Προς το περιεχόμενο

To Ελ Σαλβαδόρ αποδέχεται το Bitcoin ως εθνικό νόμισμα!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι σχέση έχει η χώρα, με το πιο νόμισμα χρησιμοποιούν οι εγκληματίες? Επίσης καταλαβαίνεις τις άπειρες διαβαθμίσεις της εγκληματικότητας…

Τι εννοείς τι σχέση έχει? Αν κατάλαβα καλά έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας με νόμισμα. Παραπίσω αναφέρθηκε οτι το Ελ Σαλβαδόρ είναι η 7η πιο εγκληματική χώρα στο κόσμο γιαυτό και πήγε σε BTC. Και απλά αναρωτιέμαι οι πρώτες 6 τι έχουνε? 

Ας αφήσουμε λοιπόν τις χώρες απέξω. Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στον πλανήτη Γη στην ιστορία της ανθρωπότητας χρησιμοποιούν τα παραδοσιακά νομίσματα εδώ 100άδες χρόνια. Σε απασχόλησε ποτέ αυτό? Έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας - δολλάριο / ευρώ? Φαντάζομαι όχι. Οπότε γιατί την κάνεις τώρα? 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς τι σχέση έχει? Αν κατάλαβα καλά έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας με νόμισμα. Παραπίσω αναφέρθηκε οτι το Ελ Σαλβαδόρ είναι η 7η πιο εγκληματική χώρα στο κόσμο γιαυτό και πήγε σε BTC. Και απλά αναρωτιέμαι οι πρώτες 6 τι έχουνε? 

Ας αφήσουμε λοιπόν τις χώρες απέξω. Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στον πλανήτη Γη στην ιστορία της ανθρωπότητας χρησιμοποιούν τα παραδοσιακά νομίσματα εδώ 100άδες χρόνια. Σε απασχόλησε ποτέ αυτό? Έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας - δολλάριο / ευρώ? Φαντάζομαι όχι. Οπότε γιατί την κάνεις τώρα? 

Γιατι υστερα απο τις "νορμαλ" ΤΟΡ χωρες παραγωγης κρυπτο (Κινα, Ρωσια, ΗΠΑ) (ΤΟΡ 3), ειναι (ΤΟΡ 5) το Καζακσταν και η Mαλαισια... Οπου το δωρεαν ρευμα ειναι καλυτερο απο το φτηνο... Και ποιοι ειναι αυτοι σε αυτες τις χωρες που εχουν δωρεαν ρευμα...
Και παει λεγοντας...
Το 65% του παγκοσμιου ΒΙΤ που παραγεται στη Κινα, βοηθαει το αντιστοιχο 6% του Καζακσταν. Δλδ... 
Τεσπα... Ειπα θα σταματησω :)
https://www.statista.com/statistics/1200477/bitcoin-mining-by-country/

Επεξ/σία από Acrobatis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τι θε να πει το Ελ Μπανανιολ ?  οτι είναι τελειο για ξεπλυμα ναρκοδολαριων ? 😜

Ωχ, τώρα που υιοθέτησαν το BTC θα γεμίσουμε ναρκέμπορες δηλαδή? ΠΩΩΩΩΩΩ. Είχαμε την ηρεμία μας τόσα χρόνια, τώρα βάλαμε και άλλο πρόβλημα στο κεφάλι μας.

2 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Γιατι υστερα απο τις "νορμαλ" ΤΟΡ χωρες παραγωγης κρυπτο (Κινα, Ρωσια, ΗΠΑ) (ΤΟΡ 3), ειναι (ΤΟΡ 5) το Καζακσταν και η Mαλαισια... Οπου το δωρεαν ρευμα ειναι καλυτερο απο το φτηνο... Και ποιοι ειναι αυτοι σε αυτες τις χωρες που εχουν δωρεαν ρευμα...
Και παει λεγοντας...
Το 65% του παγκωσμιου ΒΙΤ που παραγεται στη Κινα, βοηθαει το αντιστοιχο 6% του Καζακσταν. Δλδ... 
Τεσπα... Ειπα θα σταματησω :)
https://www.statista.com/statistics/1200477/bitcoin-mining-by-country/

Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Δηλαδή χωρίς το BTC δεν θα είχαμε πότε Escobar , El chapo και Capone. Oh wait...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Δηλαδή χωρίς το BTC δεν θα είχαμε πότε Escobar , El chapo και Capone. Oh wait...

Σαφως και θα ειχαμε...
Με εκειναι τα μεσα παιζαν τοτε, με τα τωρινα θα παιζουν οι τωρινοι... Τωρα ειναι πιο ευκολα ολα. Εγω δεν θελω να ειμαι ουτε στο απειροελαχιστο μερος αυτης της καταστασης.
Να διευκολυνω δλδ να βγαζει περισσοτερα η τρομοκρατια του Καζακσταν και να εχει καλυτερο (ευκολοτερο) εμποριο ο (οχι μονο ναρκο) οποιοσδηποτε που κανει παρανομη συναλλαγη. Και δεν αναφερομαι μονο σε ΒΙΤ, αλλα γενικα στο κρυπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Σαφως και θα ειχαμε...
Με εκειναι τα μεσα παιζαν τοτε, με τα τωρινα θα παιζουν οι τωρινοι... Τωρα ειναι πιο ευκολα ολα. Εγω δεν θελω να ειμαι ουτε στο απειροελαχιστο μερος αυτης της καταστασης.
 

Ποιά ήταν εκείνα τα μέσα? Το δολλάριο? Είναι εγκληματικό μέσο το δολλάριο δηλαδή?

Με συγχωρείς αλλά τα επιχειρήματα είναι του τύπου "ο Χίτλερ είχε μουστάκι" "οι εγκληματίες πίνουν νερό" κλπα. 

Αν καταργήσουμε το BTC το έγκλημα θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα που είναι και τώρα. Απόδειξη τα χιλιάδες χρόνια ιστορίας. Αν καταργήσουμε το πόσιμο νερό όλοι οι εγκληματίες θα πεθάνουν από δίψα, και άρα θα μειωθεί το έγκλημα. Άρα μεγαλύτερη σύνδεση υπάρχει μεταξύ εγκληματικότητας και πόσιμου νερού παρά  με το BTC

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι εννοείς τι σχέση έχει? Αν κατάλαβα καλά έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας με νόμισμα. Παραπίσω αναφέρθηκε οτι το Ελ Σαλβαδόρ είναι η 7η πιο εγκληματική χώρα στο κόσμο γιαυτό και πήγε σε BTC. Και απλά αναρωτιέμαι οι πρώτες 6 τι έχουνε? 

Ας αφήσουμε λοιπόν τις χώρες απέξω. Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες στον πλανήτη Γη στην ιστορία της ανθρωπότητας χρησιμοποιούν τα παραδοσιακά νομίσματα εδώ 100άδες χρόνια. Σε απασχόλησε ποτέ αυτό? Έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας - δολλάριο / ευρώ? Φαντάζομαι όχι. Οπότε γιατί την κάνεις τώρα? 

Όλη η βάση σου είναι λάθος…

αντί να σκεφτείς γιατί οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι μεγαλοεγκληματίες πηγαίνουν σε συναλλαγές μέσω bitcoins, εσύ επιχειρηματολογείς ότι όλοι χρησιμοποιούσαν κάποιου είδους νομίσματος… 

Πάντα θα χρησιμοποιούν κάποιο νόμισμα το θέμα είναι γιατί Bitcoin…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όλη η βάση σου είναι λάθος…

αντί να σκεφτείς γιατί οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι μεγαλοεγκληματίες πηγαίνουν σε συναλλαγές μέσω bitcoins, εσύ επιχειρηματολογείς ότι όλοι χρησιμοποιούσαν κάποιου είδους νομίσματος… 

Πάντα θα χρησιμοποιούν κάποιο νόμισμα το θέμα είναι γιατί Bitcoin…

Καταρχάς τα νούμερα σου είναι εντελώς λάθος. Οι μεγαλοεγκληματίες χρησιμοποιούν fiat. 5% των fiat συναλλαγών είναι για παράνομη δραστηριότητα έναντι 0.34% στα crypto. 

Αλλά και λάθος να μην ήταν τα νούμερα σου, πριν δηλαδή γιατί χρησιμοποιούσαν δολλάριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AristidisZ said:

Kαι πως θα ανταποκρινόσουν στις υποχρεώσεις σου σε μια ενδεχόμενη (έστω παροδική) πτώση του bitcoin 20-30% σε διάστημα 3-4 ημερών ;  

Mα σου εξήγησα σαφώς: θα χρειαστώ ένα καταπίστευμα εφόσον η οικονομία μας είναι χτισμένη γύρω από τις fiat συναλλαγές. Αν έχουμε ως legal tender και το Bitcoin ή αν ήμαστε σε BTC standard δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Οσο είμαστε σε fiat standard, θα μετέτρεπα μέρος του μισθού σε fiat για καθημερινές συναλλαγές, τα άλλα savings. Υποθέτεις πως το BTC θα είναι σε πτώση συνεχώς, αλλά κάνεις λάθος. Θα δημιουργήσω ένα σημαντικό μαξιλάρι ανοχής σιγά σιγά σε € και θα συνεχίσω να βάζω κάθε μήνα στην άκρη BTC.

Αν κάποιους μήνες αντιστοιχεί σε λιγότερο δε θα με πειράζει καθώς θα έχω το καταπίστευμα, και δεύτερον, σε ένα μικρό βάθος χρόνου θα έχω μαζέψει κέρδη που θα απορροφήσουν τις μηνιαίες αλλαγές της αντιστοιχίας EUR/BTC. Aντιλαμβάνεσαι όμως ότι όλη η ιστορική πορεία της σχέσης EUR ή USD/BTC  ευνοεί την επιλογή μου.

1 hour ago, AristidisZ said:

Κουβά θα είχα πάει αν έπαιζα (και έχανα) 

Αν έβγαζα κάνα μεροκόματο, μάλλον και εγώ να το έπαιζα φουλ υποστηρικτής 

Αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η παραμικρή ωριμότητα στα κρύπτο ώστε να αντικαταστήσουν τα "συμβατικά" δολλάρια, ευρώ, φράγκα κτλ., δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο, λυπάμαι

Το ότι η αγορά των cryptos εν γένει είναι ανώριμη, είναι κάτι με το οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα. Γι' αυτό και τη θεωρώ τόσο ελκυστική, επενδυτικά, τεχνολογικά, οικονομικα. Διότι είναι ένας πρακτικά παρθένος χώρος, πάρα πολλά υποσχόμενος. Εχοντας αρκετές σπουδές και πολλά ενδιαφέροντα στο χώρο της πληροφορικής, ένα παραπάνω για μένα. Το βλέπω και σαν πνευματική πρόκληση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταρχάς τα νούμερα σου είναι εντελώς λάθος. Οι μεγαλοεγκληματίες χρησιμοποιούν fiat. 5% των fiat συναλλαγών είναι για παράνομη δραστηριότητα έναντι 0.34% στα crypto. 

Οκ λάθος, κάτι παραπάνω θα ξέρεις για τους μεγαλοεγκληματίες οπότε στα χωράφια σου δεν μπαίνω… 😉

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Αλλά και λάθος να μην ήταν τα νούμερα σου, πριν δηλαδή γιατί χρησιμοποιούσαν δολλάριο? 

Γιατί ήταν και είναι, ένα παγκόσμιο, δυνατό νόμισμα και βάση για κάθε συναλλαγή…

ΥΓ: ακόμα δεν απάντησες γιατί οι εγκληματίες προτιμούν να χρησιμοποιούν Bitcoin…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οκ λάθος, κάτι παραπάνω θα ξέρεις για τους μεγαλοεγκληματίες οπότε στα χωράφια σου δεν μπαίνω… 😉

Γιατί ήταν ένα παγκόσμιο, δυνατό νόμισμα και βάση για κάθε συναλλαγή…

ΥΓ: ακόμα δεν απάντησες γιατί οι εγκληματίες προτιμούν να χρησιμοποιούν Bitcoin…

Αφού δεν ξέρεις τότε γιατί το αναφέρεις σαν επιχείρημα κατά του BTC. Αλλά μάλλον θα έπρεπε να απάντησω και εγώ ανάλογα οταν παρίστανες οτι ξέρεις, οτι στα δικά σου χωράφια δεν μπαίνω. 

Σόρρυ κιόλας, απλά βγάζεται bias. 


YΓ: Δεν ξέρω, φαντάζομαι γιατί είναι ένα παγκόσμιο δυνατό και ασφαλές νόμισμα το οποίο δεν εξαρτάται από τρίτους και πόσο αποφάσισαν να τυπώσουν. Για να ξέρεις ότι το χρησιμοποιούν όλοι οι μεγαλοεγκληματίες, φιλαράκια σου θα είναι ρώτα τους ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι αν ή όχι χρησιμοποιούν οι εγκληματίες bitcoin, αλλά πώς αυτοί που το κάνουν είτε μας είναι ήδη γνωστοί, είτε μπορούμε να τους εντοπίσουμε ευκολότερα μέσω τρίτων συναλλαγών.

Εφόσον γνωρίζουμε ποιοι είναι, το αν επιλέγουμε να τους τιμωρήσουμε ή όχι, είναι άλλο θέμα και αφορά την διαφθορά και το νομικό πλαίσιο της χώρας τους.

Αν λοιπόν υπάρχουν παράνομοι που χρησιμοποιούν το blockchain για τις συναλλαγές τους, τότε αυτό είναι θετικό, καθώς χρησιμοποιούν ένα infrastructure το οποίο είναι ο παράδεισος των αποτυπωμάτων, βοηθώντας έτσι την αστυνομία να τους εντοπίσει ευκολότερα.

Συνεπώς αν το Ελ Σαλβατόρ θέλει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα διαφθοράς, η μετάβαση σε blockchain είναι ένα καλό βήμα κατά τη γνώμη μου. Ιδανικά θα ήταν καλύτερα να πήγαιναν σε PoS, έτσι ώστε να μην έχουμε θέμα με το ρεύμα και τους miners.

Επεξ/σία από drpaneas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, AtiX said:

Οκ λάθος, κάτι παραπάνω θα ξέρεις για τους μεγαλοεγκληματίες οπότε στα χωράφια σου δεν μπαίνω… 😉

Γιατί ήταν και είναι, ένα παγκόσμιο, δυνατό νόμισμα και βάση για κάθε συναλλαγή…

ΥΓ: ακόμα δεν απάντησες γιατί οι εγκληματίες προτιμούν να χρησιμοποιούν Bitcoin…

Κάποιοι προτιμούν BTC ελπίζοντας σε αδιαφάνεια, αλλά κάνουν λάθος. Το μόνο που εξασφαλίζει ανωνυμία είναι το μετρητό δολλάριο (ή € ή οτιδήποτε άλλο). Το πρόσφατο φιάσκο των εκβιαστών με την colonial pipelines και την εμπλοκή του FBI το έκανε σαφές αυτό. Αλλωστε από καιρό μειώνεται το ποσοστό των crypto συναλλαγών που σχετίζονται με έγκλημα (κύριος λόγος η συνειδητοποίηση από τους εγκληματίες πως το BTC δεν προσφέρει την ανωνυμία στην οποία ελπίζουν...)

Overall bitcoin-related crime fell last year, but one type of crypto hack is booming (cnbc.com)

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

Κάποιοι προτιμούν BTC ελπίζοντας σε αδιαφάνεια, αλλά κάνουν λάθος. Το μόνο που εξασφαλίζει ανωνυμία είναι το μετρητό δολλάριο (ή € ή οτιδήποτε άλλο). Το πρόσφατο φιάσκο των εκβιαστών με την colonial pipelines και την εμπλοκή του FBI το έκανε σαφές αυτό. Αλλωστε από καιρό μειώνεται το ποσοστό των crypto συναλλαγών που σχετίζονται με έγκλημα (κύριως λόγος η συνειδητοποίηση πως το BTC δεν προσφέρει την ανωνυμία στην οποία ελπίζουν οι εκληματίες...)

Overall bitcoin-related crime fell last year, but one type of crypto hack is booming (cnbc.com)

Ε τώρα γίνεσαι κακός. Πως θα βγάζουν το άχτι τους και το bias όταν γκρεμίζεις τα σαθρά επιχειρήματα? Αφου σου λένε, ο Στάλιν είχε μουστάκι, ο Χίτλερ είχε μουστάκι, τυχαίο δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν καταργήσουμε το πόσιμο νερό όλοι οι εγκληματίες θα πεθάνουν από δίψα, και άρα θα μειωθεί το έγκλημα.

Για κατι τετοια αντι-παραδειγματα δεν θελω να παιρνω μερος σε διαμαχες πισω απο οθονες...
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπορεσει η μια μερια να δωσει να καταλαβει οτι η μηδενιστικη λογικη δεν μπορει να γινει μεσο για την επιχειρηματικοτητα της αλλης...
 

Ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει. Και σαφως δεν εχω το παραμικρο δικαιωμα να προσπαθησω να πεισω τον οποιοδηποτε οτι κανει λαθος. Ουτε δουλεια μου ειναι, ουτε υποχρεωση.
Λαθος και σωστο ειναι κατι ηθικα υποκειμενικο (οσο και αν διαφωνει καποιος - ετσι ειναι δυστυχως). Μπορουμε να δουμε πολλα παραδειγματα. Ουτε αυτο ειναι δουλεια μου.
Οποτε... Μπορεις να συνεχισεις να βλεπεις τα νουμερα του mining να ανεβαινουν και να κερδιζεις περισσοτερα και περισσοτερα μη νοιαζοντας πως η ακομη και αγνοωντας τον τροπο (δικη μου λογικη)
Λογικη αλλων λεει οτι κανω λαθος. Δεν εχω παρα να πω "ΟΚ" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...