Προς το περιεχόμενο

Θυμα phising


Intheblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, όπως γράφει και ο τίτλος έπεσα θυμα απάτης. Συγκεκριμένα, μου ήρθε μνμ από την εθνική τράπεζα όπου έλεγε ότι η κάρτα εχει μπλοκαριστεί και ειχε και το εξής Πατώντας το, βγήκα σε μια σελίδα κλώνο από ότι καταλαβαίνω και εβαλα τα στοιχεία μου. Απο αυτή με εστειλε σε μια άλλη όπου συμπλήρωσα και το ΟΤΡ. Γνωρίζω απ την μεριά μου το σφάλμα απλα έχουν γεννηθεί κάποια ερωτήματα: 1) πως γίνεται να ηρθε μνμ από τον αριθμό της τράπεζας 2) η κάρτα που έγιναν οι συναλλαγές ειχε λήξει τον Αύγουστο 2020 και δεν είχα κάνει ανανεώση- αντικατάσταση,ούτε ηρθε καποιο μνμ/μειλ/τηλ για την κατάσταση της κάρτας

Εχω σκρινσοτ απο όλα τα παραπάνω, μπορώ να κάνω κάτι για να πάρω πίσω το ποσο που έχασα; 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Σαν αποστολέα του μηνύματος μπορείς να βάλεις και τον Donald Duck η τον Αστερίξ. Φαντασία να έχεις..

2. Δεν κατάλαβα, ψώνισαν με την κάρτα η σου τράβηξαν λεφτά από το λογαριασμό; Είσαι σίγουρος ότι δεν έγινε ανανέωση της κάρτας; Λογικά εάν κοιτάξεις στο ibank σου θα δεις την κάρτα με νέα ημερομηνία λήξης.

Πότε έγινε αυτό; Τώρα αν πατήσεις πάνω στο λίνκ σε πάει στην κανονική σελίδα της Εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) που σου ήρθε ; σε viber ή σε sms ; πως είσαι σίγουρος ότι είναι το νούμερο της τράπεζας ; σύγκρινες το νούμερο με κάποιο από τα νούμερα της επίσημης ιστοσελίδας ;

2) μόνο η τράπεζα μπορεί να σε απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Intheblue είπε

..

2) Έκαναν μεταφορα σε revolut

..

Προφανές εννοείς έμβασμα οπότε η κάρτα δεν παίζει κανένα ρόλο. Οπότε έχεις το λογαριασμό του παραλήπτη. Με την Revolut μίλησες; Κάτι δεν μου πάει καλά.. 

Edit: Το έχεις βάλει αρκετές φορές το ΟΤΡ σου.. Η τράπεζα τι να σου κάνει δηλαδή; Αφού τα χάρισες τα λεφτά..

Επεξ/σία από Adrian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα τα στοιχεία του παραλήπτη από την τράπεζα και περιμένω απάντηση, με την revolut οχι γιατί δεν έχω τα στοιχεία. 

Το ΟΤΡ το εβαλα, αλλα οχι πολλαπλές φορες όπως λες και ηρθε σε viber, οχι σε sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για την τράπεζα η συναλλαγή έγινε με την συγκατάθεσή σου, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι. Δεν λέω πως δεν γίνεται, αλλά δεν υπάρχει κάτι να πατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Intheblue είπε

Ζήτησα τα στοιχεία του παραλήπτη από την τράπεζα και περιμένω απάντηση, με την revolut οχι γιατί δεν έχω τα στοιχεία. 

Το ΟΤΡ το εβαλα, αλλα οχι πολλαπλές φορες όπως λες και ηρθε σε viber, οχι σε sms

Από το ιστορικό στο ibank δεν βλέπεις που έχει σταλεί το έμβασμα; Κάποιο ΙΒΑΝ..

Αν και δεν έχει σημασία που ήρθαν η φωτογραφία που έβαλες με τα τουλάχιστον 3 ΟΤΡ είναι από SMS όχι από Viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, θα ενημερώσω για τις περαιτέρω εξελίξεις, ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Εdit Τα 3 sms που φαίνονται ειναι από τον Μάρτιο του 20

Οχι δεν φαίνεται το iban, υπάρχει ως Revolut ****κάποιοι αριθμοί****

Επεξ/σία από Intheblue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Intheblue είπε

Ναι, θα ενημερώσω για τις περαιτέρω εξελίξεις, ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Εdit Τα 3 sms που φαίνονται ειναι από τον Μάρτιο του 20

Οχι δεν φαίνεται το iban, υπάρχει ως Revolut ****κάποιοι αριθμοί****

Άρα δεν έγινε μεταφορά σε iban της Revolut. Αυτός που πήρε τα στοιχεία σου έκανε top up στο λογαριασμό του στη Revolut και σου χρέωσε την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...