Προς το περιεχόμενο

Το προσωπικό της Apple εκφράζει δυσαρέσκεια για το σχέδιο επιστροφής στα γραφεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αλλιώς άνετα γυρίζω γιατί ούτε φυσιολογικό θεωρώ να μην βλέπω άνθρωπο να ανταλλάξω μία άσχετη κουβέντα εδώ και 15 μήνες , ούτε να σκάω στην κρεβατοκάμαρα όταν επιστρέφουν τα παιδιά απο το σχολείο και έχω meetings και απο την φασαρία δεν μπορώ να μιλήσω-ακούσω

 

Πες ντε...

Εγώ θέλω να βρω έναν άνθρωπο που έχει μικρό(α) παιδι(α) και σπίτι κάτω από 150 τ.μ. που δε θέλει να γυρίσει τρέχοντας στο γραφείο 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Ρε τι διαβάζω;

Ωραία, να δουλεύουμε μόνο από το σπίτι, λιγότερα έξοδα, άρα περιθώρια για μειώσεις περαιτέρω. 
Τι το χρειαζόμαστε το αυτοκίνητο; 
Και γιατί σπίτι; Κινέζικοι θάλαμοι υπεραρκετοί και για διασκέδαση Instagram lives 

Πόσα χαλάσαμε σε φως νερό τηλέφωνο,  μέσα στην καραντίνα τα μέτρησε κανείς? Ή τους τα πληρώνουν η μαμά και ο μπαμπάς?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Πες ντε...

Εγώ θέλω να βρω έναν άνθρωπο που έχει μικρό(α) παιδι(α) και σπίτι κάτω από 150 τ.μ. που δε θέλει να γυρίσει τρέχοντας στο γραφείο 😁

Αν όντως σε ενδιαφέρει (γενικά μιλάω) να δουλεύεις και να κάνεις σοβαρή δουλειά και δεν έχεις χώρο στο σπίτι για να είσαι μόνος σου απλά δεν γίνεται.

Προσπαθώ να λύσω ένα αλγοριθμικό πρόβλημα μπαίνει ο πεθερός να με ρωτήσει που να κρεμάσει την λάμπα , η πεθερά τι ώρα να φάω , σκούπα ηλεκτρική όταν κάνω meeting , τα παιδικά να τους φτιάξω κοτσίδες στις barbie , φωνές , τσακωμοί

Βασικά οι καλύτερες ώρες που μπορώ να δουλέψω είναι απο τις 08.00 - 13.00 και μετά σοβαρή δουλειά κάνω μετα τις 17.00 που επιστρέφει η γυναίκα μου μέχρι το βράδυ.

Το teams χτυπάει όλη την ημέρα , σαν το ποντίκι σε ένα δωμάτιο

Αν ήμουν και εγώ σε μονοκατοικία με δικό μου γραφείο και μπορούσα να αράζω και σε κήπο να δουλεύω θα ήταν ιδανικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν ήμουν και εγώ σε μονοκατοικία με δικό μου γραφείο και μπορούσα να αράζω και σε κήπο να δουλεύω θα ήταν ιδανικά

Αυτό ακριβώς λέω πιο πάνω όταν μιλάω για μετακίνηση εκτός μεγαλούπολης. Στην πόλη κάτι τέτοιο είναι όχι μόνο ιδανικό, αλλά και σπανιότατο αφού ελάχιστοι έχουν αυτή τη δυνατότητα. Τουναντίον με το WFH εκτός πόλης το παραπάνω σενάριο είναι η συνηθισμένη καθημερινότητα και φυσικά με πολύ μικρότερο κόστος. Φυσικά δεν ταιριάζει σε όλους, ούτε είναι και εύκολο να επιτευχθεί αν πχ. πρόκειται για αντρόγυνο και ο ένας από τους δύο δεν μπορεί να εγκαταλείψει την πόλη.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, LongTom said:

Δεν είναι οι μόνοι.
Οι περισσότεροι που ξέρω τα ίδια λένε.
Όλοι όσοι έχουν να κάνουν με δουλειά γραφείου, λίγο ή πολύ μπορούν να το κάνουν το ίδιο (ή περισσότερο) αποτελεσματικά από το σπίτι.

δεν θα το λεγα.

Αρκετές εταιρίες λογισμικού μείνανε πίσω στις υπηρεσίες που αναπτύσσουν ή "κόψανε" features λόγω covid. Βέβαια αυτό είναι λόγω της γενικής κατάστασης και όχι επειδή δουλεύει ο κόσμος από το σπίτι, ωστόσο πιστεύω ότι επηρεάζει και αυτό. Άλλο να έχεις τον κόσμο σε ένα μέρος, πολύ καλύτερη συνεργασία.

Επίσης, μην μπερδεύουμε την καλή διάθεση του εργαζόμενου με την αποδοτικότητα του. Θα μου πεις αυτά πάνε πακέτο αλλά πως είσαι πιο αποδοτικός όταν -λόγω covid- έχεις λιγότερο απαιτητικά tasks? πιο χαρούμενος σίγουρα είσαι... πιο αποδοτικός debatable.

Το ιδανικό για μένα είναι Hybrid 'η rotate ένα 15-20% των υπαλλήλων.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειά στο γραφείο= ψεύτικα χαμόγελα, ψεύτικες φιλίες, ψεύτικες καλημέρες, πισώπλατα μαχαιρώματα, πουστιες από το hr, βαρετά και ανούσια μίτινγκ, καθόμαστε προσοχή στον μάνατζερ και του λέμε πόσο πολύ αγαπάμε το πόστο μας, και πολλά άλλα

Ακόμα και αν είσαι στην απλ, ή σε ένα μικρό λογιστικό γραφείο, είναι σκατοδουλεια που προσωπικά δεν θα την ξανακάνω ποτέ.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stefknet είπε

Πόσα χαλάσαμε σε φως νερό τηλέφωνο,  μέσα στην καραντίνα τα μέτρησε κανείς? Ή τους τα πληρώνουν η μαμά και ο μπαμπάς?

Αυτά είναι αμελητέα, συγκριτικά με το κόστος μετακίνησης.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Δουλειά στο γραφείο= ψεύτικα χαμόγελα, ψεύτικες φιλίες, ψεύτικες καλημέρες, πισώπλατα μαχαιρώματα, πουστιες από το hr, βαρετά και ανούσια μίτινγκ, καθόμαστε προσοχή στον μάνατζερ και του λέμε πόσο πολύ αγαπάμε το πόστο μας, και πολλά άλλα

Ακόμα και αν είσαι στην απλ, ή σε ένα μικρό λογιστικό γραφείο, είναι σκατοδουλεια που προσωπικά δεν θα την ξανακάνω ποτέ.

Αλήθεια τώρα, αν δουλεύεις σε εταιρεία με πολύ προωσπικό, και δεν έχεις βρει 2-3 ανθρώπους να εκτιμάς και να κάνεις παρέα, να μπορείς να πεις 2 κουβέντες, να πας να πιεις ένα ποτό μετά τη δουλειά κλπ, ή πολύ άτυχος είσαι ή κάτι άλλο παίζει

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fwtonio είπε

Αυτά είναι αμελητέα, συγκριτικά με το κόστος μετακίνησης.

Εμάς η εταιρεία έχει λεωφορεία για τη μεταφορά, οπότε κόστος 0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, merphi said:

Δουλεύω απο το σπίτι για περισσότερο απο έναν χρόνο και πράγματι με βολεύει.

Αυτό που φοβάμαι, είναι πως αν όλοι μας συνεχίσουμε να επιμένουμε να δουλεύουμε απο το σπίτι, γιατί ο εργοδότης να μην μας αντικαταστήσει με κάποιον υπάλληλο απο κάποια αναπτυσόμενη χώρα όπως η Ινδία; Αν οι εργοδότες καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι είμαστε το ίδιο παραγωγικοί και απο το σπίτι, θα κάνουν μαζικά outsourcing δουλειές, όχι μόνο σε εταιρείες τεχνολογίας, αλλά παντού όπου στην πανδημία δουλεύαν απομακρυσμένα.

Αυτοί που πιέζουν να επιστρέψουμε είναι οι managers, κυρίως αυτοί οι οποίοι δεν κάνουν καμία δουλεία πέρα απο το παρατηρούν άλλους να δουλεύουν, να τους πιέζουν και να κάνουν μετά ένα powerpoint.

Αυτό είναι το challenge που θα έχουμε σύντομα. Προς το παρόν αυτό αφορά και χώρες ολόκληρες. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι αρκετές εταιρίες δεν αφήνουν να δουλεύεις από άλλη χώρα. Αλλά θα μας απασχολήσει sooner than later νομίζω. 

32 minutes ago, stefknet said:

Πόσα χαλάσαμε σε φως νερό τηλέφωνο,  μέσα στην καραντίνα τα μέτρησε κανείς? Ή τους τα πληρώνουν η μαμά και ο μπαμπάς?

Εφόσον μιλάς για εργαζόμενους, δύσκολο να τους τα πληρώνουν άλλοι. Αλλά πόσα λεφτά να χαλάσεις σε ρεύμα. Στη χειρότερη να έχεις ένα pc και 3 οθόνες? Σοβαρή διαφορά δεν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αλήθεια τώρα, αν δουλεύεις σε εταιρεία με πολύ προωσπικό, και δεν έχεις βρει 2-3 ανθρώπους να εκτιμάς και να κάνεις παρέα, να μπορείς να πεις 2 κουβέντες, να πας να πιεις ένα ποτό μετά τη δουλειά κλπ, ή πολύ άτυχος είσαι ή κάτι άλλο παίζει

Έχω βρει εννοείται, αλλά το κλίμα σε όλες τις εταιρείες είναι το ίδιο 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Καλά δεν βαρέθηκαν τόσο καιρό σπίτι; Team Work, τσερτσελες στο γραφείο κτλ, μάλλον δεν συγκινούν κόσμο!

Εγώ λέω να κάθομαι σπίτι να βγαίνει η δουλειά επειδή στο γραφείο πιάνουμε κουβέντα με τους συνεργάτες και δεν βγαίνει ίδιος όγκος με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...