Προς το περιεχόμενο

Θυμα phising


Intheblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δεν υπαρχει κολπο.μπορεις να στειλεις email και να φαινεται οτι θες εσυ

Ναι, μπορείς να αλλάξεις τον header ώστε να φαίνεται ότι ακριβώς θέλεις αλλά το gmail τουλάχιστον θα το βάλει άμεσα στα spam μιας και δεν θα είναι υπογεγραμμένο με το κλειδί του domain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 07/06/2021 at 09:35, orgixmh said:

Ναι, μπορείς να αλλάξεις τον header ώστε να φαίνεται ότι ακριβώς θέλεις αλλά το gmail τουλάχιστον θα το βάλει άμεσα στα spam μιας και δεν θα είναι υπογεγραμμένο με το κλειδί του domain.

το κακο ειναι οτι μερικοι ανοιγουν και τα spam. δεν βγαζεις ακρη με τους χρηστες.ανοιγουν οτι βρουν ακομα και αν τους βγαλει δεκα προεδοποιητικα μυνηματα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οποτε εχω χρονο, μπαινω σε τετοια link κ βαζω τυχαιους κωδικους κ otp που μου ζητανε ,γιατι ξερω οτι καποιος νιωθει οτι εβγαλε λαυρακι αλλα με καποιον τροπο τον "δουλευω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθεί κάποιος που την έχει πατήσει με αυτόν τον τρόπο;

Διαβάζω κάτι περιπτώσεις που σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου και αναρωτιέσαι αν κάποιοι είναι τόσο ηλίθιοι ή απλα΄τρολλάρουν. Τα θύματα τα δίνουν όλα στο πιάτο. Μόνο τα κλειδιά τους σπιτιού τους δεν έχουν ταχυδρομήσει στους απατεώνες.

Με ποια λογική η τράπεζα να χρεωθεί τη βλακεία του καθενός δε το καταλαβαίνω; Δηλαδή δίνεις μόνος σου τα λεφτά στον απατεώνα και ζητάς να σου τα επιστρέψει η τράπεζα; Ποια η ευθύνη της τράπεζας;

Δηλαδή αν εγώ τρακαρω με το αυτοκίνητο επειδή βάζω κόντρες θα πρέπει η αντιπροσωπεία να με αποζημιώσει; Είμαι κάπου λάθος ρε παιδιά;

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθεί κάποιος που την έχει πατήσει με αυτόν τον τρόπο;

Διαβάζω κάτι περιπτώσεις που σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου και αναρωτιέσαι αν κάποιοι είναι τόσο ηλίθιοι ή απλα΄τρολλάρουν. Τα θύματα τα δίνουν όλα στο πιάτο. Μόνο τα κλειδιά τους σπιτιού τους δεν έχουν ταχυδρομήσει στους απατεώνες.

Με ποια λογική η τράπεζα να χρεωθεί τη βλακεία του καθενός δε το καταλαβαίνω; Δηλαδή δίνεις μόνος σου τα λεφτά στον απατεώνα και ζητάς να σου τα επιστρέψει η τράπεζα; Ποια η ευθύνη της τράπεζας;

Δηλαδή αν εγώ τρακαρω με το αυτοκίνητο επειδή βάζω κόντρες θα πρέπει η αντιπροσωπεία να με αποζημιώσει; Είμαι κάπου λάθος ρε παιδιά;

Εσένα σου φαίνεται ηλιθιο που την πατάνε έτσι, σε άλλους όχι. Όπως και σε εμένα πριν 16 χρόνια δεν μου φαινόταν ηλιθιο να ανοίξω ένα spam mail που μου έλεγε μια γκόμενα μπες εδώ να δεις photo μου και την επόμενη ημέρα όταν πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή μετά δεν μπορούσα να μπω στα Windows. Παρότι έλεγαν όλοι και τοτε μην ανοίγετε μηνύματα αγνώστων. Όλα είναι θέμα εμπειρίας και εξοικιωσης. Η τράπεζα δεν νομίζω πως αποζημιώνει, αυτό που πρέπει να κάνει όμως είναι ένας μηχανισμός επιστροφής χρημάτων άμα γίνει καταγγελία για αγορά ή ανάληψη χωρίς να ήταν ο πραγματικός καταθέτης, αν τα λεφτά έχουν γίνει ανάληψη από τον λογαριασμό του κλέφτη η μαγαζιού την πάτησε. Επίσης, δεν θα ήταν κακή ιδέα να γίνει από τις τράπεζες κάποια παρόμοια διαδικασία σαν αυτήν που έχει το youtube όταν σε δαγκώσει το σύστημα για copyright, πριν εισέλθεις ξανά παρακολουθείς υποχρεωτικά το video για τα copyright, κάτι παρόμοιο να γίνεται όταν ανοίγεις ebanking η κάρτα για πρώτη φορά. Θα μου πεις σιγά μην αναλάβει η τράπεζα κάτι τετοιο δεν την αφορά....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εσένα σου φαίνεται ηλιθιο που την πατάνε έτσι, σε άλλους όχι. Όπως και σε εμένα πριν 16 χρόνια δεν μου φαινόταν ηλιθιο να ανοίξω ένα spam mail που μου έλεγε μια γκόμενα μπες εδώ να δεις photo μου και την επόμενη ημέρα όταν πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή μετά δεν μπορούσα να μπω στα Windows. Παρότι έλεγαν όλοι και τοτε μην ανοίγετε μηνύματα αγνώστων. Όλα είναι θέμα εμπειρίας και εξοικιωσης. Η τράπεζα δεν νομίζω πως αποζημιώνει, αυτό που πρέπει να κάνει όμως είναι ένας μηχανισμός επιστροφής χρημάτων άμα γίνει καταγγελία για αγορά ή ανάληψη χωρίς να ήταν ο πραγματικός καταθέτης, αν τα λεφτά έχουν γίνει ανάληψη από τον λογαριασμό του κλέφτη η μαγαζιού την πάτησε. Επίσης, δεν θα ήταν κακή ιδέα να γίνει από τις τράπεζες κάποια παρόμοια διαδικασία σαν αυτήν που έχει το youtube όταν σε δαγκώσει το σύστημα για copyright, πριν εισέλθεις ξανά παρακολουθείς υποχρεωτικά το video για τα copyright, κάτι παρόμοιο να γίνεται όταν ανοίγεις ebanking η κάρτα για πρώτη φορά. Θα μου πεις σιγά μην αναλάβει η τράπεζα κάτι τετοιο δεν την αφορά....... 

οκ ας το πάρουμε αλλιώς. Ας πούμε ότι δεν είναι ηλίθιο.

Στη δική σου περίπτωση δε νομίζω να ζήτησες αποζημίωση από τη microsoft ή από το κατάστημα που πήρες τον υπολογιστη σου. Σωστά; Εκεί είναι η διαφορά. Βλακείες έχουμε κάνει όλοι. Κι εγώ έχω κάνει βλακείες αλλά δε προσπαθώ να ρίξω την ευθύνη αλλού για να βγω λάδι. Αυτό θα με έκανε 2 φορές βλάκα.

Δεν ξέρω αν αποζημειώνει η τράπεζα. Αυτό ρωτάω. Δε μου φαίνεται και λογικό να αποζημειώνει από τη στιγμή που δε φταίει σε κάτι. Αν εσύ δώσεις τα στοιχεία σου απλόχερα στον καθένα, τι να σου κάνει η τράπεζα; Οσα μέτρα και να πάρουν, ο .... (αν γράψω τη λέξη θα παρεξηγηθούν κάποιοι) είναι ανίκητος λένε. Δε μπορείς να τον νικήσεις. Θα την κάνει την......

Είναι θέμα εμπειρίας και εξοικείωσης όπως γράφεις αλλά το ερώτημα εδώ είναι, μέχρι να αποκτηθεί αυτή η εμπειρία ποιος πληρώνει;

Την τράπεζα την αφορά διότι προφανώς δε θέλει δυσαρεστημένους πελάτες. Αλλά τι να κάνει η τράπεζα; Όπως είπα και πριν....είναι ανίκητη....

όποιος έχει αντίθετη άποψη περιμένω....

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις ηλεκτρονικές εφαρμογές της τράπεζας είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω ΑΜΕΑ είτε οτιδήποτε άλλο,είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν οι τράπεζες όπως η Πειραιώς που καταργεί τα βιβλιάρια που είναι και ο μόνος τρόπος να εξυπηρετηθούν αυτοί οι ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εσένα σου φαίνεται ηλιθιο που την πατάνε έτσι, σε άλλους όχι. Όπως και σε εμένα πριν 16 χρόνια δεν μου φαινόταν ηλιθιο να ανοίξω ένα spam mail που μου έλεγε μια γκόμενα μπες εδώ να δεις photo μου και την επόμενη ημέρα όταν πήγα να ανοίξω τον υπολογιστή μετά δεν μπορούσα να μπω στα Windows. Παρότι έλεγαν όλοι και τοτε μην ανοίγετε μηνύματα αγνώστων. Όλα είναι θέμα εμπειρίας και εξοικιωσης. Η τράπεζα δεν νομίζω πως αποζημιώνει, αυτό που πρέπει να κάνει όμως είναι ένας μηχανισμός επιστροφής χρημάτων άμα γίνει καταγγελία για αγορά ή ανάληψη χωρίς να ήταν ο πραγματικός καταθέτης, αν τα λεφτά έχουν γίνει ανάληψη από τον λογαριασμό του κλέφτη η μαγαζιού την πάτησε. Επίσης, δεν θα ήταν κακή ιδέα να γίνει από τις τράπεζες κάποια παρόμοια διαδικασία σαν αυτήν που έχει το youtube όταν σε δαγκώσει το σύστημα για copyright, πριν εισέλθεις ξανά παρακολουθείς υποχρεωτικά το video για τα copyright, κάτι παρόμοιο να γίνεται όταν ανοίγεις ebanking η κάρτα για πρώτη φορά. Θα μου πεις σιγά μην αναλάβει η τράπεζα κάτι τετοιο δεν την αφορά....... 

Πριν 16 χρόνια πόσο ήσουν ;10;

Αν ψαχνουμε δικαιολογιες θα βρίσκουμε.Αλλά πάλι είναι ηλίθιο να την πατάμε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

οκ ας το πάρουμε αλλιώς. Ας πούμε ότι δεν είναι ηλίθιο.

Στη δική σου περίπτωση δε νομίζω να ζήτησες αποζημίωση από τη microsoft ή από το κατάστημα που πήρες τον υπολογιστη σου. Σωστά; Εκεί είναι η διαφορά. Βλακείες έχουμε κάνει όλοι. Κι εγώ έχω κάνει βλακείες αλλά δε προσπαθώ να ρίξω την ευθύνη αλλού για να βγω λάδι. Αυτό θα με έκανε 2 φορές βλάκα.

Δεν ξέρω αν αποζημειώνει η τράπεζα. Αυτό ρωτάω. Δε μου φαίνεται και λογικό να αποζημειώνει από τη στιγμή που δε φταίει σε κάτι. Αν εσύ δώσεις τα στοιχεία σου απλόχερα στον καθένα, τι να σου κάνει η τράπεζα; Οσα μέτρα και να πάρουν, ο .... (αν γράψω τη λέξη θα παρεξηγηθούν κάποιοι) είναι ανίκητος λένε. Δε μπορείς να τον νικήσεις. Θα την κάνει την......

Είναι θέμα εμπειρίας και εξοικείωσης όπως γράφεις αλλά το ερώτημα εδώ είναι, μέχρι να αποκτηθεί αυτή η εμπειρία ποιος πληρώνει;

Την τράπεζα την αφορά διότι προφανώς δε θέλει δυσαρεστημένους πελάτες. Αλλά τι να κάνει η τράπεζα; Όπως είπα και πριν....είναι ανίκητη....

όποιος έχει αντίθετη άποψη περιμένω....

Δεν θα ζητήσω αποζημιωση από την MS ούτε από κανέναν για αυτή την ενέργεια που έκανα. 

Σε σχέση όμως με το θέμα που συζητιέται εδώ, υπάρχει μια τεράστια διαφορά, αυτή είναι πως μεγαλο ποσοστό του κόσμου υποχρεώθηκε έμμεσα η άμεσα για να χρησιμοποιησει αυτά τα συστήματα και ηλεκτρονικές υπηρεσίες και δεν το έκανε 100% με την δική του θέληση, οπότε δεν μιλαμε για κόσμο εκπαιδευμένο ούτε μπορείς να πεις εύκολα στον άλλον τραβά να μάθεις να ξέρεις να είσαι πονηρός διότι δεν είναι κάτι που το ήθελε αυτός να χρησιμοποιήσει. Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να αποκλείεις καθε πρόθεση περί αποζημίωσης αν γίνει μια στραβή από την τράπεζα, πρεπει να περάσουν αρκετά χρόνια προσαρμογής για να φτάσουμε σε ένα σημείο να πεις ότι είναι ανεπίτρεπτο για τον οποιονδήποτε να πέφτει θύμα τέτοιων απατεώνων. 

Εδώ κάθονται και ανοίγουν τις πόρτες σε δήθεν τεχνικους της ΔΕΗ. Ας θυμηθούμε πως ήταν ψηφιακά και διαδικτυακά η Ελλάδα το 2005 και πως άλλαξε μέσα σε κάποια χρόνια. 

Αποζημιωση από την τράπεζα δεν υπάρχει πάντως, πρέπει να κάνεις μήνυση στον απατεώνα. "

39 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Καλώς ή κακώς υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις ηλεκτρονικές εφαρμογές της τράπεζας είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω ΑΜΕΑ είτε οτιδήποτε άλλο,είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν οι τράπεζες όπως η Πειραιώς που καταργεί τα βιβλιάρια που είναι και ο μόνος τρόπος να εξυπηρετηθούν αυτοί οι ανθρωποι

Και σε εμάς αυτό έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στην μητέρα μου. 

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πριν 16 χρόνια πόσο ήσουν ;10;

Αν ψαχνουμε δικαιολογιες θα βρίσκουμε.Αλλά πάλι είναι ηλίθιο να την πατάμε έτσι.

18 ήμουν, είχα ακόμα συμφοιτητές που δεν είχαν Internet στο σπίτι. Στα 13 πήρα τον πρώτο υπολογιστή μου και ούτε format δεν ήξερα να κάνω. Τα αρχεία τα άνοιγα έχοντας γεμάτο τον υπολογιστή από λογισμικά ασφαλείας πάντως είδους, νομιζοντας πως θα καθαρίσουν το αρχείο για να το ανοίξω, αλλά τελικά δεν το εντοπιζαν ποτέ ως μολυσμένο. Την έχω πατήσει πατήσει κάποιες φορές νομιζοντας πως το λογισμικό σε προστατεύει από τα πάντα αγνοώντας το πιο σημαντικό ότι πρωτα προσέχουμε που μπαίνουμε και που κλικαρουμε και μετά αν τυχόν συμβεί κάτι εκεί λαμβάνει δράση το anti-virus. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αποζημιωση από την τράπεζα δεν υπάρχει πάντως, πρέπει να κάνεις μήνυση στον απατεώνα.

Μα δεν τιθεται εδω θεμα αποζημιωσης. Ο καθενας θα μπορουσε να ισχυριστει ή να σκηνοθετησει απωλεια χρηματων απο  απατη και να ζηταει μετα "αποζημιωση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Μα δεν τιθεται εδω θεμα αποζημιωσης. Ο καθενας θα μπορουσε να ισχυριστει ή να σκηνοθετησει απωλεια χρηματων απο  απατη και να ζηταει μετα "αποζημιωση".

Ναι, παίζει να γίνει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/06/2021 at 20:46, bill_zaf said:

Παντως οποτε εχω χρονο, μπαινω σε τετοια link κ βαζω τυχαιους κωδικους κ otp που μου ζητανε ,γιατι ξερω οτι καποιος νιωθει οτι εβγαλε λαυρακι αλλα με καποιον τροπο τον "δουλευω"

επισης.παντα username password fuckoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2021 στις 8:46 ΜΜ, bill_zaf είπε

Παντως οποτε εχω χρονο, μπαινω σε τετοια link κ βαζω τυχαιους κωδικους κ otp που μου ζητανε ,γιατι ξερω οτι καποιος νιωθει οτι εβγαλε λαυρακι αλλα με καποιον τροπο τον "δουλευω"

πρόσεχε μόνο μην την πατήσεις - δες για csrf ή one click attack. Εκεί δε χρειάζεται να βάλει στοιχεία ο χρήστης.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...