Προς το περιεχόμενο

Το νέο macOS ονομάζεται Monterey, συνεργάζεται τέλεια με iPad, προσθέτει Shortcuts και άλλα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ακόμη μια φορά φοβερή καινοτομία απο την Apple. Universal κάτι. Οι υπόλοιποι πήραμε ποντικάκι logitech και το κάνουμε εδώ και καμμιά 5ετια ξέρω γω με το flow.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dmspolys said:

Το τέλειο δεν μπορεί να γίνει καλύτερο φίλε μου !!!!

Με την ίδια λογική και το 2030 το λάπτοπ που έχεις πάρει το 2010 θα παίρνει ακόμα το νεότερο λογισμικό σε Windows  φίλε μου το θέμα δηλαδή αυτό είναι η ότι στα Mc όλα τρέχουν απλά όπως όταν το πρώτο πήρες δηλαδή. Γρήγορα και χωρίς κανένα κόλλημα μπορείς να πεις το ίδιο για το λάπτοπ του 2010 γιατί εγώ σαν τεχνικός τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω ένα laptop του 2005 Να δουλεύει το ίδιο γρήγορα με νεότερα Windows  από ότι τα 7!!!! Έχω δει μηχανήματα με Windows  μικρούς υπολογιστές δήθεν με απαίσια χαρακτηριστικά να σέρνονται να είναι για σκουπίδια έχω δει μηχανήματα τρια τεσσερά κατοστάρικα καινούργια να σέρνεται και να είναι για σκουπίδια αυτό το πράγμα δεν θα το δω ποτέ σε ένα Mac ακόμα και μεταχειρισμένο να το πάρω δεν θα σέρνεται. Ήμουν χρήστης που κάθε χρονιά άλλαζα επεξεργαστής μην είμαι στα πάντα και από τότε που κατάλαβα τελικά τι ήθελα πραγματικά πήγα σε Mac και σώθηκα ρε φίλε

Μπράβο συγχαρητήρια. Για πολλούς που τα έχουμε δοκιμάσει και τα 2 δεν είναι ακριβώς έτσι. Επίσης το κλασικό ότι να 'ναι. Να συγκρίνουμε μηχανήματα παρόμοιων χαρακτηριστικών/τιμών. Όχι Laptop των 400-600 ευρώ με 2000. Παλιά δηλαδή μέχρι και netbook συνέκριναν με macbook air ας πουμε. Εγώ που είχα mac το βασικό που με ενθουσίαζε ήταν το trackpad. Από εποχή 2008 το πρώτο unibody είχε αξεπέραστο trackpad ακόμα και σήμερα (προφανώς και με 3rd party εφαρμογή). Επίσης ήταν ωραίο που είχε ενσωμάτωση terminal. Αλλά το HFS ας πούμε ήταν για το ανάθεμα (ακόμα θυμάμαι κάτι B-trees). Και μια χαρά freezes είχα. Long story short όχι δεν είναι κανένα φοβερό το MacOS ούτε για πέταμα τα windows. Έχουν άλλη λογική (κυρίως είχαν). Από τα snow leopard και μετά (και κυρίως από Mountain lion) έχει αρχίσει το macOS και πηγαίνει προς iOS. Κάποιοι το προτιμούν. Εγώ όχι. Όσο από θέμα support. Αστείο έστω και να συγκρίνουμε λειτουργικό με επίσημο support για 50 configurations σε σχέση με 100άδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dmspolys είπε

γιατί εγώ σαν τεχνικός τουλάχιστον δεν μπορώ να κάνω ένα laptop του 2005 Να δουλεύει το ίδιο γρήγορα με νεότερα Windows  από ότι τα 7

Ίσα ίσα. Τα συγκεκριμένα laptops του 2008 που ανέφερα, έτρεχαν γρηγορότερα με 10αρια παρά με 7αρια. Το σταθερό μου του 2012 των 700€ τότε, που επίσης ανέφερα έτρεχε ταχύτατα από την 1η μέρα μέχρι την τελευταία. Σαν τεχνικός θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ειναι το ιδιο ελαφρια λόγω της απουσίας του Aero Glass, αν κλείσεις όλες τις τηλεμετρίες που τρέχουν από πίσω. Ένα μηχάνημα των 1000€ minimum δε νοείται να μην μπορεί να τρέχει σύστημα για 10+ χρόνια. Αν πάρεις 300€ μηχάνημα βέβαια, αλλάζει το πράγμα. Είτε είναι Apple, είτε είναι Windows.

Υ.Γ. με όλο το σεβασμό φίλε και χωρίς ίχνος ειρωνίας, και χωρίς να αναφέρομαι σε σένα, έχω γελάσει πολλες φορές με τεχνικούς και "τεχνικούς". Όπως κάποτε που μου προσπαθούσαν από μεγάλη αλυσίδα σώνει και καλά να με πείσουν ότι ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ υδροψυξη για 65W i5 10400F και τραβούσα τα μαλλιά μου επειδή δεν πίστευα στα αυτιά μου, κάποτε που έδινα οδηγίες εγώ στον τεχνικό πώς να διορθώσει βραχυκυκλωμενη θύρα φόρτισης ενώ επέμενε ότι δε φταίει αυτό (δεν είχα τα εργαλεία να το κάνω μόνος μου), όταν άλλος "τεχνικός" δεν έβρισκε τι πρόβλημα είχε ο δίσκος του NAS και δεν έπαιζε mirror ώσπου πήρα χαμπάρι ότι το "μυαλό" μου είχε δώσει SMR δίσκο αντί για PMR επειδή νόμιζε ότι είναι ίδιοι (δεν ήξερε το σκάνδαλο της WD) κλπ. Είμαστε στο 2021. Ο τεχνικός υπολογιστών δεν είναι πάντα και "ειδικός", μιας και το hardware είναι κάτι εύκολο, εφ'οσον ασχοληθείς. Και επαναλαμβάνω. Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα, είπα τον καημό μου.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Άκου εγώ  με δεις τι έπαθα. HP laptop του 2009 το αγορασα με Windows 7, του πέρασα μετά τα 8, μετά τα 8.1 τα 10 και τώρα θα δοκιμάσω και τα 11 η όπως αλλιώς θα λέγονται... Απίστευτο 😉🤣

Εγω δεν το πιστευω.:ph34r:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, fuz10n είπε

χτες ρε φιλε τελειωσα το big sur hackintosh... χτες αργα... γιατι.

Ωραίος !!  Καλό το λειτουργικό το MacOs (μακράν καλύτερο απο τα windows κατα την γνώμη μου) αλλά κάθε 6-8 χρόνια χρειάζεται νέο hardware για να κάνεις αναβάθμιση στο νέο MacOs.

Ίσως τo hachintosh να είναι η χρυσή τομή για όσο το επιτρέψουν. Αν και πολλοί hackintoshers με μετά από κάποιο διάστημα συνηθίζουν στο λειτουργικό και κάποτε αγοράζουν ένα πραγματικό Mac έστω και σαν απωθημένο...

Αλλιώς ελπίζω κάποτε να βελτιώσουν τα Windows ουσιαστικά χωρίς να έχουμε συνεχώς μπλε οθόνες...μένει να δούμε και τα Win 11... 

 

Επεξ/σία από vstmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστιάστε στην αυτονομία/διάρκεια μπαταρίας (το big sur και το spotlight την αποτελειωσαν) και πάλι,αντί να εστιάζετε σε "gimmicks".

Αυτό ακριβώς, τιποτ'άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ίσα ίσα. Τα συγκεκριμένα laptops του 2008 που ανέφερα, έτρεχαν γρηγορότερα με 10αρια παρά με 7αρια. Το σταθερό μου του 2012 των 700€ τότε, που επίσης ανέφερα έτρεχε ταχύτατα από την 1η μέρα μέχρι την τελευταία. Σαν τεχνικός θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ειναι το ιδιο ελαφρια λόγω της απουσίας του Aero Glass, αν κλείσεις όλες τις τηλεμετρίες που τρέχουν από πίσω. Ένα μηχάνημα των 1000€ minimum δε νοείται να μην μπορεί να τρέχει σύστημα για 10+ χρόνια. Αν πάρεις 300€ μηχάνημα βέβαια, αλλάζει το πράγμα. Είτε είναι Apple, είτε είναι Windows.

Υ.Γ. με όλο το σεβασμό φίλε και χωρίς ίχνος ειρωνίας, και χωρίς να αναφέρομαι σε σένα, έχω γελάσει πολλες φορές με τεχνικούς και "τεχνικούς". Όπως κάποτε που μου προσπαθούσαν από μεγάλη αλυσίδα σώνει και καλά να με πείσουν ότι ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ υδροψυξη για 65W i5 10400F και τραβούσα τα μαλλιά μου επειδή δεν πίστευα στα αυτιά μου, κάποτε που έδινα οδηγίες εγώ στον τεχνικό πώς να διορθώσει βραχυκυκλωμενη θύρα φόρτισης ενώ επέμενε ότι δε φταίει αυτό (δεν είχα τα εργαλεία να το κάνω μόνος μου), όταν άλλος "τεχνικός" δεν έβρισκε τι πρόβλημα είχε ο δίσκος του NAS και δεν έπαιζε mirror ώσπου πήρα χαμπάρι ότι το "μυαλό" μου είχε δώσει SMR δίσκο αντί για PMR επειδή νόμιζε ότι είναι ίδιοι (δεν ήξερε το σκάνδαλο της WD) κλπ. Είμαστε στο 2021. Ο τεχνικός υπολογιστών δεν είναι πάντα και "ειδικός", μιας και το hardware είναι κάτι εύκολο, εφ'οσον ασχοληθείς. Και επαναλαμβάνω. Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα, είπα τον καημό μου.

Άκου φίλε μου έχω φάει τόσες. Ώρες στα πειράγματα στην ζωή μου όσους για τους φραπέδες Στις καφετέριες οι περισσότεροι από κει και έπειτα έχω φτάσει σε ηλικία που πλέον βαριέμαι να ασχολούμαι με πειράγματα και τι λέμετριες και κόψε αυτό και κόψε εκείνο και κάνε αυτό και κλείσε αυτό και κλείσε το άλλο θέλω ένα πράμα απλά να δουλεύει εξάλλου αυτή είναι λογική το αγοράζω και δουλεύει όχι το αγοράζω το χιλιό πειράζω για να μπορεί να δουλεύει ακόμα και μεταχειρισμένο να πάρεις του 2015 Mac που αυτή τη στιγμή τα βρίσκεις με τεσσερά πέντε κατοστάρικα πηγαίνει αέρα και παίρνει και τις τελευταίες εκδόσεις…!!!Δε λέω ότι είναι φθηνά δε λέω ότι είναι τα καλύτερα αλλά από τη στιγμή που το παίρνεις το βάζεις στην πρίζα απλά δουλεύει τώρα αν σου παρουσίασε κόλλημα μία φορά στα πέντε χρόνια εντάξει τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά από εποχές γουίντοους Millennium που κάθε μέρα κάναμε εγκαταστάσεις πίστεψε με με κάνει πολύ περισσότερο ευτυχισμένο το συγκεκριμένο Λογισμικό !!! Α και που είσαι όταν θα βάλεις τα καινούργια Windows κοίτα να το ενεργοποιήσεις βάλε και κανα κλειδί γιατί ξέρεις δε γίνεται διαφορετικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dmspolys είπε

Άκου φίλε μου έχω φάει τόσες. Ώρες στα πειράγματα στην ζωή μου όσους για τους φραπέδες Στις καφετέριες οι περισσότεροι από κει και έπειτα έχω φτάσει σε ηλικία που πλέον βαριέμαι να ασχολούμαι με πειράγματα και τι λέμετριες και κόψε αυτό και κόψε εκείνο και κάνε αυτό και κλείσε αυτό και κλείσε το άλλο θέλω ένα πράμα απλά να δουλεύει εξάλλου αυτή είναι λογική το αγοράζω και δουλεύει όχι το αγοράζω το χιλιό πειράζω για να μπορεί να δουλεύει ακόμα και μεταχειρισμένο να πάρεις του 2015 Mac που αυτή τη στιγμή τα βρίσκεις με τεσσερά πέντε κατοστάρικα πηγαίνει αέρα και παίρνει και τις τελευταίες εκδόσεις…!!!Δε λέω ότι είναι φθηνά δε λέω ότι είναι τα καλύτερα αλλά από τη στιγμή που το παίρνεις το βάζεις στην πρίζα απλά δουλεύει τώρα αν σου παρουσίασε κόλλημα μία φορά στα πέντε χρόνια εντάξει τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά από εποχές γουίντοους Millennium που κάθε μέρα κάναμε εγκαταστάσεις πίστεψε με με κάνει πολύ περισσότερο ευτυχισμένο το συγκεκριμένο Λογισμικό !!! Α και που είσαι όταν θα βάλεις τα καινούργια Windows κοίτα να το ενεργοποιήσεις βάλε και κανα κλειδί γιατί ξέρεις δε γίνεται διαφορετικά!!!

Θα επαναλάβω. Το PC μου του 2012 δούλευε άψογα και ταχύτατα μέχρι που του κάηκε η κάρτα γραφικών πριν λίγο καιρό. Άλλαξα και συνεχίζει ακάθεκτο. Το έστησα με κόστος 650€. Πες 700€ χάριν της συζήτησης. Να μη σου πω πόσο κοστίζει τώρα... Κάτω από 300... Με αυθεντικά Windows (δεν ξέρω τι υπονοείς στο τέλος) και φυσικά όλες τις ενημερώσεις. Όπως θα πάρει και τα "Windows 11". Και θα επαναλάβω. Βρες μου iMac ή MacBook Pro που το αγοράζεις 700€ καινούριο και μετά από 9 ή 10+ χρόνια τρέχει όπως day 1. Ξέχασα, δε θα έχει πάρει την τελευταία έκδοση MacOS... Γιατί αυτό είναι όλο το ζουμί της κουβέντας που κάνουμε. Η έκδοση λειτουργικού που τρέχει...

Υ.Γ επίσης, πολύ θα ήθελα να δω πού βρίσκεις MacBook ή iMac ή MacPro μέχρι του 2015 (για να παίρνει την τελευταία έκδοση MacOS) μοντέλο σε καλή κατάσταση, στα 300€... Γιατί με "4-5 κατοστάρικα" παίρνεις καινούριο υπολογιστή που δουλεύει και γρηγορότερα ούτως ή άλλως.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους 6 μήνες εμπειρίας μου στη χρήση mac mini, μπορώ να πω ότι ο safari είναι ο πιο γρήγορος και smooth πλοηγός (λογικό γιατι ειναι και δική τους εφαρμογή).

Χάνει όμως στα σημεία.

Π.χ. με ενοχλεί πολύ που δεν μπορώ να κάνω bookmarks bar, σαν τους άλλους πλογηούς 

Γράμματα πολύ μικρά και αδυναμία παραμετροποίησης.

Επίσης, η πλοήγηση από folder  σε folder γίνεται με επιπλέον κλικ , ενώ στους άλλλους με απλό πέρασμα.

Μακάρι στο νέο os να τα διορθώσουν αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, clam86 said:

Από τους 6 μήνες εμπειρίας μου στη χρήση mac mini, μπορώ να πω ότι ο safari είναι ο πιο γρήγορος και smooth πλοηγός (λογικό γιατι ειναι και δική τους εφαρμογή).

Χάνει όμως στα σημεία.

Π.χ. με ενοχλεί πολύ που δεν μπορώ να κάνω bookmarks bar, σαν τους άλλους πλογηούς 

Γράμματα πολύ μικρά και αδυναμία παραμετροποίησης.

Επίσης, η πλοήγηση από folder  σε folder γίνεται με επιπλέον κλικ , ενώ στους άλλλους με απλό πέρασμα.

Μακάρι στο νέο os να τα διορθώσουν αυτά. 

Εγώ πάντως στα χρόνια Snow Leopard Και mountain Lion, σουταρα τον Safari με συνοπτικές διαδικασίες. Τότε έβαλα opera και ησύχασα. Εποχής αρκετά προ chromium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...