Προς το περιεχόμενο

Θυμα phising


Intheblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Παράξενο. 

Μενω σε μονοκατοικία. 

Δηλαδη ο άλλος παίζει να έχει εξασφαλίσει πρόσβαση σε εμένα; Μήπως να κοιτάξω τα logs του router. 

Όχι ακριβώς, σε αυτού του τύπου την επίθεση φτιάχνει ένα access point με το ίδιο ssid με το δικό σου και ταυτόχρονα επιτίθεται στο δικό σου για να μη μπορείς να συνδεθείς και να συνδεθείς αυτόματα στο δικό του. Η επίθεση που κάνει στον router σου είναι DOS (απλή υπερφόρτωση), δεν χρειάζεται να έχει αποκτήσει πρόσβαση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mezger είπε

Όχι ακριβώς, σε αυτού του τύπου την επίθεση φτιάχνει ένα access point με το ίδιο ssid με το δικό σου και ταυτόχρονα επιτίθεται στο δικό σου για να μη μπορείς να συνδεθείς και να συνδεθείς αυτόματα στο δικό του. Η επίθεση που κάνει στον router σου είναι DOS (απλή υπερφόρτωση), δεν χρειάζεται να έχει αποκτήσει πρόσβαση.

Πολύ ενδιαφέρον, κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε. 

Κάτσε να αλλάξω ονομασία στο router, είχα βάλει την ονομασία μιας εταιρείας έτσι για πλάκα και μάλλον κάποιος νόμιζε ότι ήμασταν από την αληθινή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ ενδιαφέρον, κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε. 

Κάτσε να αλλάξω ονομασία στο router, είχα βάλει την ονομασία μιας εταιρείας έτσι για πλάκα και μάλλον κάποιος νόμιζε ότι ήμασταν από την αληθινή. 

επίσης μπορείς να το κάνεις κρυφό ( να μην εκπέμπει SSID )

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enrique19 είπε

Πηγα να αγορασω διαφορα ειδη και με μεταφερει σε περιβαλλον alpha bank safe συμπληρωνω τα στοιχεια παταω αποστολη αλλα στο τελος μου ζηταει το πρωτο και τελευταιο αριθμο του πιν για να προχωρησει..μου φανηκε πολυ περιεργο και πατησα ακυρωση.

νομιζω αυτό το κάνει την πρώτη φορά που πας να χρησιμοποιησεις την κάρτα σου μέσα από το σύστημα της alpha για επιβεβαιωση οτι εισαι εσύ. Μετά μπορεί να σου ζητησει να σετάρεις ένα 3ψηφιο Pin το οποίο θα σου ζητάει σαν έξτρα ασφάλεια για αυτήν την κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον νου σας συμφουριτες για παραπλανητικό email για λογαριασμούς στην alpha bank

Capture.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Τον νου σας συμφουριτες για παραπλανητικό email για λογαριασμούς στην alpha bank

 

Δεν εχω Αlpha, αλλα το  secure.alpha.gr/login που λεει το image ειναι σωστο, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρωμάει αυτόματη μετάφραση.

Καταρχάς, δεν είναι ο Alpha, είναι η Alpha και η πραγματική Alpha Bank δεν αναφέρεται ποτέ στον εαυτό της ως σκέτο 'Alpha'

Επίσης, η πραγματική τράπεζα δεν ζητάει ποτέ τέτοιου είδους "επιβεβαιώσεις" στοιχείων.

Τέλος, το κείμενο βρίθει ανοησιών που δεν βγάζουν νόημα στα Ελληνικά (λ.χ. "για να αποτρέψουμε την επανάληψή του", ποιο είναι το ουσιαστικό που αντικαθιστά η αντωνυμία "του"; Το μόνο αρσενικό ουσιαστικό είναι "ο λογαριασμός" και η φράση "για να αποτρέψουμε επανάληψη του λογαριασμού σας" στα Ελληνικά δεν βγάζει νόημα. Το "σύνδεση" είναι θηλυκό -όχι πως θα ήταν λιγότερο ανοησία η φράση που θα προέκυπτε)

Καλά, για το επικό "χαιρετισμοί", βρωμάει από εκατό χιλιόμετρα πως είναι αυτόματη μετάφραση του "greetings", που σημαίνει πως οι απατεώνες δεν έχουν ούτε τα Αγγλικά ως μητρική, γιατί δεν κλείνει καμία επαγγελματική επιστολή στα Αγγλικά με τη λέξη "greetings".

edit: τώρα διάβασα και τον τίτλο του μηνύματος που στέλνουν οι απατεώνες. Τα μάτια μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Βρωμάει αυτόματη μετάφραση.

Καταρχάς, δεν είναι ο Alpha, είναι η Alpha και η πραγματική Alpha Bank δεν αναφέρεται ποτέ στον εαυτό της ως σκέτο 'Alpha'

Επίσης, η πραγματική τράπεζα δεν ζητάει ποτέ τέτοιου είδους "επιβεβαιώσεις" στοιχείων.

Τέλος, το κείμενο βρίθει ανοησιών που δεν βγάζουν νόημα στα Ελληνικά (λ.χ. "για να αποτρέψουμε την επανάληψή του", ποιο είναι το ουσιαστικό που αντικαθιστά η αντωνυμία "του"; Το μόνο αρσενικό ουσιαστικό είναι "ο λογαριασμός" και η φράση "για να αποτρέψουμε επανάληψη του λογαριασμού σας" στα Ελληνικά δεν βγάζει νόημα. Το "σύνδεση" είναι θηλυκό -όχι πως θα ήταν λιγότερο ανοησία η φράση που θα προέκυπτε)

Καλά, για το επικό "χαιρετισμοί", βρωμάει από εκατό χιλιόμετρα πως είναι αυτόματη μετάφραση του "greetings", που σημαίνει πως οι απατεώνες δεν έχουν ούτε τα Αγγλικά ως μητρική, γιατί δεν κλείνει καμία επαγγελματική επιστολή στα Αγγλικά με τη λέξη "greetings".

 

 

Επιπλέον το πραγματικό  γράφει το ονομα του πελάτη και όχι απλά αγαπητέ πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Επιπλέον το πραγματικό  γράφει το ονομα του πελάτη και όχι απλά αγαπητέ πελάτη

Γενικά, από πού να το πιάσεις και πού να το αφήσεις.

Recipients;

"Σας ευχαριστούμε για την άμεση προσοχή σας σε αυτό το θέμα";

Πείτε το επαγγελματική διαστροφή, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα την προχειρότητα με την οποία προσπαθούν να στήσουν τέτοιες απάτες, σε γλωσσικό επίπεδο.

Δεν είναι Ελληνικά αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πιο σημαντικό που πρέπει να θυμάται κάποιος πάντα είναι πως όταν μας ζητάνε να συνδεθούμε σε σύνδεσμο που μας στέλνουν, να μην το κάνουμε.

Ειδικά όταν πρόκειται για μήνυμα από τράπεζα, αλλά και όπου ήδη έχουμε λογαριασμό, πάμε κατευθείαν στην ιστοσελίδα  και κάνουμε login με τους κωδικούς μας. Αν υπάρχει πράγματι κάποιο πρόβλημα θα έχει σταλεί μήνυμα/ειδοποίηση και εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Δεν έκανα κλικ σε κάποιο email παρόμοιο με τα παραπάνω, απλά έλαβα ένα πριν 20 μέρες που μου δημιούργησε ερωτηματικά.

- Έχω ένα απλό ερώτημα: είδα στις προηγούμενες απαντήσεις ότι άλλα μέλη υποστηρίζουν ότι η αποστολή των email γίνεται τυχαία και σε άτομα που μπορεί να μην έχουν λογαριασμό στην Τράπεζα που αναφέρει, ενώ άλλα πως μπορεί να διέρρευσαν στοιχεία από κάποια συναλλαγή με την κάρτα.

- Τι θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι συνέβη, α) αν κάποιος λάβει phising email, λίγους μήνες μετά την έκδοση κάρτας που χρησιμοποιήθηκε μια μόνα φορά σε ΑΤΜ της ίδιας Τράπεζας (πληρωμή λογαριασμού ΔΕΚΟ) και δεν έχει άλλη κάρτα στην ίδια Τράπεζα. β) Το λάβει στην ίδια δνση email που έδωσε μόνο σε αυτή την Τράπεζα, και γ) τις μέρες που για ανεξήγητους λόγους η Εθνική άρχισε να μην επιτρέπει τη σύνδεση με το λογαριασμό τους σε άτομα που έμπαιναν με Firefox ESR, (και χωρίς να αναφέρει το λόγο-ούτε να σου προτείνει να μπεις με άλλον browser) κάτι που δεν συνέβαινε με τις υπόλοιπες Τράπεζες.

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν έκανα κλικ σε κάποιο email παρόμοιο με τα παραπάνω, απλά έλαβα ένα πριν 20 μέρες που μου δημιούργησε ερωτηματικά.

- Έχω ένα απλό ερώτημα: είδα στις προηγούμενες απαντήσεις ότι άλλα μέλη υποστηρίζουν ότι η αποστολή των email γίνεται τυχαία και σε άτομα που μπορεί να μην έχουν λογαριασμό στην Τράπεζα που αναφέρει, ενώ άλλα πως μπορούν να διέρρευσαν στοιχεία από κάποια άλλη συναλλαγή.

- Τι θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι συνέβη, α) αν κάποιος λάβει phising email, λίγους μήνες μετά την έκδοση κάρτας που χρησιμοποιήθηκε μια μόνα φορά σε ΑΤΜ της ίδιας Τράπεζας (πληρωμή λογαριασμού ΔΕΚΟ) και δεν έχει άλλη κάρτα στην ίδια Τράπεζα. β) Το λάβει στην ίδια δνση email που έδωσε μόνο σε αυτή την Τράπεζα, και γ) τις μέρες που για ανεξήγητους λόγους η Εθνική άρχισε να μην επιτρέπει τη σύνδεση με το λογαριασμό τους σε άτομα που έμπαιναν με Firefox ESR, (και χωρίς να αναφέρει το λόγο-ούτε να σου προτείνει να μπεις με άλλον browser) κάτι που δεν συνέβαινε με τις υπόλοιπες Τράπεζες.

 

Δες από που έχει έρθει το email. 

Είχε αναφερθει εδώ το κόλπο που γράφουν στο θέμα και καλά ένα επίσημο email για να μπερδέψουν τον πελάτη αλλά αν κάνεις click στα υπόλοιπα στοιχεία βρίσκεις το πραγματικό email. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δες από που έχει έρθει το email. 

Είχε αναφερθει εδώ το κόλπο που γράφουν στο θέμα και καλά ένα επίσημο email για να μπερδέψουν τον πελάτη αλλά αν κάνεις click στα υπόλοιπα στοιχεία βρίσκεις το πραγματικό email. 

 

Το ήξερα από την αρχή ότι ήταν phising email και ότι ο πραγματικός αποστολέας του δεν ήταν η Τράπεζα. Το ερώτημα αφορά τις 3 συμπτώσεις που αναφέρω (και αν αυτές λένε κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν έκανα κλικ σε κάποιο email παρόμοιο με τα παραπάνω, απλά έλαβα ένα πριν 20 μέρες που μου δημιούργησε ερωτηματικά.

- Έχω ένα απλό ερώτημα: είδα στις προηγούμενες απαντήσεις ότι άλλα μέλη υποστηρίζουν ότι η αποστολή των email γίνεται τυχαία και σε άτομα που μπορεί να μην έχουν λογαριασμό στην Τράπεζα που αναφέρει, ενώ άλλα πως μπορεί να διέρρευσαν στοιχεία από κάποια συναλλαγή με την κάρτα.

Ναι, εγω ειπα οτι εχω λαβει απο την Eurobank, παρολο που ουδεποτε ειχα Eurobank. To ερωτημα ποιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rus είπε

Ναι, εγω ειπα οτι εχω λαβει απο την Eurobank, παρολο που ουδεποτε ειχα Eurobank. To ερωτημα ποιο ειναι?

- Πρώτα είπα πως άλλοι (πληθυντικός) υποστηρίζουν ότι η αποστολή των email γίνεται τυχαία και σε άτομα που μπορεί να μην έχουν λογαριασμό στην Τράπεζα (έχω διαβάσει παρόμοια θέματα και σε άλλο forum), ενώ άλλοι πως μπορεί να γίνεται γιατί διέρρευσαν στοιχεία από κάποια συναλλαγή με την κάρτα. Αναζήτησα προφανώς περισσότερα επιχειρήματα από την κάθε πλευρά.

- Μετά ρώτησα σε ποια από τις 2 προηγούμενες κατηγορίες θα έπρεπε να κατατάξω τον εαυτό μου με βάση τα στοιχεία που δίνω. Το έλαβα όπως εσύ τυχαία ή πιθανόν λόγο διαρροής περισσότερων στοιχείων και όχι μόνο γιατί κάποιος βρήκε τη διεύθυνση email.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...