Προς το περιεχόμενο

Το προσωπικό της Apple εκφράζει δυσαρέσκεια για το σχέδιο επιστροφής στα γραφεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Καλά δεν βαρέθηκαν τόσο καιρό σπίτι; Team Work, τσερτσελες στο γραφείο κτλ, μάλλον δεν συγκινούν κόσμο!

Γενικός περρισωτερα άτομα δεν είναι ότι δεν θέλουν να πάνε στο γραφείο απλά δεν θέλουν να βλέπουν άλλο κόσμο από την δουλειά τους (και γενικός)

2 ώρες πριν, chill είπε

Μένω 5 λεπτά από την δουλειά μου. Οπότε θεωρητικά δεν έχω την βαρεμάρα της μετακίνησης. 

Η αποδοτικότητα μου από το σπίτι εκτοξεύθηκε παρόλο που έχω και δύο παιδιά. 

Βασικά δεν κουράστηκα να εργάζομαι. Δεν σηκωνόμουν στις 6 αλλά όταν με ξυπναγαν τα παιδιά. Και δεν έκλεινα το laptop στις 3 αλλά... Δεν το έκλεινα ποτέ. Οπότε και να παρουσιαζοταν ζήτημα το έλυνα άμεσα εκείνη την ώρα. Τις ημέρες που δεν είχα ύπνο δούλευα χαλαρά με ποτάκι και ξηροκαρπια συνοδεία. Ήμουν η εξαίρεση βέβαια και ήταν και απορία του team μας και του  διευθυντή "ρε 3 το πρωί στέλνεις email"; 

Έχω επιστρέψει εδώ και λίγο καιρό και βαριέμαι που ζω. Είμαι 8 ώρες στην θέση μου. Ποσοτικά είμαι περισσότερο στη δουλειά απ'οτι ήμουν στην τηλεργασια. Ποιοτικά όμως δεν υφίσταται σύγκριση. 

Φυσικά υπάρχει και και το ακριβώς αντίθετο.... Ζήτησα κάτι δεδομένα από συνάδελφο και μου αποκρίθηκε "είμαι σε τηλεργασία και δεν έχω λαπτοπ οπότε όταν... Επιστρέψω" 😂😂😂 

Ουσιαστικά εσύ έκανες την δουλειά και πρωσοπικβ ζωή ένα πράγμα,
 Και εγώ είχα δουλέψει remote αλλά το ωράριο το τηρούσα όσο δεν πάει κλείναμε στης 5? Όλα offline κινιτα email κλπ ΌΛΑ μετά της 5 δουλειά τέλος και τα αφινουμε όλα για αύριο δεν πάει να καίγεται το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μην μπερδεύουμε τι αρέσει/συμφέρει εμάς, με τι συμφέρει την εταιρία.

Για να ζητάνε οι εταιρίες τον κόσμο πίσω υπάρχει λόγος... και η κάθε εταιρία είναι διαφορετική ασχέτως μεγέθους. Κάτι που μπορεί να δουλεύει στην μια δεν σημαίνει ότι δουλεύει και αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cocotsak είπε

Εκπλήσσομαι. Μονο εγώ πιστεύω ότι η κατοικον εργασία είναι παγιδα. Γιατί δεν έχεις ποτέ προσωπικό χρόνο. Εργασία και ανάπαυση μπλέκονται χαοτικά και είσαι μονίμως στην τσιτα

Εξαρτάται από την εταιρεία και το αντικείμενο της εργασίας.

Εμείς, μόλις σχολάσουμε, κλείνουμε τα πάντα και ουδείς μας ενοχλεί, ούτε μπλέκουμε τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η ημερήσια αξιοπρέπεια, του λιγο παραπάνω (ή λιγο λιγότερου) ύπνου, η αποφυγή μετακίνησης στην απαράδεκτη, εφιαλτική κ@λόπολη που λέγεται Αθήνα, και βέβαια η παρουσία 8-9-10 ώρες στη μ@λκια που ο εργοδότης ονομάζει γραφείο (ενώ ο ίδιος δουλεύει στον τελευταίο όροφο, σε γραφείο όσο τρία μικρά διαμερίσματα)

είναι για μένα αρκετοί λόγοι για να μην ξανακοιτάξω πίσω.
Θα βγάλω δουλειά σε 3-4 ώρες που στο γραφείο ήθελα... 14. Θα πάρω τα τηλέφωνά μου με ιδιωτικότητα. Θα μπω να κάνω ένα ντους όταν γουστάρω. Θα βάλω τη μουσική μου χωρίς κανείς να μου σκοτίζει τα.....
Θα παρακολουθήσω όλα τα εμαιλς και λοιπές επικοινωνίες του Γραφείου, μια χαρά και όμορφα, χωρις να με πρήζει ο ιδιόρυθμος (να το πω κομψά) στη δουλειά, που θέλει κάτι "χθες". Θα αποφύγω 2-3 σούπερ υπερ ΠΑΝ-άχρηστα meetings, που δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως, ούτε σε μένα ούτε στην εταιρεία (εκτός από δικαιολόγηση του χαζοβιόλη που τα 'συγκαλεί - για να δικαιολογήσει το ρόλο του).
Θα νοιαστώ να κοιτάξω τους ανθρώπους μου και να δω λιγο παραπάνω το παιδί μου. Θα βάλω το άνετο ρούχο μου, και θα κάτσω όπου με βολεύει, όπως με βολεύει.
Θα είμαι ήδη σπίτι έχοντας φάει πλυθεί χαλαρώσει όταν γυρίσει η σύντροφός μου και μπορώ να κοιτάξω εκκρεμότητες όποτε θέλω, ακόμη και στο τάμπλετ.
Τέλος. θα νοιώσω σαν business person, που μου ανήκει ο ΔΙΚΟΣ μου χρόνος και δεν τον μοιράζομαι με τον κάθε αγύρτη, που την έχει δει 'αφεντικό' και λειτουργεί με όρους 1980.

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, παίδες. Οποιος θέλει κοινωνικότητα, να φροντίσει να την αναζητήσει όπως νομίζει - και μια μέρα θα πει life is too short to spend half of it at "work).  

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι ολα μαυρο η ασπρο. Καποιοι μπορουν και τους αρεσει να δουλευουν remote καποιοι αλλοι οχι.

Στη εταιρεια που πηγα προσφατα, ο προισταμενος δουλευει απο το σπιτι απο τον Σεπτεμβρη και εμεις οι υπαλληλοι ειμαστε ολοι στην εταιρεια. Εγω δεν τον εχω ζησει ακομα στο γραφειο, αλλα τα παιδια που ειναι πολλα χρονια στην εταιρεια, μου ειπαν οτι δεν εχουν παρατηρησει καμια διαφορα στην δουλεια σε σχεση με οταν ηταν εκει.

Ισα ισα που εχουμε πολυ καλυτερο κλιμα μεταξυ μας και μεγαλυτερη ελευθερια, χωρις να επηρεαζεται η αποδοση. Οσο πλησιαζει ο καιρος που θα επιστρεψει (δεν ξερουμε ποτε) εχουν/εχουμε ξενερωσει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ , κάνεις σας δεν ζει την αλλαγή του 9-18 σε 9-23 ? Και δεν μιλάω για standby support ούτε για παιδιά και οικογένειες.. Εγώ πραγματικά εύχομαι να μας στείλουν γραφείο πλέον αν και νομίζω τα ίδια θα γίνονται και εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είστε σε remote και έχετε δει η εταιρεία σας να σας ζαλίζει πλέον καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας, οπότε είναι σαν να δουλεύετε όλη μέρα, μαντέψτε... Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε εταιρεία. Σε μια σοβαρή εταιρεία σέβονται τον χρόνο σου που δουλεύεις και τον χρόνο σου που δεν δουλεύεις (εντάξει τώρα αν έχει πέσει το σύστημα και είναι κάτι critical OK, αλλά είναι κάτι που θα συνέβαινε είτε ήσουν απο γραφείο είτε remote). Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω τους υπόλοιπους που λένε ότι δεν προλαβαίνουν με τίποτα και είναι όλη μέρα στο τρέξιμο γιατί έχουν να ξυπνήσουν τα παιδιά, να τα ταίσουν, να τα ντύσουν, να τα πάνε σχολείο, να τα γυρίσουν να τα ξανά ταίσουν. Δηλαδή όταν ήσασταν απο το γραφείο αυτή τη δουλειά ποιος την έκανε? Μόνα τους?
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι απο τότε που έφυγα απο το γραφείο, δεν μου χει λείψει καθόλου. Σταμάτησε αυτή η συνεχείς background βαβούρα απο τα δίπλα γραφεία (ανάθεμα αυτόν που σκεφτηκε την ιδέα των open office!!), οπότε δεν χρειάζεται να έιμαι συνέχεια με τα ακουστικά για να δουλέψω και δεν θέλω να ακούω τις διπλανές μου που κανονίζουν να πάνε διακοπές το καλοκαίρι. Σταμάτησα να τρώω το φαί μου σε ταπερ απο τον φούρνο μικροκυμάτων, κέρδισα ύπνο, και όλη αυτή τη φασαρία του πρωινού, ντύσου, πλύσου, ετοιμάσου, πήγαινε πάρε το αμάξι μπλέξε λίγο στη κίνηση, ααα έγινε ατύχημα στον περιφερειακό, άργησε καμιά ώρα κλπ κλπ. Επίσης γλίτωσα όλα αυτά τα αδιαφορα και χωρίς νόημα meetings. Ίσως κάποιες φορές όταν κάνω ένα break μου λείπει λίγο η φάση του: στέλνω σε συνάδελφο να πάμε 5' για ένα τσιγάρο να τα πούμε. Το έχω αντικαταστήσει λίγο με το chat ή και με κανένα video call (ξέρω ότι δεν έιναι το ίδιο αλλά τη δουλειά του την κάνει). Τέλος, αν είμαι remote μπορώ να δουλεύω απ όπου θέλω! Θέλω να πάω να κάτσω στο χωριό μου? Θα πάω, θέλω να πάω σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος και μετά τη δουλειά να ρίχνω τις βουτιές μου? Θα πάω. Δουλεύω απ όπου θέλω (μόνη προυπόθεση να υπάρχει ιντερνετ). Μετά σκέφτομαι και προσπαθώ να μπω στο μυαλό της απέναντι πλεύρας (ναι ναι κυρίως των οικογενειάρχων), και συλογίζομαι και λέω: Πως είναι δυνατόν να θές-γουστάρεις όλα τα παραπάνω που μόλις ανέλυσα μόνο και μόνο για να δραπετεύσεις απο το σπίτι σου ,τα παιδιά, τον/την σύζυγο, (πεθερικά??). Τόσο χάλια είναι αυτός ο συνδυασμός? :P 
Φυσικά εν τέλει είναι στο γούστο του καθενός το τι του αρέσει και τι όχι, άρα το ιδανικό θα ήταν μια εταιρεία να προσφέρει και τις 2 επιλογές ή και τις 3 (το υβριδικό μοντέλο). 

** Όσοι φοβάστε ότι με το remote θα σας πάρει τη θέση σας κάποιος ινδός με κάποια λιγοστά ευρά, αν ήταν να συμβεί θα συνέβαινε ήδη. Δεν είναι τόσο απλή και αποδοτική η φθηνή λύση των ινδών. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JimGer είπε

Αυτό είναι το challenge που θα έχουμε σύντομα. Προς το παρόν αυτό αφορά και χώρες ολόκληρες. Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι αρκετές εταιρίες δεν αφήνουν να δουλεύεις από άλλη χώρα. Αλλά θα μας απασχολήσει sooner than later νομίζω. 

Εφόσον μιλάς για εργαζόμενους, δύσκολο να τους τα πληρώνουν άλλοι. Αλλά πόσα λεφτά να χαλάσεις σε ρεύμα. Στη χειρότερη να έχεις ένα pc και 3 οθόνες? Σοβαρή διαφορά δεν κάνει.

Τη θέρμανση 8 ώρες σπίτι τη βάζεις, ή ζεσταινόσασταν με τίποτα σπίρτα? Κοίτα αν είστε Σπαρτιάτες και δεν χαλάτε νερό, θέρμανση, ψύξη (έρχεται και καλοκαίρι), δεν έχετε ανάγκη να βλέπετε άλλους ανθρώπους, θέλετε να είστε με το σώβρακο όλη μέρα, πάω πάσο, ο καθένας όπως αγαπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Όσοι δουλεύετε πάνω από το επιτρεπτό, δεν είναι θέμα πανδημίας και δουλειάς από το σπίτι, είναι θέμα εταιρίας. 
    • Σε σοβαρές εταιρίες, μια χαρά κλείνεις το τηλέφωνο/κομπιούτερ στο 8ωρο και κανείς δεν σε λέει τίποτα.
  • Όσον αφορά "θα μας πάρουν την δουλειά οι Ινδοί". Αυτό το άουτσόρσινγκ έγινε την τελευταία 10ετια+ και στις περισσότερες φορές απέτυχε με πολλές θέσεις να γυρνάνε ευρώπη-ΗΠΑ. Πολύ απλά η ποιότητα υπηρεσιών από Ινδίες-πακιστάν κ.ο.κ. είναι από μέτρια έως αβυσσαλέα. Όσοι είχαν την "ευτυχία" να συνεργαστούν με εκεί devs ή να χρειαστούν ΙΤ υποστήριξη από τέτοιες ομάδες ξέρουν.
    • Η μόνη περίπτωση που πέτυχε, είναι σε ομάδες/devs που είναι σε ανατολική ευρώπη. Αν και αυτό μάλλον καλό θα κάνει στην Ελλάδα, επειδή έχει αποδείξει ότι μπορούν να βασιστούν σε μικρότερες ευρωπαϊκές χώρες για τέτοια άουτσόρσινγκ.
1 ώρα πριν, stefknet είπε

Τη θέρμανση 8 ώρες σπίτι τη βάζεις, ή ζεσταινόσασταν με τίποτα σπίρτα? Κοίτα αν είστε Σπαρτιάτες και δεν χαλάτε νερό, θέρμανση, ψύξη (έρχεται και καλοκαίρι), δεν έχετε ανάγκη να βλέπετε άλλους ανθρώπους, θέλετε να είστε με το σώβρακο όλη μέρα, πάω πάσο, ο καθένας όπως αγαπά.

Προσωπικά (στο εξωτερικό) πληρώνω μηνιαία, ανεξάρτητα πόσο κάθομαι σπίτι. Πολλοί είναι σε ανάλογη μοίρα με τα έξοδα να έχουν αυξηθεί αμελητέα.
Βέβαια το κύριο είναι ότι δεν έχεις βενζίνες και το αμάξι/λάστιχα δεν χαλάει τόσο γρήγορα.
 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ALLisCHAOS είπε

Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω τους υπόλοιπους που λένε ότι δεν προλαβαίνουν με τίποτα και είναι όλη μέρα στο τρέξιμο γιατί έχουν να ξυπνήσουν τα παιδιά, να τα ταίσουν, να τα ντύσουν, να τα πάνε σχολείο, να τα γυρίσουν να τα ξανά ταίσουν. Δηλαδή όταν ήσασταν απο το γραφείο αυτή τη δουλειά ποιος την έκανε? Μόνα τους?

Αυτό!

Γιατί βλέπω γονείς να παραπονιούνται, μάλλον είχαν κάποιον άλλον να τα κάνει αυτά (σύζυγο, παππούδες) ή πλήρωναν για φύλαξη. 

Ναι, με τα σχολεία κλειστά και την τηλεκπαίδευση είναι κόλαση η τηλεργασία. Αλλά να παραπονιέστε για το ότι περνάτε περισσότερες ώρες με την οικογένειά σας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό είναι να έχεις την επιλογή. 

Θες να κάτσεις σπίτι ? Be my guest

Θες να πας γραφείο ? Be my guest

Θες να είσαι στον Όλυμπο με στικάκι 4g? Be my guest

Φέρνε το νουμεράκι σου κάθε χρόνο, και δούλευε κ από την τουαλέτα

Φυσικά το παραπάνω δεν ισχύει για όλους τους ρόλους/θέσεις,  αλλά το ιδανικό είναι αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Για να λειτουργήσουν πράγματα όπως η  Ένταξη και η Ποικιλομορφία, πρέπει να αναγνωριστεί πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι, καθώς με αυτές τις διαφορές, έρχονται και διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικοί τρόποι για να ευδοκιμήσουμε. Πιστεύουμε ότι η Apple έχει την ευθύνη να αναγνωρίσει αυτές τις διαφορές, καθώς και την ικανότητα να τις αγκαλιάσει πλήρως».

 

Ακόμη και εδώ έκαναν νύξη σε inclusion και diversity;

Αν δεν αποδεχτεί το αίτημά τους η apple θα καταδικαστεί ως ρατσιστική εταιρεία, που δεν δέχεται την διαφορετικότητα του υπαλλήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, najinblue3 είπε

E ναι, γλυτωνουμε τη κινηση/μετρο/λεωφορεια και ολη τη πρωινη βαβουρα, για μενα το πιο σημαντικο. Απ το σπιτι μια χαρα ειναι η δουλεια οσο υπαρχει συνεννοηση

έλα να δουλέψεις παρέα με το γκοτζιλα που έχω για παιδι όταν δεν ειναι στο σχολείο και αμα το κάνεις κερνάω πιτόγυρα για ένα μήνα ☠️

Πάντως αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες η εργασία απο το σπίτι μετράει (αν τηρείται και το ωράριο κτλ κτλ γιατι σε μια φάση γίναμε σκλάβοι με τα 14ωρα που πέφταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Silverage said:

Εγώ απο πέρυσι δουλεύω remote και χίλιες φορές το προτιμώ απο φυσική παρουσία. Δεν χρειάζεται να ξυπνάω νωρίτερα και να τρέχω σε λεωφορεία, μετρό, προαστιακούς.  Γλυτώνω την άπειρη γκρίνια στο γραφείο, τελειώνω στην ώρα μου και δεν πρέπει να ξοδέψω πόση ώρα για επιστροφή. Γλυτώνω τα εισιτήρια. Τέλος έχω όλες τις ανέσεις του σπιτιού μου.

Οι μόνοι που έχω παρατηρήσει ότι θέλουν να επιστρέψουν είναι αυτοί που έχουν μικρά παιδιά και οι μπαρμπάδες που δεν έχουν ιδέα απο τεχνολογία και όλα τους φαίνονται βουνό οπότε θέλουν έναν υπηρέτη απο δίπλα όλη την ώρα.

Βάλε και την ακριβώς αντίπερα όχθη. Άτομα που μένουν μόνοι τους και ενδεχομένως είχαν παρέες στη δουλειά και γενικά η όλη φάση Lockdown και δουλειά από το σπίτι τους άφησε σε μεγάλο βαθμό σε 4 τοίχους χωρίς f2f επαφή

21 hours ago, Silverage said:

Δεν ξέρω που δουλεύεις αλλά αυτά που λές μόνο σε καμιά google να γίνονται ή στην Apple που λέει και το άρθρο. Στη δουλειά μου το μόνο που μαθαίνω εγώ απο τους άλλους όταν τους πετυχαίνω στο διάδρομο ή στη τουαλέτα που πάω για κατούρημα είναι που βγήκαν για καφέ ή κάνα κουτσομπολιό της δουλειάς. Ο καθένας μας έχει χωριστά αντικείμενα. Και όταν πέφτει ξύλο πιο πολύ βαβούρα και γκρίνια γίνεται παρά δουλειά. Στο γραφείο είμαι μόνος μου με άλλες 8 γυναίκες οπότε καταλαβαίνεις ότι όλες γκρινιάζουν μεταξύ τους και όλες γκρινιάζουν σε μένα για τις άλλες, το παίζω ψυχοθεραπευτής εκεί μέσα.

Λάθος τομέα διάλεξα for sure :P

8 hours ago, stefknet said:

Τη θέρμανση 8 ώρες σπίτι τη βάζεις, ή ζεσταινόσασταν με τίποτα σπίρτα? Κοίτα αν είστε Σπαρτιάτες και δεν χαλάτε νερό, θέρμανση, ψύξη (έρχεται και καλοκαίρι), δεν έχετε ανάγκη να βλέπετε άλλους ανθρώπους, θέλετε να είστε με το σώβρακο όλη μέρα, πάω πάσο, ο καθένας όπως αγαπά.

Σε αυτό απόλυτα δεν μπορώ να απαντήσω. Σε εμένα δεν έκανε apply πολύ. Αλλά υποθέτω για πολύ κόσμο η βενζίνη του είναι παραπάνω

12 hours ago, ALLisCHAOS said:

Όσοι είστε σε remote και έχετε δει η εταιρεία σας να σας ζαλίζει πλέον καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας, οπότε είναι σαν να δουλεύετε όλη μέρα, μαντέψτε... Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε εταιρεία. Σε μια σοβαρή εταιρεία σέβονται τον χρόνο σου που δουλεύεις και τον χρόνο σου που δεν δουλεύεις (εντάξει τώρα αν έχει πέσει το σύστημα και είναι κάτι critical OK, αλλά είναι κάτι που θα συνέβαινε είτε ήσουν απο γραφείο είτε remote). Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω τους υπόλοιπους που λένε ότι δεν προλαβαίνουν με τίποτα και είναι όλη μέρα στο τρέξιμο γιατί έχουν να ξυπνήσουν τα παιδιά, να τα ταίσουν, να τα ντύσουν, να τα πάνε σχολείο, να τα γυρίσουν να τα ξανά ταίσουν. Δηλαδή όταν ήσασταν απο το γραφείο αυτή τη δουλειά ποιος την έκανε? Μόνα τους?
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι απο τότε που έφυγα απο το γραφείο, δεν μου χει λείψει καθόλου. Σταμάτησε αυτή η συνεχείς background βαβούρα απο τα δίπλα γραφεία (ανάθεμα αυτόν που σκεφτηκε την ιδέα των open office!!), οπότε δεν χρειάζεται να έιμαι συνέχεια με τα ακουστικά για να δουλέψω και δεν θέλω να ακούω τις διπλανές μου που κανονίζουν να πάνε διακοπές το καλοκαίρι. Σταμάτησα να τρώω το φαί μου σε ταπερ απο τον φούρνο μικροκυμάτων, κέρδισα ύπνο, και όλη αυτή τη φασαρία του πρωινού, ντύσου, πλύσου, ετοιμάσου, πήγαινε πάρε το αμάξι μπλέξε λίγο στη κίνηση, ααα έγινε ατύχημα στον περιφερειακό, άργησε καμιά ώρα κλπ κλπ. Επίσης γλίτωσα όλα αυτά τα αδιαφορα και χωρίς νόημα meetings. Ίσως κάποιες φορές όταν κάνω ένα break μου λείπει λίγο η φάση του: στέλνω σε συνάδελφο να πάμε 5' για ένα τσιγάρο να τα πούμε. Το έχω αντικαταστήσει λίγο με το chat ή και με κανένα video call (ξέρω ότι δεν έιναι το ίδιο αλλά τη δουλειά του την κάνει). Τέλος, αν είμαι remote μπορώ να δουλεύω απ όπου θέλω! Θέλω να πάω να κάτσω στο χωριό μου? Θα πάω, θέλω να πάω σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος και μετά τη δουλειά να ρίχνω τις βουτιές μου? Θα πάω. Δουλεύω απ όπου θέλω (μόνη προυπόθεση να υπάρχει ιντερνετ). Μετά σκέφτομαι και προσπαθώ να μπω στο μυαλό της απέναντι πλεύρας (ναι ναι κυρίως των οικογενειάρχων), και συλογίζομαι και λέω: Πως είναι δυνατόν να θές-γουστάρεις όλα τα παραπάνω που μόλις ανέλυσα μόνο και μόνο για να δραπετεύσεις απο το σπίτι σου ,τα παιδιά, τον/την σύζυγο, (πεθερικά??). Τόσο χάλια είναι αυτός ο συνδυασμός? :P 
Φυσικά εν τέλει είναι στο γούστο του καθενός το τι του αρέσει και τι όχι, άρα το ιδανικό θα ήταν μια εταιρεία να προσφέρει και τις 2 επιλογές ή και τις 3 (το υβριδικό μοντέλο). 

** Όσοι φοβάστε ότι με το remote θα σας πάρει τη θέση σας κάποιος ινδός με κάποια λιγοστά ευρά, αν ήταν να συμβεί θα συνέβαινε ήδη. Δεν είναι τόσο απλή και αποδοτική η φθηνή λύση των ινδών. 

Καλά στο τελευταίο κομμάτι δεν είναι ακριβώς έτσι. Δηλαδή μια χαρά παίζει ο φόβος του outsourcing. Και για το 90% των υπαλλήλων (ακόμα και προγραμματιστών) μια χαρά θα μπορούσε να αποβεί δύσκολο. Είτε να χάσουν τη δουλειά τους είτε να πέσει πολύ το κασέ. Και μην το βλέπεις μόνο Ελλάδα - Ινδία. Ακόμα και Η.Π.Α - Ελλάδα αν το δεις είναι μεγαλύτερες οι διαφορές. Ένας που παίρνει 120Κ στην Καλιφόρνια στην ΕΛλάδα θα ήταν πολύ ευχαριηστημένος με 45. Μάλλον θα μας απασχολήσει στο μέλλον όλο αυτό. Μην ξεχνάς, τώρα το μεγάλο disadvantage για 3ες χώρες ήταν ότι έπρεπε να βγάλουν βίζα για να έρθουν ΕΕ, Η.Π.Α, Βρετανία. Αυτό θα καταργηθεί στην περίπτωση remote εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...