Προς το περιεχόμενο

Πύραυλος της SpaceX θα στείλει ένα Ethereum node στον διαστημικό σταθμό ISS


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Μετά την πτώση στο btc που την δημιούργησε ολομόναχος ο Elon Musc της Spacex τώρα παίζει με το Etherium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Α τώρα δείχνουμε την υποστήριξη στο ETH? α ρε... σας τρολάρει ο Έλον...

ΥΓ: έλα κούρασε αυτός. μην τον αναπαράγετε...

ότι και να γίνει το ETH θα πάει στον πάτο. 500-700$, εκεί που ήταν πριν λίγους μήνες. Σκέψου πριν κάτι μέρες ήταν 3κ και έφτασε 1800 KEKW σε λίγες ώρες

δεν ανησυχώ.

θέλω να δω μετά τι δικαιολογία θα βρουν για να μας πουλήσουν GPU 4κ

υπο νορμαλ συνθηκες και με βάση την κοινή λογική θα συμφωνούσα μαζί σου....ΑΛΛΑ

Η αγορά των Crypto πέρα απο τα πυροτεχνήματα έχει μια "συνωμοσιολογική αύρα" που ακριβώς δεν γίνεται αντιληπτή και φαντάζομαι ότι θα περάσουν χρόνια για να το πρεφάρουμε ακριβώς.

Παίζεται 1 απίστευτα χοντρό παιχνίδι και οι "μέσα" στα πράγματα έχουν πολύ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ...οπότε νομίζω ότι ΔΕΝ....τώρα ποιο είναι το ταβάνι και ΑΝ θα γίνει κατάρρευση νομίζω ότι είναι αδύνατον να το προβλέψουμε...όλα είναι πιθανά και όλα είναι απίθανα....σε καμμία άλλη αγορά δεν έχει γίνει κάτι ανάλογο και είναι εξαιρετικά συντονισμένο και στοχευμένο........

Φοβαμαι .... και ξέρω ότι θα πέσει χοντρό γέλιο γιαυτό ....αλλά....ο Ιστορικός του Μέλλοντος (αν θα υπάρχει)  στην καταγραφή του για την δεκαετία του 2020-2030 θα αναφέρει σαν βασικό γεγονός την πορεία των Crypto και την όλη επίδραση στην ανθρωπότητα και στα ψιλά θα περάσει το Covid

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, masteripper είπε

υπο νορμαλ συνθηκες και με βάση την κοινή λογική θα συμφωνούσα μαζί σου....ΑΛΛΑ

Η αγορά των Crypto πέρα απο τα πυροτεχνήματα έχει μια "συνωμοσιολογική αύρα" που ακριβώς δεν γίνεται αντιληπτή και φαντάζομαι ότι θα περάσουν χρόνια για να το πρεφάρουμε ακριβώς.

Παίζεται 1 απίστευτα χοντρό παιχνίδι και οι "μέσα" στα πράγματα έχουν πολύ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ...οπότε νομίζω ότι ΔΕΝ....τώρα ποιο είναι το ταβάνι και ΑΝ θα γίνει κατάρρευση νομίζω ότι είναι αδύνατον να το προβλέψουμε...όλα είναι πιθανά και όλα είναι απίθανα....σε καμμία άλλη αγορά δεν έχει γίνει κάτι ανάλογο και είναι εξαιρετικά συντονισμένο και στοχευμένο........

Φοβαμαι .... και ξέρω ότι θα πέσει χοντρό γέλιο γιαυτό ....αλλά....ο Ιστορικός του Μέλλοντος (αν θα υπάρχει)  στην καταγραφή του για την δεκαετία του 2020-2030 θα αναφέρει σαν βασικό γεγονός την πορεία των Crypto και την όλη επίδραση στην ανθρωπότητα και στα ψιλά θα περάσει το Covid

Χωρίς κόβιντ δεν θα είχαμε τόση κοινωνικοπολιτική αστάθεια και τα cryptos δεν θα ανέβαιναν τόσο απότομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επομενο ταξιδι να στειλουν ενα σκαφος γεματο GPU που θα κανει orbital space mining και θα τροφοδοτειται 100% απο ηλιακη ενεργεια

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Jts είπε

Χωρίς κόβιντ δεν θα είχαμε τόση κοινωνικοπολιτική αστάθεια και τα cryptos δεν θα ανέβαιναν τόσο απότομα.

Σωστά το λες...και έτσι είναι αλλά όταν θα έρθει ο λογαριασμός (που θα πάει) τότε η αποτίμηση θα είναι πάρα πολύ βαριά.... ακόμα και να μην φτάσουμε στα χειρότερα πιθανά σενάρια...μόνο σε οικονομικό επίπεδο πάρτο μόνο σαν αντιστοίχιση με το σκάνδαλο Leemann Brother και το αντίκτυπο στον πλανήτη και ήταν μόνο 40 ψωρο Δις $...στο 1.6 ΤΡΙΣ τι νομίζεις θα γίνει ?

Δες και το δικό μας κοτέτσι πόσο μας επηρεάσε μια τεχνητή οικονομική κρίση....και μέτρα θύματα. (το ότι δεν είδες ανθρώπους να πεθαίνουν σε νοσοκομείο μπορεί να μην φαντάζει τόσο τραγικό αλλά αν το μετρήσεις σαν εξαθλίωση μιας ολόκληρης χώρας θα δεις)

Και μια σημείωση : στην Leemann Brothers είχαμε κακοδιαχείριση αλλά υπήρχε απτό αγαθό...στον κοπανιστό αέρα....(!?)
Αυτό για τους φίλους που ονειρεύονται ότι θα παίρνουν τον μισθό σε Crypto και επειδή θα ανεβαίνουν θα γίνουν πλούσιοι "αναγκαστικά"....όταν όμως ο εργοδότης απλώς αλλάξει Crypto και σου πεί εγώ σε πληρώνω Α στο τάδε Crypto XYZ...το αν τώρα αυτό κατρακύλησε...κόψε τον λαιμό σου...σε αυτό ζήτησες σε αυτό σε έβαλα...τώρα εγώ τα δικά μου τα έκανα ΖΥΧ και αντε γεια.

Επεξ/σία από masteripper
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι θα κάνει 10 χρόνια να συγρονιστεί. 

Tα ethereum node είναι μετρημένα στα δάχτυλα γιατί απλά ένα full node του ethereum είναι αδύνατο να κάνει full sync.

Τώρα το Bitcoin έχει ήδη node στο διεθνές διαστημικό σταθμό καθώς και σε δορυφόρο εδώ και χρόνια.

με τον κατάλληλο εξοπλισμό κάποιος μπορεί να στήσει ένα satellite node και να συγρονιστεί μαζί του. Οι οδηγίες είναι πανεύκολες αν ξέρει από linux και έχει τον εξοπλισμό

https://help.blockstream.com/hc/en-us/articles/900001610743

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Α τώρα δείχνουμε την υποστήριξη στο ETH? α ρε... σας τρολάρει ο Έλον...

ΥΓ: έλα κούρασε αυτός. μην τον αναπαράγετε...

ότι και να γίνει το ETH θα πάει στον πάτο. 500-700$, εκεί που ήταν πριν λίγους μήνες. Σκέψου πριν κάτι μέρες ήταν 3κ και έφτασε 1800 KEKW σε λίγες ώρες

δεν ανησυχώ.

θέλω να δω μετά τι δικαιολογία θα βρουν για να μας πουλήσουν GPU 4κ

Απο που προκυπτει αυτο; Το πιο χρησιμο νομισμα με τοσα app να παει στον πατο; Παραπληροφορηση, αγνοια η καρτοπονεμενος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Kαι θα κάνει 10 χρόνια να συγρονιστεί. 

Tα ethereum node είναι μετρημένα στα δάχτυλα γιατί απλά ένα full node του ethereum είναι αδύνατο να κάνει full sync.

 

Καλα μπορει να το στελνουν ηδη συγχρονισμενο (μεχρι τη στιγμη της εκτοξευσης δηλαδη).

Αλλα και παλι, με 600mbps συνδεση που εχουν στον ISS δεν θα αργησει και πολυ.

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Και μια σημείωση : στην Leemann Brothers είχαμε κακοδιαχείριση αλλά υπήρχε απτό αγαθό...στον κοπανιστό αέρα....(!?)
Αυτό για τους φίλους που ονειρεύονται ότι θα παίρνουν τον μισθό σε Crypto και επειδή θα ανεβαίνουν θα γίνουν πλούσιοι "αναγκαστικά"....όταν όμως ο εργοδότης απλώς αλλάξει Crypto και σου πεί εγώ σε πληρώνω Α στο τάδε Crypto XYZ...το αν τώρα αυτό κατρακύλησε...κόψε τον λαιμό σου...σε αυτό ζήτησες σε αυτό σε έβαλα...τώρα εγώ τα δικά μου τα έκανα ΖΥΧ και αντε γεια.

Αυτο το παραμυθι πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Ο υποτιθεμενος ψεκασμενος κρυπτο-ζηλωτης που ονειρευεται τετοια πραγματα ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας καποιων. Ισως πριν 10 χρονια οταν το αφηγημα του bitcoin ηταν οντως καποιο εναλλακτικο μεσο συναλλαγης τυπου χρηματος αλλα αυτο εχει αλλαξει εδω και πολλα χρονια. Κανεις πλεον δεν το πιστευει πραγματικα, ουτε οι δηλωμενοι υποστηρικτες του.

Οι μισθοι θα πληρωνονται παντα σε εθνικο νομισμα που ειναι legal tender. Ισως συντομα και σε καποιο CBDC που επισης θα ειναι legal tender αλλα φυσικα ουδεμια σχεση εχει με crypto.

Οποιος θελει να αγορασει crypto με το μισθο του θα το κανει μονος του ανα πασα στιγμη. Γιατι να περιπλεκουμε τα πραγματα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Bspus είπε

Καλα μπορει να το στελνουν ηδη συγχρονισμενο (μεχρι τη στιγμη της εκτοξευσης δηλαδη).

Αλλα και παλι, με 600mbps συνδεση που εχουν στον ISS δεν θα αργησει και πολυ.

Αυτο το παραμυθι πρεπει καποια στιγμη να σταματησει. Ο υποτιθεμενος ψεκασμενος κρυπτο-ζηλωτης που ονειρευεται τετοια πραγματα ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας καποιων. Ισως πριν 10 χρονια οταν το αφηγημα του bitcoin ηταν οντως καποιο εναλλακτικο μεσο συναλλαγης τυπου χρηματος αλλα αυτο εχει αλλαξει εδω και πολλα χρονια. Κανεις πλεον δεν το πιστευει πραγματικα, ουτε οι δηλωμενοι υποστηρικτες του.

Οι μισθοι θα πληρωνονται παντα σε εθνικο νομισμα που ειναι legal tender. Ισως συντομα και σε καποιο CBDC που επισης θα ειναι legal tender αλλα φυσικα ουδεμια σχεση εχει με crypto.

Οποιος θελει να αγορασει crypto με το μισθο του θα το κανει μονος του ανα πασα στιγμη. Γιατι να περιπλεκουμε τα πραγματα?

 

μα μιλάμε ότι ο συγχρονισμός ενός full ethereum node κάνει πάνω από ένα μήνα συν ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου γίνει corrupt να κολλήσει και να χρειαστείς να κάνεις την διαδικασία από την αρχή. Δεν υπάρχουν full node στο ethereum η για να ακριβολογούμε είναι ελάχιστα. Ολοι έχουν trust στο ιστορικό αυτών των λίγων node. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...