Προς το περιεχόμενο

Το προσωπικό της Apple εκφράζει δυσαρέσκεια για το σχέδιο επιστροφής στα γραφεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παλιάς (και νέας) κοπής διευθυντάδες αν δεν σε βλέπουν στο γραφείο να δουλεύεις νομίζουν κωλοβαράς, όπως παρομοίως κάνουν οι ίδιοι. Αυτό που έγινε με τον κορόνα ήταν εξαιρετικό για να φανεί πόσο λίπος υπάρχει στις εταιρείες και κυρίως σε management θέσεις που δεν παράγουν έργο αλλά reports του κώλου. Δεν είναι μόνο η Apple, παίζει πολύ γκρίνια παγκοσμίως γι' αυτό το θέμα

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-01/return-to-office-employees-are-quitting-instead-of-giving-up-work-from-home

https://www.washingtonpost.com/technology/2021/06/04/big-tech-office-openings/

Θα υπάρξει ωραίος ανταγωνισμός πιστεύω όπου οι δεινόσαυροι των γραφείων θα κατασπαραχτούν από τους νεωτεριστές WFH και πολλά ταλέντα μπορεί να αλλάξουν στρατόπεδο

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειναι μπακουρια και δεν εχουν γυναίκα και παιδια στο σπιτι μια χαρα την βρισκουν με την τηλεργασία.Για τούς οικογενειάρχες το γραφειο ειναι τις περισσότερες φορες και  ποιο αποδοτικο και ποιο ξεκουραστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xvipes είπε

6 χρόνια τώρα που δουλεύω από το σπίτι έχω μόνο θετικά να πω ως επί το πλείστον. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί δεν βλέπουν τα θετικά και οι εργοδότες?
Και μόνο τα πάγια έξοδα που γλυτώνουν και την αύξηση στην παραγωγικότητα (όπου αυτό ισχύει) θα έπρεπε να μη θέλουν με τίποτα οι περισσότεροι εργαζόμενοι να γυρίσουν πίσω.

Αν πρέπει να μαντέψω θα πω πως αρκετοί εργοδότες δεν έχουν βρει τα σωστά KPIs για να μπορούν να κρίνουν σωστά αν ένας εργαζόμενος είναι πιο παραγογικός από το σπίτι ή όχι και έχουν ακόμα την λογική του "θέλω να σε βλέπω να δουλεύεις" και ας μη κάνεις τίποτα ουσιαστικό.

Χαρούμενος εργαζόμενος, παραγωγική εταιρία.

p.s πείτε μου πόσες φορές αργήσατε να μπείτε online σε remote εργασία και πόσες σε in-house.

Προσωπικά  επειδή έχω θέμα με τον ύπνο(κοιμάμαι ΠΟΛΥ δύσκολα) η εργασία από το σπίτι με έχει σώσει. Πάντα αργούσα να φτάσω στη δουλειά(30 λεπτά 1 ώρα) και προφανώς να φύγω. Τώρα Ξυπνάω στην ώρα μου, δουλεύω και παραπάνω και μάλιστα πολύ καλύτερα. Η παραγωγικότητά μου στο 90% της καραντίνας είχε εκτοξευθεί. Στο τελευταίο 10 έχει πέσει αλλά είναι πραγματικά λόγοι όπως έφυγαν πολλά άτομα που ήμασταν μαζί από την αρχή, κακές κατ'εμε αποφάσεις για την εταιρία και τα product της και κακή συνεργασία με ένα συνάδελφο(που ήταν πάντα έτσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, agiannesg59 said:

Οσοι ειναι μπακουρια και δεν εχουν γυναίκα και παιδια στο σπιτι μια χαρα την βρισκουν με την τηλεργασία.Για τούς οικογενειάρχες το γραφειο ειναι τις περισσότερες φορες και  ποιο αποδοτικο και ποιο ξεκουραστο.

Διέξοδος από την κόλαση του σπιτιού ήθελες να πεις μάλλον... 😛 

Άρα μάλλον τα "μπακούρια" έχουν ιδανικότερες συνθήκες στα σπίτια τους! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Η παλιάς (και νέας) κοπής διευθυντάδες αν δεν σε βλέπουν στο γραφείο να δουλεύεις νομίζουν κωλοβαράς, όπως παρομοίως κάνουν οι ίδιοι. Αυτό που έγινε με τον κορόνα ήταν εξαιρετικό για να φανεί πόσο λίπος υπάρχει στις εταιρείες και κυρίως σε management θέσεις που δεν παράγουν έργο αλλά reports του κώλου. Δεν είναι μόνο η Apple, παίζει πολύ γκρίνια παγκοσμίως γι' αυτό το θέμα

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-01/return-to-office-employees-are-quitting-instead-of-giving-up-work-from-home

https://www.washingtonpost.com/technology/2021/06/04/big-tech-office-openings/

Θα υπάρξει ωραίος ανταγωνισμός πιστεύω όπου οι δεινόσαυροι των γραφείων θα κατασπαραχτούν από τους νεωτεριστές WFH και πολλά ταλέντα μπορεί να αλλάξουν στρατόπεδο

O παλιας κοπης διευθυντης εχει και αλλα καθηκοντα που εσυ ουτε καν εχεις ιδεα οτι υπαρχουν.

Δεν στο λεω απαξιωτικα , αλλα ετσι ειναι.

Θα σου πω μονο το παρακατω>

Εχουμε πελαγωσει ολοι, απο διευθυντη μεχρι σεκιουριτα στην πορτα που λενε.

Εχουμε εναν τυπο κοντα 60 που ολη μερα διαβαζε εφημεριδα στο γραφειο του και απλα του πηγαινανε χαρτια για υπογραφη.

Στην δυσκολη στιγμη σηκωσε το τηλεφωνο μιλησε 10 λεπτα για ψαρεμα και για το τι ειναι καλο να ψησει τωρα στην σχαρα και σε 30 δευτερολεπτα ελυσε το προβλημα.

Αν θες την αποψη μου, οι ιδιοκτητες εκεινη την ωρα θα του δινανε διπλο μισθο αν τους το ζητουσε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή δουλεύω χρόνια απ το σπίτι και εγω και η συζυγος μπορεί να παντρεύεσαι την δουλειά σου αλλα σε βλέπει και η οικογένειά σου. Εχει πολλά καλα η τηλεεργασία. Ειδικότερα σε όσους έχουν μικρά παιδιά. 

Επεξ/σία από bazzil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οσο αφορα τωρα το θεμα τηλεργασια ή οχι.

Εκανα και τα δυο και μαλιστα πολλες ταυτοχρονα.

Η πιο ωραια περιοδος ηταν πριν μερικα χρονια που μπορουσα να ειμαι εξω ή μεσα οποτε εγω το αποφασιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, intensobank είπε

O παλιας κοπης διευθυντης εχει και αλλα καθηκοντα που εσυ ουτε καν εχεις ιδεα οτι υπαρχουν.

Δεν στο λεω απαξιωτικα , αλλα ετσι ειναι.

Θα σου πω μονο το παρακατω>

Εχουμε πελαγωσει ολοι, απο διευθυντη μεχρι σεκιουριτα στην πορτα που λενε.

Εχουμε εναν τυπο κοντα 60 που ολη μερα διαβαζε εφημεριδα στο γραφειο του και απλα του πηγαινανε χαρτια για υπογραφη.

Στην δυσκολη στιγμη σηκωσε το τηλεφωνο μιλησε 10 λεπτα για ψαρεμα και για το τι ειναι καλο να ψησει τωρα στην σχαρα και σε 30 δευτερολεπτα ελυσε το προβλημα.

Αν θες την αποψη μου, οι ιδιοκτητες εκεινη την ωρα θα του δινανε διπλο μισθο αν τους το ζητουσε.

Ότι ας πούμε τώρα είναι ενδεδειγμένη λειτουργία εταιρείας και πρέπει να το έχουμε παράδειγμα; Για να καταλάβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Ότι ας πούμε τώρα είναι ενδεδειγμένη λειτουργία εταιρείας και πρέπει να το έχουμε παράδειγμα; Για να καταλάβω

Σαν τι θες να καταλαβεις δηλαδη?

Γραφεις για δεινοσαυρους, ε και σου λεω οτι δεν εχεις ιδεα απλα.

Αυτους που θεωρεις δεινοσαυρους ειναι και αυτοι που στα δυσκολα θα βγαλουνε το καρο απο την λασπη.

Ποιος θα σηκωσει την εταιρια στους ωμους του , ο υπαλληλακος απο το αρχειο ή τυπος που ειναι υπευθυνος για την αλληλογραφια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, intensobank είπε

Σαν τι θες να καταλαβεις δηλαδη?

Γραφεις για δεινοσαυρους, ε και σου λεω οτι δεν εχεις ιδεα απλα.

Αυτους που θεωρεις δεινοσαυρους ειναι και αυτοι που στα δυσκολα θα βγαλουνε το καρο απο την λασπη.

Ποιος θα σηκωσει την εταιρια στους ωμους του , ο υπαλληλακος απο το αρχειο ή τυπος που ειναι υπευθυνος για την αλληλογραφια?

 

Τι να κάνουμε διαφωνούμε, πιστεύω ότι υπάρχει πολύ λίπος σε διευθυντικές και management θέσεις και το WFH το έκανε πιο εμφανές αυτό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Τι να κάνουμε διαφωνούμε, πιστεύω ότι υπάρχει πολύ λίπος σε διευθυντικές και management θέσεις και το WFH το έκανε πιο εμφανές αυτό

Βρε να διαφωνουμε, τιποτα καλυτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Work from Home και σε 5 χρόνια άμα το ~50% των θέσεων εργασίας αντικατασταθεί από κανένα Ινδό που κάνει καλύτερη δουλειά με λιγότερα χρήματα μην γκρινιάξεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, intensobank είπε

Βρε να διαφωνουμε, τιποτα καλυτερο.

Επειδή διαβάζοντας τα ποστ μου φάνηκε ότι ίσως δεν το έγραψα καλά και φάνηκε να εννοώ κάτι άλλο, όταν είπα "δεινοσαύρους των γραφείων" δεν εννοούσα τους παλιότερους εργαζόμενους (ειδικά με πείρα είναι πολύτιμοι, μάλλον αυτό κατάλαβες έτσι όπως το έγραψα), εννοούσα τις εταιρείες που επιμένουν στο δια ζώσης στα γραφεία ντε και καλά (δεινόσαυροι = απαρχαιωμένες εταιρείες) εναντίων αυτών που κάνουν embrace το WFH (νεωτεριστές) και τα ταλέντα που ίσως χάσουν οι πρώτες για τις δεύτερες

Δεν αλλάζω κάτι σε σχέση με αυτά που είπα πιο πάνω, απλά μια διευκρίνιση

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xvipes είπε

6 χρόνια τώρα που δουλεύω από το σπίτι έχω μόνο θετικά να πω ως επί το πλείστον. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί δεν βλέπουν τα θετικά και οι εργοδότες?
Και μόνο τα πάγια έξοδα που γλυτώνουν και την αύξηση στην παραγωγικότητα (όπου αυτό ισχύει) θα έπρεπε να μη θέλουν με τίποτα οι περισσότεροι εργαζόμενοι να γυρίσουν πίσω.

Αν πρέπει να μαντέψω θα πω πως αρκετοί εργοδότες δεν έχουν βρει τα σωστά KPIs για να μπορούν να κρίνουν σωστά αν ένας εργαζόμενος είναι πιο παραγογικός από το σπίτι ή όχι και έχουν ακόμα την λογική του "θέλω να σε βλέπω να δουλεύεις" και ας μη κάνεις τίποτα ουσιαστικό.

Χαρούμενος εργαζόμενος, παραγωγική εταιρία.

p.s πείτε μου πόσες φορές αργήσατε να μπείτε online σε remote εργασία και πόσες σε in-house.

Βέβαια αν έχεις 2 παιδιά σε μικρή ηλικία και ένα σχετικά μικρό σπίτι... δύσκολα θα βρεις ένα ήσυχο μέρος για να δουλέψεις σωστά το 9:00 ~ 17:00. Ακόμα χειρότερα όταν και η γυναίκα είναι remote!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...