Προς το περιεχόμενο

Καθαριότητα (εσωτερικό / εξωτερικό / tips / συμβουλές)


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δοκίμασε και με πηλό (clay σε μπάρα) για καθάρισμα. 

Κάνει πολύ καλή δουλειά και καθαρίζει ρύπους που έχουν κολλήσει σε όλο το αυτοκίνητο. 

Θέλει να ψακάζεις συνέχεια σαπουνόνερο και να τον περνάς από πάνω, μόλις βρωμίσει τον διπλώνεις και συνεχίζεις (αλλιώς γίνεται γυαλόχαρτο). Προσοχή αν πέσει κάτω τον πετάς.

 

Άλλη μια σκέψη είναι αφού είναι στον εμπρός υαλοπίνακα με καινουριο ξυράφι υπό μικρή γωνία θα βγαίνουν (προσοχή στα χέρια σου)...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ζημια ηταν απο λεύκα...

τελικα στα τζαμια-φαναρια δουλεψε καλα το azax.

κι ευτυχως το υπολοιπο αυτοκινητο καθαρισε με τη λιγη βροχη της Παρασκευης.

το πηγα και σε detailer μετα τη βροχη, ειπε κι αυτος για πηλο και αλοιφαδορο την επομενη φορα. δεν χρειαζοταν να κανω κατι εξτρα αυτη τη φορα αφου η βροχη το ξεπλυνε.

βασικα ελπιζω να μην χρειαστει να το ξαναβαλω κατω απο λεύκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 12:40 ΜΜ, razkal είπε

στα τζαμια (στο παρμπριζ κυριως) εχω παρα πολλα σημαδακια, σαν να εχω περασει απο αμμοβολη.

με λιγο τριψιμο στο καθενα φευγουν αλλα παιζει η πιθανοτητα να ειναι σωματιδια απο βαψιμο με πιστολι (καπου κοντα στο αυτoκινητο, οταν εγινε).

σε self-clean πλυντηριο που το πηγα και το ειδαμε με τον υπευθυνο πριν το πλυσιμο, μου προτεινε να το περασουμε με βουρτσα αλλά δεν καθαρισε σχεδον τπτ απο τα σημαδακια...

εχει κανεις καποια προταση? ειδα και ενα βιντεο στο utube που χρησιμοποιουν πηλο και μετα κερωμα. οπως επισης και κατι χημικα της koch chemie αλλα δεν ξερω ποση δουλεια θα κανουν.

 

spots.jpg

Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Έβαφα με πλαστικό τοίχους στο εξοχικό είχε πολλά μποφόρ (δίπλα στο Αιγαίο) δεν πρόσεξα και έκανε αρκετλα μικρά  στίγματα με χρώμα. Βγαίνουν με νερό σαπούνι και τρίψιμο αλλά είναι πολλά και θέλει αρκετή υπομονή. Καθάρισα καλά τα τζάμια (ήταν και πιο εύκολο) και στο υπόλοιπο αμάξι όταν έχω χρόνο βγάζω κανένα. Ευτυχώς είναι 16 χρόνων το opel και δεν είμαι κολλημένος πλέον με τον καλό καθαρισμό του. Μόνο τα βασικά.😜

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω μετακομίσει πλέον κοντά σε θάλασσα και σε ένα δρόμο που πάω κάθε μέρα, όταν πιάνει νοτιάς μας λούζει η θάλασσα το αυτοκίνητο. Οπότε δεν μπορώ να το πάω στο πλυντήριο κάθε μέρα αλλά θέλω να κάνω ένα γρήγορο καλό ξέπλυμα για το αλάτι.

Σκεφτόμουν αυτά τα πλυστικά ρεύματος υψηλής πίεσης. Θα μου κάνει δουλειά; Αξίζει; Έχει κάποια με 150 περίπου που είδα.

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι μια χαρα ειναι και με τα 150 αλλα και με 70-80 για αυτο που θες, το θεμα ειναι θα το πλενεις καθε μερα;

Όντως δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει το πλένω για να μην έχει πρόβλημα με το αλάτι. Τώρα π.χ. έχει μία εβδομάδα συνέχεια βγαίνει έξω η θάλασσα και μας έσκισε. Ίσως μια φορά την εβδομάδα;

Υπό κανονικές συνθήκες δεν νομίζω να έχω πρόβλημα από αλάτι γιατί έχω κλειστό πάρκινγκ στο σπίτι.

 

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Όντως δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει το πλένω για να μην έχει πρόβλημα με το αλάτι. Τώρα π.χ. έχει μία εβδομάδα συνέχεια βγαίνει έξω η θάλασσα και μας έσκισε. Ίσως μια φορά την εβδομάδα;

Υπό κανονικές συνθήκες δεν νομίζω να έχω πρόβλημα από αλάτι γιατί έχω κλειστό πάρκινγκ στο σπίτι.

 

και το κλειστο παρκιν μαζευει αλμυρα και υγρασια... το παλιο αμαξι της γυναικας μου 2 χρονια ειχε μεινει σε νησι του 11 μηνες του χρονου κλειστο στο γκαραζ και ολες οι βιδες ηταν σκουριασμενες

Προσωπικα στη θεση σου θα του εκανα τουλαχιστον 1 πολυ καλο πλυσιμο την εβδομάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

καμια καλη κρεμα για γρατζουνιες εχετε να προτείνετε; @NTC Labs νομιζω εχεις γνωση...

Δεν εχω γνωση περι γυαλισματος :) ( ειναι το μονο που δεν εχω επιχειρησει ακομα να κανω).

Απο τα κορυφαια ομως που χρησιμοποιει και φιλος επαγγελματιας ( εκ θεσσαλονικης ) https://www.menzerna.com/products/polishes/car-polishes/

Εγω χρησιμοποιω το sealant τους ( powerlock ) καθε 6 μηνες το οποιο ειναι εξαιρετικο για την δουλεια που προοριζεται :)

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ελαφρια γρατζουνιά εννοείς...

Αν θες για δοκιμή εχω autofinesse triple που είναι aio υποτίθεται και όχι ιδιαίτερα κοπτική αλλα με χέρι και αν δεν είναι πολύ επιφανειακή η γρατζουνιά μην περιμένεις παρά πολλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, and_64 είπε

Φαντάζομαι ελαφρια γρατζουνιά εννοείς...

Αν θες για δοκιμή εχω autofinesse triple που είναι aio υποτίθεται και όχι ιδιαίτερα κοπτική αλλα με χέρι και αν δεν είναι πολύ επιφανειακή η γρατζουνιά μην περιμένεις παρά πολλά

Εχω παρει απο καποιο φιλο εδω στο ινσομνια εναν αλοιφαδόρο. Δεν εχω ξαναδουλεψει οποτε παω ψαχνοντας, με το χερι παντως νομιζω δε θα γίνει δουλεια σιγουρα

Δεν ειναι βαθιά, σκεφτείτε την έκανε φιλος βγαζοντας τη βαλιτσα του με τα ροδακια της...

Κ ψαχνω να δω αν μπορω να το φτιαξω α) χωρις να τρέχω στην αντιπροσωπεία και β) χωρις τοπικη βαφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Εχω παρει απο καποιο φιλο εδω στο ινσομνια εναν αλοιφαδόρο. Δεν εχω ξαναδουλεψει οποτε παω ψαχνοντας, με το χερι παντως νομιζω δε θα γίνει δουλεια σιγουρα

Δεν ειναι βαθιά, σκεφτείτε την έκανε φιλος βγαζοντας τη βαλιτσα του με τα ροδακια της...

Κ ψαχνω να δω αν μπορω να το φτιαξω α) χωρις να τρέχω στην αντιπροσωπεία και β) χωρις τοπικη βαφη

Εαν ειναι επιφανειακη μην χρησιμοποιησεις αλοιφαδορο. Και το χερι θα κανει δουλεια ( ισως λιγο πιο κοπιαστικα αλλα τουλαχιστον θα επικεντρωθεις σε ολο μικροτερη περιοχη γινεται )

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εχω παρει απο καποιο φιλο εδω στο ινσομνια εναν αλοιφαδόρο. Δεν εχω ξαναδουλεψει οποτε παω ψαχνοντας, με το χερι παντως νομιζω δε θα γίνει δουλεια σιγουρα

Δεν ειναι βαθιά, σκεφτείτε την έκανε φιλος βγαζοντας τη βαλιτσα του με τα ροδακια της...

Κ ψαχνω να δω αν μπορω να το φτιαξω α) χωρις να τρέχω στην αντιπροσωπεία και β) χωρις τοπικη βαφη

Εαν ειναι επιφανειακη μην χρησιμοποιησεις αλοιφαδορο. Και το χερι θα κανει δουλεια ( ισως λιγο πιο κοπιαστικα αλλα τουλαχιστον θα επικεντρωθεις σε ολο μικροτερη περιοχη γινεται )

Δεν μας εχεις πει το βασικο ομως που ειναι κανονας . Με το νυχι καταλαβαινεις την γρατζουνια η οχι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν μας εχεις πει το βασικο ομως που ειναι κανονας . Με το νυχι καταλαβαινεις την γρατζουνια η οχι?

οχι δεν κλωτσαει το νυχι, κ αυτο με φοβιζει λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

οχι δεν κλωτσαει το νυχι, κ αυτο με φοβιζει λιγο...

Να μην σε φοβιζει. σημαινει οτι ειναι αρκετα επιφανειακη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...