Προς το περιεχόμενο

Ο νέος ανασχεδιασμένος Firefox είναι αποτέλεσμα εκτεταμένης έρευνας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτεταμένη έρευνα από τη Mozilla, αλλά τυχαίως όλοι κράζουν τη νέα εμφάνιση. Χώρια που πολλά έπαψαν να δουλεύουν στην 89. Πάντα έπινα και νερό στο όνομα του FF αλλά τώρα είμαι ένα κλικ πριν το στείλω στα τσακίδια.

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος μόλις το 5% χρησιμοποιεί τα bookmarks, κάτι που δείχνει ότι η σχετική λειτουργία δεν ενθουσιάζει πλέον τις τελευταίες γενιές

Άντε, βγάλτε και τα bookmarks για να θαφτεί ο FFox μια ώρα νωρίτερα.

Η πλάκα είναι πως η Mozilla το παίζει υπέρμαχος του δικαιώματος της ιδιωτικότητας των χρηστών αλλά συλλέγει ένα κάρο ερήμην τους με προεπιλεγμένες τις σχετικές επιλογές, την άδεια να εγκαθιστά και να τρέχει experiments όπως και με τη maintenance service που μόνο maintenance δεν κάνει.

Πολύ στραβά το πήρε η Mozilla και θα φάει τα μούτρα της. Πολύ κρίμα!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 minutes ago, Garuger said:

Ευκολα φτιαχνεται προς το παρον

https://askubuntu.com/questions/1342529/how-to-revert-firefox-89-to-the-old-design

απλα τωρα το ενεργο tab γινεται ακομα πιο δυσκολο να το δεις..

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, lexotamilf said:

Έγινε πιο γρήγορος ή είναι η ιδέα μου; 

Που να δεις και στο MacBook Pro M1 που ανοίγει πιο γρήγορα κι απο τον Safari!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται να αποδιδει καλυτερα εως τωρα αλλα αυτο με τα Tabs on top ακομα να το καταλαβω,

Επισης αν δεν χρησιμοποιεις bookmark, υπαρχει καποιος πιο γρηγορος τροπος να μπαινεις σε σαιτ που επισκεπτεσε συχνα?

Ή μου λειπει κατι ή η νεα γενια απλα δεν ξερει τι ειναι καν το bookmark

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Garuger said:

Ευκολα φτιαχνεται προς το παρον

https://askubuntu.com/questions/1342529/how-to-revert-firefox-89-to-the-old-design

αλλα σε συνδιασμο μ αυτο κατι γινεται

 

https://addons.mozilla.org/pt-BR/firefox/addon/edge-light/

h08fdnp

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα επικριτικά σχόλια (ή γκρίνια)  για τον FF μοιάζουν λίγο με αυτά που γράφτηκαν και για τις αλλαγές που έγιναν στο insomnia πρόσφατα. Σιγά σιγά θα τον συνηθίσουμε κι αυτόν. Μάλλον μεγαλώνουμε και γινόμαστε όλο και πιο δύσκολοι στις αλλαγές.

Επεξ/σία από stathisp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azuli είπε

απλα τωρα το ενεργο tab γινεται ακομα πιο δυσκολο να το δεις..

Το αντίθετο. Στην καινούρια έκδοση είναι ξεκάθαρο το ενεργό tab. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος και εννοείς ότι δε θα φαίνεται εύκολα αν γυρίσεις στην παλιά έκδοση, οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stathisp είπε

Πάντως τα επικριτικά σχόλια (ή γκρίνια)  για τον FF μοιάζουν λίγο με αυτά που γράφτηκαν και για τις αλλαγές που έγιναν στο insomnia πρόσφατα. Σιγά σιγά θα τον συνηθίσουμε κι αυτόν. Μάλλον μεγαλώνουμε και γινόμαστε όλο και πιο δύσκολοι στις αλλαγές.

Όλα σχετικά είναι και με το φόρουμ κάποια πράγματα έγιναν καλύτερα κάποια χειρότερα.

Σταματάς να γκρινιάζεις γιατί είτε το αποδέχεσαι είτε προχωράς κάπου αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Το αντίθετο. Στην καινούρια έκδοση είναι ξεκάθαρο το ενεργό tab. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος και εννοείς ότι δε θα φαίνεται εύκολα αν γυρίσεις στην παλιά έκδοση, οπότε πάω πάσο.

μάλλον εχεις κάποιο θεμα. στο απλο light theme δεν φαινεται καθολου το ενεργο. εβαλα ενα αλλο θεμα και ειναι πενα. γενικα καλη αναβαθμιση. οσοι κράζουν εχουν edge αρα ειναι άμπαλοι 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, devil-ji είπε

Φαινεται να αποδιδει καλυτερα εως τωρα αλλα αυτο με τα Tabs on top ακομα να το καταλαβω,

Επισης αν δεν χρησιμοποιεις bookmark, υπαρχει καποιος πιο γρηγορος τροπος να μπαινεις σε σαιτ που επισκεπτεσε συχνα?

Ή μου λειπει κατι ή η νεα γενια απλα δεν ξερει τι ειναι καν το bookmark

Speed dial και ξεμπερδεψες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μάλλον εχεις κάποιο θεμα. στο απλο light theme δεν φαινεται καθολου το ενεργο. εβαλα ενα αλλο θεμα και ειναι πενα. γενικα καλη αναβαθμιση. οσοι κράζουν εχουν edge αρα ειναι άμπαλοι 😁

Όντως είχα σκούρο θέμα, τώρα που το είπες το τσεκαρα. Βέβαια, και το λευκό που βλέπω, μου φαίνεται καλό. Γιατί όχι μόνο έχουν εντελώς λευκή την ενεργή καρτέλα (οι άλλες είναι λίγο σα σκιασμένες), την έχουν και με σκιά γύρω της σαν να "βγαίνει" έξω από τις υπόλοιπες. Αλλά φαντάζομαι είναι πώς βολεύει τον καθένα.

Σε άλλα θέματα που δοκίμασα είναι εντελώς διαφορετικό το χρώμα της ενεργής καρτελας από τις υπόλοιπες.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όντως είχα σκούρο θέμα, τώρα που το είπες το τσεκαρα. Βέβαια, και το λευκό που βλέπω, μου φαίνεται καλό. Γιατί όχι μόνο έχουν εντελώς λευκή την ενεργή καρτέλα (οι άλλες είναι λίγο σα σκιασμένες), την έχουν και με σκιά γύρω της σαν να "βγαίνει" έξω από τις υπόλοιπες. Αλλά φαντάζομαι είναι πώς βολεύει τον καθένα.

Σε άλλα θέματα που δοκίμασα είναι εντελώς διαφορετικό το χρώμα της ενεργής καρτελας από τις υπόλοιπες.

εχει ενα theme builder που σε 5 λεπτα το κάνεις οπως θες

εγω το έκανα έτσι. πολύ καλυτερο

Untitled.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η εκτεταμένη έρευνα πρέπει να είναι για τα σκουπίδια.

Τα tabs φτάσανε σε μέγεθος μεγαλύτερο απο το κεφάλι μου. Ο κενός χώρος ανάμεσα στα εικονίδια/επιλογές άπειρος. Το μικρό και ωραίο εικονίδιο του ηχείου όταν ένα tab έπαιζε ήχο αντικαταστάθηκε απο ένα χοντροκομμένο "PLAYING" στο κάτω μέρος της ήδη χοντροκομμένης καρτέλας. Χάθηκε η επιλογή για screenshot και το βάλανε σε αηδιαστικό εικονίδιο-ψαλίδι που τώρα το έχω στο άκρη γιατί με βόλευε (αν και αυτό έγινε στην προηγούμενη έκδοση, το συνεχίζουνε).

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...