Προς το περιεχόμενο

Το νέο macOS ονομάζεται Monterey, συνεργάζεται τέλεια με iPad, προσθέτει Shortcuts και άλλα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Απλά βάζεις δίπλα δίπλα το iMac, MacBook Pro και iPad και ενώ σέρνεις το ποντίκι από το iMac, περνάει αυτόματα και στα αλλά 2 μεταφέροντας και αρχεία κλπ! :) 

ναι εδώ και 4 χρονια έτσι είμαι ακόμα και αντιγραφή επικόλληση. synergy for life

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MikeKata said:

Σοβαρή ερώτηση, πού είναι η έκπληξη; Το PC μου του 2012 έτρεχε, μέχρι πριν κάτι μέρες (που πέθανε η GPU), τα πάντα σφαίρα. Γιατί να μην τα τρέχει το Mac του 2014 που είναι και optimized για το λειτουργικό; Εδώ ένα Dell laptop του 2014 που χρησιμοποιώ τώρα πάει ταχύτατα και σε Windows και σε Arch Linux (αν και σε Arch είναι σημαντικά ταχύτερο και πιο "κρύο").

Θες να στο αναλύσω για να το καταλάβεις 

windows 10 release date 2015 με υπόσχεσεις ότι θα είναι τα «τελευταία «και θα βγάλει λέει τα 11 

Το μακ μου του 14 και παίρνει την καινούργια έκδοση του 21 

 

τι άλλο θέλεις να σου πω 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Runner25 είπε

Θες να στο αναλύσω για να το καταλάβεις 

windows 10 release date 2015 με υπόσχεσεις ότι θα είναι τα «τελευταία «και θα βγάλει λέει τα 11 

Το μακ μου του 14 και παίρνει την καινούργια έκδοση του 21 

 

τι άλλο θέλεις να σου πω 

Μιας και έχω κάποιο πρόβλημα όπως υπονοείς και δεν "καταλαβαίνω". Το PC μου του 2012 πήρε τα Windows 10 του 2015. Ένα laptop του 2008 που πούλησα επίσης πήρε τα Windows 10 του 2015 με όλα τα updates μέχρι το 2021 και ένα δεύτερο ίδιας χρονιάς το έχω δώσει στον πατέρα μου για υπολογιστή εργασίας. Έχεις κάποια ένδειξη ότι δε θα πάρουν τα Windows 11 του 2021 που δεν την ξέρουμε όλοι οι υπόλοιποι; Πού κολλάει το ότι είπαν ότι δε θα βγάλουν άλλες εκδόσεις; Συμβόλαιο υπογράψατε και θες σώνει και καλά να τα λένε Windows 10; Θα υποστηρίζουν τα παλιά συστήματα τα Windows 11; Θα τα υποστηρίζουν, όπως και όλες οι εκδόσεις των Windows. Για συμβατότητα μίλησες. Φώτισέ μας λίγο. Αν εσένα σου φαίνεται εκπληκτικό το compatibility για μηχάνημα 6-7 ετών, για όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι απλά Δευτέρα.

 

Τι άλλο θέλεις να σου πω;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, tamis said:

ναι εδώ και 4 χρονια έτσι είμαι ακόμα και αντιγραφή επικόλληση. synergy for life

 

Μόνο που εδώ πλέον ειναι βασικό κομμάτι του λειτουργικού και συνεργάζεται άψογα και με το iPad. Και χωρίς συνδρομές κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

ρε φίλε απίστευτο το Mac mini μου του 14 είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές 6 και βαλε χρόνια συσκευη

και η Microsoft μας δουλεύει ψηλό γαζί , ρε θα το γυρίσω σε apple σε λεω

Άκου εγώ  με δεις τι έπαθα. HP laptop του 2009 το αγορασα με Windows 7, του πέρασα μετά τα 8, μετά τα 8.1 τα 10 και τώρα θα δοκιμάσω και τα 11 η όπως αλλιώς θα λέγονται... Απίστευτο 😉🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Runner25 said:

ρε φίλε απίστευτο το Mac mini μου του 14 είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές 6 και βαλε χρόνια συσκευη

και η Microsoft μας δουλεύει ψηλό γαζί , ρε θα το γυρίσω σε apple σε λεω

 Σωστά. Φοβερό. Υποστηρίζουν desktop 6-7ετίας. Super. 

P.S. Ρε ακούτε τι λέτε? Σαν να λες σαν φοβερό ότι τα windows 10/11 υποστηρίζουν επεξεργαστές skylake. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Runner25 είπε

ρε φίλε απίστευτο το Mac mini μου του 14 είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές 6 και βαλε χρόνια συσκευη

και η Microsoft μας δουλεύει ψηλό γαζί , ρε θα το γυρίσω σε apple σε λεω

Upgrading From Windows 1.0 to Windows 10! - 5,000 Subscriber Special - YouTube

 

Έτσι για να μαθαίνουν όλοι πια εταιρία πραγματικά δουλεύει στο backwards compatible.

Βεβαια αυτό είναι που γκρινιάζουν όλοι ότι η MS δεν κάνει το ένα, δεν κάνει το άλλο, και της παίρνει αρκετό καιρό να βγάλει features. Αυτός είναι ο λόγος. Ότι κρατάει το backwards compatibility μέχρι και το win 1.0!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Και εγώ διάβαζα, και είχα την ίδια απορία. Αλλάζει όνομα το λειτουργικό ενώ φέρει τόσο λίγες αλλαγές;

Δεν ξέρουμε όλες τις αλλαγές παρά μόνο αυτές που μας δηλώνουν. 

Αλλά κάτι μου λέει πως από εδώ και πέρα θα έχουμε Mac OS με νεα αριθμηση καθε χρόνο στα πρωτυπα του iOS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Upgrading From Windows 1.0 to Windows 10! - 5,000 Subscriber Special - YouTube

Έτσι για να μαθαίνουν όλοι πια εταιρία πραγματικά δουλεύει στο backwards compatible.

Βεβαια αυτό είναι που γκρινιάζουν όλοι ότι η MS δεν κάνει το ένα, δεν κάνει το άλλο, και της παίρνει αρκετό καιρό να βγάλει features. Αυτός είναι ο λόγος. Ότι κρατάει το backwards compatibility μέχρι και το win 1.0!!

LOL. 'Ελεος.

Ωραίο βιντεάκι. Κρίμα που χρησιμοποιείται για σπαμάρισμα.

Bottom line: όχι, δεν τρέχουν τα σύγχρονα pc Win1.0 ούτε τα πολύ παλιά pc Win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, MikeKata said:

Μιας και έχω κάποιο πρόβλημα όπως υπονοείς και δεν "καταλαβαίνω". Το PC μου του 2012 πήρε τα Windows 10 του 2015. Ένα laptop του 2008 που πούλησα επίσης πήρε τα Windows 10 του 2015 με όλα τα updates μέχρι το 2021 και ένα δεύτερο ίδιας χρονιάς το έχω δώσει στον πατέρα μου για υπολογιστή εργασίας. Έχεις κάποια ένδειξη ότι δε θα πάρουν τα Windows 11 του 2021 που δεν την ξέρουμε όλοι οι υπόλοιποι; Πού κολλάει το ότι είπαν ότι δε θα βγάλουν άλλες εκδόσεις; Συμβόλαιο υπογράψατε και θες σώνει και καλά να τα λένε Windows 10; Θα υποστηρίζουν τα παλιά συστήματα τα Windows 11; Θα τα υποστηρίζουν, όπως και όλες οι εκδόσεις των Windows. Για συμβατότητα μίλησες. Φώτισέ μας λίγο. Αν εσένα σου φαίνεται εκπληκτικό το compatibility για μηχάνημα 6-7 ετών, για όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι απλά Δευτέρα.

 

Τι άλλο θέλεις να σου πω;

Όχι πρέπει να το αναγνωρίσουμε αυτό στην Microsoft. Τα Windows παίζουν και σε pc 20ετιας. 

Σε αντίθεση με την Apple που μετά από 5-6 χρόνια τα laptop της δεν δέχονται την καινούργια έκδοση. Φαντάσου να έχεις αγοράσει macbook του 2014 πχ , 2000 ευρώ, και να μην παίρνουν την τελευταία έκδοση του macos... το χω απορία... γιατί αυτό; μιλάμε για λαπτοπ των 2κ ευρώ με δυνατά σπεκς...

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Ο κορονοϊός έπεσε βαρύς. Γενικώς λίγα πράγματα έχουν προστεθεί σε iOS, MacOS, watchOS, iPadOS
Ο Safari είναι απλά μια νέα έκδοση της εφαρμογής. θα μπορούσαμε να την κατεβάσουμε και αυτόνομη, δεν δικαιολογεί νέα έκδοση λειτουργικού.
Το ίδιο και τα Shortcuts.

Για πρώτη φορά δεν είδα τίποτε που να με ενθουσιάζει πραγματικά.
Και γι' αυτό η Apple καλεί τους developers της πίσω στα γραφεία από Σεπτέμβρη :-)


 

Το τέλειο δεν μπορεί να γίνει καλύτερο φίλε μου !!!!

7 ώρες πριν, MikeKata είπε

Μιας και έχω κάποιο πρόβλημα όπως υπονοείς και δεν "καταλαβαίνω". Το PC μου του 2012 πήρε τα Windows 10 του 2015. Ένα laptop του 2008 που πούλησα επίσης πήρε τα Windows 10 του 2015 με όλα τα updates μέχρι το 2021 και ένα δεύτερο ίδιας χρονιάς το έχω δώσει στον πατέρα μου για υπολογιστή εργασίας. Έχεις κάποια ένδειξη ότι δε θα πάρουν τα Windows 11 του 2021 που δεν την ξέρουμε όλοι οι υπόλοιποι; Πού κολλάει το ότι είπαν ότι δε θα βγάλουν άλλες εκδόσεις; Συμβόλαιο υπογράψατε και θες σώνει και καλά να τα λένε Windows 10; Θα υποστηρίζουν τα παλιά συστήματα τα Windows 11; Θα τα υποστηρίζουν, όπως και όλες οι εκδόσεις των Windows. Για συμβατότητα μίλησες. Φώτισέ μας λίγο. Αν εσένα σου φαίνεται εκπληκτικό το compatibility για μηχάνημα 6-7 ετών, για όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι απλά Δευτέρα.

 

Τι άλλο θέλεις να σου πω;

Με την ίδια λογική και το 2030 το λάπτοπ που έχεις πάρει το 2010 θα παίρνει ακόμα το νεότερο λογισμικό σε Windows  φίλε μου το θέμα δηλαδή αυτό είναι η ότι στα Mc όλα τρέχουν απλά όπως όταν το πρώτο πήρες δηλαδή. Γρήγορα και χωρίς κανένα κόλλημα μπορείς να πεις το ίδιο για το λάπτοπ του 2010 γιατί εγώ σαν τεχνικός τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω ένα laptop του 2005 Να δουλεύει το ίδιο γρήγορα με νεότερα Windows  από ότι τα 7!!!! Έχω δει μηχανήματα με Windows  μικρούς υπολογιστές δήθεν με απαίσια χαρακτηριστικά να σέρνονται να είναι για σκουπίδια έχω δει μηχανήματα τρια τεσσερά κατοστάρικα καινούργια να σέρνεται και να είναι για σκουπίδια αυτό το πράγμα δεν θα το δω ποτέ σε ένα Mac ακόμα και μεταχειρισμένο να το πάρω δεν θα σέρνεται. Ήμουν χρήστης που κάθε χρονιά άλλαζα επεξεργαστής μην είμαι στα πάντα και από τότε που κατάλαβα τελικά τι ήθελα πραγματικά πήγα σε Mac και σώθηκα ρε φίλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...