Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τους όριο ισχύει και ειναι απαράδεκτο. Ήθελα πριν κάτι μέρες να πάρω 25 μέτρα inox σύρμα 3 χιλιοστών και μέσω καλάθι skroutz με άφηνε μέχρι 10 μέτρα όχι παραπάνω. Τελικά μπήκα από το ίδιο το κατάστημα και πήρα 25 πλήρωσα και 3 ευρώ μεταφορικά που με το skroutz θα γλίτωνα λόγο συνδρομής. Κάτι τέτοια χαζά χαλάνε όλη την εμπειρία και πέφτουν στα μάτια των συνδρομητων. Όπως και να έχει σε 1 μήνα έχω γλιτώσει ήδη 30 ευρώ μεταφορικά οπότε ήδη είμαι κερδισμένος αλλά σε κάτι τέτοια ακόμα πρέπει να πληρώνω μεταφορικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτό με τους όριο ισχύει και ειναι απαράδεκτο. Ήθελα πριν κάτι μέρες να πάρω 25 μέτρα inox σύρμα 3 χιλιοστών και μέσω καλάθι skroutz με άφηνε μέχρι 10 μέτρα όχι παραπάνω. Τελικά μπήκα από το ίδιο το κατάστημα και πήρα 25 πλήρωσα και 3 ευρώ μεταφορικά που με το skroutz θα γλίτωνα λόγο συνδρομής. Κάτι τέτοια χαζά χαλάνε όλη την εμπειρία και πέφτουν στα μάτια των συνδρομητων. Όπως και να έχει σε 1 μήνα έχω γλιτώσει ήδη 30 ευρώ μεταφορικά οπότε ήδη είμαι κερδισμένος αλλά σε κάτι τέτοια ακόμα πρέπει να πληρώνω μεταφορικά. 

Κρατας τα θετικα φιλε (και φυσικα και το κερδος σου) και αγνοεις τα αρνητικα.
Εχουν παρα πολλες παραμετρους τα συστηματα αυτα για να καλυψουν, γι'αυτο και υπαρχουν αντιφασεις (εχουμε αναφερει καποιες κατα καιρους εδω), που απλα μαθαινουμε και εμεις οι καταναλωτες και κινουμεθα αναλογα. Ευελπιστω να βελτιωνονται παραυτα και ειναι χρησιμη η συμμετοχη με συγκεκριμενα προιοντικα παραδειγματα οπως το δικο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απαντησαν οτι υπαρχει και ογκομετρικο βαρος τελικα μιας και οι παραγγελιες που νου χρεωναν ηταν κατω του 2 κιλου η καθε μια για δειτε εδω. Δεν θυμαμαι να τα διαβασα αυτα πουθενα στους ορους.  Ηταν τοσο ογκοδη που τα καταστηματα χρεωναν 2.80 και 3 ευρω γ αποστολη ενω το σκρουτζ πλας μου εκανε εκπτωση απο τα 15 ευρω στα 10.. γνωριζει κανεις αν γινεται ακυρωση συνδρομης κ επιστροφη χρηματων; Δεν εχει ουτε 10 μερες που την εκανα.

Screenshot_2023-04-27-13-11-56-08_56514063904998099a7290fdb861fa95.jpg

Επεξ/σία από gregorypap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά αυτό με τα μαγαζιά που δηλώνουν ό,τι θέλουν για ογκομετρικό βάρος αγγίζει τα όρια της γελοιότητας. Τις προάλλες προσπαθούσα (κλασικά) να μαζέψω μικροπράγματα από ένα μαγαζί με εργαλεία για να φτάσω τα 20 ευρώ και κάποια στιγμή τα μεταφορικά άρχισαν ανεξήγητα να ανεβαίνουν... εκθετικά.

Αρχική αιτία ήταν ένας μικρός πλαστικός κουβάς που έβαλα, που πήγε τα μεταφορικά σχεδόν συν 5-10 ευρώ (εννοείται περισσότερο από την αξία του ίδιου του προϊόντος). Κουβάς ρε φίλε, είχα πάρει ακριβώς έναν ίδιο πριν κάτι μήνες από άλλο μαγαζί με μηδέν μεταφορικά. Ίσα ίσα που τους προηγούμενους τους βόλεψε κιόλας, αφού έβαλαν όλα τα προϊόντα μέσα στον κουβά και απλώς τον τύλιξαν.

Αφαίρεσα τον κουβά και συνέχισα την προσπάθεια, αλλά συνεχώς έβρισκα μικροπράγματα που ανέβαζαν το κόστος χωρίς λόγο. Πχ. 3-4 μικρές πλαστικές σπάτουλες έβαζαν +1 ευρώ μεταφορικά (ανά συσκευασία αν θυμάμαι καλά). Όταν τις αντικαθιστούσα με πινέλα ή άλλα εργαλεία αντίστοιχου όγκου/βάρους, τα μεταφορικά παρέμεναν ίδια. Ξόδεψα 1 ώρα να βαζοβγάζω πράγματα στο καλάθι και τελικά παραιτήθηκα, δεν έπιασα τα 20 ευρώ. Έβαλα ένα κουπόνι που είχα, πλήρωσα 3 ευρώ μεταφορικά και ολοκληρώθηκε η παραγγελία μετά κόπων και βασάνων.

Παλιά δεν θυμάμαι να ήταν έτσι, τι ταλαιπωρία είναι αυτή πλέον. Ας όψεται πως σε παρόμοιες περιπτώσεις όταν ψάχνω σε ανταγωνιστικά site η ποικιλία είναι πολύ μικρότερη και οι τιμές σπανίως καλύτερες. Εκεί πατάει το Skroutz και συνεχίζει να κάνει ό,τι κάνει.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι το ιδιο προιον αν το εκανα αγορα απο το καταστημα ειχε 2.80 μεταφορικα και αγορα μεσω σκρουτζ 15 με τν εκπτωση 9 🤣 δλδ μονο στο σκρουτζ πλας ισχυει αυτη η ογκοχρεωση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gregorypap είπε

Το θεμα ειναι οτι το ιδιο προιον αν το εκανα αγορα απο το καταστημα ειχε 2.80 μεταφορικα και αγορα μεσω σκρουτζ 15 με τν εκπτωση 9 🤣 δλδ μονο στο σκρουτζ πλας ισχυει αυτη η ογκοχρεωση;;

Το δοκίμασες να το κάνεις αγορά;

Γιατί μπορεί μετά να σε καλουσανε και να σου λέγανε ξέρετε έγινε λάθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Το δοκίμασες να το κάνεις αγορά;

Γιατί μπορεί μετά να σε καλουσανε και να σου λέγανε ξέρετε έγινε λάθος

 

Εγώ αγόρασα επιτυχώς από κατάστημα προϊόν (αξίας ~22 ευρώ) με μεταφορικά €2,50, τη στιγμή που στο skroutz ξεκάθαρα λόγω ογκομετρικού βάρους η χρεώση είναι €9 (προ έκπτωσης).

Το ογκομετρικό βάρος δεν είναι κάτι καινουρίο, το ξέρουμε χρόνια τώρα, όπως και το γεγονός ότι κάθε έμπορος μπορεί να έχει διαφορετικές συμφωνίες με τις courier. Αλλά η διαφορά είναι μεγάλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το παραγγειλα κανονικα με 2.80 απο το καταστημα. δλδ ο εμπορος εχει τοσο τεραστιες διαφορες με τις μεταφορικες αποτι το σκρουτζ η μας δουλευει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gregorypap είπε

Ναι το παραγγειλα κανονικα με 2.80 απο το καταστημα. δλδ ο εμπορος εχει τοσο τεραστιες διαφορες με τις μεταφορικες αποτι το σκρουτζ η μας δουλευει; 

Η εν λόγο επιχείρηση έχει δική της "μεταφορική" όπως και χρηματοπιστωτική εταιρεία από πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2023 στις 7:35 ΜΜ, gregorypap είπε

Το θεμα ειναι οτι το ιδιο προιον αν το εκανα αγορα απο το καταστημα ειχε 2.80 μεταφορικα και αγορα μεσω σκρουτζ 15 με τν εκπτωση 9 🤣 δλδ μονο στο σκρουτζ πλας ισχυει αυτη η ογκοχρεωση;;

1/ το σκρουτζ βγάζει χρήματα από τις παραδόσεις. ''πατάει'' πάνω στην acs σε πολλά πράγματα επομένως το κόστος είναι μεγαλύτερο

2/το κατάστημα πληρώνει προμήθεια στο σκρουτζ. εάν το κατάστημα γλυτώσει την προμήθεια, απορροφά ένα μέρος της παράδοσης. σε πολλές περιπτώσεις τα μεταφορικά δεν είναι αυτά που βλέπει ο πελάτης αλλά μεγαλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια το σκρουτζ πλας δεν ειναι τοσο ευκαιρια οσο φανταζει.. ελπιζω να καταφερω να γλυτωσω τα 17 ευρω που εδωσα γιατι μεχρι τωρα ολο τα παραγγεπνω απο το καταστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 8:14 ΜΜ, gregorypap είπε

καλησπερα σας. εκανα εγγραφη εδω και λιγες ημερες στο skroutz plus. προχθες που ηθελα να παρω κατι με 5 ευρω 4τεμαχια και δεν με αφηνε ελεγε μονο 1 μπορω απο αυτο το ειδος απο αυτο το καταστημα(μεσω σκρουτζ). Και σημερα ηθελα να αγορασω 2 αντικειμενα πανω απο 20ευρω  βαρος κατω των 2 κιλων και τα 2 και δειτε τωρα ενω αν εκανα αγορα απο το καταστημα χρεωναν 3 ευρω μεταφφορικα και για τα 2 προιοντα στν αγορα μεσω σκρουτζ αντι να μου τα δωσει δωρεαν μου ελεγε στο ενα απο 14-9  και στο αλλο απο 15----10. μας δουλευουν η ειναι ιδεα μου? φυσικα εστειλα μεηλ να μου ακυρωσουυν αμεσα την συνδρομη. παραθετω εικονες.

sdafdsafsdafsda.jpg

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadsfdsfdsffds.jpg

φγηηηφηφγ.jpg

ασασα.jpg

vvvvvvvvvv.jpg

aaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg

 

Στην 1η περίπτωση είναι φανερό ότι το κατάστημα είχε 1 τεμάχιο σε απόθεμα,οπότε αλλάζεις κατάστημα.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις παίζει το αγκομετρικό βάρος όπως έχεις αναφέρει.

Φυσικά και μπορείς να ζητήσεις διακοπή του skroutz plus και να σου επιστραφεί το υπόλοιπο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούρασε πάντως. Έχει καταλήξει επιστήμη το να ψωνίσεις.

Η εξπρες παράδοση λέτε δε δουλεύει.

Τα μεταφορικά τα υπολογίζει διαφορετικά. Πρόσφατα αγόρασα προϊόν. Στο σκρουτζ έδειχνε Χ κόστος μεταφορικών μέσω καταστήματος - εκτός καλαθιού. Μέσω καλαθιού από το ίδιο ακριβώς κατάστημα Χ+Υ (παραπάνω δηλ). Επισκέφθηκα τη σελίδα του καταστήματος: 0 μεταφορικά, την ίδια μέρα το είχα με βανάκι του μαγαζιού. Ο άνθρωπος που ήρθε προσφέρθηκε να βοηθήσει και στην εγκατάσταση.

Τώρα κοίταζα ένα φορητό ηχείο xiaomi. 30 καταστήματα. H σελίδα ΑΡΓΕΙ να φορτώσει. Οταν φορτώνει δείχνει 2 καταστήματα. Αν δεν προσέξεις ότι αυτά είναι τα sponsored θα την πατήσεις και δε θα κοιτάξεις παρακάτω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχουν χάσει την μπάλα με τα μεταφορικά και τον υπολογισμό του ογκομετρικού βάρους.

Εγώ για παράδειγμα, συνήθιζα να ψωνίζω κάτι σακούλες που έχουν μικρή αξία.  Λόγω ογκομετρικού βάρους επιτρέπει να αγοράσω κάθε φορά μέχρι 10 συσκευασίες και στην περίπτωση που πάω να προσθέσω κάτι ακόμη στο καλάθι ώστε να συμπληρώσω τα 20 Ευρώ της ελάχιστης παραγγελίας μου εμφανίζει ξαφνικά μεταφορικά της τάξης των 13-22 Ευρώ μετά την έκπτωση. Εν τω μεταξύ, αν αγοράσω από το κατάστημα σακούλες για 20 Ευρώ έρχονται σε έναν πλαστικό φάκελο μεγέθους τύπου 20χ25χ5 εκατοστά και έχει βάρος της τάξης του 1 κιλού!

Πρέπει να είναι τσακάλια οι προγραμματιστές τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CakeNet είπε

Πρέπει να είναι τσακάλια οι προγραμματιστές τους!

Δε νομίζω να είναι θέμα προγραμματιστών. Ένα "αθώο" λάθος που τους βολεύει πολύ είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...