Προς το περιεχόμενο

Ενεργοποίηση lossless & Spatial/Atmos στο Apple Music


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ποιες είναι οι πρώτες σας εντυπώσεις μετά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας?

Με τα AirPods Pro παρατήρησα σε κάποια κομμάτια σημαντική βελτίωση (σε λεπτομέρειες, ένταση, μπάσο) ενώ σε κάποια άλλα δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω τη διαφορά σε σχέση με πριν!

Πιο εμφανής ήταν η διαφορά όταν έστειλα τον ήχο στον ενισχυτή μου (Marantz SR5015) μέσω airplay 2 με τον player στο iPhone/iPad να εμφανίζει το εικονίδιο "lossless" κατά την αναπαραγωγή μέσω airplay. Για την ώρα δεν μπόρεσα να στείλω Atmos μέσω του airplay (η σχετική ένδειξη στον music player εμφανίζεται μόνο όταν ακούω τη μουσική μέσω των AirPods Pro). Για να στείλει κάποιος Atmos ήχο σε εξωτερικό συμβατό ενισχυτή χρειάζεται το Apple TV 4K μιας και οι απλές HD εκδόσεις δεν το υποστηρίζουν.

Στο Apple Music app έχουν δημιουργηθεί ειδικές λίστες με μουσική σε lossless/atmos ώστε να εντοπίσετε πιο εύκολα τις όποιες διαφορές! :)  

IMG_2286.PNG

IMG_2285.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα δεν μπόρεσα να καταλάβω τη διαφορά του πολυχωρικου ηχου με τον στερεο  αλλά μου λέτε σας παρακαλώ τις ενδείξεις όταν βάζουμε ένα κομμάτι από το Apple music , στο οποίο είμαι συνδρομητής ότι πραγματικά ακούμε πολυχορικό ήχο. Στα AirPods Pro  όταν κατεβάζουμε το κέντρο ελέγχου και όταν πατάμε στον ήχο δεν πρέπει ενώ έχουμε ενεργοποιημένο το χωρικό ήχο να μας δείχνει το ανθρωπάκι με κινούμενα γραφικά ήχο στο κεφάλι του!!!!! Αυτό δε κατάφερα πουθενά να συμβαίνει βάζοντας και βάζοντας την ένδειξη πολύχωρικός ήχος on και off δεν κατάφερα να ακούσω καμιά διαφορά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας . Επισημαίνω ότι ακολουθησα για τις ρυθμισεις ακριβώς τις οδηγίες του 9 το 5 Μαc αλλά δεν κατάφερα να ακούσω μέχρι στιγμής πολυχωρικο ηχο παρά μόνο στα βίντεο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, xatzidimou said:

Καλημέρα δεν μπόρεσα να καταλάβω τη διαφορά του πολυχωρικου ηχου με τον στερεο  αλλά μου λέτε σας παρακαλώ τις ενδείξεις όταν βάζουμε ένα κομμάτι από το Apple music , στο οποίο είμαι συνδρομητής ότι πραγματικά ακούμε πολυχορικό ήχο. Στα AirPods Pro  όταν κατεβάζουμε το κέντρο ελέγχου και όταν πατάμε στον ήχο δεν πρέπει ενώ έχουμε ενεργοποιημένο το χωρικό ήχο να μας δείχνει το ανθρωπάκι με κινούμενα γραφικά ήχο στο κεφάλι του!!!!! Αυτό δε κατάφερα πουθενά να συμβαίνει βάζοντας και βάζοντας την ένδειξη πολύχωρικός ήχος on και off δεν κατάφερα να ακούσω καμιά διαφορά . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας . Επισημαίνω ότι ακολουθησα για τις ρυθμισεις ακριβώς τις οδηγίες του 9 το 5 Μαc αλλά δεν κατάφερα να ακούσω μέχρι στιγμής πολυχωρικο ηχο παρά μόνο στα βίντεο . 

Στην μουσική δεν έχουμε ακόμη spatial ήχο αλλά θα ενεργοποιηθεί αργότερα (αν και δεν δε νομίζω να μας είναι χρήσιμο αυτό στη μουσική παρά μόνο στις ταινίες κλπ). Για την ώρα μπορούμε να ακούμε τη μουσική μέσα από τα ακουστικά σε Dolby Atmos ή σε lossless format αν συνδέσουμε την iOS συσκευή με καποια εξωτερική πηγή (πχ ενισχυτή) μέσω airplay ή ειδικού usb καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχικά δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο καλό αλλά ακόμα και με απλα ακουστικά υπάρχει μεγάλη διαφορά (όχι σε ολα) που μετά μου έλειπε κάπως. Θα περίμενα βέβαια όλες οι καινούργιες κυκλοφορίες να υπάρχουν σε spatial, αλλά φαντάζομαι σταδιακά είναι κάτι που θα γίνει. 

Ένα θέμα που παρατήρησα είναι ότι οι περισσότεροι μπερδεύονται με την ονομασία Spatial που χρησιμοποιεί και το Dolby Atmos που εμφανίζει, και το εντελώς διαφορετικό Lossless που δεν είναι συμβατό με σχεδόν τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 24/06/2021 at 02:04, ignome4 said:

Αρχικά δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο καλό αλλά ακόμα και με απλα ακουστικά υπάρχει μεγάλη διαφορά (όχι σε ολα) που μετά μου έλειπε κάπως. Θα περίμενα βέβαια όλες οι καινούργιες κυκλοφορίες να υπάρχουν σε spatial, αλλά φαντάζομαι σταδιακά είναι κάτι που θα γίνει. 

Ένα θέμα που παρατήρησα είναι ότι οι περισσότεροι μπερδεύονται με την ονομασία Spatial που χρησιμοποιεί και το Dolby Atmos που εμφανίζει, και το εντελώς διαφορετικό Lossless που δεν είναι συμβατό με σχεδόν τίποτα 

Ναι το spatial πρακτικά είναι το Atmos. Το lossless μου το εμφανίζει όταν στέλνω μουσική στον ενισχυτή μέσω airplay 2.

Επίσης έχει παρουσιαστεί ένα bug όπου αν έχεις κατεβάσει τοπικά τη μουσική σου στο iPhone για να ακούς offline και βρεθείς σε χώρο που δεν έχεις καθόλου δίκτυο (πχ σε μετρό κλπ), κάποια κομμάτια που είναι σε Atmos παίζουν μόνο για τα πρώτα 15 δευτερόλεπτα και μετά σταματάνε μέχρι να ξαναβρείς σήμα (ενώ προφανώς τα έχεις κατεβάσει)... Μια πρώτη λύση για την ώρα είναι να διαγράψεις όλη τη μουσική που κατέβασες, να κατεβάσεις μετά μόνο ένα κομμάτι που είναι σε Atmos και να το βάλεις να παίξει και στη συνέχεια να κατεβάσεις ξανά και όλα τα υπόλοιπα! Σε κάποιους επίσης δούλεψε και ένα απλό sign out/sign in στο Apple Music. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...