Προς το περιεχόμενο

c++ programming


hfaistos37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερομαι να δωσω κατακτηριες για εμπ ηλεκτρολογους και ψαχνω ενα βιβλιο να παραγκειλω για c++ (καλυτερα ξενογλωσσο) . η με συμφερει καλυτερα να διαβασω απο udemy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς, βλέπω έχεις λίγα μηνύματα, οπότε καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Είδα το μήνυμά σου αλλά επειδή δεν πολύ σκαμπάζω από C++ δεν απήντησα περιμένοντας να γράψει κάποιος πιο γνώστης από εμένα. Μια και πέρασε κάμποσο διάστημα χωρίς να απαντήσει κάποιος, παίρνω το θάρρος να γράψω ελπίζοντας να βοηθήσω και να μην σε μπερδέψω περισσότερο.

Όσον αφορά το udemy, εξαρτάται από το πώς μπορείς να μάθεις. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι καλά και χρυσά τα videos αλλά δεν είναι σαν το βιβλίο. Αν θέλεις video, υπάρχει πχ αυτό. Δεν το έχω δει, αλλά οι διαλέξεις του συγκεκριμένου καθηγητή για την C και για διάφορους αλγορίθμους ήταν καλές.

Τώρα όσον αφορά βιβλία, υπάρχει αυτό το κλασικό νήμα του stackoverflow με ξενόγλωσσα βιβλία για την C++ χωρισμένες με το επίπεδο. Οπότε μπορείς εύκολα να βρεις συστάσεις για αρχάριο, μέσο επίπεδο, πιο προχωρημένο, κτλ.

Ελληνικά βιβλία, με επιφύλαξη γιατί δεν το έψαξα σε βάθος, υπάρχουν τα εξής: C++ βήμα προς βήμαΠρογραμματισμός με C++Αλγόριθμοι σε C++ *, Αντικειμενοστραφής προγραμματισμός με C++ *, Πλήρες εγχερίδιο της C++Πλήρης C++ *, Η γλώσσα C++ σε βάθος*.

Τα βιβλία αλγορίθμων του Sedgewick έχουν καλή φήμη (εγώ έχω το παλιό σε C) αλλά είναι για λίγο πιο μετά αφού έχεις μια επαφή με C++. Ουσιαστικά σου μαθαίνει αλγορίθμους θεωρητικά και μετά έχει την υλοποίηση στην τάδε γλώσσα. Τα βιβλία του Lafore, Savitch έχουν επίσης καλή φήμη καθώς και το βιβλίο του Χατζηγιαννάκη.

Στις κατατακτήριες θα εξεταστείς πάνω στην C++ ή το θέλεις για πιο μετά;

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 7:08 ΜΜ, hfaistos37 είπε

η με συμφερει καλυτερα να διαβασω απο udemy

προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να διαβάσω προγραμματισμό από βιβλία. Οπότε δαγκωτό udemy από εμένα

https://www.udemy.com/course/beginning-c-plus-plus-programming/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 7:08 ΜΜ, hfaistos37 είπε

ενδιαφερομαι να δωσω κατακτηριες για εμπ ηλεκτρολογους

Εάν είναι εφικτό, βρές τον καθηγητή που κάνει το μάθημα στο εμπ, πήγαινε να τον γνωρίσεις και να παρακολουθησεις το μάθημα του. Ότι διδάσκουν στην αίθουσα συνήθως βάζουν και στις κατατακτηριες. Μίλα και με τον καθηγητή, πες του γιατί παρακολουθείς το μάθημα. Θα το εκτιμήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθήκατε σε κατατακτήριες.... Εχω τελειώσει το τμήμα Πληροφορικής του ΕΑΠ. Απο όσο βλέπω απο τις ανακοινώσεις μας βάζουν στο 3ο εξάμηνο μετά τις κατατακτήριες. 

Πόσο εφικτό είναι για κάποιον με δουλειά, οικογένεια, και όλες τις υποχρεώσεις που προκύπτουν απο αυτα (κοινωνικές κτλ) να τελειώσει την σχολή? 

 

Δεν με ενδιαφέρει να διοριστώ. Με ενδιαφέρει να μάθω μερικά πραγματάκια καθώς και να τελειώσω την σχολή που πάντα ήθελα αλλά ποτέ δεν "έκατσε". Οσον αφορά τις γνώσεις μου, πιστεύω ότι τα πάω καλά με τα διακριτά μαθηματικά, την λογική, τους αλγόριθμους, πολυπλοκότητα  (ήταν απο τα μαθήματα που μου άρεσαν περισσότερο στο ΕΑΠ). Το hobby μου είναι τα ψηφιακά ηλεκτρονικά και απο προγραμματισμό χρησιμοποιώ κυρίως C για τους μικροελεγκτές, αλλά κάναμε και λίγο Java στο ΕΑΠ και επιτέλους κατάλαβα την λογική του ΟΟP. 

Μήπως να περιμένω να πάρω σύνταξη πρώτα? να έχω πολύ χρόνο? 

Διαφορετικά, σκεφτόμουν και ένα μεταπτυχιακό που αναφέρθηκε εδώ στο forum σχετικό με το διάστημα όπου διδάσκει και ο αγαπημένος μου Φωτάκης (που τον είχα και στο ΕΑΠ, ολίγον χασάπης αλλά ακριβοδίκαιος).... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nkarama είπε

Πόσο εφικτό είναι για κάποιον με δουλειά, οικογένεια, και όλες τις υποχρεώσεις που προκύπτουν απο αυτα (κοινωνικές κτλ) να τελειώσει την σχολή? 

Αυτό εξαρτάται από εσένα, διότι εσύ γνωρίζεις καλύτερα πόσο χρόνο θα μπορέσεις να αφιερώσεις. Σίγουρα θα πιεστείς, αλλά πιστεύω πως αν το θέλεις πάρα πολύ και υπάρχουν και κάποιες υποχωρήσεις αλλά και υποστήριξη από την οικογένεια σου, θα τα καταφέρεις.

17 ώρες πριν, nkarama είπε

Μήπως να περιμένω να πάρω σύνταξη πρώτα? να έχω πολύ χρόνο? 

σε πόσα χρόνια θα πάρεις σύνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

 

σε πόσα χρόνια θα πάρεις σύνταξη?

Αναγκαστικά στα 65 ή 67 φαντάζομαι... σε 20 χρόνια δηλαδή... Τα ένσημα πάντως θα τα έχω σε 5 χρόνια....

Ενα απο τα θέματα που με προβληματίζουν είναι η παρουσία στα μαθήματα. Αφενός θεωρώ μια παράδοση πολύ σημαντική και χρήσιμη, απο την άλλη όμως με την πρωινή δουλειά η παρουσία μου λογικά θα είναι απο δύσκολη ως αδύνατη... 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nkarama είπε

η παρουσία στα μαθήματα

λόγω covid έγιναν αρκετές αλλαγές και έκαναν τα μαθήματα μέσω τηλε-εκπαίδευσης. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις ένα πρόγραμμα που θα ταιριάζει στο ωράριο σου και να μιλήσεις με κάποιο υπεύθυνο.

Τώρα αν θες να αφήσεις κάτι για μετά από 20 χρόνια.... μέχρι τότε βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...