Προς το περιεχόμενο

Στεγανοποίηση ταράτσας και κλοπή υλικών


playfsx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Συνεννοημενοι να στρωσουν τα υλικα χωρις προεργασια???!!!! Εκει μπορει να πατησει!!!!

Οι μάστορες εννοώ, πριν πάνε στον πελάτη, είχαν συνεννοηθεί αναλόγως πόσο τσάκαλος ή όχι θα είναι, να του κάνουν κομπίνα για μια μη καλή δουλειά και με μη σωστά υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, playfsx είπε

Πριν 2 μέρες που ξεκίνησα το θέμα αυτό δεν ήξερα τι να νιώσω ή αν κάποιος θα μου απαντούσε.
Ανοίχτηκα με το πρόβλημα μου και με έκπληξε η προθυμία για βοήθεια.
 

Ο λόγος που την πάτησα είναι ότι έχω μάθει να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους.
Από το 2017 μέχρι το 2019  φιλοξένησα 142 ταξιδιώτες (couchsurfing.com, warmshowers.org) από όλο των κόσμο, αφιλοκερδώς στο σπίτι μου και μονό 4 από αυτούς δε θα ήθελα να ξανά φιλοξενήσω. Δηλαδή 96% άτομα που ήταν εντάξει και μόλις 4% περίεργοι.
Έκανα autostop από Ελλάδα Εσθονία και πίσω (~6000KM) με 120 αμάξια και μόλις 3 ήταν κάπως.
Ταξίδεψα με ποδήλατο από Δανία Ελλάδα (~5500KM, 4 μήνες) μένοντας σε σπίτια άγνωστων και ούτε ένας περίεργος.

Με αυτές τις εμπειρίες, που εμπιστεύθηκα και με εμπιστευθήκαν τυφλά είχα απόφαση ότι δεν αξίζει να είμαι καχύποπτος γιατί θα τα έχανα όλες τις καλές εμπειρίες για ένα 5% κακών περιπτώσεων.
Είναι αλήθεια ότι είχα πολύ δύσκολο ύπνο την πρώτη μέρα.
Μου ήταν αδύνατον να διανοηθώ ότι κάποιος με κοίταξε στα μάτια και μου είπε ψέματα επανειλημμένως, με έκλεψε στα υλικά, έκλεψε και τα ίδια τα υλικά και μου έκανε χάρη που έκανε και δουλειά.
Όταν κάποιος σε κοιτάει και σου λέει θα σου το κάνω το καλύτερο γιατί είστε δικοί μας άνθρωποι (ναι ήταν γνωστός), 10 χρονιά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα τον πιστεύεις τι άλλο να κάνεις δηλαδή. Τα είπε άρα θα τα κάνει, τα λεφτά είναι καλά δεν έχει λόγο να με ρίξει.

Δε μετανιώνω την επιλογή μου, παρόλο που έχασα λεφτά, παρόλο που έπεσα στο 4% βγήκαν κάποια σημαντικά θετικά.
Πέρα από το ότι αναγκάστηκα να μάθω πως θα έπρεπε να γίνει και μάλλον την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω μονός μου. Στη δύσκολη κατάσταση που ήρθα έμαθα να οργανώνω ένα διαφραγματικό πλάνο υπό πίεση. Αυτό είναι δύσκολο να το μάθεις στη θεωρία, ο καθένας θολώνει διαφορετικά υπό πίεση και είναι πολύ χρήσιμο να ξέρεις ότι μπορείς να οργανωθείς στην πράξη.

Πλέον ηρέμησα. Σταμάτησα να λέω στον εαυτό μου τι θα έπρεπε να είχα κάνει… Αντί αυτού νιώθω πολύ ευγνώμων για τα άτομα που διάβασαν και μου έδωσαν την εμπειρία και άποψη τους αφιλοκερδώς. Συγκεκριμένα όλοι όσοι ανάφεραν αναλυτικές οδηγίες άλλα και αυτοί που ανάφεραν πράξεις που θα μπορούσα να κάνω με βοήθησαν πολύ και με την  ψυχική ηρεμία μου άλλα και με το να λάβω δράση.

Πραγματικά, ευχαριστώ.

Σε 2 ~ 3 μέρες θα τελειώσει λογικά αυτό και θα γράψω εδώ για όσους έχουν την περιέργεια το τι έγινε.

 

Δεν ειναι παντα οτι θελουν να σε κοροϊδέψουν αλλα οτι δε ξερουν τη τυφλα τους και πανε εμπειρικα. Μπορει να τους ειπαν να βάλουν αυτο το σύστημα και οτι είναι πολυουρεθανικο. Δε παίζει να διαβασαν οδηγίες. Πιστεψε δε ξερουν τα υλικα πολλοι. Πολλες φορες εχω ρωτησει μαστορες για τα υλικα και ξερουν μαρκα και οχι τι ειναι. Η μονη ελπίδα ειτε να έχουν ψαχτει πολυ με σεμινάρια και να έχουν εμπειρία υπο επιβλεψη μηχανικου ειτε εξειδικευμένο σοβαρο συνεργειο για μονωση. Αλλιως πανε στο περίπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 11:27 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινονται πολυ λιγα λεφτα για να σου βαζαν κατι καλό. Εμενα για 25 τετραγωνικα πηρα προσφορες απο εταιρίες ειδικες στη μονωση που ειχαν πολυ καλες κριτικες αλλα σκεψου για 25 τετραγωικα 2.300€ + ΦΠΑ . Βεβαια ειχε μεσα αφρομπετο με πρεσα, επισκευη, καθαρισμα , θερμομονωση , κλισεις  , μεμβρανες κτλ

120 € το τετραγωνικό είναι υπέρογκο ποσό ότι κι αν σου κάνουν. Βέβαια είναι ιδιαίτερη περίπτωση λόγω της πάρα πολύ μικρής επιφάνειας

Στις 5/6/2021 στις 11:27 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινονται πολυ λιγα λεφτα για να σου βαζαν κατι καλό. Εμενα για 25 τετραγωνικα πηρα προσφορες απο εταιρίες ειδικες στη μονωση που ειχαν πολυ καλες κριτικες αλλα σκεψου για 25 τετραγωικα 2.300€ + ΦΠΑ . Βεβαια ειχε μεσα αφρομπετο με πρεσα, επισκευη, καθαρισμα , θερμομονωση , κλισεις  , μεμβρανες κτλ

120 € το τετραγωνικό είναι υπέρογκο ποσό ότι κι αν σου κάνουν. Βέβαια είναι ιδιαίτερη περίπτωση λόγω της πάρα πολύ μικρής επιφάνειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

120 € το τετραγωνικό είναι υπέρογκο ποσό ότι κι αν σου κάνουν. Βέβαια είναι ιδιαίτερη περίπτωση λόγω της πάρα πολύ μικρής επιφάνειας

120 € το τετραγωνικό είναι υπέρογκο ποσό ότι κι αν σου κάνουν. Βέβαια είναι ιδιαίτερη περίπτωση λόγω της πάρα πολύ μικρής επιφάνειας

Και χωρις ΦΠΑ. Πιστευω οτι αν ειναι μικρη η επιφανεια χρεωνουν πολυ.Για ανακατασκευη καραμοσκεπης 3τμ μου ζητησαν 600€ ενω για 6τμ 1000€. ΓΙα αυτο το λογω προτιμο να σταζει νερο που και που παρα να δωσω τοσα πολλα αφου αλλοι με τοσα κανουν πολλα τετραγωνικα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Τελικα τι εγινε; μας αφησες ξεκρεμαστους!

μάλλον τους είπε οτι δεν τους δίνει αλλα χρήματα και τον μόνωσαν στην ταράτσα. :P

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...