρά παραμετροποιημένη έκδοση των Windows 2000 ...νομίζω ότι οι επιδόσεις του πέρασε αρκετός καιρός μέχρι να ξεπεραστεί απο το μέσο PC

2. Αυτά τα μηχανάκια Quiz+παιχνίδια (δεν θυμάμαι πως τα λένε....κόλλησα) που έτρεχε 1 παραμετροποιημένο Windows XP PE το οποίο "κούμπωνε" σε συγκεκριμένη μητρικής με συγκεκριμένες προδιαγραφές (μιλάμε για αστειότητα ...κάτι 128Mb μνήμης, Celeron για πέταμα...μπορεί και λιγότερα...μιλάμε για χρόνια που είχε πέσει στα χέρια μου ) και αυτά τα μηχανάκια πετούσαν..δουλεύαν ασταματάτητα χωρίς κολλήματα ,χωρίς προβλήματα και ποιότητα που πολύς κόσμος θα ηθελε στο σπίτι του.
Οπότε καλή χρυσή η Apple αλλά απλώς σκεφτείτε και το όλο πλαίσιο και πως θα ήταν ο κόσμος αν δεν υπήρχε η παλιο Ms και η παλιό Intel και η τρελλή συμβατότητα που έβαλε τον καθένα στο τριπάκι....και σιγά μην είχε σκοτιστεί η Apple για το πως θα "μάθεις"....κλειστό κύκλωμα και αν θες...θα πλήρωνες και το κλικ....(π.χ. Nintendo και catridges...σε σχέση με γνωστά ανταγωνιστικά προιόντα και γκουχ...γκουχ πειρατεία)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, masteripper είπε

1. XBOX 1 ...έτρεχε μια αυστηρά παραμετροποιημένη έκδοση των Windows 2000 ...νομίζω ότι οι επιδόσεις του πέρασε αρκετός καιρός μέχρι να ξεπεραστεί απο το μέσο PC

Αν και με άλλα που γράφεις όσον αφορά το optimize και το bloat των Windows συμφωνώ, έχω να κάνω μια σημαντικότατη διευκρίνιση. Το λειτουργικό του XBOX 1, όταν φόρτωνε ένα παιχνίδι, αποφορτωνόταν το ίδιο για να κάνει χώρο στο παιχνίδι. Και ήταν βασικός λόγος για τις ικανότητες της κονσόλας. Όχι γιατί το λειτουργικό έτρεχε ταυτόχρονα και έκανε καλή διαχείριση πόρων. Καμία σχέση με τον τρόπο που δουλεύουν τα desktop λειτουργικά δηλαδή.

Υ.Γ Βέβαια, ένα μεγάλο αντεπιχείρημα στο "τα Windows δεν έχουν αποδοτικό resource management επειδή τρέχουν σε ποικίλες συσκευές" είναι ότι και οι Linux διανομές πλέον τρέχουν παντού, με τον kernel να έχει ενσωματώσει σχεδόν ό,τι driver κυκλοφορεί, αλλά έχουν μακράν καλύτερο resources management από τα Windows. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, offtopic...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Υ.Γ Βέβαια, ένα μεγάλο αντεπιχείρημα στο "τα Windows δεν έχουν αποδοτικό resource management επειδή τρέχουν σε ποικίλες συσκευές" είναι ότι και οι Linux διανομές πλέον τρέχουν παντού, με τον kernel να έχει ενσωματώσει σχεδόν ό,τι driver κυκλοφορεί, αλλά έχουν μακράν καλύτερο resources management από τα Windows. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, offtopic...

Νομίζω ότι με το Linux πολλά πολλά δεν πρέπει να λέμε....όσον αφορά τo Desktop η κατάσταση νομίζω ότι είναι τέρμα τραγική,.

κάπου κάπως κάποτε βγαίνει "ένας"...κάνει 1 compile να είναι συμβατό με την Χ πλατφόρμα...και ξαφνικά καινούργια Distro και τρέχει ο κοσμάκης...φεύγει ο "ένας" πεθαίνει.

Μπαίνεις σε forum..morum και δεν συμμαζεύεται....ρωτάς ...βρε παλικάρια...αφου Linux είμαστε γιατί το τάδε ΔΕΝ παίζει...κλασσική απάντηση...ΔΕΝ γίνεται είναι αδύνατον....μα μου...τίποτα και το παίζουν και προφέσσορες όλοι.....ύφος χιλίων καρδιναλίων...η απάντηση μας είναι με την βούλα του "Πάπα"...

ώσπου βρίσκεις τον τάδε σχετικό και σου απαντάει...τι "@α@ριες" είναι αυτές ... σε εμένα μια χαρά είχα τροποποιημένη distro και έπαιζαν όλα ...αλλά επειδή δεν έχω χρόνο/βαριέμαι/δεν με ενδιαφέρει απλώς δεν την έσπρωξα και μένουμε στο ΔΕΝ...

και δώστου ιστορίες για αγρίους με κακά Kernel με Legacy Kernel,Mainline Kernel και δεν παίζει το τάδε γιατί κάνει Conflict με το τάδε.....ο άλλος έχει βγάλει ολόκληρη εφαρμογή...ξέχασε ότι πέθανε η Python2 (για συγκεκριμένη περίπτωση)...ΔΕΝ.....ξέχασε το ασύμβατο...και όλη η υποθεση ήταν να μπεις στο Config και να διορθώσεις το Python2 σε Python3 (ΚΕΙΜΕΝΟ) ...και δια μαγείας όλα επιλύθηκαν.....

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, masteripper είπε

Νομίζω ότι με το Linux πολλά πολλά δεν πρέπει να λέμε....όσον αφορά τo Desktop η κατάσταση νομίζω ότι είναι τέρμα τραγική,.

κάπου κάπως κάποτε βγαίνει "ένας"...κάνει 1 compile να είναι συμβατό με την Χ πλατφόρμα...και ξαφνικά καινούργια Distro και τρέχει ο κοσμάκης...φεύγει ο "ένας" πεθαίνει.

Μπαίνεις σε forum..morum και δεν συμμαζεύεται....ρωτάς ...βρε παλικάρια...αφου Linux είμαστε γιατί το τάδε ΔΕΝ παίζει...κλασσική απάντηση...ΔΕΝ γίνεται είναι αδύνατον....μα μου...τίποτα και το παίζουν και προφέσσορες όλοι.....ύφος χιλίων καρδιναλίων...η απάντηση μας είναι με την βούλα του "Πάπα"...

ώσπου βρίσκεις τον τάδε σχετικό και σου απαντάει...τι "@α@ριες" είναι αυτές ... σε εμένα μια χαρά είχα τροποποιημένη distro και έπαιζαν όλα ...αλλά επειδή δεν έχω χρόνο/βαριέμαι/δεν με ενδιαφέρει απλώς δεν την έσπρωξα και μένουμε στο ΔΕΝ...

και δώστου ιστορίες για αγρίους με κακά Kernel με Legacy Kernel,Mainline Kernel και δεν παίζει το τάδε γιατί κάνει Conflict με το τάδε.....ο άλλος έχει βγάλει ολόκληρη εφαρμογή...ξέχασε ότι πέθανε η Python2 (για συγκεκριμένη περίπτωση)...ΔΕΝ.....ξέχασε το ασύμβατο...και όλη η υποθεση ήταν να μπεις στο Config και να διορθώσεις το Python2 σε Python3 (ΚΕΙΜΕΝΟ) ...και δια μαγείας όλα επιλύθηκαν.....

 

Ίσως με σένα να συζητούσα κάποια στιγμή, δε θυμάμαι nicknames συχνά, αλλά αυτή την κουβέντα την ξαναείχα. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ασυμβατότητα σε Linux μέχρι τώρα, ακόμα και στο touchscreen Dell laptop που πέρασα base Arch Linux, δούλευε μέχρι και το touch out of the box. Έχει προχωρήσει πολύ η εξέλιξη του kernel πλέον. Από εκεί και πέρα, το θέμα του compatibility εφαρμογών δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού τεχνικά (διαχείριση πόρων που λέγαμε και λοιπά), αλλά του εκάστοτε developer. Πού κι εκεί είναι τι ζητάει ο καθένας. Γιατί αν π.χ υπάρχει bug σε proprietary εφαρμογή, κλαφτα, περίμενε την εταιρεία να δεήσει (και αν) να το φτιάξει. Σε open source διορθώνονται ευκολότερα τα bugs (ή δημιουργείται fork σαν καλύτερη έκδοση). Αλλά είναι στις ανάγκες/γνώσεις του καθενός. Ξεφύγαμε όμως από το θέμα και θα πέσει το ban 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας όψεται που κάποιος άνθρωπος έφτιαξε το DirectX και τώρα η μισοί και πλέον χρήστες παίζουν σε windows

έχουν γραφτεί τα παιχνίδια πάνω σε αυτό και έτσι κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια!

ασ πει κάποιος την ιντελ ότι τώρα οι gamer θα φορέσουν AMD γιατί μαλλον δεν το εχει καταλάβει

έχασε τις κονσόλες θα χάσει και από τα PC

για την apple θα τον βρει τον δρόμο της έχει περάσει και πολύ πιο δύσκολα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...