Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ξέρει τι τρώω....


gorilas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καταγραφή keywords από το μικρόφωνο είναι τσεκαρισμένη και δεδομένη. Κι εγώ δύσπιστος είμαι σε αυτά γενικά και δυσκολευόμουν να πιστεψω ότι έχουν φτάσει εκεί τα πράγματα, αλλά μου έχουν αλλάξει τη γνώμη. Για τα άλλα δεν ξέρω, αλλά με την ίδια λογική γιατί όχι και η κάμερα να σκανάρει qr codes ή να αναγνωρίζει αντικείμενα; Πόσοι διαβάζουν τα acceptance κείμενα στα οποία συναινούν;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε λίγο όσοι λέτε ότι ηχογραφούν να ηχογράφησετε κάθε λίγο και ελάτε να μου πείτε πόσο θα κρατήσει η μπαταρία σας. 

 

Confirmation bias λέγεται. 

Πολύ πιθανό ο TS να είχε δει την εν λόγω διαφήμιση και πριν και του ήρθε η ιδέα να αγοράσει pringles. Έτσι δουλεύει η διαφήμιση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος δεν έχει παρατηρήσει ότι σαρώνονται τα πάντα και σου σερβίρουν "εξατομικευμένες" διαφημίσεις, δεν είναι παρατηρητικός. Ψάχνεις κάτι, στο σερβίρουν, αγοράζεις κάτι, πάλι στο σερβίρουν, μπαίνεις σε ένα site, σου σερβίρουν αυτά που έχει το site. Να πω την αλήθεια, μου κακοφαίνεται, αλλά τι να κάνεις; Τι πιο ωραίο ήταν που είχα μια επαγγελματική συνεργασία με κάποιον και τσουπ να η πρόταση φιλίας αμέσως στο facebook....

Επεξ/σία από afantos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kaliakman είπε

Δοκιμάστε λίγο όσοι λέτε ότι ηχογραφούν να ηχογράφησετε κάθε λίγο και ελάτε να μου πείτε πόσο θα κρατήσει η μπαταρία σας. 

H Google μας ακούει κανονικά. Επίσημα αν έχεις ενεργοποιήσει το Google assistant ακούει το 'Hey Google' και ξυπνάει το κινητό. Ανεπίσημα πιάνει τις λέξεις κλειδιά που θέλει.

Screenshot_2021-06-10-07-36-41-652_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Επίσης κάθε μέρα στα σόσιαλ μήντια και στα σάιτ κλπ σου εμφανίζονται πάρα πολλές διαφημίσεις για αμέτρητα πράγματα.

Μια στις τόσες θα τύχει ένα πράγμα που ανέφερες να στο πετάξει μια διαφήμιση, και εσύ επειδή γνωρίζεις για την θεωρία ότι μας παρακολουθούν κάνεις αμέσως την σύνδεση και λες "βρε τον άτιμο τον Ζούκεπερκ". Αγνοώντας φυσικά ότι τις υπόλοιπες 999 φορές τα προϊόντα ήταν άσχετα με ό,τι είχες συζητήσει.

ΑΥΤΟ

Μας παρακολουθουν,αλλα ηρεμηστε λιγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Όσοι έχετε όρεξη μπορείτε να κάνετε ένα απλό τεστ. Βγάλτε το κινητό στο τραπέζι μπροστά σας και αρχίσετε να μιλάτε επίτηδες για διάφορα προϊόντα που θέλετε να αγοράσετε, και μετά δείτε αν θα σας τα βγάλει. Hint: Μάλλον όχι.

Σωστό αυτό που λες, από την άλλη όμως για να σου εμφανίσει μια διαφήμιση θα πρέπει η εταιρεία που έχει αυτό το προϊόν να τρέχει τότε διαφημιστική καμπάνια μέσω του facebook (και ρυθμισμένη ανάλογα ώστε να εμφανίζεται όποτε πρέπει), πρέπει να τύχεις και στην περίπτωση δηλαδή.

Αυτό που με εκνεύρισε εμένα πάρα πολύ είναι το εξής: Είχα μέσα στο αμάξι ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Ούτε μίλησα ποτέ για εμφιαλωμένο νερό, ούτε ανέφερα τη μάρκα ούτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα, ούτε είχα ψάξει ποτέ για το ο,τιδήποτε σχετικό. Ούτε αγοράζω μάλιστα πλέον εμφιαλωμένο νερό. Ήμουν επιβάτης απλά στο πίσω κάθισμα (στο πάτωμα του διπλανού καθίσματος ήταν παρατημένο το μπουκάλι) και χάζευα για αρκετή ώρα στο κινητό. Ήδη πριν φτάσουμε στον προορισμό μας μου έβγαλε το facebook χορηγούμενη διαφήμιση για το συγκεκριμένο εμφιαλωμένο νερό που είχα παρατημένο στο πάτωμα. Είναι η πρώτη φορά που μου εμφανίζει διαφήμιση τόσο για το συγκεκριμένο όσο και για οποιοδήποτε νερό. Ο μόνος τρόπος να το ήξερε είναι να ενεργοποίησε την κάμερα όσο χάζευα στο κινητό, κάτι που εγώ φυσικά δεν έκανα καθόλου στη διάρκεια της διαδρομής...

(Δεν χρησιμοποιώ εφαρμογή για το Facebook, μπαίνω από το m.facebook.com, έχω όμως το Messenger Lite εγκατεστημένο)

Επεξ/σία από Giama
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι οι περισσότερες εφαρμογές (ή το android) παίρνουν ηχητικά δείγματα, αλλά και οτιδήποτε προσωπικό δεδομένο ή enabler δεδομένο συλλέγει η συσκευή. 
Θεωρητικά οι επιλογές που είναι διαθέσιμες στον χρήστη, αποτρέπουν κάποια μορφή συλλογής, ή μη αποστολή των δειγμάτων στους σέρβερ, αλλά αυτό εξαρτάται 100% με το τι κάνει η εταιρία (εάν δηλαδή αποφασίσει να υπακούσει τους νόμους κατά γράμμα, ή να βρει τα χιλιάδες παράθυρα και νομοθετικές αοριστίες). Ανεξάρτητα τι "επιλέξει" ο χρήστης. Επίσης λόγω νομοθεσίας είναι υποχρεωμένοι να στείλουν ότι καταγραφή υπάρχει σε κρατικούς φορείς στις ΗΠΑ. Αυτά είναι γραμμένα σε EULAs και "κρυμμένα" σε σελίδες "επεξήγησης" που όλοι πατάν OK.

Ένα αρκετά απλοϊκό άρθρο πριν λίγο καιρό:
https://eu.usatoday.com/story/tech/columnist/2019/12/19/your-smartphone-mobile-device-may-recording-everything-you-say/4403829002/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Giama είπε

Ήδη πριν φτάσουμε στον προορισμό μας μου έβγαλε το facebook χορηγούμενη διαφήμιση για το συγκεκριμένο εμφιαλωμένο νερό που είχα παρατημένο στο πάτωμα. Είναι η πρώτη φορά που μου εμφανίζει διαφήμιση τόσο για το συγκεκριμένο όσο και για οποιοδήποτε νερό. Ο μόνος τρόπος να το ήξερε είναι να ενεργοποίησε την κάμερα όσο χάζευα στο κινητό, κάτι που εγώ φυσικά δεν έκανα καθόλου στη διάρκεια της διαδρομής...

 Το ίδιο συνέβη και εμένα με τα Pringles, τα είχα απέναντι στο PC και χάζευα το κινητό.

 Το ότι τσιμπάει απο το μικρόφωνο ότι γουστάρει το έχω δεδομένο, απλά παίζει να ενεργοποιεί και την κάμερα.

Μιλούσα με την αδερφή μου στο τηλέφωνο και κάτι είχε αγοράσει που έγραφε MADE IN P.R.C. Πατάω στο google what does.. και συμπληρώνει PRC mean.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και κανει sampling to κινητο κ μετα πετάει διαφημισεις...

Χθεσινο παραδειγμα. Ο αδερφος μου φαντάρος, ειναι σπιτι κ ξυριζεται κ ειχε την φαεινή ιδέα να ξυριστει κόντρα κ πετσοκόβεται. βγαινει απο το μπανιο κ μου δειχνει πόσο χάλια εγινε και μιλάμε για 1 λεπτό για τα ξυραφακια που χρησιμοποιησε. με το που επιασε το κινητο 5 λεπτά αργοτερα, του πέταξε διαφήμιση για ξυραφάκια. δεν ειχε κανει ποτέ του κάποια σχετική αναζητηση ή κατι παρόμοιο. πρωτη φορά του εβγαλε τετοια διαφημιση μετα απο την κουβέντα που ειχαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Εγώ πάντως έστειλα ηχητικό στο φβ κάνοντας πλάκα σε φίλο να βιαστεί γιατί "περιμένουν τα call girls" -μία μπακουρόμπυρα είχαμε κανονίσει - και όταν γύρισα από τη μπύρα στο σπίτι μου, άνοιξα φβ και είδα διαφημίσεις για... μασάζ στην Αθήνα.

Οπότε ναι, αν δώσεις δεδομένα, αυτά παρακολουθούνται 100%.

Το θέμα είναι μετά την μπύρα να σε περίμεναν τα call girls στο σπίτι. Μισές δουλειές το FB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που δεν εχω smartphone. συζηταμε κατι σχετικο με πανες κοντα σε smartphone. την επομενη ωρα ειχα email με προσφορες για πακέτα με πάνες. εγω ειχα την προσφορα. ετυχε? δεν ξερω.   πολλα τυχαια γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, xxatziva είπε

εγω που δεν εχω smartphone. συζηταμε κατι σχετικο με πανες κοντα σε smartphone. την επομενη ωρα ειχα email με προσφορες για πακέτα με πάνες. εγω ειχα την προσφορα. ετυχε? δεν ξερω.   πολλα τυχαια γινονται.

εγω ουτε εμαιλ δεν εχω και μου ηρθε διαφημιστικη καρτα με το ταχυυδρομειο για κατι που σκεφτηκε προχτες ο κουμπαρος του ξαδελφου μου. 🤪😝😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...