Προς το περιεχόμενο

'Ανοιγμα επιχείρησης υπολογιστών με επιδότηση ΟΑΕΔ'


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχήν καλή τύχη σε όλους/ες

φαντάζομαι να έχετε διαβάσει όλη την προκήρυξη στην οποία αναφέρεστε

καθώς θα σας επισημάνω μερικά κομμάτια αυτής

Η συγχρηματοδοτούμενη δημόσια δαπάνη (όπου συγχρηματοδοτούμενη δημόσια δαπάνη είναι η
επιλέξιμη δημόσια δαπάνη από το ΕΠ για τον υπολογισμό της κοινοτικής συνδρομής) που διατίθεται
για την ένταξη πράξεων με την παρούσα πρόσκληση ανέρχεται σε σαράντα τρία εκατομμύρια
τετρακόσιες χιλιάδες ευρώ ( 43.400.000,00 €), αφορά όλες τις Διοικητικές Περιφέρειες της χώρας και
σε ετήσια βάση κατανέμεται ως εξής:
• Για το έτος 2021: 6.000.000,00 ευρώ
• Για το έτος 2022: 25.000.000,00 ευρώ
• Για το έτος 2023: 12.400.000,00 ευρώ

6. ∆ιάρκεια- ποσό ενίσχυσης
Η διάρκεια της επιχορήγησης ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες. Το χρονικό διάστημα των 12 μηνών
ισχύει από την ημερομηνία έναρξης δραστηριότητας της επιχείρησης στη ΔΟΥ.

 

Σύμφωνα με την ανωτέρω Έκθεση, το κατ’ αποκοπή ποσό ενίσχυσης των νέων
επιχειρήσεων/δικαιούχων της δράσης ανέρχεται σε 14.800 € και καταβάλλεται σε τρεις δόσεις ως
εξής:
- 1η δόση ύψους 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ και σε κάθε περίπτωση
κατόπιν της έκδοσης της απόφασης ένταξης της πρότασης (Ορόσημο Α).
- 2η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης,
κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών (Ορόσημο Β).
- 3η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν
επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών (Ορόσημο Γ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ikorolis είπε

καταρχήν καλή τύχη σε όλους/ες

φαντάζομαι να έχετε διαβάσει όλη την προκήρυξη στην οποία αναφέρεστε

καθώς θα σας επισημάνω μερικά κομμάτια αυτής

Η συγχρηματοδοτούμενη δημόσια δαπάνη (όπου συγχρηματοδοτούμενη δημόσια δαπάνη είναι η
επιλέξιμη δημόσια δαπάνη από το ΕΠ για τον υπολογισμό της κοινοτικής συνδρομής) που διατίθεται
για την ένταξη πράξεων με την παρούσα πρόσκληση ανέρχεται σε σαράντα τρία εκατομμύρια
τετρακόσιες χιλιάδες ευρώ ( 43.400.000,00 €), αφορά όλες τις Διοικητικές Περιφέρειες της χώρας και
σε ετήσια βάση κατανέμεται ως εξής:
• Για το έτος 2021: 6.000.000,00 ευρώ
• Για το έτος 2022: 25.000.000,00 ευρώ
• Για το έτος 2023: 12.400.000,00 ευρώ

6. ∆ιάρκεια- ποσό ενίσχυσης
Η διάρκεια της επιχορήγησης ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες. Το χρονικό διάστημα των 12 μηνών
ισχύει από την ημερομηνία έναρξης δραστηριότητας της επιχείρησης στη ΔΟΥ.

 

Σύμφωνα με την ανωτέρω Έκθεση, το κατ’ αποκοπή ποσό ενίσχυσης των νέων
επιχειρήσεων/δικαιούχων της δράσης ανέρχεται σε 14.800 € και καταβάλλεται σε τρεις δόσεις ως
εξής:
- 1η δόση ύψους 4.000 ευρώ, μετά την έναρξη δραστηριότητας στη ΔΟΥ και σε κάθε περίπτωση
κατόπιν της έκδοσης της απόφασης ένταξης της πρότασης (Ορόσημο Α).
- 2η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του α’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης,
κατόπιν επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών (Ορόσημο Β).
- 3η δόση ύψους 5.400 ευρώ, μετά τη λήξη του β’ εξάμηνου από την έναρξη της επιχείρησης, κατόπιν
επαλήθευσης της λειτουργίας για χρονικό διάστημα 6 μηνών (Ορόσημο Γ).

Τα έχουμε διαβάσει ναι.. το θέμα είναι πως πληρωνουν.. πληρώνεις εσύ και στα δίνουν ή πληρώνουν απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s98i είπε

Τα έχουμε διαβάσει ναι.. το θέμα είναι πως πληρωνουν.. πληρώνεις εσύ και στα δίνουν ή πληρώνουν απευθείας;

αναφέρεται στην προκήρυξη που ανεβάσατε

αναφέρεται και στο κείμενο που έγραψα το συνολικό ποσό είναι 14.800 ευρώ

1η δόση 4.000 ευρώ (έναρξη επιχείρησης)

2η δόση 5.400 ευρώ (α εξάμηνο)

3η δόση 5.400 ευρώ (β εξάμηνο)

επίσης στην προκήρυξη αναφέρεται ακριβώς τι πρέπει να κάνετε με τα παραστατικά ποιος είναι υπεύθυνος του έργου κτλ...

δεν είναι εύκολο εγχείρημα να ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, s98i είπε

Τα έχουμε διαβάσει ναι.. το θέμα είναι πως πληρωνουν.. πληρώνεις εσύ και στα δίνουν ή πληρώνουν απευθείας;

Καλησπέρααα και πάλι!! Εν τέλει πληρώνεις εσύ τα βασικά που πρέπει για να θεωρηθείς σαν την επιχείρηση που δήλωσες κ μετά έρχονται , βλέπουν ότι όντως "υπάρχεις" και πληρώνεσαι. Πχ 1η κίνηση μισθώνεις χώρο, 2η κίνηση εγγραφή ΔΟΥ, 3η κίνηση έρχονται, 4η πληρώνεσαι.  Τα κριτήρια που εξετάζουν όσο αφορά τον χώρο κλπ τα αναγράφει στη προκήρυξη που είχε βγει. Πχ ο χώρος να είναι προσβάσιμος από ΑΜΕΑ , να μη λειτουργείς παρέα με άλλη επιχείρηση από κοινού κλπ κλπ 

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

αναφέρεται στην προκήρυξη που ανεβάσατε

αναφέρεται και στο κείμενο που έγραψα το συνολικό ποσό είναι 14.800 ευρώ

1η δόση 4.000 ευρώ (έναρξη επιχείρησης)

2η δόση 5.400 ευρώ (α εξάμηνο)

3η δόση 5.400 ευρώ (β εξάμηνο)

επίσης στην προκήρυξη αναφέρεται ακριβώς τι πρέπει να κάνετε με τα παραστατικά ποιος είναι υπεύθυνος του έργου κτλ...

δεν είναι εύκολο εγχείρημα να ξέρετε.

Καλησπέρα και σε εσένα! Καλά εύκολο είναι μωρέ.. αν πας με τη σειρά όλα καλά. Το δύσκολο ήταν η έγκριση. Από δω κ πέρα είναι 2-3 προϋποθέσεις βασικές. Το πιο δύσκολο για εμένα πχ αλλα και πάλι λύνεται (με αγορά από Σκρουτζ ραμπας 130€) είναι ο χώρος να είναι προσβάσιμος από ΑΜΕΑ. Κατά τα άλλα είναι το πιο εύκολο και τσάμπα πρόγραμμα που έχει βγει μέσω ΕΣΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Sunlight-knight είπε

Καλησπέρααα και πάλι!! Εν τέλει πληρώνεις εσύ τα βασικά που πρέπει για να θεωρηθείς σαν την επιχείρηση που δήλωσες κ μετά έρχονται , βλέπουν ότι όντως "υπάρχεις" και πληρώνεσαι. Πχ 1η κίνηση μισθώνεις χώρο, 2η κίνηση εγγραφή ΔΟΥ, 3η κίνηση έρχονται, 4η πληρώνεσαι.  Τα κριτήρια που εξετάζουν όσο αφορά τον χώρο κλπ τα αναγράφει στη προκήρυξη που είχε βγει. Πχ ο χώρος να είναι προσβάσιμος από ΑΜΕΑ , να μη λειτουργείς παρέα με άλλη επιχείρηση από κοινού κλπ κλπ 

Καλησπέρα και σε εσένα! Καλά εύκολο είναι μωρέ.. αν πας με τη σειρά όλα καλά. Το δύσκολο ήταν η έγκριση. Από δω κ πέρα είναι 2-3 προϋποθέσεις βασικές. Το πιο δύσκολο για εμένα πχ αλλα και πάλι λύνεται (με αγορά από Σκρουτζ ραμπας 130€) είναι ο χώρος να είναι προσβάσιμος από ΑΜΕΑ. Κατά τα άλλα είναι το πιο εύκολο και τσάμπα πρόγραμμα που έχει βγει μέσω ΕΣΠΑ. 

Ναι δεν αμφιβάλλω ότι είναι εύκολο και τσάμπα πρόγραμμα που έχει βγει μέσω του ΕΣΠΑ κτλ

αλλά ξεχνάς μια βασική λεπτομέρεια

για να τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις χρήματα στην άκρη (κεφάλαιο)

με (0) μηδέν κεφάλαιο δεν ανοίγεις (οποιαδήποτε) επιχείρηση πόσο μάλλον υπολογιστών που αναφέρει και ο τίτλος του θέματος.

γιατί μια επιχείρηση έχει έξοδα όπως το ενοίκιο - ρεύμα - νερό - τηλέφωνο - πρόσβαση στο διαδίκτυο (απαραίτητη) μετά έχει έξοδα για τον πάγιο εξοπλισμό (γραφείο-καρέκλα-υπολογιστής-ταμειακή μηχανή-pos)

κτλ...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

Ναι δεν αμφιβάλλω ότι είναι εύκολο και τσάμπα πρόγραμμα που έχει βγει μέσω του ΕΣΠΑ κτλ

αλλά ξεχνάς μια βασική λεπτομέρεια

για να τα κάνεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις χρήματα στην άκρη (κεφάλαιο)

με (0) μηδέν κεφάλαιο δεν ανοίγεις (οποιαδήποτε) επιχείρηση πόσο μάλλον υπολογιστών που αναφέρει και ο τίτλος του θέματος.

Εντάξει κούτσα στραβά τα έξοδα θα βγουν.. θα τα πάρεις όμως πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s98i είπε

Εντάξει κούτσα στραβά τα έξοδα θα βγουν.. θα τα πάρεις όμως πίσω;

αν ανήκουν στις δαπάνες του προγράμματος βάση της προκήρυξης και έχεις τα νόμιμα παραστατικά

πιστεύω ότι θα τα πάρεις πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

αν ανήκουν στις δαπάνες του προγράμματος βάση της προκήρυξης και έχεις τα νόμιμα παραστατικά

πιστεύω ότι θα τα πάρεις πίσω

Μακάρι.. ελπίζω να βγάλουμε άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sunlight-knight είπε

Με την έναρξη ΔΟΥ που σου είπε, έτσι μου είχε πει και εμένα. Σήμερα όμως μου αναφώνησε το προηγούμενο. Ας ελπίσουμε ότι την πήρα πολύ πρωί και μπέρδεψε τα προγράμματα 😂 Ότι περνάει επιτροπή και το ελέγχει για τα τυπικά, να δει αν υφίσταται όντως η επιχείρηση κλπ κλπ. Τώρα όσο αφορά την άδεια και εγγύηση του ΕΟΤ, εύλογο το ερώτημα σου. 50-50 το βλέπω. Ρώτα τον σύμβουλο και κάναν λογιστή της προκοπής. Παράθυρα υπάρχουν παντού. Απλά εμένα προσωπικά με μπερδεύει το γεγονός της προτεραιότητας. Πχ μπαίνω στο πρόγραμμα με σκοπό να χτίσω την επιχείρηση ή μπαίνω στο πρόγραμμα με ήδη υπάρχουσα επιχείρηση; Γιατί κ εγώ μέχρι σήμερα ήξερα ότι μπαίνω στο πρόγραμμα για να κάνω έναρξη επιχείρησης και όχι ενίσχυση υφιστάμενης επιχείρησης. 

Και σε εμένα το ίδιο ακριβώς. Διάβασα τον οδηγό και γράφει ξεκάθαρα ότι θα γίνει επίσκεψη από επιτροπή 3 φορές. 

Επίσης μου είπε ότι για να θεωρηθεί ότι έχει εγκριθεί η αίτηση θα πρέπει να βγούνε οι πίνακες που δείχνουν την κατάταξη και ότι ακόμα δεν είναι σίγουρη η έγκριση που γράφει η πλατφόρμα.

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να έχει γίνει και η αίτηση με τον ΕΟΤ από ότι διάβασα στον οδηγό. Οπότε ναι θα πρέπει να υπάρχει κεφάλαιο εξαρχής.

 

Αυτά που γράφετε για δαπάνες δεν αναφέρονται κάπου στον οδηγό τα χρήματα δίνονται με άλλα κριτήρια αλλά όχι με δαπάνες στο συγκεκριμένο ΕΣΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης20 είπε

Και σε εμένα το ίδιο ακριβώς. Διάβασα τον οδηγό και γράφει ξεκάθαρα ότι θα γίνει επίσκεψη από επιτροπή 3 φορές. 

Επίσης μου είπε ότι για να θεωρηθεί ότι έχει εγκριθεί η αίτηση θα πρέπει να βγούνε οι πίνακες που δείχνουν την κατάταξη και ότι ακόμα δεν είναι σίγουρη η έγκριση που γράφει η πλατφόρμα.

Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να έχει γίνει και η αίτηση με τον ΕΟΤ από ότι διάβασα στον οδηγό. Οπότε ναι θα πρέπει να υπάρχει κεφάλαιο εξαρχής.

 

Αυτά που γράφετε για δαπάνες δεν αναφέρονται κάπου στον οδηγό τα χρήματα δίνονται με άλλα κριτήρια αλλά όχι με δαπάνες στο συγκεκριμένο ΕΣΠΑ.

Ότι έχει εγκριθεί μέσω ΠΣΚΕ δεν αλλάζει. Απλά αναμένουμε την ανάρτηση του πίνακα. 100% εκ των έσω. Το να εγκριθεί κάτι και να το πάρουν πίσω γίνεται ακαριαία, δεν προλαβαίνουμε να το δούμε εμείς και διορθώνεται άμεσα. Αυτό γίνεται μόνον στη περίπτωση λάθους, επιτόπιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sunlight-knight είπε

Ότι έχει εγκριθεί μέσω ΠΣΚΕ δεν αλλάζει. Απλά αναμένουμε την ανάρτηση του πίνακα. 100% εκ των έσω. Το να εγκριθεί κάτι και να το πάρουν πίσω γίνεται ακαριαία, δεν προλαβαίνουμε να το δούμε εμείς και διορθώνεται άμεσα. Αυτό γίνεται μόνον στη περίπτωση λάθους, επιτόπιου.

Αυτό πιστεύω και εγώ.. δεν νομίζω να αλλάξει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν οι πίνακες στο σάιτ του ΟΑΕΔ. Εγκρίθηκα και εγώ.

https://www.oaed.gr/simera-anartithikan-oi-pinakes-me-ta-apotelesmata-tis-aksiologhisis

 

Ενημέρωση για τα περαιτέρω θα λάβουμε ή πρέπει να ψαχτούμε μόνοι μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alexiko είπε

Βγήκαν οι πίνακες στο σάιτ του ΟΑΕΔ. Εγκρίθηκα και εγώ.

https://www.oaed.gr/simera-anartithikan-oi-pinakes-me-ta-apotelesmata-tis-aksiologhisis

 

Ενημέρωση για τα περαιτέρω θα λάβουμε ή πρέπει να ψαχτούμε μόνοι μας;

Καλή αρχή 😉 είμαστε αρκετοί τουλάχιστον να ανταλλάσσουμε πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...