Προς το περιεχόμενο

Αρκετά φθηνότερα φέρονται να είναι τα επερχόμενα αναδιπλούμενα smartphone της Samsung


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, mariosraptor84 είπε

Και εσυ προσβλήθηκες; Ω μωρέ μωρέ. Γούτσου γούτσου. Μην στεναχωριέσαι. Θα επιβιώσει η Samsung. 

Λίγο με απασχολεί.η τσέπη μου με ενδιαφέρει αυτοί όλοι θα επιβιώσουν αλίμονο σε εμάς. Εμείς είμαστε οι αναλώσιμοι όχι αυτοί.... Παρότι καταναλωτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, Alexis_dim said:

Ωραίο να το βλέπεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργικά είναι ή θα καταλήξει απλά μόδα που θα περάσει

Σαν concept Μου αρέσει πάντως πολύ. Δεν ξέρω πόσο χοντρά είναι όμως. Θα ήθελα να τα δω και από κοντά προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, JimGer είπε

Σαν concept Μου αρέσει πάντως πολύ. Δεν ξέρω πόσο χοντρά είναι όμως. Θα ήθελα να τα δω και από κοντά προσωπικά

Μα δεν υπάρχει κανείς κάτοχος να πει την αποψη του.... 

Τεσπα επειδή το έχω δουλέψει αρκετά είναι άλλη φάση πας σε άλλο επίπεδο πλέον. 

Τα αρνητικά του για μένα, η τσακα στην μέση που είναι ορατή και στο μάτι και στο δάχτυλο και κακή αίσθηση που σου αφήνει η πλαστική οθόνη στην αφή... 

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kostasfalcon said:

Μα δεν υπάρχει κανείς κάτοχος να πει την αποψη του.... 

Τεσπα επειδή το έχω δουλέψει αρκετά είναι άλλη φάση πας σε άλλο επίπεδο πλέον. 

Τα αρνητικά του για μένα, η τσακα στην μέση που είναι ορατή και στο μάτι και στο δάχτυλο και κακή αίσθηση που σου αφήνει η πλαστική οθόνη στην αφή... 

Είναι εμφανής η τσάκαπου λες αν βλέπεις κάποιο βίντεο? Κάτι τέτοιο θα ηταν ωραίο γενικά σε αυτά. Εκεί είναι και το σημείο που κερδίζει η αναδιπλούμενη τις 2 οθόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, JimGer είπε

Είναι εμφανής η τσάκαπου λες αν βλέπεις κάποιο βίντεο? Κάτι τέτοιο θα ηταν ωραίο γενικά σε αυτά. Εκεί είναι και το σημείο που κερδίζει η αναδιπλούμενη τις 2 οθόνες

στα βιντεο ευτυχως οχι, αλλα υπαρχουν αρκετα μεγαλες μαυρες μπαρες πανω -  κατω  λογω του ακαταλληλου aspect ratio για βιντεο.

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακολουθήσει και η APPLE τότε μάλλον θα γίνουν "mainstream" 

Πάντως να έχεις κινητό μεγέθους 6" και αυτό να μπορεί να ξεδιπλώσει 9" οθόνη είναι φανταστικό , αρκεί να μην έχει προβλήματα/ελαττώματα.

Αν το πείραμα της SAMSUNG αποκτήσει δυναμική σίγουρα όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές θα ακολουθήσουν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2021 στις 10:41 ΜΜ, malut1971 είπε

Περιμένω αναλύσεις για το λόγο μείωσης της αρχικής τιμής σε σχέση με τα περσινά μοντέλα.

🧐Υπερκοστολόγηση;

🤨Πιάσαμε ταβάνι και φοβόμαστε μην πέσουμε απότομα;

🤓Τελικά τα ψάρια δεν είναι και τόσο χαζά;

Early adopters ειναι η εννοια που ισχυει σε καθε τεχνολογικη καινοτομια.

Η πρωτη OLED ειχε κανα 15αρι χιλιαρικα.

Το πρωτο carbon ποδηλατο..αστο.

Το πρωτο κινητο..επισης.

Ηδη το fold 2 το βρισκεις ενα 1100αρι "νορμαλ" λεφτα αν σκεφτεις οτι ο ανταγωνισμος δινει τοσα ενα bar κινητο.Οκ ειναι περσινο,ειναι καινοτομια ομως.

Το αν ειναι πρακτικο κ τι αναγκες λυνει αλλο θεμα.

 

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν ακολουθήσει και η APPLE τότε μάλλον θα γίνουν "mainstream" 

Νομος!Πριν 6 χρονια τα 6ιντσα μοντελα ηταν παντοφλες μεχρι που βγηκε το iphone 6 plus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JimGer είπε

Σαν concept Μου αρέσει πάντως πολύ. Δεν ξέρω πόσο χοντρά είναι όμως. Θα ήθελα να τα δω και από κοντά προσωπικά

Αυτό που λες είναι ένα θέμα γενικά, αλλά όσο πάνε νομίζω πως γίνονται όλο και πιο παχιά πάλι τα smartphones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ένα Surface Duo από πέρσυ που βγήκε, μπορώ να σας πω ότι αυτά που κάνεις σε μια μεγάλη οθόνη (στο Duo ακόμα και η κάθε οθόνη ξεχωριστά λόγω ratio είναι θεική και μπορεί να χωρέσει άπειρο content) δεν τα κάνεις με το κινητό. Σιγά σιγά μπορείς να κάνεις όλο και πιο σύνθετες καθημερινές λειτουργίες χωρίς να χρειάζεσαι laptop. Και αυτό είναι και το όλο νόημα. Να μπορείς να έχεις ένα full tablet/ελαφρύ laptop στην τσέπη σου.

Η Microsoft με το Duo έκανε για μένα μια πολύ πιο σημαντική εξέλιξη στην αγορά με τις 2 ξεχωριστές οθόνες να μπορούν να λειτουργούν ανεξάρτητα --> 2 apps ταυτόχρονα το ένα δίπλα στο άλλο. Πραγματικά το multitasking στο Duo είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε κινητό έως σήμερα. Η Samsung με το πανέμορφο Fold 2 το πάει καλά αλλά πρέπει να φτιάξει το κατάλληλο launcher για να κάνει το split screen πιο εύκολο σαν το Duo. Και πρέπει στο Fold 3 να αλλάξουν το aspect ratio σε πιο κοντό και πλατύ ώστε να χωράει περισσότερο κείμενο/content ανά γραμμή. Και τέλος φυσικά desktop mode...dex στη συσκευή.

Οι τιμές για μένα πέφτουν, 1ον γιατί δεν είναι 1ης γενιάς οπότε τα κόστη του RnD τα βγάλανε από τους early adopters. 2ον αν δεν γίνουν προσιτά ώστε να πιέσουν Google (Android 11-12) τους developers κλπ να κάνουν optimization τα apps ώστε να αξιοποιούν τις νέες δυνατότητες μιας μεγάλης οθόνης, δεν θα πουλήσουν τίποτα και δεν θα δημιουργήσουν το επόμενο software eco-system κατά μία έννοια των phone/tablet/laptop mix. 

Πλέον εγώ προσωπικά δεν θα γύρναγα πίσω σε κανονικά κινητά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, cafeine said:

Έχοντας ένα Surface Duo από πέρσυ που βγήκε, μπορώ να σας πω ότι αυτά που κάνεις σε μια μεγάλη οθόνη (στο Duo ακόμα και η κάθε οθόνη ξεχωριστά λόγω ratio είναι θεική και μπορεί να χωρέσει άπειρο content) δεν τα κάνεις με το κινητό. Σιγά σιγά μπορείς να κάνεις όλο και πιο σύνθετες καθημερινές λειτουργίες χωρίς να χρειάζεσαι laptop. Και αυτό είναι και το όλο νόημα. Να μπορείς να έχεις ένα full tablet/ελαφρύ laptop στην τσέπη σου.

Η Microsoft με το Duo έκανε για μένα μια πολύ πιο σημαντική εξέλιξη στην αγορά με τις 2 ξεχωριστές οθόνες να μπορούν να λειτουργούν ανεξάρτητα --> 2 apps ταυτόχρονα το ένα δίπλα στο άλλο. Πραγματικά το multitasking στο Duo είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε κινητό έως σήμερα. Η Samsung με το πανέμορφο Fold 2 το πάει καλά αλλά πρέπει να φτιάξει το κατάλληλο launcher για να κάνει το split screen πιο εύκολο σαν το Duo. Και πρέπει στο Fold 3 να αλλάξουν το aspect ratio σε πιο κοντό και πλατύ ώστε να χωράει περισσότερο κείμενο/content ανά γραμμή. Και τέλος φυσικά desktop mode...dex στη συσκευή.

Οι τιμές για μένα πέφτουν, 1ον γιατί δεν είναι 1ης γενιάς οπότε τα κόστη του RnD τα βγάλανε από τους early adopters. 2ον αν δεν γίνουν προσιτά ώστε να πιέσουν Google (Android 11-12) τους developers κλπ να κάνουν optimization τα apps ώστε να αξιοποιούν τις νέες δυνατότητες μιας μεγάλης οθόνης, δεν θα πουλήσουν τίποτα και δεν θα δημιουργήσουν το επόμενο software eco-system κατά μία έννοια των phone/tablet/laptop mix. 

Πλέον εγώ προσωπικά δεν θα γύρναγα πίσω σε κανονικά κινητά...

Η Μπαταρία πως είναι σε αυτό, και η ευκολία στην τσέπη? Βασικά το fold 2 ίσως να έπαιρνα αλλά λογικά και το duo δεν θα είναι τρελά διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/6/2021 στις 4:33 ΜΜ, cafeine είπε

Πλέον εγώ προσωπικά δεν θα γύρναγα πίσω σε κανονικά κινητά...

Ο καθένας όπως τη βρίσκει αλλά το θέμα είναι ότι δε θέλω και βασικά δε χρειάζομαι τόσο μεγάλη οθόνη στην τσέπη μου. One-handed use bye bye. Επίσης, να ξεδιπλώνω το κινητό μου δεκάδες φορές τη μέρα για να δω κάτι στα γρήγορα; Εξωτερική οθόνη είναι must.

Τα foldables για μένα εχουν περισσότερο νόημα ως εξέλιξη των τάμπλετς παρά των κινητών 🤔

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...