Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft έτοιμη να λανσάρει τα Windows 11


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γιατί βλέπω windows 11 με linux kernel και εγκατάσταση αυτόματα οποίας εφαρμογής θέλεις από linux και android χωρίς virtualization μέσω του store;

Συγχωρέστε με αν λέω χαζομάρες αυτή τη στιγμή, αλλά αυτό οφείλεται μόνο και μόνο στην αμάθεια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχετε καλομαθει με τα νουμερα Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11

να δω τι θα λεγατε αν ειχαν ονομασιες οπως:

"Kodiak", "Cheetah", "Puma", "Jaguar", "Panther", "Tiger", "Leopard", "Snow Leopard", "Lion", "Mountain Lion", "Mavericks", "Yosemite", "El Capitan", "Sierra", "High Sierra", "Mojave", "Catalina", "Big Sur"

περα απο τη πλακα το μελλον των λειτουργικων εδω και χρονια ειναι ενα ενιαιο συστημα που θα αναβαθμιζεται ανα διαστηματα με κωδικες ονομασιες και φυσικα θα ειναι δωρεαν, (παει και η καραμελα οτι τα windows ηταν ακριβα και εκανες τον μαγκα πειρατη με τα σπασμενα)

κολοσσοι οπως Apple & Microsoft εχουν καταλαβει οτι το λειτουργικο ειναι μια πλατφορμα για να πλασαρουν τις υπηρεσιες τους, οποτε παιρνουν το feedback εκατομυριων χρηστων και εξαγοραζουν και ενσωματωνουν 3rd party προγραμματακια που αλλοτε χρειαζοσουν μια μερα να παραμετροποιεις για να φερεις το λειτουργικο στα μετρα σου μετα απο clean install, πλεον ολα αυτα τα tools ειναι διαθεσιμα με το λειτουργικο για ολους τους χρηστες και οχι μονο τους expert,  αυτη η διαδικασια ειναι δυναμικη και τετοιες λειτουργιες θα ενσωματωνονται διαρκως, αυτο κανουν τα τελευταια χρονια τα Windows 10 στο δρομο που χαραξε η Apple με τα λειτουργικα να αλλαζουν δωρεαν στο hardware της

τα Windows πλεον ειναι λειτουργικο που το χειριζονται δισεκατομυρια χρηστες και οφειλει το graphical interface, τα patches, τα updates, τα fix των vulnerabilities να γινονται αυτοματοποιημενα για ολους, και οχι να παιρνει τηλ ο μπαρμπας το ανηψακι του ή η γκομενα να κανει χαρες για να της φτιαξουν το λαπτοπ,
αυτα τα "γαμησιατικα" ξεχαστε τα! 😁

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα στον γαλαξία. Ήδη τα Windows 10 είναι κορυφή... περιμένω πως και πως να δω τις αλλαγές...

ΥΓ: μάγκες συνηθίστε το, η ζωή προχωράει, τι Windows 7 λέτε ακόμα? 😂

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανανεωμένα σε όλα... Πέρα από την πλάκα ποτέ δεν είχα προβλήματα και με updates day 1!

BSOD.jpg

Επεξ/σία από sacleiva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Odyss3us said:

εχετε καλομαθει με τα νουμερα Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11

να δω τι θα λεγατε αν ειχαν ονομασιες οπως:

"Kodiak", "Cheetah", "Puma", "Jaguar", "Panther", "Tiger", "Leopard", "Snow Leopard", "Lion", "Mountain Lion", "Mavericks", "Yosemite", "El Capitan", "Sierra", "High Sierra", "Mojave", "Catalina", "Big Sur"

...

To macos εχει και αυτό versioning, 10.13, 10.14 και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nekrik είπε

Μα μα, τα windows 10 θα είναι το τελευταίο λειτουργικό μας. tumble GIF by Winai Namwong

 κατσε να δουμε αν θα ειναι 11 η αν απλα θα ειναι 10 παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αντε να δουμε. Παντως τα 10 μου φανηκαν η καλυτερη εκδοση απο ποτε. Διακριτικά και λειτουργικά. Βεβαια υπάρχουν πολλά περιθώρια απλοποίησης αλλά σε σχέση με το παρελθόν κάτι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

To macos εχει και αυτό versioning, 10.13, 10.14 και πάει λέγοντας


ναι κι αναθεμα αν οι χρηστες του γνωριζουν οτι εχουν την εκδοση 10.6 αντι για τα "Snow Leopard"
ή  την 10.14 αντι για "Mojave" κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexisnik19911 είπε

Αυτο που θα επρεπε να σε βαλε σε σκεψεις ειναι γιατι ενα OS μνημονευεται δωδεκα χρονια μετα..μηπως επειδη στεκεται επαξια ακομα και σημερα? μηπως επειδη ειναι ακομα usable για χρηση Web Surf,Office,Netflix?μηπως επειδη ειναι απο το πιο σταθερες και αξιοπιστες εκδοσεις των Windows που εχουν κυκλοφωρησει ποτε ?

Τροφη για σκεψη...

 

Καθολου τροφή για σκέψη. Τα Windows 10 ειναι με διαφορά το καλύτερο λειτουργικό της MS. Είναι τελειο; Φυσικα και οχι. Τιποτα δεν ειναι. Τα Windows 7 μνημονευονται ακομα απο συγκεκριμενους χρηστες σε καθε forum. Ξέρεις ποιους; Αυτους που ειναι σε τεχνολογικό forum μονο και μονο για να κραζουν την τεχνολογια. Οταν ειχαμε τα 7 τα έκραζαν για τα γαμάτα XP. Οταν ειχαμε XP τα εκραζαν για τα γαματα 98SE. Οταν ειχαμε 98SE τα εκραζαν για τα γαματα 3.1 και αν ειναι αρκετα μεγαλοι οταν ειχαμε DOS τα έκραζαν για τις εποχές που το computing ηταν κάρτες. Εχετε καταντήσει χειροτεροι απο τους linux-αδες. Που γεμιζουν καθε ποστ με Windows για να μας πρήξουν πόσο προβατα ειμαστε που προτιμαμε ενα λειτουργικο συμβατο με τα πάντα και οχι ενα λειτουργικο που το 90% των προγραμματων δεν παιζει. Και το χειρότερο; Είναι οι ιδιοι χρήστες ΣΕ ΚΑΘΕ θεμα Windows. OK μάγκες. Το καταλάβαμε. Τα Windows 7 ειναι δώρο στην ανθρωποτητα και εμεις ειμαστε ασχετοι που πηγαμε στα 10. Φτάνει ομως. Εμφανιστείτε ξανα σε 3 χρονια να μας λέτε ποσο μνημονευονται τα 10 και ποσο προβατα ειμαστε που πηγαμε στα 11.

17 λεπτά πριν, nekrik είπε

Μα μα, τα windows 10 θα είναι το τελευταίο λειτουργικό μας. tumble GIF by Winai Namwong

Κάνετε λες και ειναι πρώτη φορά που εταιρεία αλλάζει κάτι που είπε. Η Apple σε κάθε iPhone βγάζει άχρηστο κάτι που δεν εχει (Pen, μεγαλες οθονες, c/p, widgets κτλ) για να το παρουσιασει την επομενη χρονια ως νεο επαναστατικο feature. 

7 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Εγώ γιατί βλέπω windows 11 με linux kernel και εγκατάσταση αυτόματα οποίας εφαρμογής θέλεις από linux και android χωρίς virtualization μέσω του store;

Συγχωρέστε με αν λέω χαζομάρες αυτή τη στιγμή, αλλά αυτό οφείλεται μόνο και μόνο στην αμάθεια μου...

Δεν ξέρω αν αυτο που λες θα γινει (μακάρι). Αλλά φίλε μου χίλιες φορές χαζές ερωτήσεις απο αμάθεια παρά κομπλεξικα σχολιακια τυπου ειρωνειας επειδη δεν σου αρεσει κατι

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

λογικά για να σταμάτησαν την υποστήριξη σε ide σημαίνει ότι το ποσοστό που χρησιμοποιεί ide συσκευές είναι τραγικά μικρό. δεν νομίζω πως δίσκος ide ή dvd ide λειτουργεί ακόμα γιατί σίγουρα έχουν πάνω από 5ετία που σταμάτησαν να βγαίνουν ide συσκευές. επίσης δεν μπορείς να πληρώνεις εργαζόμενους να φτιάχνουν drivers κτλ για ide οταν η τεχνολογία αυτή είναι τόσο ξεπερασμένη για κάποιους λίγους που μπορεί να έχουν ακόμα. επίσης το παλικάρι λέει για μηχανήματα και όχι για σκληρούς κτλ που τα 10αρια μηχανηματα 10ετιας (μαζι με ssd) τα αναστένουν .

Ναι αλλα δεν χρειαζοταν να φτιαξουν κατι. Υπηρχαν ετοιμα απλα τα εβγαλε.

Εχω ακομα συσκευες dvd IDE που μια χαρα δουλευαν σε παλια desktop αλλα και ide δισκους.

Εχω δει και τουλαχιστον 1 laptop 15ετιας με ide που εκει που δουλευε ωραια και καλα με 10ρια παει να παρει αυτοματα αναβαθμιση και κολλαει το συμπαν. Εκει καταλαβα πρωτη φορα οτι κοψαν την υποστηριξη.

Φυσικα δεν ειναι προβλημα να βαλω 8.1 σε παλια μηχανηματα που θα τις φιλοξενουσαν. Αλλα καποιος λιγοτερο εξοικειωμενος μπορει να προβληματιστει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως η MS θα παρατήσει έτσι τα windows 10

Πιο πολύ για επανασχεδιασμό του UI μου κάνει όλο αυτό.

Μετά απο 6 χρόνια προσπάθειας να αποκτήσει τους 1.2 δις χρήστες δεν βρίσκω λογική να ξεκινήσει απο την αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Έχει γίνει ήδη leak η αλλαγή στα settings.

Προσωπικά μου φαίνεται αρκετά καλύτερο απο το τωρινό, μακάρι να δούμε και άλλες ωραίες αλλαγές στο UI.

Εγώ ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα τόσα χρόνια με w10, και updates day 1. 

dwxsc2z7ml371.png

Αν ισχύει το screenshot, γιατί δεν έχουν διορθώσει επιτέλους αυτά τα settings; Η μεγάλη κριτική του settings app των 10 σε σχέση με τις legacy εφαρμογές ήταν ότι έχει πάρα πολύ άδειο χώρο οθόνης που θα  μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να γίνει λειτουργικότερο για desktop και ποντίκι. Όλος αυτός ο άδειος χώρος δεξιά... Σχεδόν η μισή οθόνη. Σώνει και καλά όλα να τα μετατρέψουμε σε touch-based λειτουργικά. Πόσο δύσκολο είναι να αναγνωρίζει το PC σε τι hardware είναι συνδεδεμένο και να προσαρμόζει το UI του ανάλογα πια;

Edit: Εξ' όσων διάβασα στο reddit, το screenshot δεν είναι leak, είναι concept.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

εχετε καλομαθει με τα νουμερα Windows 7, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11

να δω τι θα λεγατε αν ειχαν ονομασιες οπως:

"Kodiak", "Cheetah", "Puma", "Jaguar", "Panther", "Tiger", "Leopard", "Snow Leopard", "Lion", "Mountain Lion", "Mavericks", "Yosemite", "El Capitan", "Sierra", "High Sierra", "Mojave", "Catalina", "Big Sur"

περα απο τη πλακα το μελλον των λειτουργικων εδω και χρονια ειναι ενα ενιαιο συστημα που θα αναβαθμιζεται ανα διαστηματα με κωδικες ονομασιες και φυσικα θα ειναι δωρεαν, (παει και η καραμελα οτι τα windows ηταν ακριβα και εκανες τον μαγκα πειρατη με τα σπασμενα)

κολοσσοι οπως Apple & Microsoft εχουν καταλαβει οτι το λειτουργικο ειναι μια πλατφορμα για να πλασαρουν τις υπηρεσιες τους, οποτε παιρνουν το feedback εκατομυριων χρηστων και εξαγοραζουν και ενσωματωνουν 3rd party προγραμματακια που αλλοτε χρειαζοσουν μια μερα να παραμετροποιεις για να φερεις το λειτουργικο στα μετρα σου μετα απο clean install, πλεον ολα αυτα τα tools ειναι διαθεσιμα με το λειτουργικο για ολους τους χρηστες και οχι μονο τους expert,  αυτη η διαδικασια ειναι δυναμικη και τετοιες λειτουργιες θα ενσωματωνονται διαρκως, αυτο κανουν τα τελευταια χρονια τα Windows 10 στο δρομο που χαραξε η Apple με τα λειτουργικα να αλλαζουν δωρεαν στο hardware της

τα Windows πλεον ειναι λειτουργικο που το χειριζονται δισεκατομυρια χρηστες και οφειλει το graphical interface, τα patches, τα updates, τα fix των vulnerabilities να γινονται αυτοματοποιημενα για ολους, και οχι να παιρνει τηλ ο μπαρμπας το ανηψακι του ή η γκομενα να κανει χαρες για να της φτιαξουν το λαπτοπ,
αυτα τα "γαμησιατικα" ξεχαστε τα! 😁

Το άρθρο αναφέρει την ονομασία Sun Valley για τα windows 11.  

Μια χαρά πάντως αποδεχόμαστε τις ονομασίες φτάνει αυτές να υποστηρίζονται από της εταιρείες επαρκώς.(Βλέπε επίσης intel και ονομασίες επεξεργαστών για παράδειγμα).

Γιατί κακά τα ψέματα λίγοι είναι αυτοί που έχουν τις βασικές γνώσεις πληροφορικής ώστε να καταλαβαίνουν την αρίθμηση. Όλα τα ονόματα όπως αναφέρθηκε έχουν και την αντίστοιχη αρίθμηση. 

Άποψη μου είναι η Microsoft ποτέ δεν είχε ξεκαθαρίσει τι ήθελε να κάνει με το λειτουργικό της και πάντα αντέγραφε την apple ακόμα και στην ονομασία. Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο άρθρο και πολύ με παρεξηγούν με οπαδό. Δεν γίνεται να αλλάζει η apple από 10 σε 11 και στο καπάκι να το κάνει και η Microsoft. 

Το φωτοτυπικό είναι Xerox και δουλεύει από τότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Εγώ γιατί βλέπω windows 11 με linux kernel

χλωμο

πιστευω απλα σουλουπωσαν/ενοποιησαν το UI, ισως και performance improvements και μεχρι εκει.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καραγκιοζηδες και αφερέγγυοι , είχαν δήλωσει ότι τα 10ρια θα ήταν τα τελευταία και απλά θα περνάνε αναβαθμισεις
εντάξει γ@μ@το αυτό αλλά ρε βλάκες ποσά προβλήματα ακόμη δεν διορθώθηκαν όπως με τις οθόνες τις αναλύσεις και το standby και τρεχουνε να βγαλουνε καινουργιο λειτουργικο
βρε δε πάτε στο διάολο με κόβω να το γυρναω εξ. ολοκλήρου σε apple και καμία κονσόλα για. παιχνίδια 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...