Προς το περιεχόμενο

Συνέντευξη στα αγγλικά σε ελληνική εταιρεία συνηθίζεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας, έστειλα βιογραφικό στα αγγλικά σε μία ελληνική εταιρεία τεχνολογίας, η αγγελία ήταν στα αγγλικά, μου έστειλαν δύο τεστ να συμπληρώσω πάλι στα αγγλικά, όλη η αλληλογραφία είναι στα αγγλικά η πρόσκληση στο zoom στα αγγλικά. Όλοι υπεύθυνοι του HR  είναι ελληνες. Η έδρα είναι στην Θεσσαλονίκη.

Παίζει η συνέντευξη να γίνει στα αγγλικά; 

Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά, άλλωστε όλα τα τεστ ήταν στα αγγλικά, ήδη το ξέρουν.... 

Η αλήθεια είναι ότι η εταιρεία έχει ένα πολύ διεθνές προφίλ, το site δεν ούτε μία λέξη στα ελληνικά, οι πελάτες της είναι εταιρείες, αν δεν την ξέρεις δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ελληνική εταιρεία.

Απλά αν γίνει στα αγγλικά θα κάνω διαφορετική προετοιμασία. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Επεξ/σία από ARRASS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι, κατά 99,9% θα είναι στα ελληνικά εκτός αν σου πουν ότι θα βρίσκεται στην συζήτηση κάποιος manager από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ARRASS είπε

Γειά σας, έστειλα βιογραφικό στα αγγλικά σε μία ελληνική εταιρεία τεχνολογίας, η αγγελία ήταν στα αγγλικά, μου έστειλαν δύο τεστ να συμπληρώσω πάλι στα αγγλικά, όλη η αλληλογραφία είναι στα αγγλικά, η πρόσκληση στο zoom στα αγγλικά. Όλοι υπεύθυνοι του HR  είναι ελληνες. Η έδρα είναι στην Θεσσαλονίκη.

Παίζει η συνέντευξη να γίνει στα αγγλικά; 

Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά, άλλωστε όλα τα τεστ ήταν στα αγγλικά, ήδη το ξέρουν.... 

Η αλήθεια είναι ότι η εταιρεία έχει ένα πολύ διεθνές προφίλ, το site δεν ούτε μία λέξη στα αγγλικά, οι πελάτες της είναι εταιρείες, αν δεν την ξέρεις δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ελληνική εταιρεία.

Απλά αν γίνει στα αγγλικά θα κάνω διαφορετική προετοιμασία. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

κάνουν στα αγγλικά είτε στη περίπτωση που στην ομάδα βρισκεται καποιο ατομο από εξωτερικό είτε θεωρούν απολυτως απαραίτητη την ευχερεια στη γλώσσα, δηλαδή αν θα έρχεσαι σε επαφή με πελάτες/στελέχη από εξωτερικό.  στο γραπτό λόγο πχ δε φαίνεται ουτε η προφορά ουτε το πως μιλάς. αν η θέση δεν έχει να κανει με κάτι τέτοιο  η συνεντευξη θα γινει στα ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέση αφορά επικοινωνία με το εξωτερικό, άρα πιθανότατα θα γίνει στα αγγλικά, θα περιμένω να μιλήσει πρώτη....Και απαντάω στην ίδια γλώσσα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να στειλεις ενα mail και να ρωτησεις σε ποια γλωσσα θα γινει η συνεντευξη επισης ωστε να μην βρεθεις εξ απροοπτου. Το εχω κανει στο παρελθον και δεν υπηρξε προβλημα.

Παντως μου εχει τυχει αρκετες φορες να μιλαμε με HR/recruiters με αγγλικα στα mail και ελληνικα στο τηλεφωνο.

Επεξ/σία από crimsonwall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Μπορεις να στειλεις ενα mail και να ρωτησεις σε ποια γλωσσα θα γινει η συνεντευξη επισης ωστε να μην βρεθεις εξ απροοπτου. Το εχω κανει στο παρελθον και δεν υπηρξε προβλημα.

Παντως μου εχει τυχει αρκετες φορες να μιλαμε με HR/recruiters με αγγλικα στα mail και ελληνικα στο τηλεφωνο

Καλύτερα να μην το ρισκάρω, πάντως αν γίνει στα αγγλικά θα είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα τρίμηνο με είχε προσεγγίσει μια Ελληνίδα HR για θέση στην εταιρεία που δούλευε στη Θεσσαλονίκη. Η προσέγγιση και ανταλλαγή μηνυμάτων έγινε στα αγγλικά παρόλο που και οι δυο είμαστε Έλληνες.

Γνωρίζω επίσης μια πρόσφατη εμπειρία ατόμου που προσελήφθη σε εταιρεία στον Άλιμο όπου οι συνεντεύξεις έγιναν στα Αγγλικά. Αυτό έγινε γιατί ο hiring manager είναι Ολλανδός (ήταν παρών σε κάποιο σημείο) και αφετέρου γιατί η εταιρεία είναι διεθνής οπότε τα mail ειδικά τα επίσημα πρέπει να είναι στα αγγλικά.

Γενική συμβουλή πάντως, δεν είναι ντροπή να κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις (πχ γλώσσα της συνέντευξης, επεξήγηση της διαδικασίας πρόσληψης κτλ). Αν η απάντηση σε τέτοιες ερωτήσεις είναι ειρωνική/απαξιωτική είναι καλό σημάδι για το αν όντως θέλουμε να δουλέψουμε σε τέτοια εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να πω το εξής. Τα εργασιακά δικαιώματα είναι στον πάτο, οι μισθοί επίσης και οι εταιρείες έχουν ένα υφάκι με συνεντεύξεις στα αγγλικά και "τακτικές του εξωτερικού" ενώ δεν προσφέρουν κάτι πέραν του βασικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω , στο ερωτημα, ναι συνηθιζεται αν ειναι προαπαιτουμενα της θεσης.

Ειχα πριν πολλα χρονια εμπειρια , με συνεντευξη να ξεκιναει στα Γερμανικα και να καταληγει στα Αγγλικα, ακριβως για να διαπιστωθει η ευφραδεια λογου στις παραπανω γλωσσες. 

Ριξε και μια ματια συγκεκριμενα για zoom, teams video interviews  με tips απο coaches & ΗR.

 

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 2:15 ΜΜ, Damianus είπε

Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω , στο ερωτημα, ναι συνηθιζεται αν ειναι προαπαιτουμενα της θεσης.

Ειχα πριν πολλα χρονια εμπειρια , με συνεντευξη να ξεκιναει στα Γερμανικα και να καταληγει στα Αγγλικα, ακριβως για να διαπιστωθει η ευφραδεια λογου στις παραπανω γλωσσες. 

Ριξε και μια ματια συγκεκριμενα για zoom, teams video interviews  με tips απο coaches & ΗR.

 

 

Σε ευχαριστώ, πάντως θα είναι μία ενδιαφέρουσα εμπειρία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει να δινω συνεντευξη στα ελληνικα και ξαφνικα η hr αρχισε να μου μιλαει στα αγγλικα λες και κυριευτηκε απο καποιον δαιμονα. Γενικα δεν ειναι ο κανονας ομως αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως οι γραπτές επικοινωνίες να γίνονται στα Αγγλικά για να μπορούν να τις διαβάσουν κάποια στελέχη που δεν μιλούν Ελληνικά. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους για διευκρίνηση σχετικά με τη γλώσσα που θα γίνει η συνέντευξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 11:58 ΠΜ, daredevil92 είπε

Έχω να πω το εξής. Τα εργασιακά δικαιώματα είναι στον πάτο, οι μισθοί επίσης και οι εταιρείες έχουν ένα υφάκι με συνεντεύξεις στα αγγλικά και "τακτικές του εξωτερικού" ενώ δεν προσφέρουν κάτι πέραν του βασικού.

Συμφωνώ για τα δικαίωματα και τους μισθούς στο εκατό τοις εκατό. Το θέμα όμως με τις συνεντεύξεις και τη γλώσσα, δεν είναι πάντα στο χέρι του κάθε hr, με τον οποίο θα κάνεις την πρώτη κουβέντα. Έχει να κάνει κυρίως με την εταιρεία (αν είναι πολυεθνική λόγου χάρη) και με τη φύση της θέσης. Λέγοντας φύση της θέσης, νοείται η επικοινωνία με το γκρουπ ανωτέρων σου (ή και υφιστάμενων σου), παρόλο που η φυσική θέση μπορεί να είναι εντός ελληνικής επικράτειας. Πολλώ δε μάλλον όταν η εταιρεία αυτή υιοθετεί matrix λογική  και όχι την ιεραρχία με την παραδοσιακή έννοια του όρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...