Προς το περιεχόμενο

A/C χωρις wifi απορια


CaptainHog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι για αγορα κλιματιστικου για το σπιτι.

απο οσο εχω ψαξει τα a/c με ασυρματη συνδεση στο wifi ειναι κατιτις πιο ακριβα απο αυτα χωρις συνδεση.

Η απορια που εχω ειναι αν μπορω να κανω την ιδια δουλεια με ενα πριζακι wifi συνδεδεμενο πανω στον ψηφιακο βοηθο του σπιτιου για απομακρυσμενο ελεγχο.

Θα κανω καποια ζημια στο κλιματιστικο? Θα το εχω ρυθμισμενο σε μια θερμοκρασια και απλα θα το ενεργοποιω απο μακρυα.

Η αγορα θα γινει απο συγκεκριμενο καταστημα που εχω καποια καλη εκπτωση ΑΛΛΑ για καθαρα οικονομικους λογους δεν μπορω να διαθεσω τα +100 ευρω για κλιμα με wifi.

Η χρηση του θα ειναι σε υπνοδωματιο οποτε δεν χρειαζομαι γαιδουρι σε αποδοση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, CaptainHog είπε

Ενδιαφερομαι για αγορα κλιματιστικου για το σπιτι.

απο οσο εχω ψαξει τα a/c με ασυρματη συνδεση στο wifi ειναι κατιτις πιο ακριβα απο αυτα χωρις συνδεση.

Η απορια που εχω ειναι αν μπορω να κανω την ιδια δουλεια με ενα πριζακι wifi συνδεδεμενο πανω στον ψηφιακο βοηθο του σπιτιου για απομακρυσμενο ελεγχο.

Θα κανω καποια ζημια στο κλιματιστικο? Θα το εχω ρυθμισμενο σε μια θερμοκρασια και απλα θα το ενεργοποιω απο μακρυα.

Η αγορα θα γινει απο συγκεκριμενο καταστημα που εχω καποια καλη εκπτωση ΑΛΛΑ για καθαρα οικονομικους λογους δεν μπορω να διαθεσω τα +100 ευρω για κλιμα με wifi.

Η χρηση του θα ειναι σε υπνοδωματιο οποτε δεν χρειαζομαι γαιδουρι σε αποδοση.

 

Το "πριζάκι" στην ουσία θα "βάζει/βγάζει" το A/C στη/από τη πρίζα.

Πως θα το ελέγχεις ? 

Ακόμα και αν δε θες να αλλάεις θερμοκρασία κλπ, το δικό μου κλιματιστικό τουλάχιστον, όταν το βάζεις στη πρίζα δεν ανάβει από μόνο του. Πρέπει μετά να πάρει εντολή για να ανοίξει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι σωστό να λειτουργεί με αυτό τον τρόπο γιατί δεν θα κάνει ποτέ κανονική διακοπή λειτουργίας, τα κλιματιστικά δεν είναι ψυγεία. Αγόρασε ένα πομπό IR με wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

δεν είναι σωστό να λειτουργεί με αυτό τον τρόπο γιατί δεν θα κάνει ποτέ κανονική διακοπή λειτουργίας, τα κλιματιστικά δεν είναι ψυγεία. Αγόρασε ένα πομπό IR με wifi

δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο..

παλι ψαξιμο.

13 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το "πριζάκι" στην ουσία θα "βάζει/βγάζει" το A/C στη/από τη πρίζα.

Πως θα το ελέγχεις ? 

Ακόμα και αν δε θες να αλλάεις θερμοκρασία κλπ, το δικό μου κλιματιστικό τουλάχιστον, όταν το βάζεις στη πρίζα δεν ανάβει από μόνο του. Πρέπει μετά να πάρει εντολή για να ανοίξει.

ναι εχεις δικιο. εβγαλα λαθος συμπερασμα οτι επειδη δουλευω ετσι καποιες συσκευες στο σπιτι σκεφτηκα οτι θα δουλευει ετσι και το κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι "κατιτίς" πιο ακριβά. Σε ενδιαφέρει όμως; Κοιτάω να πάρω 2 κλιματιστικά, θα βγουν περίπου 2000. Τα 2 module για την ασύρματη συνδεσιμότητα είναι ακόμα 150 ευρώ, δηλαδή ΟΥΤΕ 10% επάνω στην τιμή. Τελείως αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, CaptainHog είπε

μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ για το τι χρειαζομαι για να μπορω να κανω αυτο που θελω? αν γινεται βεβαια 

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini.html

αυτο. Αν δεν βρεις το κλιματιστικο σου του μαθαινεις εσυ τις εντολες και ειναι σαν να εχεις το τηλεκοντρολ. Το ιδιο για ολες τις IR συσκευες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...