Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft έτοιμη να λανσάρει τα Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Bspus είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις "σιγα μην εχει". Εκτος αν θες να πεις οτι τα εβγαλα απ'το μυαλο μου σαν υποθετικη κατασταση.

Μιλας για την υποστηριξη IDE λες και ειναι κατι που θα τους κοστισει σε πορους ενω το μονο που επρεπε να κανουν ειναι να μην τις αφαιρεσουν. Δεν εχουν να υποστηριξουν τιποτα ουτε οι συσκευες θα αλλαξουν ποτε στο μελλον. Κατα πασα πιθανοτητα ο κωδικας δεν εχει αλλαξει πολλα χρονια ουτε ενα bit.

Επισης κακο ηταν που βγαλαν παλιες καρτες γραφικων που καλλιστα θα δουλευαν και σημερα και θα καλυπταν αναγκες. Και ξερω οτι θα δουλευαν γιατι οι παλιοι drivers με hack απο 8.1 η 7 δουλευουν ακομα, ασχετα αν δεν το προτεινω σαν λυση.

Μπορουσαν καλλιστα να κοψουν επισημα την υποστηριξη και να αφησουν τον κωδικα μεσα. Και τωρα θα πεις για σκουπιδια και καταλοιπα που μενουν πισω (λες και δεν εχουν ενα σωρο για πολυ λιγοτερο σημαντικα πραγματα).

ΟΚ λοιπον, αν θελουν να το βγαλουν, τοτε να φροντισουν να κανουν εναν απλο ελεγχο πριν ζητησει αυτοματα major update οπως συνηθιζει. Αν δουν legacy συσκευες που θα σταματησουν να υποστηριζονται να σε προειδοποιουν τουλαχιστον αν ειναι να προχωρησεις σε αναβαθμιση μη βρεθεις προ εκπληξεως.

Και οταν τελικα βγει η επομενη κανονικη εκδοση windows (οπως φαινεται 11) εκει φυσικα θα κοπουν ολα δικαιολογημενα και το λειτουργικο θα πρεπει να αρνειται και να εγκατασταθει σε τοσο παλιο hardware

 

ναι γενικοτερα ξερεις ενα κωδικας δεν πετας μεσα πραγματα και αυτα δουλευουν απροβληματιστα για παντα. δεν ειναι δλδ αυτο που λες ας αφηναν μεσα τον κωδικα. επισης αν αφηναν τα windows οτι δυνατότητες έχουν βγει κατα καιρούς τα windows θα επιαναν 1tera για να τα βαλεις. και ξανα λεω οταν κάτι φτάνει σε ποσοστό πολύ κάτω του 1% σε χρήση και έχει σταματήσει να υπάρχει στην αγορά δεν έχει λόγο να το υποστηρίξει καμία εταιρία οχι  μονο η ms. εγώ όταν πήρα pc το 12 καινούριο δεν είχε ide πάνω και είχα dvd player με ide επρεπε να κλαφτώ στην ms η στον κατασκευαστή; τεσπα κατα την γνωμη μου είναι χαζή λογική αυτή για τις ide συσκευες που γνωρίζεις και εσύ ότι όντως κανείς δεν έχει πια. anyway καλη συνεχεια φίλε

17 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Νομιζω 320GB. Έχω και  laptop του 99, λειτουργεί κανονικά αν του βάλεις win98, εγώ του είχα winxp που σερνόταν, προφανώς και σε 10 χρόνια πάλι θα λειτουργει αφού παραμένει κλειστός στην θήκη χωρίς να το χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια οπότε και δεν υπόκειται άλλο σε φθορά. Στο γκίνες πρέπει να μπει ο φίλος μου με σταθερό pc από το 97, με win95 μέσα, μέχρι το 2007 λειτουργούσε κανονικά, μετά πήρανε άλλον και αυτόν τον μετέφεραν στο εξοχικό του για να τον ανάβουν και να ακούνε κανένα. Cd μουσικής, δεν του είχανε κάνει ποτέ format όταν εγώ είχα κάνει 100 format. Τον έχουν ακόμα. 

αρα τι μου λες ρε φιλε; εβαλες xp και σερνοταν τι σε νοιαζει τότε τι θα υποστηρίζουν τα 11? αφου δεν θα τα πάρει ποτε αυτό το σύστημα. λειτουργεί οκ η συσκευή αδερφε μπράβο και εγώ έχω ενα sony walkman που παιζει κασέτες μαλακία δεν είναι για εμένα που βγήκαν τα cd και τα mp3 και δεν βγαινουν πια κασέτες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kata_tixi είπε

ναι γενικοτερα ξερεις ενα κωδικας δεν πετας μεσα πραγματα και αυτα δουλευουν απροβληματιστα για παντα. δεν ειναι δλδ αυτο που λες ας αφηναν μεσα τον κωδικα. επισης αν αφηναν τα windows οτι δυνατότητες έχουν βγει κατα καιρούς τα windows θα επιαναν 1tera για να τα βαλεις. και ξανα λεω οταν κάτι φτάνει σε ποσοστό πολύ κάτω του 1% σε χρήση και έχει σταματήσει να υπάρχει στην αγορά δεν έχει λόγο να το υποστηρίξει καμία εταιρία οχι  μονο η ms. εγώ όταν πήρα pc το 12 καινούριο δεν είχε ide πάνω και είχα dvd player με ide επρεπε να κλαφτώ στην ms η στον κατασκευαστή; τεσπα κατα την γνωμη μου είναι χαζή λογική αυτή για τις ide συσκευες που γνωρίζεις και εσύ ότι όντως κανείς δεν έχει πια. anyway καλη συνεχεια φίλε

αρα τι μου λες ρε φιλε; εβαλες xp και σερνοταν τι σε νοιαζει τότε τι θα υποστηρίζουν τα 11? αφου δεν θα τα πάρει ποτε αυτό το σύστημα. λειτουργεί οκ η συσκευή αδερφε μπράβο και εγώ έχω ενα sony walkman που παιζει κασέτες μαλακία δεν είναι για εμένα που βγήκαν τα cd και τα mp3 και δεν βγαινουν πια κασέτες; 

Με ρώτησες αν έχω παλιές συσκευές και απάντησα, δεν διαμαρτυρηθηκα για κάτι, προφανώς κάποια στιγμή όλες οι τεχνολογίες αναπτύσσονται τόσο που εγκαταλειπονται από τους καταναλωτές μέχρι να σταματήσει η υποστήριξη και η παραγωγή τους από τις εταιρείες. Ο καθένας κοιτάει να δει τι θα κάνει με τις συσκευές του, εγώ ανήκω στα άτομα που αν με καλύπτει κάτι στις ανάγκες μου δεν το αποσύρω μέχρι να καταστεί ασυμφορο είτε λόγω service η και αδυναμία επισκευής λόγω εξαρτημάτων και δυσκολία εύρεσης μάστορα, αφού σταματήσει η λειτουργία της συσκευής μετά κοιτάω αν θα την στείλω για ανακύκλωση η θα την κρατήσω. Παρά πολλές συσκευές στο σπίτι είναι vintage συλλεκτικές, άλλες τις εχω πετάξει η ετοιμάζομαι να τις σουτάρω. 

Το laptop είχε winxp αλλά σερνόταν, βέβαια και με 98 κάποια στιγμή υπήρχε υπερθέρμανση και πάλι τα ίδια, αλλά το έκανε πολύ πιο μετά. Στον υπολογιστή που είχα τώρα 12 χρόνια και άλλαξα τον Αύγουστο του 20 λόγω βλάβης είχα Vista και αργότερα 7αρια, τώρα στο refurbish μηχάνημα που πήρα με win10 πετάει, θα μου μείνει για χρόνια γιατί δεν κάνω την χρήση που είχα παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...