Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα μπαρμπέρικα δεν δέχονται γυναίκες;


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει τύχει να περάσω έξω από άδεια μπαρμπέρικα και να ρωτήσω άμα μπορώ να κάνω κάτι (κούρεμα, να μου πασαλείψουν τη μούρη με λάσπη, κλπ). Η απάντηση είναι πάντα όχι, όχι τώρα, όχι μετά, όχι ποτέ. Φυσικά ρωτάω γιατί και μου λένε ότι δεν δέχονται γυναίκες. Ναι αλλά γιατί; Απλά δεν δέχονται, μου λένε. 

Απορώ ποιο είναι το πρόβλημα. Θα χαλαστούν οι άλλοι πελάτες; Δεν καταλαβαίνω. Ξέρει κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, idomeneas7 είπε

Έχει τύχει να περάσω έξω από άδεια μπαρμπέρικα και να ρωτήσω άμα μπορώ να κάνω κάτι (κούρεμα, να μου πασαλείψουν τη μούρη με λάσπη, κλπ). Η απάντηση είναι πάντα όχι, όχι τώρα, όχι μετά, όχι ποτέ. Φυσικά ρωτάω γιατί και μου λένε ότι δεν δέχονται γυναίκες. Ναι αλλά γιατί; Απλά δεν δέχονται, μου λένε. 

Απορώ ποιο είναι το πρόβλημα. Θα χαλαστούν οι άλλοι πελάτες; Δεν καταλαβαίνω. Ξέρει κανείς;

Κατι παίζει με τις αδειες νομίζω.Αλλά και εσύ βρε κοπελιά τόσα κομμωτηρια ,σε μπαρμπέρικο θες να πας;

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd133_05.htm

Ορισμοί

 

1.α) Κουρέας είναι εκείνος που παρέχει πλήρεις υπηρεσίες αποκλειστικά στην παιδική και ανδρική κόμμωση, όπως ξύρισμα, κούρεμα απλό ή καλλιτεχνικό με ή χωρίς απλό λούσιμο και στέγνωμα μαλλιών, χωρίς όμως βαφές κατσάρωμα και συναφείς εργασίες.

β) Κουρέας Α': είναι εκείνος που παρέχει το σύνολο των υπηρεσιών που αναφέρονται στο παραπάνω εδάφιο α', και μπορεί να εποπτεύει ομάδα αδειούχων κουρέων, τεχνιτών και βοηθών.

γ) Κομμωτής είναι εκείνος που παρέχει κάθε είδους εργασία κομμώσεως σε παιδιά, άνδρες και γυναίκες, όπως κούρεμα, χτένισμα απλό ή καλλιτεχνικό, απλό ή ειδικό λούσιμο, αποχρωματισμό, αποχρώσεις, ανταύγειες (MECHES) κατσάρωμα (PERMANENTE), ίσιωμα, τοποθέτηση τοπικής περούκας και περούκας και λοιπές καλλιτεχνικές εργασίες.

δ) Κομμωτής Α' είναι εκείνος που παρέχει το σύνολο των υπηρεσιών που αναφέρονται στα παραπάνω εδάφια α' και γ', και μπορεί να εποπτεύει ομάδα αδειούχων κομμωτών, τεχνιτών και βοηθών.

ε) Τεχνίτης περιποίησης χεριών και ποδιών είναι εκείνος που παρέχει υπηρεσίες στην περιποίηση χεριών (MANICURE) και ποδιών (PEDICURE).

στ) Βοηθός Κουρέα, Βοηθός Κομμωτή είναι εκείνος που εκτελεί βοηθητικές εργασίες ή υπεύθυνες εργασίες, αλλά πάντα υπό την εποπτεία και τις οδηγίες του Κουρέα, Κομμωτή αντίστοιχα.

ζ) Μαθητευόμενος είναι εκείνος που εκτελεί αποκλειστικά βοηθητικές εργασίες ή είναι μαθητής Σχολής του Δημοσίου ή αναγνωρισμένης Σχολής και εργάζεται παράλληλα με τις σπουδές του.

 

2.α) Κουρείο Ανδρών είναι το κατάστημα στο οποίο παρέχονται από τον Κουρέα οι υπηρεσίες που ορίζονται στο εδ. α της παραγράφου 1του παρόντος άρθρου.

β) Κομμωτήριο Ανδρών, Γυναικών, Παιδιών, είναι το κατάστημα όπου παρέχονται οι υπηρεσίες που ορίζονται στο εδ. γ της παραγράφου 1, του παρόντος άρθρου καθώς και οι υπηρεσίες περιποίησης χεριών (MANICURE) και ποδιών (PEDICURE) εφόσον αυτές παρέχονται από εξειδικευμένο τεχνίτη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από νομοθεσίες, άλλα πράγματα κάνει η γυναίκα στο κεφάλι της κι άλλα ο άντρας (συνήθως). Μπορεί απλώς να μη γνωρίζουν να κάνουν χτένισμα/κούρεμα σε γυναίκες. Εκτός και θες να στα πάρουν με τη μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δε θέλουν να μπλέξουν.

Τους άντρες όπως και να τους κουρεψεις θα σου πούνε ένα ευχαριστώ και θα φύγουν. Άσε που δύσκολα να αποτύχει το κούρεμα.

Αντίθετα, με γυναίκες έχω δει τρέλα σκηνικά τσακωμού σε κομμωτήρια. Οπότε σου λέει άσε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μαζί αυτά που αναφέρθηκαν. Δεν μπορούν λόγω μαγαζιού, ίσως δεν ξέρουν και δεν θέλουν και να μπλέξουν, είναι άλλη δουλειά το γυναικείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρμπερικο η κουρειο = Ανδρικό κούρεμα. 

Σου είπαν και καλά όχι τώρα μετά για να μην φανούν αγενείς, καθώς κάτι τέτοιο είναι γνωστό στον κόσμο. Μια φορα η μάνα μου είχε πάει στο κουρειο που πηγαινα και ζήτησε να κουρευτεί, ο κουρέας της είπε ότι απουσιάζει ο άνθρωπος που κουρεύει γυναίκες και καλά, τελικά την κούρεψε σε εντελώς αγορε κούρεμα. 

Οι γυναίκες πηγαίνουν στα κομμωτήρια, εκεί γνωρίζουν καλύτερα και μπορούν να σου κάνουν ότι κούρεμα θέλεις πάνω σε γυναικειο κεφαλι, από αγορε μεχρι punk.

Γενικά τα κουρέματα τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες, δεν είναι μόνο γνώση της τέχνης η εμπειρική/θεωρητική γνώση αλλά και θέμα αισθητικής η οποία είναι διαφορετική από άνδρες σε γυναίκες, ο καθένας επαγγελματίας αν δεν την έχει δεν ρισκάρει να κουρεψει κάποιον και να κάνει πατάτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

Απορώ ποιο είναι το πρόβλημα.

Το προβλημα ειναι η φασαρια που θα κανετε οταν δεν θα σας αρεσει το κουρεμα που θα λαβετε.

 

Ενω οι αντρες 9 στους 10 θα πουν ευχαριστω και θα φυγουν.

35 λεπτά πριν, idomeneas7 είπε

Δηλαδή τα μπαρμπέρικα είναι νόμιμο να κουρεύουν κορίτσια αλλά όχι γυναίκες; Κοίτα τι μαθαίνει κανείς...

Βλέπω οτι εχεις ορεξη για μανουρα μαλλον.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...