Προς το περιεχόμενο

Ιστορική συμφωνία G7 για την επιβολή φόρου 15% στους μεγάλους τεχνολογικούς κολοσσούς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οκ δεν συνεχιζω.

Με το συμπάθιο φίλε μου, αναφερόμαστε σε δύο διαφορετικά πράγματα. Κάνω ερώτημα πως αποφασίζουν ηγέτες 7 κρατών για όλα τα υπόλοιπα κράτη της υφηλίου και πως θα μπορέσουν να επιβάλλουν σε αυτά τους δικούς τους φορολογικούς κανόνες και μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα με εταιρείες. Δεν με ενδιαφέρουν οι εταιρείες και δεν αναφέρομαι σε αυτές. Αναφέρομαι στα κράτη που δεν είναι παρόντα και μη συμμετέχοντα σε αποφάσεις.

Και σου έφερα το ακριβές παράδειγμα της Ιρλανδίας με την Apple (νομίζω και η Microsoft έχει έδρα το Μπέλφαστ)

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, ΝικήταςΤ είπε

Με το συμπάθιο φίλε μου, αναφερόμαστε σε δύο διαφορετικά πράγματα. Κάνω ερώτημα πως αποφασίζουν ηγέτες 7 κρατών για όλα τα υπόλοιπα κράτη της υφηλίου και πως θα μπορέσουν να επιβάλλουν σε αυτά τους δικούς τους φορολογικούς κανόνες και μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα με εταιρείες. Δεν με ενδιαφέρουν οι εταιρείες και δεν αναφέρομαι σε αυτές. Αναφέρομαι στα κράτη που δεν είναι παρόντα και μη συμμετέχοντα σε αποφάσεις.

Μια χαρα για το ιδιο πραγμα μιλαμε. Η λεξη κλειδι ειναι φοροδιαφυγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Η  ελευθερη   οικονομια   δειχνει   πλεον  το  μεγαλειο   της  σε   αυτους   που   την  εφηυραν  και   την  υλοποιησαν.

Βεβαια   οταν   συνεννοηθουν   οι  εταιρειες   μεταξυ   τους   θα  ειναι   υπολογες  στην   δικαιοσυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μια χαρα για το ιδιο πραγμα μιλαμε. Η λεξη κλειδι ειναι φοροδιαφυγη

Μπα, η λέξη κλειδί είναι κυριαρχία. Κάνω ότι γουστάρω και αποφασίζω για σένα (εννοώ φυσικά τις αποφάσεις των ηγετών)

Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα, επαναλαμβάνω

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρώσουν 15% φόρο όλοι αυτοί (και άλλοι ακόμα) που αποφεύγουν συστηματικά να το κάνουν υπέρ της κερδοφορίας, δεν θα καταστρέψει τους ισολογισμούς τους, να πληρώσουν λοιπόν να τελειώνουμε, μπας και αλλάξει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ΝικήταςΤ είπε

Με το συμπάθιο φίλε μου, αναφερόμαστε σε δύο διαφορετικά πράγματα. Κάνω ερώτημα πως αποφασίζουν ηγέτες 7 κρατών για όλα τα υπόλοιπα κράτη της υφηλίου και πως θα μπορέσουν να επιβάλλουν σε αυτά τους δικούς τους φορολογικούς κανόνες και μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα με εταιρείες. Δεν με ενδιαφέρουν οι εταιρείες και δεν αναφέρομαι σε αυτές. Αναφέρομαι στα κράτη που δεν είναι παρόντα και μη συμμετέχοντα σε αποφάσεις.

Και σου έφερα το ακριβές παράδειγμα της Ιρλανδίας με την Apple (νομίζω και η Microsoft έχει έδρα το Μπέλφαστ)

Λογικά αυτο που θα γινει είναι, άσχετα εάν μια  εταιρεία "πολυεθνική από τον τεχνολογικό κλάδο ή τον κλάδο της πληροφορικής" έχει για "φορολογική" έδρα εναν φορολογικό παράδεισο, οπως η apple στην Ιρλανδία, η εκάστοτε χώρα οπου έχει δραστηριότητα η εταιρεία μπορεί να ζητήσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ  15%, φορο απο τα έσοδα που  είχε μέσα σε αυτην την χώρα.

Δηλ. ας πουμε οτι, η Apple είχε κέρδη στην Ελλάδα 100 ευρώ. Πλεον θα μπορεί να ζητήσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15% φόρο. Μπορεί να μην ζητήσει και τίποτα. Βασικα εμεις θα τους χρηματοδοτήσουμε κιόλας, μιας και πεινάνε τα παιδάκια. 

Αυτο τουλάχιστον καταλαβαίνω εγω.


Αυτο που δεν καταλαβαίνω ομως και δεν μου αρέσει είναι αυτο :
"Θα αναλάβουμε τον κατάλληλο συντονισμό μεταξύ της εφαρμογής των νέων διεθνών φορολογικών κανόνων και της κατάργησης όλων των Φόρων Ψηφιακών Υπηρεσιών και άλλων σχετιζόμενων παρόμοιων μέτρων, για όλες τις εταιρείες».
Τι θέλει να πει εδω ο ποιητής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Αυτό όντως θέλω να δω πως θα το πραγματοποιήσουν όταν όλοι αυτοί οι κολοσσοί της τεχνολογίας είναι σε "φορολογικούς παραδείσους"

Εσυ θα την πληρωσεις τη νυφη αν συνεχιζεις ν'αγοραζεις αδερφε , αυτους οτι και να τους κανουν , ουτε κρυο ουτε ζεστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΝικήταςΤ είπε

Δηλαδή για να καταλάβω αποφάσισαν οι G7 τι φόρο θα πληρώνουν οι εταιρείες παγκοσμίως;;;;;;;; Όχι μόνο στα εδάφη τους, αλλά και στις υπόλοιπες χώρες;;;

Και είναι αυτό τώρα λογικό, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά;;

edit: ... και δεν ενοχλεί κανένα;; Και πως θα υποχρεώσουν μια χώρα να κάνει αυτό που "αποφάσισαν";

Δεν κατάλαβες καλά. Κάθε χώρα μπορεί να έχει ότι φόρο θέλει. Αλλά η μαμά χώρα (η χώρα που ανήκει η εταιρεία) μπορεί να πει πλήρωσες 2% εκεί ε? Άλλο 13% σε μένα για να φτάσεις το ελάχιστο που είναι το 15%. 

Άρα τσάμπα η μανούρα που έκανες, την επόμενη φορά πλήρωσε τα όλα σε μένα.

Επεξ/σία από youraccount
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...