Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/10/2021 στις 4:07 ΜΜ, s98i είπε

Εγώ μελετητή δεν έχω η αλήθεια είναι.. μόνη μου το ξεκίνησα και θα το συνεχίσω μόνη μου.. απλά ρώτησα έναν που έχει μια γνωστή μου.. να πάρω μια γνώμη 

Συγνώμη αν επιτρέπεται, κάνατε μόνη σας την αρχική αίτηση χωρίς σύμβουλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 950
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Βασίλης20 είπε

Συγνώμη αν επιτρέπεται, κάνατε μόνη σας την αρχική αίτηση χωρίς σύμβουλο;

ναι την έκανα μόνη μου 2 μέρες πριν κλείσει το πρόγραμμα γιατί το είδα τελευταία στιγμή και δεν ήξερα ότι μπορώ να βάλω κάποιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενα προγράμματα πχ 2ης επιχειρηματικής ευκαιρίας κλπ ΕΣΠΑ ΟΑΕΔ κλπ κλπ το ΦΕΚ ανέφερε πχ 1η δόση ΕΩΣ 4000€ κλπ.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα 18-29 με έμφαση στις γυναίκες 60% κλπ το ΦΕΚ αναφέρει επακριβώς

 

Σύμφωνα με την ανωτέρω Έκθεση, το κατ’ αποκοπή

ποσό ενίσχυσης των νέων επιχειρήσεων/δικαιούχων της

δράσης ανέρχεται σε 14.800 € και καταβάλλεται σε τρεις

δόσεις ως εξής:

- 1η δόση ύψους 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ και σε κάθε περίπτωση κατόπιν

της έκδοσης της απόφασης ένταξης της πρότασης (Ορόσημο Α).

- 2η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών

(Ορόσημο Β).

- 3η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών

(Ορόσημο Γ). 

 

Πουθενά δεν λέει 1η δόση έως κλπ κλπ 

Λέει ξεκάθαρα και ωμά ότι αφού κανείς την έναρξη κλπ θα πάρεις 4.000. άλλα 5400 θα πάρεις αφού συνεχίσεις μετά από 6 μήνες να "ζεις" και έτσι θα πάει μέχρι τη τρίτη και τελευταία δόση. Καλό είναι να στηριζόμαστε στα επίσημα και όχι στις "εμπειρίες" προηγούμενων. Αν εγώ πχ δεν πάρω σε ένα μήνα 4.000€ ακριβώς, πολύ ευχαρίστως να κινηθώ νομικά παρέα με άλλους έναντι των υπευθύνων όπου μας βάλανε σε διαδικασία έναρξης επιχείρησης με υποσχέσεις και ψεύτικα ΦΕΚ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΉΣ ΣΤΉΡΙΞΗΣ, με ότι συνεπάγεται αυτό όπως πχ πρόσληψη συμβούλων, λογιστών κλπ κλπ = ΕΞΟΔΑ. Στο κάτω κάτω άλλο το "σου χαρίζω τα έξοδα ΕΩΣ 4.000" και άλλο το "Σου δίνω χρήματα έτσι ώστε να εξελιχθεις είτε να κάνεις το δικό σου ξεκίνημα.". Στο κάτω κάτω μπορεί κάποιος να μου πει πως ένας άνεργος θα βρει πχ 4-5 χιλιάρικα για να κόψει τιμολόγια  για να πληρωθεί από το πρόγραμμα αυτά και μόνο, και να ανοίξει πχ ένα γραφείο ενώ είναι στον ΟΑΕΔ???? Θα τα μαζέψει 100-100€ από το ΚΕΑ? Εγώ πάντως θεωρώ ότι το ΦΕΚ είναι ξεκάθαρο εξ αρχής. Άλλο πχ 2η επιχειρηματική ευκαιρία (όπου προφανώς υπάρχει background) και άλλο το βοήθεια εγγεγραμμένου ανέργου στον ΟΑΕΔ να ανοίξει τη δική του επιχείρηση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sunlight-knight είπε

Σε προηγούμενα προγράμματα πχ 2ης επιχειρηματικής ευκαιρίας κλπ ΕΣΠΑ ΟΑΕΔ κλπ κλπ το ΦΕΚ ανέφερε πχ 1η δόση ΕΩΣ 4000€ κλπ.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα 18-29 με έμφαση στις γυναίκες 60% κλπ το ΦΕΚ αναφέρει επακριβώς

 

Σύμφωνα με την ανωτέρω Έκθεση, το κατ’ αποκοπή

ποσό ενίσχυσης των νέων επιχειρήσεων/δικαιούχων της

δράσης ανέρχεται σε 14.800 € και καταβάλλεται σε τρεις

δόσεις ως εξής:

- 1η δόση ύψους 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ και σε κάθε περίπτωση κατόπιν

της έκδοσης της απόφασης ένταξης της πρότασης (Ορόσημο Α).

- 2η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών

(Ορόσημο Β).

- 3η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών

(Ορόσημο Γ). 

 

Πουθενά δεν λέει 1η δόση έως κλπ κλπ 

Λέει ξεκάθαρα και ωμά ότι αφού κανείς την έναρξη κλπ θα πάρεις 4.000. άλλα 5400 θα πάρεις αφού συνεχίσεις μετά από 6 μήνες να "ζεις" και έτσι θα πάει μέχρι τη τρίτη και τελευταία δόση. Καλό είναι να στηριζόμαστε στα επίσημα και όχι στις "εμπειρίες" προηγούμενων. Αν εγώ πχ δεν πάρω σε ένα μήνα 4.000€ ακριβώς, πολύ ευχαρίστως να κινηθώ νομικά παρέα με άλλους έναντι των υπευθύνων όπου μας βάλανε σε διαδικασία έναρξης επιχείρησης με υποσχέσεις και ψεύτικα ΦΕΚ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΉΣ ΣΤΉΡΙΞΗΣ, με ότι συνεπάγεται αυτό όπως πχ πρόσληψη συμβούλων, λογιστών κλπ κλπ = ΕΞΟΔΑ. Στο κάτω κάτω άλλο το "σου χαρίζω τα έξοδα ΕΩΣ 4.000" και άλλο το "Σου δίνω χρήματα έτσι ώστε να εξελιχθεις είτε να κάνεις το δικό σου ξεκίνημα.". Στο κάτω κάτω μπορεί κάποιος να μου πει πως ένας άνεργος θα βρει πχ 4-5 χιλιάρικα για να κόψει τιμολόγια  για να πληρωθεί από το πρόγραμμα αυτά και μόνο, και να ανοίξει πχ ένα γραφείο ενώ είναι στον ΟΑΕΔ???? Θα τα μαζέψει 100-100€ από το ΚΕΑ? Εγώ πάντως θεωρώ ότι το ΦΕΚ είναι ξεκάθαρο εξ αρχής. Άλλο πχ 2η επιχειρηματική ευκαιρία (όπου προφανώς υπάρχει background) και άλλο το βοήθεια εγγεγραμμένου ανέργου στον ΟΑΕΔ να ανοίξει τη δική του επιχείρηση. 

Μακάρι να είναι έτσι.. γιατί πολλά ακούγονται.. η αλήθεια είναι αυτήν πχ εγώ ως άνεργη για να φτιάξω και να στήσω ένα μαγαζί που θα βρω τα λεφτά για τα πάντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, s98i είπε

Μακάρι να είναι έτσι.. γιατί πολλά ακούγονται.. η αλήθεια είναι αυτήν πχ εγώ ως άνεργη για να φτιάξω και να στήσω ένα μαγαζί που θα βρω τα λεφτά για τα πάντα 

Έτσι θα ειναι -λογικά-. Μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s98i είπε

Εγώ έχω κολλήσει στα έπιπλα αλλιώς έχω αγοράσει ότι χρειάζομαι 

Εγώ ευτυχώς τυχαία βρήκα και επιπλωμένο το χώρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s98i είπε

Άμα είσαι τυχερός 😉 

Φαντάσου δε το γνώριζα και το διαπίστωσα όταν πήγα να δω το χώρο 😂

Στο Τσακ δεν είχα ξεκινήσει τα ψώνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s98i είπε

Ήταν γραφτό 😂 

Η αλήθεια είναι ότι γλίτωσα πολύ πράμα αφού έχει γραφείο, καρέκλα γραφείου, καρέκλες επισκέπτη, αιρκοντίσιον, ψυγειάκι και μια ραφιέρα αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexiko είπε

Η αλήθεια είναι ότι γλίτωσα πολύ πράμα αφού έχει γραφείο, καρέκλα γραφείου, καρέκλες επισκέπτη, αιρκοντίσιον, ψυγειάκι και μια ραφιέρα αν δεν κάνω λάθος.

Φυσικά και γλύτωσες το συζητάς; Εγώ μόνο το κλιματιστικό είχε μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, s98i είπε

Φυσικά και γλύτωσες το συζητάς; Εγώ μόνο το κλιματιστικό είχε μέσα 

Βέβαια έχει να κάνει και με το αντικείμενο της επιχείρησης. Ένα γραφείο/παροχή υπηρεσίας είναι πιο εύκολο να βολευτεί από άποψη επίπλωσης σε σχέση με μαγαζιά που η εμφάνιση παίζει πρωτεύοντα ρόλο.

Πιο on-topic πάντως, είμαι περίεργος να δω αν θα κάνουν το καλό να μας πληρώσουν εντός Νοέμβρη, άντε Δεκέμβρη την πρώτη δόση για να διευκολυνθούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...