Προς το περιεχόμενο

To Ελ Σαλβαδόρ αποδέχεται το Bitcoin ως εθνικό νόμισμα!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσύ με ρώτησες αν θα είχα πρόβλημα να πληρώνομαι σε χρυσό ή δολλάρια αντί για ευρώ 

Και σου απαντώ, δεν θα είχα πρόβλημα 

Αντιθέτως, θα με προβλημάτιζε έντονα να πληρωνόμουν σε bitcoins, τουλάχιστον στην παρούσα φάση 

Αν και αυτό σου φαίνεται biased, πάσο 

Πουθενά δεν σε ρώτησα. ΕΣΥ ρώτησες "τους υποστηρικτές του bitcoin" αν θα ήθελαν να πληρώνονται σε bitcoin, περιμένοντας να απαντήσουν όχι για να αναδείξεις την κατωτερότητα του bitcoin. Και σου απαντάω λοιπόν, ούτε σε χρυσό ούτε σε δολλάριο θα ήθελα. Τώρα πάρε το συμπέρασμα που θα έβγαζες από αυτό και γράψε τα ίδια για τον χρυσό και το δολλάριο. Αν έμενα Αμερική ούτε σε € θα ήθελα να πληρώνομαι. Άρα κουβά και το € 

2 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

αοριστος χρονος. παρελθον. Ειναι το ιδιο θεωρω με να προβλεψεις να παρεις μετοχες μια εταιριας τωρα με πολυ χαμιλο ρισκο, που θα ανεβει μετα απο 10 χρονια. Ναι ΟΚ. Εκει θελει μυαλο και διορατικοτητα.
Τωρα τι θελει? Εν ετη 2021? Τιποτα... (ωστε να το παραγεις ε... Ακομα και ο πιο ανειδικευτος με 5000 στη τσεπη μπορει να το κανει και η μονη εμπειρια που να εχει ειναι να βλεπει βιντεο στο youtube οσον αφορα το πως να το κανει!)

Τεσπα. 
Bitcoin (και γενικα mining) = καθεσαι και σου ερχονται λεφτα! Το ονειρο καθε Ελληναρα ειναι...

Το αφηνω... Να πιουμε καφε μεσω skype να το συζητησουμε... Οχι ετσι :)

Μα τι θα παράγει ο πιο ανειδικεύτος με 5000 στη τσέπη? Μισό btc το χρόνο? Kαι deliveras να γίνεις τα ίδια θα βγάζεις. 

Άλλοι βγάλανε εκατοντάδες και χιλιάδες με εξοπλισμό των 50€. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τι θα παράγει ο πιο ανειδικεύτος με 5000 στη τσέπη? Μισό btc το χρόνο? Kαι deliveras να γίνεις τα ίδια θα βγάζεις. 

Άλλοι βγάλανε εκατοντάδες και χιλιάδες με εξοπλισμό των 50€. 

ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πουθενά δεν σε ρώτησα. ΕΣΥ ρώτησες "τους υποστηρικτές του bitcoin" αν θα ήθελαν να πληρώνονται σε bitcoin, περιμένοντας να απαντήσουν όχι για να αναδείξεις την κατωτερότητα του bitcoin. Και σου απαντάω λοιπόν, ούτε σε χρυσό ούτε σε δολλάριο θα ήθελα. Τώρα πάρε το συμπέρασμα που θα έβγαζες από αυτό και γράψε τα ίδια για τον χρυσό και το δολλάριο. Αν έμενα Αμερική ούτε σε € θα ήθελα να πληρώνομαι. Άρα κουβά και το € 

Μίλησα για κατωτερότητα πουθενά ή για αστάθεια ; 

Εγώ που μένω Ελλάδα δεν έχω το παραμικρό θέμα να πληρώνομαι σε USD, παίζει και 2% δώρο για το exchange, και όλα καλά 

My 2 cents :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Μίλησα για κατωτερότητα πουθενά ή για αστάθεια ; 

Εγώ που μένω Ελλάδα δεν έχω το παραμικρό θέμα να πληρώνομαι σε USD, παίζει και 2% δώρο για το exchange, και όλα καλά 

My 2 cents :) :)

Μα δεν σε ρώτησα σε τι θες να πληρώνεσαι, εσύ ρώτησες. Οπότε ποιό συμπέρασμα ήθελες να βγάλεις με την ερώτηση σου προς τους υποστήρικτες του Bitcoin? 

Μεταξύ μας τώρα, αφού ξέρουμε οτι φαλίρισε το επιχείρημα σου, τι παίζουμε την κολοκυθιά? Ποιόν πας να πείσεις οτι δεν πήγες να μειώσεις το bitcoin και πήγες κουβά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν σε ρώτησα σε τι θες να πληρώνεσαι, εσύ ρώτησες. Οπότε ποιό συμπέρασμα ήθελες να βγάλεις με την ερώτηση σου προς τους υποστήρικτες του Bitcoin? 

Μεταξύ μας τώρα, αφού ξέρουμε οτι φαλίρισε το επιχείρημα σου, τι παίζουμε την κολοκυθιά? Ποιόν πας να πείσεις οτι δεν πήγες να μειώσεις το bitcoin και πήγες κουβά? 

Κουβά θα είχα πάει αν έπαιζα (και έχανα) 

Αν έβγαζα κάνα μεροκόματο, μάλλον και εγώ να το έπαιζα φουλ υποστηρικτής 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η παραμικρή ωριμότητα στα κρύπτο ώστε να αντικαταστήσουν τα "συμβατικά" δολλάρια, ευρώ, φράγκα κτλ., δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο, λυπάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κουβά θα είχα πάει αν έπαιζα (και έχανα) 

Αν έβγαζα κάνα μεροκόματο, μάλλον και εγώ να το έπαιζα φουλ υποστηρικτής 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η παραμικρή ωριμότητα στα κρύπτο ώστε να αντικαταστήσουν τα "συμβατικά" δολλάρια, ευρώ, φράγκα κτλ., δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο, λυπάμαι

Έγραψα κάπου οτι υπάρχει η ωριμότητα να αντικατάστησουν το οτιδήποτε? Βάζεις συνεχώς λόγια στο στόμα μου που δεν είπα για να αποφύγεις το αυτονόητο. Να παραδεχθείς τον κουβά του επιχειρήματος σου.

Πάμε άλλη μια τελευταία, διατηρώ ακόμα ελπίδες στην ανθρωπότητα. Ποιόν ήταν το συμπέρασμα που ήθελες να καταλήξεις με την ερώτηση πρός τους "υποστηρικτές του bitcoin"? Οτι δεν θέλουν να πληρωθούν σε bitcoin...ΑΡΑ? Θα απαντήσεις σε αυτό η θα συνεχίσεις τα strawmans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έχεις δει το δολλάριο ή τον χρυσό να πέφτει 25% σε 3 ώρες ; ;)

 

Έχουμε δει το δολάριο και το ευρώ να χάνουν 25% σε μια ημέρα σε σχέση με το ελβετικό φράγκο. Βέβαια υπήρχαν λόγοι και όσοι είχαν ευρώ-δολάριο δεν έπαθαν και τίποτα. Μόνο αυτοί που είχαν δάνεια σε φράγκο την πάτησαν, νομίζω έχουν κάνει και σύλλογο για κούρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Acrobatis7 είπε

7η θεση παγκοσμιως στην εγκληματικοτητα το Σαλβαντορ. 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα εβαζε bitcoin

Σύμφωνα με την εγκληματικότητα δηλαδή λειτουργεί ? Έχεις διαβάσει τι είναι τα κρυπτονομίσματα ή έτσι απλά το είπες ? Έχουμε στην διάθεση μας ότι πιο σύγχρονο υπάρχει για να εξαλείψουμε το τραπεζικό σύστημα και ξαφνικά κοιτάτε όλοι τους εγκληματίες ! Λες και ο κάθε μαφιόζος το bitcoin περίμενε για να πουλήσει κοκαίνη ! Ανοίξτε τα μάτια σας ... Διαβάστε και μετά αποκτήστε γνώμη !!!! 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Έγραψα κάπου οτι υπάρχει η ωριμότητα να αντικατάστησουν το οτιδήποτε? Βάζεις συνεχώς λόγια στο στόμα μου που δεν είπα για να αποφύγεις το αυτονόητο. Να παραδεχθείς τον κουβά του επιχειρήματος σου.

Πάμε άλλη μια τελευταία, διατηρώ ακόμα ελπίδες στην ανθρωπότητα. Ποιόν ήταν το συμπέρασμα που ήθελες να καταλήξεις με την ερώτηση πρός τους "υποστηρικτές του bitcoin"? Οτι δεν θέλουν να πληρωθούν σε bitcoin...ΑΡΑ? Θα απαντήσεις σε αυτό η θα συνεχίσεις τα strawmans?

H επιθετική ρητορική δε βοηθάει πουθενά, οπότε καλό θα ήταν να γράφεις λίγο πιο κομψά, είναι πολύ πιο εύκολο από όσο φαίνεται, λίγη ωριμότητα θέλει απλά 

Οπότε σταματάω τον διάλογο εδώ, γιατί έχεις περάσει το όριο που εγώ θέτω στον εαυτό μου για να μην αρχίσω να απαντάω ανάλογα

Εξάλλου ότι και αν σου γράψω, θα μου απαντήσεις σε ακόμα πιο προσβλητικό τόνο, και θα χρησιμοποίησεις εντυπωσιακούς όρους της αγγλικής, για να φαίνεται και πόσο καλά το μιλάς το εγγλέζικο

Μπορείς πλέον να χαρείς πίσω από το πληκτρολόγιό σου ότι με τάπωσες, καλή συνέχεια από εμένα 

 

5 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Έχουμε δει το δολάριο και το ευρώ να χάνουν 25% σε μια ημέρα σε σχέση με το ελβετικό φράγκο. Βέβαια υπήρχαν λόγοι και όσοι είχαν ευρώ-δολάριο δεν έπαθαν και τίποτα. Μόνο αυτοί που είχαν δάνεια σε φράγκο την πάτησαν, νομίζω έχουν κάνει και σύλλογο για κούρεμα.

20% σε μία στιγμή, από 1.20 σε 1.00, μετά από κάποιες ώρες είχε πάει 1.10

Μεμονωμένο περιστατικό, και εντελώς άλλη περίπτωση βέβαια 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

H επιθετική ρητορική δε βοηθάει πουθενά, οπότε καλό θα ήταν να γράφεις λίγο πιο κομψά, είναι πολύ πιο εύκολο από όσο φαίνεται, λίγη ωριμότητα θέλει απλά 

Οπότε σταματάω τον διάλογο εδώ, γιατί έχεις περάσει το όριο που εγώ θέτω στον εαυτό μου για να μην αρχίσω να απαντάω ανάλογα

Εξάλλου ότι και αν σου γράψω, θα μου απαντήσεις σε ακόμα πιο προσβλητικό τόνο, και θα χρησιμοποίησεις εντυπωσιακούς όρους της αγγλικής, για να φαίνεται και πόσο καλά το μιλάς το εγγλέζικο

Μπορείς πλέον να χαρείς πίσω από το πληκτρολόγιό σου ότι με τάπωσες, καλή συνέχεια από εμένα 

 

Έχω απεριόριστο σεβασμό σε συνομιλήτες που σέβονται την νοημοσύνη μου και δεν χρησιμοποιούνε λογικές πλάνες για να μην παραδεχτούν το άτοπο του επιχειρήματος τους. Ε εσύ αντικειμενικά δεν είσαι από αυτούς, το απέδειξες 3-4 φορές με strawmans, ανακολουθίες,  τόπι στην εξέδρα, δεν απαντάς στην απλούστατη ερώτηση κλπα. Το λόγο τον ξέρουμε και οι 2, δεν είμαστε χαζοί ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pisod91 είπε

Σύμφωνα με την εγκληματικότητα δηλαδή λειτουργεί ? Έχεις διαβάσει τι είναι τα κρυπτονομίσματα ή έτσι απλά το είπες ? Έχουμε στην διάθεση μας ότι πιο σύγχρονο υπάρχει για να εξαλείψουμε το τραπεζικό σύστημα και ξαφνικά κοιτάτε όλοι τους εγκληματίες ! Λες και ο κάθε μαφιόζος το bitcoin περίμενε για να πουλήσει κοκαίνη ! Ανοίξτε τα μάτια σας ... Διαβάστε και μετά αποκτήστε γνώμη !!!! 

Δεν σε ανησυχεί ότι η αποδοχή του Bitcoin από αυτής της κατηγορίας ατόμων και δραστηριοτήτων είναι σε υψηλά ποσοστά? Δεν σε βάζει καθόλου σε σκέψεις?

ΥΓ: δικαιολόγησε μου λίγο την άποψη, για να εξαλείψουμε το τραπεζικό σύστημα… πως θα γίνει αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν σε ανησυχεί ότι η αποδοχή του Bitcoin από αυτής της κατηγορίας ατόμων και δραστηριοτήτων είναι σε υψηλά ποσοστά? Δεν σε βάζει καθόλου σε σκέψεις?

Όχι. Αφού οι πρώτες 6 σε εγκληματίκοτα χρησιμοποιούν τα παραδοσιάκα νομίσματα, και μέχρι χτες οι πρώτες 7, σε ανησύχησε καθόλου η αποδοχή τους από αυτής της κατηγορίας άτομα τα τελευταία 50 χρόνια? Ξόδεψες έστω και ένα δευτερόλεπτο της ζώης σου να αναλογιστείς οτι οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στον πλανήτη Γή χρησιμοποιούν δολλάριο και €? Φαντάζομαι όχι. Ε γιατί το κάνεις τώρα με το BTC? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όχι. Αφού οι πρώτες 6 σε εγκληματίκοτα χρησιμοποιούν τα παραδοσιάκα νομίσματα, και μέχρι χτες οι πρώτες 7, σε ανησύχησε καθόλου η αποδοχή τους από αυτής της κατηγορίας άτομα τα τελευταία 50 χρόνια? Ξόδεψες έστω και ένα δευτερόλεπτο της ζώης σου να αναλογιστείς οτι οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στον πλανήτη Γή χρησιμοποιούν δολλάριο και €? Φαντάζομαι όχι. Ε γιατί το κάνεις τώρα με το BTC? 😛 

Τι σχέση έχει η χώρα, με το πιο νόμισμα χρησιμοποιούν οι εγκληματίες? Επίσης καταλαβαίνεις τις άπειρες διαβαθμίσεις της εγκληματικότητας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, AtiX said:

Δεν σε ανησυχεί ότι η αποδοχή του Bitcoin από αυτής της κατηγορίας ατόμων και δραστηριοτήτων είναι σε υψηλά ποσοστά? Δεν σε βάζει καθόλου σε σκέψεις?

ΥΓ: δικαιολόγησε μου λίγο την άποψη, για να εξαλείψουμε το τραπεζικό σύστημα… πως θα γίνει αυτό???

το ερώτημα είναι γιατί να γίνει αυτό; όπως έχω πει και στο παρελθόν, είτε θα έχεις ένα κράτος με νόμους/οργάνωση, είτε ο καθένας θα κάνει κουμάντο όπως αυτός πιστεύει.

guess σε ποια περίπτωση θα είναι περισσότερο @#$@#ρδ3λο η κατάσταση...

ΥΓ: καλά όσοι λένε με απόλυτο τρόπο "τα cryptos είναι το μέλλον και θα -εξαφανίσει- όλους/και κάθε -έλεγχο"... μάλλον το κάνουν για το "content". Εγώ αν έλεγα κάτι τέτοιο και το πίστευα, θα ανησυχούσα...

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...