Προς το περιεχόμενο

Τηλε-εργασία στην Ελλάδα - Χρειάζεται κάποιου είδους εξουσιοδότηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια "εξουσιοδότηση" προκειμένου να δουλέψει κάποιος από την Ελλάδα για μερικές βδομάδες.

Πιο συγκεκριμένα, ζω στο εξωτερικό (Ελβετία) με τη γυναίκα και εργαζόμαστε και οι δύο εδώ.

Προκειμένου να μπορέσουμε να μείνουμε λίγες εβδομάδες παραπάνω στην Ελλάδα, είπαμε να τις δουλέψουμε από εκεί.
Για τη δική μου εργασία δεν είναι θέμα, αλλά για εκείνη της ζήτησαν το εξής:

¨you must make sure you have a proper work authorization in the place of sheltering".

Η ίδια ρώτησε από πού θα μπορούσε να πάρει αυτή την εξουσιοδότηση και της είπαν να δοκιμάσει στην πρεσβεία (η οποία μόνο που δεν γέλασε όταν το ρώτησα).

Γνωρίζει κανείς τί είδους "εξουσιοδότηση" είναι αυτή; 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικη η σημειωση του HR αλλα δεν αφορα την περιπτωση σας μιας και ειστε Ελληνες και δεν χρειαζεστε αδεια παραμονης ή καποια βιζα για Ελλαδα , επισης σε καμια περιπτωση δεν θα εργαστειτε πανω απο 180 μερες στην Ελλαδα ωστε να εχετε φορολογικο θεμα. Για να καταλαβεις αυτο που εννοουσε το HR σκεψου π.χ. να πηγαινες για home office 2 μηνες στις ΗΠΑ ως ελληνας , ε σου λενε "ξεκαθαρισε αν εχεις δικαιωμα να εργαζεσαι απο εκει remote" μιας και σε αυτη την περιπτωση θα χρειαζοσουν βιζα και επικοινωνια με την αμερικανικη πρεσβεια.

 

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπέλα μου ήρθε όλο το καλοκαίρι το 2020 από Αγγλία Ελλάδα και δούλευε από το σπίτι 

Δεν την άφησαν λόγο φορολογίας και στο και καλά εάν πάθει κάτι εδώ στην Ελλάδα τα έξοδα ασφάλειας θα είναι παραπάνω η κάτι τέτοια 

Ήρθε δούλεψε όλο το καλοκαίρι μέχρι και τον Δεκέμβριο.. Δεν κατάλαβε κάνεις τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τηλεργασία και γενικότερα το remote working μπορεί να περιπλέξει την κατάστασταση αρκετά στο φοροασφαλιστικό κομμάτι αν είσαι μισθωτός και όχι ελεύθερος επαγγελματίας που εργάζεσαι σε διαφορετική χώρα από την έδρα.

Γιατί αν εργάζεσαι μόνιμα πχ από την Ελλάδα για μια εταιρεία στις ΗΠΑ που θα πρέπει να φορολογείσαι και να ασφαλίζεσαι;

Για την Ελλάδα στην Ελλάδα και για τις ΗΠΑ στις ΗΠΑ!

Αν μιλάμε για περιορισμένο χρονικό διάστημα μπορεί να θεωρηθεί business trip και να μην έχεις πρόβλημα αλλά αν μιλάμε για πιο μόνιμες καταστάσεις γίνεται μπέδεμα.

Στην ΕΕ δεν υπάρχει τόσο έντονο το πρόβλημα αλλά όταν μπαίνουν βίζες στη μέση δεν είναι εύκολο να μείνεις για πάντα στην αφάνεια...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα κανένας δεν παρακολουθεί ποτέ από που μπαινεις, μιας και στην Ελβετία οι σενοριακοι εργαζόμενοι είναι μια πραγματικότητα, πολλοι μένουνε Γερμανία Γαλλια κτλ. Κοίταξε το νομικό κομμάτι, άμα νομικά επιτρέπεται να δουλέψεις από άλλη χώρα. Άμα νομικά είσαι οκ, τότε επιλέγεις και κανείς. 

Προσωπικά δεν θα με απασχολούσε. Δικό μου θέμα το που δουλεύω, και εφόσον είμαι νομικά σωστός, άμα υπάρξει θεμα, ας τα βρουν οι δικηγόροι καθώς θα δυλωνω την παραίτησή μου.

Το bottom line είναι ότι άμα είσαι χρήσιμος στην εταιρία, κανένα λν δεν τον απασχολεί άμα δουλεύεις από Ελβετία, Σιγκαπούρη η Μαδαγασκάρη για μικρό χρονικο διάστημα. Και άμα είσαι χρήσιμος στην εταιρία σου, τότε υπάρχουν άλλες 100 εταιρίες που θα χαρουνε να σε έχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απάντησεις.

Έμπαινα στο Insomnia και κοιτούσα μόνο τις ειδοποιήσεις (και δεν είχα καμία), γι αυτό και δεν απάντησα πιο νωρίς.

Η γυναίκα μου είναι Πολωνέζα (άρα με Ευρωπαικό διαβατήριο) και όταν μίλησα και με την αστυνομία μου είπαν ότι δε χρειάζεται κάποια άδεια.

Θα θέλαμε απλά να έχουμε και κάποια "επίσημη" απάντηση, ώστε να μη έχει κανένα άγχος (είναι λίγο τυπική).

Στείλαμε και email στην αστυνομία, θα ενημερώσω αν έχω κάτι νεότερο.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 8:23 ΠΜ, callahan είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απάντησεις.

Έμπαινα στο Insomnia και κοιτούσα μόνο τις ειδοποιήσεις (και δεν είχα καμία), γι αυτό και δεν απάντησα πιο νωρίς.

Η γυναίκα μου είναι Πολωνέζα (άρα με Ευρωπαικό διαβατήριο) και όταν μίλησα και με την αστυνομία μου είπαν ότι δε χρειάζεται κάποια άδεια.

Θα θέλαμε απλά να έχουμε και κάποια "επίσημη" απάντηση, ώστε να μη έχει κανένα άγχος (είναι λίγο τυπική).

Στείλαμε και email στην αστυνομία, θα ενημερώσω αν έχω κάτι νεότερο.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

δε μας γραφεις σε ποια χωρα εχει εδρα η εταιρια, υποθετω Ελβετια. Εχε το νου σου οτι ο ασφαλιστικος σου φορεας εχει δικαιωμα να αρνηθει να τη καλυψει σε περιπτωση ατυχηματος εν ωρα εργασιας (λεμε τωρα αν το παρακανεις και πας σε διαλειμα και τρακαρεις) ενω αρκετες εταιριες εχουν στα συμβολαια ορο οτι παρεχεις τις υπηρεσιες στη χωρα που τη προσελαβαν (αρα μπορει να γινει πατημα απο εργοδοτη να σε διωξει)

Ο ορος που ανεφερε στα αγγλικα ειναι τυπικο στα συμβολαιο και εχει να κανει μονο (πλεον) για τους μη ευρωπαιους ή για να γινω πιο σαφης, τους εχοντες δικαιωμα εργασιας στην ευρωπαικη ενωση. Κανενας φορεας ή υπηρεσια δε θα σου δωσει βεβαιωση για το ...αυτονοητο

στη πραξη οπως ανεφερε και ο πανω, οι μεγαλες εταιριες δε πολυνοιαζονται ουτε ασχολουνται αν εισαι ακομα και σεληνη αρκει να παραγεις εργο/υπηρεσια. Προσεξτε ομως τους ρουφιανους συναδελφους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

δε μας γραφεις σε ποια χωρα εχει εδρα η εταιρια, υποθετω Ελβετια. Εχε το νου σου οτι ο ασφαλιστικος σου φορεας εχει δικαιωμα να αρνηθει να τη καλυψει σε περιπτωση ατυχηματος εν ωρα εργασιας (λεμε τωρα αν το παρακανεις και πας σε διαλειμα και τρακαρεις) ενω αρκετες εταιριες εχουν στα συμβολαια ορο οτι παρεχεις τις υπηρεσιες στη χωρα που τη προσελαβαν (αρα μπορει να γινει πατημα απο εργοδοτη να σε διωξει)

Ο ορος που ανεφερε στα αγγλικα ειναι τυπικο στα συμβολαιο και εχει να κανει μονο (πλεον) για τους μη ευρωπαιους ή για να γινω πιο σαφης, τους εχοντες δικαιωμα εργασιας στην ευρωπαικη ενωση. Κανενας φορεας ή υπηρεσια δε θα σου δωσει βεβαιωση για το ...αυτονοητο

στη πραξη οπως ανεφερε και ο πανω, οι μεγαλες εταιριες δε πολυνοιαζονται ουτε ασχολουνται αν εισαι ακομα και σεληνη αρκει να παραγεις εργο/υπηρεσια. Προσεξτε ομως τους ρουφιανους συναδελφους.

 Δεν έχω ακούσει ποτέ όρο σε συμβόλαιο να παρέχεις τις υπηρεσίες στη χώρα που σε προσέλαβαν.

 Επίσης, άμα σύμφωνα με τους νόμους και κανόνες τις ευρωπαϊκής ένωσης και του κράτους είσαι καλυμμένος, οι κανονισμοί τις εταιρείας καμία σημασία δεν έχουν. Μπορεί να γράφει ο εργοδότης στο συμβόλαιο ότι δεν πρέπει να κανείς παιδιά, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να το εφαρμόσει. Και άμα το κάνει, και σε απολύσει, τότε τους μηνύεις και παίρνεις ένα μάτσο λεφτά σαν αποζημίωση. 

Φαντάζομαι με ρεμοτε δουλειές και οι δυο, συζητάμε για high qualification jobs. Αμα εχεις φοβο απολυσεις απο τον εργοδοτη σου, πας στον διπλανο.

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 10/6/2021 στις 2:15 ΠΜ, callahan είπε

¨you must make sure you have a proper work authorization in the place of sheltering".

 

Σημαίνει οτι πρέπει να έχετε δικαίωμα (άδεια) εργασίας στην χώρα που είστε την περίοδο της καραντίνας. Έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες οτι περιπλέκεται το φοροασφαλιστικό αρκετά!

 

Αυτά τα περι vpn είναι σαν η ααδε να σας θεωρεί ύποπτους για φοροδιαφυγή και να τους λετε μα χρησιμοποιούσα vpn όταν εργαζόμουν για το εξωτερικό απο Ελλαδα, γι αυτό δεν χρωσταω φόρους.

Κοινώς δεν θας πω οτι ο καπετάνιος κρύβεται κάτω από το αμπάρι 🤭

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...