Προς το περιεχόμενο

Στεγανοποίηση ταράτσας και κλοπή υλικών


playfsx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του forum χρειάζομαι επείγοντος την άποψη & βοήθεια σας.

Η ιστορία αυτή τρέχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε οπότε μπορείτε να επηρέασε τη ροή των γεγονότων.


Αυτή τη στιγμή μονώνω μια ταράτσα από την υγρασία. Για 72 τετραγωνικά + 33 μπαλκόνι μου ζήτησαν 1600 ευρώ. Περίπου 15€ το τετραγωνικό. Μου είπαν ότι θα κρατήσει μια 10καετια.

Από τη συζήτηση κατάλαβα  ότι θα χρησιμοποιούσαν πολυερεθανή και κοιτώντας τιμές για το υλικό τα υπολόγισα γύρο στο 1000ρικο αν το κάνανε με ακριβά υλικά.

Μου ζήτησαν 800€ μπροστά για τα υλικά. Σκέφτηκα ότι θα χρησιμοποιήσουν λίγο χειρότερα ή ότι είναι χωρίς ΦΠΑ. Δεν τους ρώτησα ποτέ να διαχωρίσουν τα υλικά απο την αμοιβή τους άλλα φαινόταν μισά, μισά. Ούτε τους ζήτησα να υπογράψουν ποτέ τίποτα. Εμπιστεύομαι τους ανθρώπους...

Τώρα που ήρθαν τα υλικά βλέπω:

  • 6 Χ Μ610 INTERMIX (για να φτιάξουν τις κλίσεις της ταράτσας.) ~7€
  • 2 X ROMIKOL R-40 ~7€
  • 6 X VITO ROOF 9L (ακριλικό) ~ 30€
  • 1X Virtex Primer 10L ~28€

 

  • Ειδικός δεν είμαι άλλα κάτι δεν πάει καλά. Αυτά βγαίνουν ~ 270€ (πες 300€) σε λιανική ως ιδιώτης.
  • Δηλαδή 300€ υλικά και 1300€ για 2 άτομα και 4 μέρες δουλεία ?
  • Επίσης, τα ακριλικά από αυτά που βρήκα φαίνονται για 2~3 χρονιά ζωή όχι 10.


1. Ξεκίνησαν δουλειά και την πρώτη μέρα έκαναν τις γωνίες  και ένα αστάρωμα(?) Μου φάνηκε περίεργο ότι έβαφαν πάνω από την βρωμιά χωρίς καθάρισμα.

Τέλος, πρώτης μέρας παρατήρησα ότι είχαν μείνει 2 τσουβάλια από το Μ610. Μου φάνηκε ότι η κατανάλωση σε σχέση αυτό που φτιάχτηκε δεν κολλούσε. Στα σκουπίδια βρήκα 3 σακιά. Τώρα να πήραν 1 σακί για 7 ~ 8 ευρώ μου φαίνεται γυφτιά οπότε δεν ασχολήθηκα.

 

2. Δεύτερη μέρα τους είπαν για το κόστος των υλικόν ότι μου φαίνονται χαμηλά στα 270€ μου είπε ότι τα πήρε πολύ παραπάνω και απάντησα ότι είναι πολύ εύκολο να το διασταυρώσω αυτό, άντε να μην είναι 270€ να είναι 300€ δεν επέμεινε σε αυτό οπότε μάλλον και αυτός τόσο τα πήρε  και στο κομμάτι τις επιλογής των υλικών μου απάντησαν ότι "αυτά είναι, τι άλλο να κάνω δηλαδή".

Κάπως δε μου άρεσε και όταν ο μικρότερος σε ηλικία πήγε να κατεβάσει τα υλικά για τις γωνίες κάτω του είπα να τα αφήσει στην ταράτσα αν τα χρειαστώ ποτέ να τα χρησιμοποιήσω.

Τέλος, της μέρας αφού είχαν περάσει ένα χέρι ακριλικό φεύγοντας πήραν και ένα σακί ασβέστη και ένα γεμάτο κουβά ακριλικό. Το σακί ο μεγάλος "μάστορας" του είπε να το πάει πίσω στο σπίτι, φαντάζομαι γιατί τους έκανα θέμα. Άλλα την μπογιά των 30€ (ή 44€ με τα δικά του λεγόμενα) την έβαλαν στο port bagage και έφυγαν.

  • Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε είδει μια διάφορα 500€ στα υλικά
  • Και σαν να μην έφτανε ότι πάνε να βγάλουν 1300€ από το τετραήμερο, φαίνεται ότι τους χρειάζονται και άλλα 50€ από τα υλικά.

Θα έρθουν για άλλες 2 μέρες και

  • Δε μου κάθετε καλά ούτε ότι μου περνάνε ακριλικά
  • Ούτε που κλέβουν τα υλικά
  • Ούτε που στη δουλεία των 1600€ μονό 300€ είναι τα υλικά.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, τι θα κάνατε ?

Έχω κάποιες διάσπαρτες σκέψης αν σας βοηθάει στην απάντηση σας.

  • Τους φωνάζω για τα κλεμμένα υλικά?
  • Να μην του πληρώσω ούτε δεκάρα παραπάνω ?
  • Μου είπαν 15€ το τετραγωνικό, άλλα για ΑΚΡΙΛΙΚΑ ?
  • Θα μου αντέξει η ταράτσα μια 10καετια  με ακριλικά ?
  • Να ζητήσω τιμολόγια για τα υλικά ?
  • Να πάρω κάπου τηλέφωνο ?
  • Να απασχολήσω δικηγόρο ?
  • Να φέρω άλλο μάστορα να κάνει εκτίμηση τις δουλείας
  • Να ζητήσω να περάσουν πολυερεθανή ? και να μην τους πληρώσω παραπάνω στην περίπτωση τις διαφωνίας?
  • Νιώθω οτι απειλούμε και το γεγονός οτι έκλεψαν υλικά με κάνει να νιώθω ανασφάλεια στο σπίτι μου, να τους διώξω χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο και οτι πήραν.
  • Να τους αφήσω να το συζητήσουμε μόλις τελειώσουν  σε εξωτερικό χώρο ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, playfsx είπε

Φίλοι του forum χρειάζομαι επείγοντος την άποψη & βοήθεια σας.

Η ιστορία αυτή τρέχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε οπότε μπορείτε να επηρέασε τη ροή των γεγονότων.


Αυτή τη στιγμή μονώνω μια ταράτσα από την υγρασία. Για 72 τετραγωνικά + 33 μπαλκόνι μου ζήτησαν 1600 ευρώ. Περίπου 15€ το τετραγωνικό. Μου είπαν ότι θα κρατήσει μια 10καετια.

Από τη συζήτηση κατάλαβα  ότι θα χρησιμοποιούσαν πολυερεθανή και κοιτώντας τιμές για το υλικό τα υπολόγισα γύρο στο 1000ρικο αν το κάνανε με ακριβά υλικά.

Μου ζήτησαν 800€ μπροστά για τα υλικά. Σκέφτηκα ότι θα χρησιμοποιήσουν λίγο χειρότερα ή ότι είναι χωρίς ΦΠΑ. Δεν τους ρώτησα ποτέ να διαχωρίσουν τα υλικά απο την αμοιβή τους άλλα φαινόταν μισά, μισά. Ούτε τους ζήτησα να υπογράψουν ποτέ τίποτα. Εμπιστεύομαι τους ανθρώπους...

Τώρα που ήρθαν τα υλικά βλέπω:

  • 6 Χ Μ610 INTERMIX (για να φτιάξουν τις κλίσεις της ταράτσας.) ~7€
  • 2 X ROMIKOL R-40 ~7€
  • 6 X VITO ROOF 9L (ακριλικό) ~ 30€
  • 1X Virtex Primer 10L ~28€

 

  • Ειδικός δεν είμαι άλλα κάτι δεν πάει καλά. Αυτά βγαίνουν ~ 270€ (πες 300€) σε λιανική ως ιδιώτης.
  • Δηλαδή 300€ υλικά και 1300€ για 2 άτομα και 4 μέρες δουλεία ?
  • Επίσης, τα ακριλικά από αυτά που βρήκα φαίνονται για 2~3 χρονιά ζωή όχι 10.


1. Ξεκίνησαν δουλειά και την πρώτη μέρα έκαναν τις γωνίες  και ένα αστάρωμα(?) Μου φάνηκε περίεργο ότι έβαφαν πάνω από την βρωμιά χωρίς καθάρισμα.

Τέλος, πρώτης μέρας παρατήρησα ότι είχαν μείνει 2 τσουβάλια από το Μ610. Μου φάνηκε ότι η κατανάλωση σε σχέση αυτό που φτιάχτηκε δεν κολλούσε. Στα σκουπίδια βρήκα 3 σακιά. Τώρα να πήραν 1 σακί για 7 ~ 8 ευρώ μου φαίνεται γυφτιά οπότε δεν ασχολήθηκα.

 

2. Δεύτερη μέρα τους είπαν για το κόστος των υλικόν ότι μου φαίνονται χαμηλά στα 270€ μου είπε ότι τα πήρε πολύ παραπάνω και απάντησα ότι είναι πολύ εύκολο να το διασταυρώσω αυτό, άντε να μην είναι 270€ να είναι 300€ δεν επέμεινε σε αυτό οπότε μάλλον και αυτός τόσο τα πήρε  και στο κομμάτι τις επιλογής των υλικών μου απάντησαν ότι "αυτά είναι, τι άλλο να κάνω δηλαδή".

Κάπως δε μου άρεσε και όταν ο μικρότερος σε ηλικία πήγε να κατεβάσει τα υλικά για τις γωνίες κάτω του είπα να τα αφήσει στην ταράτσα αν τα χρειαστώ ποτέ να τα χρησιμοποιήσω.

Τέλος, της μέρας αφού είχαν περάσει ένα χέρι ακριλικό φεύγοντας πήραν και ένα σακί ασβέστη και ένα γεμάτο κουβά ακριλικό. Το σακί ο μεγάλος "μάστορας" του είπε να το πάει πίσω στο σπίτι, φαντάζομαι γιατί τους έκανα θέμα. Άλλα την μπογιά των 30€ (ή 44€ με τα δικά του λεγόμενα) την έβαλαν στο port bagage και έφυγαν.

  • Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε είδει μια διάφορα 500€ στα υλικά
  • Και σαν να μην έφτανε ότι πάνε να βγάλουν 1300€ από το τετραήμερο, φαίνεται ότι τους χρειάζονται και άλλα 50€ από τα υλικά.

Θα έρθουν για άλλες 2 μέρες και

  • Δε μου κάθετε καλά ούτε ότι μου περνάνε ακριλικά
  • Ούτε που κλέβουν τα υλικά
  • Ούτε που στη δουλεία των 1600€ μονό 300€ είναι τα υλικά.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, τι θα κάνατε ?

Έχω κάποιες διάσπαρτες σκέψης αν σας βοηθάει στην απάντηση σας.

  • Τους φωνάζω για τα κλεμμένα υλικά?
  • Να μην του πληρώσω ούτε δεκάρα παραπάνω ?
  • Μου είπαν 15€ το τετραγωνικό, άλλα για ΑΚΡΙΛΙΚΑ ?
  • Θα μου αντέξει η ταράτσα μια 10καετια  με ακριλικά ?
  • Να ζητήσω τιμολόγια για τα υλικά ?
  • Να πάρω κάπου τηλέφωνο ?
  • Να απασχολήσω δικηγόρο ?
  • Να φέρω άλλο μάστορα να κάνει εκτίμηση τις δουλείας
  • Να ζητήσω να περάσουν πολυερεθανή ? και να μην τους πληρώσω παραπάνω στην περίπτωση τις διαφωνίας?
  • Νιώθω οτι απειλούμε και το γεγονός οτι έκλεψαν υλικά με κάνει να νιώθω ανασφάλεια στο σπίτι μου, να τους διώξω χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο και οτι πήραν.
  • Να τους αφήσω να το συζητήσουμε μόλις τελειώσουν  σε εξωτερικό χώρο ?

Δεν ξέρω να σου πω για αυτά τα υλικά. Αλλά πριν 2-3 χρόνια είχα ψάξει για την μόνωση ταράτσας με ασφαλτοπανο. Το οποίο σχεδόν σίγουρα αντέχει μια 10ετια. Το πρώτο στάδιο εφαρμογής μόνωσης της ταράτσας είναι πάντα καλό πλύσιμο με πιεστικό υψηλής πίεσης. Όλα τα σοβαρά συνεργεία αυτό κάνουν πρώτα. Μετά εφαρμόζουν όλα τα υπόλοιπα. Με ασφαλτοπανο παίζει να βγαίνει πιο φθηνά από 1500.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το συζήτησες από πριν (το τι υλικά θα χρησιμοποιήσουν, πως θα γίνει η δουλειά κτλ κτλ). Αυτά τα κανονίζεις από πριν και υπογράφεις και κάτι. Τώρα, καλά ξεμπερδέματα.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ των υστέρων βλέπω πολλά λάθη από τη μεριά μου. Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι για παρελθόν και μετά από ένα σημείο τι θα έκανα αν ξέρω αυτό που ξέρω τώρα δεν έχει κάποια μαθησιακή αξία. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω.

Μέχρι στιγμής κρατάω ότι θα έπρεπε να είχαν πλύνει τη σκέπη πριν κάνουν οτιδήποτε.Πάντως, εγώ τους πρωτινά να χρησιμοποιήσουν ένα πιεστικό που είχα γιατί μου κακοφάνηκε το ότι δεν το έκαναν στο όπιο αρνήθηκαν "δε χρειάζεται το αστάρωμα είναι αρκετό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ απλά δε τους ανοίγεις αύριο την πόρτα να συνεχίσουν.

τα λεφτά που ήδη έδωσες θεώρησέ τα πεταμένα λόγω μη σωστής έρευνας προεργασίας από μεριάς σου.

επίσης αύριο οποιαδήποτε κουβέντα συζήτηση στο δρόμο παρουσία τρίτου προσώπου οπωσδήποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, playfsx είπε

Φίλοι του forum χρειάζομαι επείγοντος την άποψη & βοήθεια σας.

Η ιστορία αυτή τρέχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε οπότε μπορείτε να επηρέασε τη ροή των γεγονότων.


Αυτή τη στιγμή μονώνω μια ταράτσα από την υγρασία. Για 72 τετραγωνικά + 33 μπαλκόνι μου ζήτησαν 1600 ευρώ. Περίπου 15€ το τετραγωνικό. Μου είπαν ότι θα κρατήσει μια 10καετια.

Από τη συζήτηση κατάλαβα  ότι θα χρησιμοποιούσαν πολυερεθανή και κοιτώντας τιμές για το υλικό τα υπολόγισα γύρο στο 1000ρικο αν το κάνανε με ακριβά υλικά.

Μου ζήτησαν 800€ μπροστά για τα υλικά. Σκέφτηκα ότι θα χρησιμοποιήσουν λίγο χειρότερα ή ότι είναι χωρίς ΦΠΑ. Δεν τους ρώτησα ποτέ να διαχωρίσουν τα υλικά απο την αμοιβή τους άλλα φαινόταν μισά, μισά. Ούτε τους ζήτησα να υπογράψουν ποτέ τίποτα. Εμπιστεύομαι τους ανθρώπους...

Τώρα που ήρθαν τα υλικά βλέπω:

  • 6 Χ Μ610 INTERMIX (για να φτιάξουν τις κλίσεις της ταράτσας.) ~7€
  • 2 X ROMIKOL R-40 ~7€
  • 6 X VITO ROOF 9L (ακριλικό) ~ 30€
  • 1X Virtex Primer 10L ~28€

 

  • Ειδικός δεν είμαι άλλα κάτι δεν πάει καλά. Αυτά βγαίνουν ~ 270€ (πες 300€) σε λιανική ως ιδιώτης.
  • Δηλαδή 300€ υλικά και 1300€ για 2 άτομα και 4 μέρες δουλεία ?
  • Επίσης, τα ακριλικά από αυτά που βρήκα φαίνονται για 2~3 χρονιά ζωή όχι 10.


1. Ξεκίνησαν δουλειά και την πρώτη μέρα έκαναν τις γωνίες  και ένα αστάρωμα(?) Μου φάνηκε περίεργο ότι έβαφαν πάνω από την βρωμιά χωρίς καθάρισμα.

Τέλος, πρώτης μέρας παρατήρησα ότι είχαν μείνει 2 τσουβάλια από το Μ610. Μου φάνηκε ότι η κατανάλωση σε σχέση αυτό που φτιάχτηκε δεν κολλούσε. Στα σκουπίδια βρήκα 3 σακιά. Τώρα να πήραν 1 σακί για 7 ~ 8 ευρώ μου φαίνεται γυφτιά οπότε δεν ασχολήθηκα.

 

2. Δεύτερη μέρα τους είπαν για το κόστος των υλικόν ότι μου φαίνονται χαμηλά στα 270€ μου είπε ότι τα πήρε πολύ παραπάνω και απάντησα ότι είναι πολύ εύκολο να το διασταυρώσω αυτό, άντε να μην είναι 270€ να είναι 300€ δεν επέμεινε σε αυτό οπότε μάλλον και αυτός τόσο τα πήρε  και στο κομμάτι τις επιλογής των υλικών μου απάντησαν ότι "αυτά είναι, τι άλλο να κάνω δηλαδή".

Κάπως δε μου άρεσε και όταν ο μικρότερος σε ηλικία πήγε να κατεβάσει τα υλικά για τις γωνίες κάτω του είπα να τα αφήσει στην ταράτσα αν τα χρειαστώ ποτέ να τα χρησιμοποιήσω.

Τέλος, της μέρας αφού είχαν περάσει ένα χέρι ακριλικό φεύγοντας πήραν και ένα σακί ασβέστη και ένα γεμάτο κουβά ακριλικό. Το σακί ο μεγάλος "μάστορας" του είπε να το πάει πίσω στο σπίτι, φαντάζομαι γιατί τους έκανα θέμα. Άλλα την μπογιά των 30€ (ή 44€ με τα δικά του λεγόμενα) την έβαλαν στο port bagage και έφυγαν.

  • Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουμε είδει μια διάφορα 500€ στα υλικά
  • Και σαν να μην έφτανε ότι πάνε να βγάλουν 1300€ από το τετραήμερο, φαίνεται ότι τους χρειάζονται και άλλα 50€ από τα υλικά.

Θα έρθουν για άλλες 2 μέρες και

  • Δε μου κάθετε καλά ούτε ότι μου περνάνε ακριλικά
  • Ούτε που κλέβουν τα υλικά
  • Ούτε που στη δουλεία των 1600€ μονό 300€ είναι τα υλικά.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, τι θα κάνατε ?

Έχω κάποιες διάσπαρτες σκέψης αν σας βοηθάει στην απάντηση σας.

  • Τους φωνάζω για τα κλεμμένα υλικά?
  • Να μην του πληρώσω ούτε δεκάρα παραπάνω ?
  • Μου είπαν 15€ το τετραγωνικό, άλλα για ΑΚΡΙΛΙΚΑ ?
  • Θα μου αντέξει η ταράτσα μια 10καετια  με ακριλικά ?
  • Να ζητήσω τιμολόγια για τα υλικά ?
  • Να πάρω κάπου τηλέφωνο ?
  • Να απασχολήσω δικηγόρο ?
  • Να φέρω άλλο μάστορα να κάνει εκτίμηση τις δουλείας
  • Να ζητήσω να περάσουν πολυερεθανή ? και να μην τους πληρώσω παραπάνω στην περίπτωση τις διαφωνίας?
  • Νιώθω οτι απειλούμε και το γεγονός οτι έκλεψαν υλικά με κάνει να νιώθω ανασφάλεια στο σπίτι μου, να τους διώξω χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο και οτι πήραν.
  • Να τους αφήσω να το συζητήσουμε μόλις τελειώσουν  σε εξωτερικό χώρο ?

Σταμάτησα να διαβάζω εκεί που έγραψες πως ξεκίνησαν να βάφουν με το υλικό χωρίς καθάρισμα, δηλαδή αποξηλωση του παλαιού. Καλά ξεμπερδέματα. 

Πριν μπει οτιδήποτε πρέπει να γίνει ξήλωμα και καλό καθάρισμα των πάντων από κάτω μέχρι το αρχικό οικοδομικό που υπήρχε εκεί πριν γίνει η παλιά μόνωση κοκ. Ακόμα πριν το πέρασμα υλικού γίνεται ένας έλεγχος για καμιά ρωγμή η σκάσιμο φθορά και μπαίνει στόκος. 

20 λεπτά πριν, playfsx είπε

Εκ των υστέρων βλέπω πολλά λάθη από τη μεριά μου. Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι για παρελθόν και μετά από ένα σημείο τι θα έκανα αν ξέρω αυτό που ξέρω τώρα δεν έχει κάποια μαθησιακή αξία. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω.

Μέχρι στιγμής κρατάω ότι θα έπρεπε να είχαν πλύνει τη σκέπη πριν κάνουν οτιδήποτε.Πάντως, εγώ τους πρωτινά να χρησιμοποιήσουν ένα πιεστικό που είχα γιατί μου κακοφάνηκε το ότι δεν το έκαναν στο όπιο αρνήθηκαν "δε χρειάζεται το αστάρωμα είναι αρκετό".

Το ασταρωμα δεν είναι πάντα αναγκαίο παρόλα αυτά οι σωστοί επαγγελματίες για να μην ρισκάρουν τίποτα θα κάνουν και αυτό σε κάθε περίπτωση. Έπρεπε όταν ήρθαν για να δουν τον χώρο πριν την επιθεώρηση και την έναρξη εργασιών να τους ρωτήσεις και να κάνετε μια συζήτηση για το τι θα κάνουν, να δεις τι θα σου πουν και τι θα τους προτείνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπικη ελληνικη κουτοπονηρια.Την πατησες και εσυ γιατι δεν πηγες υποψιασμενος αλλα αγαθος.Εγω δεν θα συνεχιζα τιποτα και θα γλυτωνα αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεσες σε απατεωνες

Τα υλικα που σου βαζουν ειναι της πλακας

Η εργασιες προετοιμασιας της μονωσης ειναι εντελος ακυρη

Δρασε γρηγορα φιλε

 

Εκανα μονωση σε 50τμ με πολυουρεθανικα.

1- Με δυνατο πλυστικο επι 3-4 ωρες επλενα την ταρατσα και εμεινε το μπετο με ανοιγμενους πορους.

2- Αφησα 2 μερες να στεγνωσει (Αυγουστο)

3- Περασα της ρωγμες τοπικα με ασταρη και στοκαρα με πολυουρεΘανικη μαστιχη (σαλαμι) της ρωγμες

4- Επομενη μερα Ασταρωμα

5- Επομενη μερα περασα 1ο χερι isoflex pu 500

6- Επομενη μερα περασα 2ο χερι isoflex pu 500

7- Κοστος υλικων γυρω στα 300ευρω

Αυτη ειναι η επαγγελματικη διαδικασια (μερικη top μαστορες τριβουν την ταρατσα με πατωμηχανη)..

Επεξ/σία από joker99
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, joker99 είπε

Επεσες σε απατεωνες

Τα υλικα που σου βαζουν ειναι της πλακας

Η εργασιες προετοιμασιας της μονωσης ειναι εντελος ακυρη

Δρασε γρηγορα φιλε

 

Εκανα μονωση σε 50τμ με πολυουρεθανικα.

1- Με δυνατο πλυστικο επι 3-4 ωρες επλενα την ταρατσα και εμεινε το μπετο με ανοιγμενους πορους.

2- Αφησα 2 μερες να στεγνωσει (Αυγουστο)

3- Περασα της ρωγμες τοπικα με ασταρη και στοκαρα με πολυουρεΘανικη μαστιχη (σαλαμι) της ρωγμες

4- Επομενη μερα Ασταρωμα

5- Επομενη μερα περασα 1ο χερι isoflex pu 500

6- Επομενη μερα περασα 2ο χερι isoflex pu 500

7- Κοστος υλικων γυρω στα 300ευρω

Αυτη ειναι η επαγγελματικη διαδικασια (μερικη top μαστορες τριβουν την ταρατσα με πατωμηχανη)..

Ακριβώς όπως τα λες,Και μένα έτσι το κάνανε πλυστικο,και πατωμηχανη  κτλπ,θέλει κοντά μια εβδομάδα σιγουρΑ για σωστή δουλειά,φίλε που άνοιξες το τοπικ σταματά τους άμεσα,δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα.. Μόνο να χάσεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φώναξα ένα τεχνίτη σήμερα το απόγευμα που δε θα είναι αυτοί εδώ να κάνει μια εκτίμηση να ακούσω και τι άλλο έχετε να προτείνεται και εσείς, να  οργανώσω λίγο τις σκέψεις μου  και αύριο να τους πιάσω να μιλήσουμε.

Μέχρι στιγμής αποφάσισα ότι δε θα πω κάτι για τα υλικά που πήραν άλλα θα επικεντρωθώ στην κακή εγκατάστασή φτηνά υλικά για την υπερβολική αμοιβή τους.

Φαντάζομαι ότι θα πουν ότι έτσι "συμφωνήσαμε". Στο όπιο δεν είμαι σίγουρος τι να πω. Από τι μια θυμάμαι πολυερεθανή από την άλλη αυτή θα λένε αυτά που βάλανε.

Επεξ/σία από playfsx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνω καρα-άσχετος με μόνωση. Εκείνο όμως που ξέρω είναι ότι πριν την όποια εργασία (απλό βάψιμο σπιτιού, ξύλινης καρέκλας, μεταλλικού τραπεζιού ή ότι άλλο) προηγείται ΠΑΝΤΑ καθαρισμός (και ενίοτε σχολαστικός). Όλα τα υλικά (χρώματα, βερνίκια, επισκευαστικοί στόκοι, κλπ) γράφουν στις οδηγίες εφαρμογής "η επιφάνεια να είναι καθαρή, μπλα μπλα μπλα".

Τώρα πως αυτοί ξεκινάνε εργασία χωρίς ένα στοιχειώδες καθάρισμα (έστω ένα τυπικό...σκούπισμα, για τα μάτια του κόσμου) μόνο εκείνοι το ξέρουν.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τυγχάνει να έχω φίλο με καλό χρωματοπωλειο η διαδικασία που ξέρω είναι η εξής:

1. Πολύ καλό πλύσιμο της ταράτσας με πιεστικό να φύγουν τα πάντα.

2. Ότι ρωγμή ή σπάσιμο υπάρχει το χτυπάμε να φύγει όλο και όλα τα σαθρά μέρη του παλιού σκυροδέματος.

3. Αν φανεί οπλισμός ( σίδερα ) μετά το σπάσιμο τρίβουμε την σκουριά και τα περνάμε με ειδικό ασταρι οπλισμού για να εμποδίσουμε την ανάπτυξη σκουριάς που θα μας πετάξει εκ νέου το νέο τσιμέντο.

4. Κλείνουμε τα σπασίματα με επισκευαστικό τσιμέντου. Απλό τσιμέντο δεν θα κολλήσει με το παλιό.

5. Περνάμε την ταράτσα με ασταρι διαλυτου ( νεφτιου )

6. Περνάμε 2 χέρια το υλικό. Ένα οριζόντια και ένα κάθετα.

Αυτή γνωρίζω εγώ ότι είναι η επαγγελματική διαδικασία που πρέπει να γίνει για ουσιαστικό αποτέλεσμα και όχι ημίμετρα.

Τώρα για τα υλικά η ταράτσα είναι μια ακριβή δουλειά αν θες να μην έχεις πρόβλημα. Αυτά που χρησιμοποίησαν είναι της πλάκας. 

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, greekfragma είπε

άμα δεν ξεκίνησαν με καλό πλύσιμο απομάκρυνση βρωμιάς-υγρασίας....έπεσες σε απατεώνες.

καλά ξεμπερδέματα.

Θα τολμούσα να πω πως διάλεξε-"ελαφρά τη καρδία"-απατεώνες.

12 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το συζήτησες από πριν (το τι υλικά θα χρησιμοποιήσουν, πως θα γίνει η δουλειά κτλ κτλ). Αυτά τα κανονίζεις από πριν και υπογράφεις και κάτι. Τώρα, καλά ξεμπερδέματα.. 

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν δεν γνωρίζουμε, πρώτα παίρνουμε ενημέρωση από το διαδίκτυο , μετά ζητάμε γραπτή προσφορά υπηρεσιών και υλικών και ακολούθως ψάχνουμε να δούμε αν τα υλικά είναι κατάλληλα-πριν αποδεχτούμε την προσφορά. Και επιλέγουμε συνεργείο-πάντα-που έχει καλές συστάσεις από γνωστούς και φίλους που το έχουν χρησιμοποιήσει παλαιότερα.

12 ώρες πριν, playfsx είπε

Εκ των υστέρων βλέπω πολλά λάθη από τη μεριά μου. Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι για παρελθόν και μετά από ένα σημείο τι θα έκανα αν ξέρω αυτό που ξέρω τώρα δεν έχει κάποια μαθησιακή αξία. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω.

Μέχρι στιγμής κρατάω ότι θα έπρεπε να είχαν πλύνει τη σκέπη πριν κάνουν οτιδήποτε.Πάντως, εγώ τους πρωτινά να χρησιμοποιήσουν ένα πιεστικό που είχα γιατί μου κακοφάνηκε το ότι δεν το έκαναν στο όπιο αρνήθηκαν "δε χρειάζεται το αστάρωμα είναι αρκετό".

Από τη στιγμή που αρνήθηκαν να το κάνουν έπρεπε να σταματήσεις κάθε εργασία...

4 ώρες πριν, Lews είπε

Ακριβώς όπως τα λες,Και μένα έτσι το κάνανε πλυστικο,και πατωμηχανη  κτλπ,θέλει κοντά μια εβδομάδα σιγουρΑ για σωστή δουλειά,φίλε που άνοιξες το τοπικ σταματά τους άμεσα,δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα.. Μόνο να χάσεις..

Ακριβώς!

6 ώρες πριν, joker99 είπε

Επεσες σε απατεωνες

Τα υλικα που σου βαζουν ειναι της πλακας

Η εργασιες προετοιμασιας της μονωσης ειναι εντελος ακυρη

[...]

Εκανα μονωση σε 50τμ με πολυουρεθανικα.

[...]

περασα 1ο χερι isoflex pu 500

Επομενη μερα περασα 2ο χερι isoflex pu 500

7- Κοστος υλικων γυρω στα 300ευρω

 

Δεν είναι της πλάκας, με εξαίρεση το ένα τα υπόλοιπα είναι για διαφορετικές εργασίες.

- Δεν υπάρχει μόνο αυτό που προτείνεις υπάρχουν και άλλα υλικά που κάνουν "σωστή" δουλειά.

- Για 50τμ και 2 περάσματα isoflex το κόστος υλικών είναι μεγαλύτερο.

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...