Προς το περιεχόμενο

Πράσινα pixels! Γιατί;;


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

Έχω την inno3D geforce gtx 1650 4gb και πριν από λίγες μέρες είδα αυτά τα πράσινα pixels τα οποία εμφανίζονται από το ξεκίνημα του pc. Έψαξα στο internet για λύσεις αλλά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. 

Στο device manager έχω το error 43 στην κάρτα γραφικών. (φωτό)

Έκανα: uninstall (με ddu) τους drivers και ξαναπέρασα από την αρχή αλλά τίποτα. 

Κατέληξα να κάνω format και εγκατάσταση εκ νέου των windows 10 αλλά το ίδιο για τίποτα leftover drivers αλλά πάλι τίποτα 

Η κάρτα είναι συνδεδεμένη με hdmi προς την οθόνη και επειδή η οθόνη έχει μόνο dvi-in έχω βάλει ένα ανταπτοράκι hdmi to dvi. 

Αυτά τα πράσινα pixels όταν περνάει ο κέρσορας εξαφανίζονται και εμφανίζονται άλλου στην οθόνη. 

Επίσης να τονίσω ότι η κάρτα δεν τροφοδοτείται με ρεύμα από το τροφοδοτικό αλλά από το mobo. 

Τι μπορεί να φταίει; Επειδή είμαι εκτός Ελλάδος δεν έχω τη δυνατότητα να δώσω την κάρτα να τη δοκιμάσει κάποιος σε άλλο pc. 

Σας παρακαλώ όσοι γνωρίζουν να με βοηθήσουν, έχω μπλοκάρει! 

 

received_921876235045180.jpeg

received_314719980104996.jpeg

received_780088982653083.jpeg

received_364590571753229.jpeg

received_1191066264743083.jpeg

received_300505675106900.jpeg

received_685868805536407.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, morehp είπε

η κάρτα έγραψε κάσα φίλε, sorry

Μόλις δύο χρόνια ζωής; Την είχα πάρει μεταχειρισμένη και δεν έχω και χαρτιά για εγγύηση. Είσαι σίγουρος, την πετάω δηλαδή;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως οταν βλεπεις πρασινα ή παρασιτα στο post ειναι ενδειξη οτι η καρτα τα εχει παιξει.

Με custom cooler απο arctic? Πειραγμένη δηλαδη την πήρες.

Εκανες και overclock?

Αν μπορεις, προσπαθησε να συνδεσεις την καρτα σε αλλη οθονη. ή Δοκιμασε άλλο καλώδιο.

Μπορεις να δοκιμασεις με την display port και ανταπτορα dp to dvi. Αλλα δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δοκίμασε την και σε τηλεόραση αν υπάρχει η δυνατότητα ή και με άλλο καλώδιο. Ίσως είναι και ο αντάπτορας/monitor 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο. Ανταπτορα άλλο δεν έχω δυστυχώς. Θα ψάξω να βρω να το δοκιμάσω. 

18 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Δυστυχως οταν βλεπεις πρασινα ή παρασιτα στο post ειναι ενδειξη οτι η καρτα τα εχει παιξει.

Με custom cooler απο arctic? Πειραγμένη δηλαδη την πήρες.

Εκανες και overclock?

Αν μπορεις, προσπαθησε να συνδεσεις την καρτα σε αλλη οθονη. ή Δοκιμασε άλλο καλώδιο.

Μπορεις να δοκιμασεις με την display port και ανταπτορα dp to dvi. Αλλα δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα.

Έτσι την αγόρασα. Με αυτό το cooler επάνω. Ήταν έτοιμο το build, δεν πρόσθεσα κάτι ούτε έκανα oc. Με καλώδιο display port ήταν συνδεδεμένο αλλά δοκίμασα και με την hdmi έξοδο και τίποτα. Επειδή όμως βγάζει και το error 43 νομίζω δύσκολα θα είναι το ανταπτοράκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ. Άστα να πάνε δηλαδή! Υπάρχουν άλλες αντίστοιχες κάρτες που να μην παίρνουν ρεύμα από το τροφοδοτικό για να μην αγοράζω και τροφοδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA GTX 1050Ti : λιγο πιο αργη απο την 1650. Υπαρχουν εκδόσεις χωρις τροφοδοσια.

NVIDIA GT 1030 : αρκετα πιο αργη απο την 1650

AMD RX 550 : αρκετα πιο αργη απο την 1650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Πόσο χρονών είναι το τροφοδοτικό;

Θα σε γελάσω. Το πήρα από αγγελία το pc. Γιατί ρωτάς; Πιστεύεις ότι έχει σχέση με το πρόβλημα;

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Τι τροφοδοτικό έχεις; ακόμα και να μην έχει 6πινο μπορείς να βάλεις αντάπτορα απο molex

Το έχω σε φωτογραφία. Είναι μικρό και δεν νομίζω ότι αντέχει και κάρτα γραφικών. Για αυτό το είπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Iskantar είπε

Πιστεύεις ότι έχει σχέση με το πρόβλημα;

Αν μπορείτε όταν μπει σε λειτουργικό τρέξτε το HWinfo και παράλληλα το Prime95 Small FFT' S για 5' και ανεβάστε screenshot από το HWinfo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν μπορείτε όταν μπει σε λειτουργικό τρέξτε το HWinfo και παράλληλα το Prime95 Small FFT' S για 5' και ανεβάστε screenshot από το HWinfo.

Με το συμπαθειο δηλαδή αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τα artifacts που βγάζει η gpu 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...