Προς το περιεχόμενο

Το προσωπικό της Apple εκφράζει δυσαρέσκεια για το σχέδιο επιστροφής στα γραφεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ κόσμος μετακόμισε από California και NYC σε διπλανά states για φτηνότερο νοίκι και μεγαλύτερα σπίτια και τώρα δε θέλει να μετακομίσει πάλι πίσω στις μεγαλουπόλεις. Και εμείς από Σεπτέμβρη γυρίζουμε γραφείο 3-2 . Αλλά πρέπει να συνεννοηθείς με τον manager για το ποιες μέρες θα μπορείς να δουλεύεις από σπιτι:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ρε τι διαβάζω;

Ωραία, να δουλεύουμε μόνο από το σπίτι, λιγότερα έξοδα, άρα περιθώρια για μειώσεις περαιτέρω. 
Τι το χρειαζόμαστε το αυτοκίνητο; 
Και γιατί σπίτι; Κινέζικοι θάλαμοι υπεραρκετοί και για διασκέδαση Instagram lives 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δουλεύω απο το σπίτι για περισσότερο απο έναν χρόνο και πράγματι με βολεύει.

Αυτό που φοβάμαι, είναι πως αν όλοι μας συνεχίσουμε να επιμένουμε να δουλεύουμε απο το σπίτι, γιατί ο εργοδότης να μην μας αντικαταστήσει με κάποιον υπάλληλο απο κάποια αναπτυσόμενη χώρα όπως η Ινδία; Αν οι εργοδότες καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι είμαστε το ίδιο παραγωγικοί και απο το σπίτι, θα κάνουν μαζικά outsourcing δουλειές, όχι μόνο σε εταιρείες τεχνολογίας, αλλά παντού όπου στην πανδημία δουλεύαν απομακρυσμένα.

Αυτοί που πιέζουν να επιστρέψουμε είναι οι managers, κυρίως αυτοί οι οποίοι δεν κάνουν καμία δουλεία πέρα απο το παρατηρούν άλλους να δουλεύουν, να τους πιέζουν και να κάνουν μετά ένα powerpoint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το να πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα γραφείο και τις υπόλοιπες από το σπίτι είναι το ιδανικό. Βέβαια αυτοί οι hardcore coders είναι εντελώς αντικοινωνικοί και έχουν φίλο τους τον καφέ μόνο :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπλήσσομαι. Μονο εγώ πιστεύω ότι η κατοικον εργασία είναι παγιδα. Γιατί δεν έχεις ποτέ προσωπικό χρόνο. Εργασία και ανάπαυση μπλέκονται χαοτικά και είσαι μονίμως στην τσιτα

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα παντως που κανω μηχανογραφικη υποστηριξη ηταν δωρο θεου η εργασια απο το σπιτι.Ημουν περισσοτερο παραγωγικος ,ειχα περισσοτερη ορεξη και αισθανομουν και καλυτερα λογω της ανεσης του σπιτιου μου(πχ μπορουσα να φαω σαν ανθρωπος στη κουζινα μου κτλ)!Τωρα βεβαια υπαρχουν ανθρωποι που εχουν παιδια κ που δεν μπορουν να ησυχασουν στο σπιτι τους,οπως επισης και για αλλους λογους πχ φασαρια μεγαλη οικογενεια,οχι χωρος για γραφειο κτλ.Θεωρω οτι ειναι καλο να υπαρχει αυτη η επιλογη ,ομως να υπαρχουν και ορια στις ωρες που δουλευεις απομακρυσμενα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα ξέρω. Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Προ καραντινας γκρινιαζαμε γιατί δεν γίνεται Κάτι με την τηλεργασια. Στη καραντίνα λέγαμε δεν την παλεύουμε αλλο σπίτι με τηλεργασία θελω να πάω στη δουλειά να έχω μια ανθρώπινη επαφη. Τώρα δεν θέλουμε παλι. Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε πραγματικά;😱

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, herbalife3 είπε

Εγώ ένα ξέρω. Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Προ καραντινας γκρινιαζαμε γιατί δεν γίνεται Κάτι με την τηλεργασια. Στη καραντίνα λέγαμε δεν την παλεύουμε αλλο σπίτι με τηλεργασία θελω να πάω στη δουλειά να έχω μια ανθρώπινη επαφη. Τώρα δεν θέλουμε παλι. Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε πραγματικά;😱

Τα θελουμε ολα οπως τα θελουμε εμεις την στιγμη που τα θελουμε και μονο τοτε.

Αυτο θελουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, herbalife3 είπε

Εγώ ένα ξέρω. Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Προ καραντινας γκρινιαζαμε γιατί δεν γίνεται Κάτι με την τηλεργασια. Στη καραντίνα λέγαμε δεν την παλεύουμε αλλο σπίτι με τηλεργασία θελω να πάω στη δουλειά να έχω μια ανθρώπινη επαφη. Τώρα δεν θέλουμε παλι. Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε πραγματικά;😱

όχι απλώς όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις.

Και εγώ ήμουν απο αυτούς που έλεγα τηλεργασία και ξερό ψωμί.

Μετά απο 15 μήνες τηλεργασίας μπορώ να πώ ότι το μόνο που δεν θέλω είναι το άγχος του παρκιγκ για την δουλειά.

Αλλιώς άνετα γυρίζω γιατί ούτε φυσιολογικό θεωρώ να μην βλέπω άνθρωπο να ανταλλάξω μία άσχετη κουβέντα εδώ και 15 μήνες , ούτε να σκάω στην κρεβατοκάμαρα όταν επιστρέφουν τα παιδιά απο το σχολείο και έχω meetings και απο την φασαρία δεν μπορώ να μιλήσω-ακούσω

Οπότε αν εξαιρέσεις διαδρομή και πάρκιγκ , προσωπικά θα προτιμούσα να επιστρέψω στη δουλειά , αν με ρώταγες πριν 1.5 χρόνο θα σου έλεγα ακριβώς το αντίθετο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, dr_frozenarm είπε

Πολύ κόσμος μετακόμισε από California και NYC σε διπλανά states για φτηνότερο νοίκι και μεγαλύτερα σπίτια και τώρα δε θέλει να μετακομίσει πάλι πίσω στις μεγαλουπόλεις. Και εμείς από Σεπτέμβρη γυρίζουμε γραφείο 3-2 . Αλλά πρέπει να συνεννοηθείς με τον manager για το ποιες μέρες θα μπορείς να δουλεύεις από σπιτι:

Θεωρώ ότι η αλλαγή σε fully remote (έστω με επίσκεψη στο γραφείο λίγες φορές το χρόνο) έχει το μέγιστο όφελος αν φύγεις από τη μεγαλούπολη. Εν προκειμένω από την Αθήνα. Αλλιώς δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά. Ο σκοπός δεν είναι να γλυτώσω 1-2 μέρες τη βδομάδα την κίνηση σπίτι-γραφείο αλλά να βελτιώσω εκθετικά και μόνιμα την ποιότητα και το κόστος ζωής μου. 

Και σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να υποχρεωθούν να κάνουν όλοι το ίδιο, αφού ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και προτιμήσεις. Αν κάποιος θέλει να πηγαίνει γραφείο, ας πάει. Αν ο διπλανός θέλει να δουλεύει από το Καστελόριζο, ας πάει να δουλεύει από εκεί αρκεί να είναι εξίσου αποδοτικός. Το θέμα είναι να δίνεται η επιλογή. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

«Παρά τα όσα καταφέραμε να επιτύχουμε την ώρα που πολλοί από εμάς βρέθηκαν να εργάζονται χωριστά, η αλήθεια είναι πως κάτι ιδιαίτερα σημαντικό έλειπε την τελευταία χρονιά: Το να έχουμε ο ένας τον άλλον» ανέφερε ο Tim Cook στην επιστολή του.

Με συγκίνησες ρε Κούκε 😢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...