Προς το περιεχόμενο

To Ελ Σαλβαδόρ αποδέχεται το Bitcoin ως εθνικό νόμισμα!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

ΟΚ. Για να το ξεκαθαρισω λοιπον.
Δεν θεωρω οτι οποιος το υπερασπιζεται ειναι miner.
Δεν ειμαι a priori σε τιποτα. Θετω την αλυσιδα σκεψης μου, υστερα απο αρθρα, στατιστικες και λογικη επαγωγης.

Για μενα... Το mining ειναι ενας τροπος να βγαζεις λεφτα χωρις κανενα κοπο, ο οποιος προυποθετει να εχεις ενα αρχικο κεφαλαιο μονο, που ταυτοχρονα τροφοδοτει και τροφοδοτειται απο ενα συντριπτικο ποσοστο τρομοκρατων και εγκληματιων. Πραγμα που με απωθει σε ολο του το μεγαλειο.

Το οτι το mining ειναι ένας τροπος να βγαλεις λεφτά χωρις κοπο ειναι κακο γιατι....?

Για τους τρομοκρατες και τους εγκληματιες, παρακαλω διευκρινισεις. Τι ποσοστα το χρησιμοποιουν σε σχεση με τα fiat και τι παραπάνω τους προσφερει? Αν δεν δουμε αυτα τα 2 τοτε απλα κανεις μια συσχετιση εκει που δεν υπάρχει. 

Η πλειοψηφία των εγκληματιών μπορει να οδηγει BMW ξερω γω, δεν υπαρχει ομως σύνδεση μεταξυ εγκληματικότητας και bmw. Αν αυριο κλεισει η bmw η εγκληματικότητα θα παραμεινει στα ιδια επιπεδα. Εχεις στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο για το btc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Το οτι ολοι η σχεδον ολοι οι εγκληματιες χρησιμοποιούν bitcoin δεν ειναι εκφραση γνωμης. Γνωση υποδηλωνει. Πιστευω / νομιζω οτι ειναι γνώμη. Αυτο που εγραψες ετσι οπως το εγραψες δεν ειναι γνώμη. 

Όπως θέλεις μπορείς να αναγνώσεις τα γραφόμενα μου, δεν θα κάτσω να αποδείξω τα αυταπόδεικτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, AtiX said:

Εδώ βέβαια θα έχουμε το τραγικό να μεταφέρονται ποσά των 100 Bitcoins και να μην καταλαβαίνουν την πραγματική αξία αυτού του νούμερου…

Το θετικό είναι πως εφόσον ξέρεις από ποια διεύθυνση έφυγαν τα 100ΒTC, βλέποντας την blockchain μπορείς να ακολουθήσεις το χρήμα μέχρι να βγει σε κάποιο exchange ή κάτι αντίστοιχο. Aκόμη και Online αγορά να κάνει κάποιος, θα φανεί που και πότε πηγαν τα συγκεκριμένα satoshis και ποιος αγόρασε προϊόν ή υπηρεσία συσχετίζοντας τα στοιχεία του εμπόρου που δέχτηκε τα satoshis. Απλώς είμαστε στην φάση που οι αρχές αναδιοργανώνονται για το σχετικό κυνήγι, στοιχηματίζω πως σε λίγο καιρό βλέπουμε αγγελίες (και προκηρύξεις ειδικών επιστημόνων) με γνώση blockchain analytics (φυσικά όχι μόνο για τα εγκλήματα, αλλά και λόγω της όλο και ευρύτερης χρήσης ακόμη και στη χώρα μας) 😁

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όπως θέλεις μπορείς να αναγνώσεις τα γραφόμενα μου, δεν θα κάτσω να αποδείξω τα αυταπόδεικτα…

Δεν υπαρχει ανθρωπος στο πλανήτη γη που να διαβασει το ποστ σου και να το εκλαβει σαν γνωμη. Με συγχωρεις κιολας αλλα ειναι ξεκαθαρα οτι το γραφεις σαν γεγονος και οχι σαν γνώμη. Απλα δεν το παραδέχεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

 

Η πλειοψηφία των εγκληματιών μπορει να οδηγει BMW ξερω γω, δεν υπαρχει ομως σύνδεση μεταξυ εγκληματικότητας και bmw. Αν αυριο κλεισει η bmw η εγκληματικότητα θα παραμεινει στα ιδια επιπεδα. Εχεις στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο για το btc? 

Ενα τελευταιο για το συγκεκριμενο και το αφηνω το θεμα. Παραπηγε.

Η αστυνομια (ΕΑ) οταν δει κοκκινη BMW, εχει πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να την σταματησει. Επιβεβαιωμενο απο αστυνομικους. 

ΠΣ. Το πινω φραπεδες και κανω SWAG ζωαρα χωρις να το αξιζω - δεν μου ταιριαζει. Ειναι κατι που δεν σεβομαι οποιον το κανει. Ετσι ειμαι. Ετσι μεγαλωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Hacker?pcs said:

USD => BTC => XMR => XMR => BTC => USD δεν χάνεται το paper trail;

Kαι χωρίς την εμπλοκή του ΒΤC το ίδιο αποτέλεσμα έχεις. Το XMR είναι πολύ ασφαλές για τέτοιες συναλλαγές, μόνο αφελείς εγκληματίες χρησιμοποιούν το διάφανο BTC. Και υπάρχουν μερικά ακόμη επίσης. Ομως το μετρητό παραμένει ασφαλέστερο, εφόσον μιλάμε για ποσά που χωράνε σε ένα βαλιτσάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acrobatis7 είπε

Ενα τελευταιο για το συγκεκριμενο και το αφηνω το θεμα. Παραπηγε.

Η αστυνομια (ΕΑ) οταν δει κοκκινη BMW, εχει πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να την σταματησει. Επιβεβαιωμενο απο αστυνομικους. 

ΠΣ. Το πινω φραπεδες και κανω SWAG ζωαρα χωρις να το αξιζω - δεν μου ταιριαζει. Ειναι κατι που δεν σεβομαι οποιον το κανει. Ετσι ειμαι. Ετσι μεγαλωσα.

Αρα η bmw αυξάνει την εγκληματικοτητα. Αν οχι τότε πως το btc την αυξάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Acrobatis7 said:

ΠΣ. Το πινω φραπεδες και κανω SWAG ζωαρα χωρις να το αξιζω - δεν μου ταιριαζει. Ειναι κατι που δεν σεβομαι οποιον το κανει. Ετσι ειμαι. Ετσι μεγαλωσα.

Εντάξει το πας στο ηθικό το θέμα. Τον άλλο μπορεί να τον ενοχλεί ότι οι γόνοι πλούσιων οικογενειών τα έχουν όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται να αγχωθούν για κάτι, κάποιος ενοχλείται απ' όσους έχουν εξασφαλίσει passive εισοδήματα μέσω ενοικίων και μερισμάτων απο μετοχές και κάποιοι ενοχλούνται με τους miners. Πάντα υπάρχει κόσμος που βγάζει ξεκούραστα και άνετα λεφτά, καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αρα η bmw αυξάνει την εγκληματικοτητα. Αν οχι τότε πως το btc την αυξάνει 

Δεν παλευεσαι ρε αδερφε με τιποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Kαι χωρίς την εμπλοκή του ΒΤC το ίδιο αποτέλεσμα έχεις. Το XMR είναι πολύ ασφαλές για τέτοιες συναλλαγές, μόνο αφελείς εγκληματίες χρησιμοποιούν το διάφανο BTC. Και υπάρχουν μερικά ακόμη επίσης. Ομως το μετρητό παραμένει ασφαλέστερο, εφόσον μιλάμε για ποσά που χωράνε σε ένα βαλιτσάκι...

Απλά μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη η μεταφορά ποσών εφόσον το BTC γίνει παρόμοια νόμιμο και εύκολα προσβάσιμο με τα μετρητά, η μεταφορά από/προς BTC<=>XMR μετά είναι απείρως πιο εύκολη από τη μεταφορά μετρητών προς/από BTC και έτσι με το που γίνει το χρήμα XMR πέταξε το πουλάκι. Το πρόβλημα δεν είναι το BTC το ίδιο που δεν είναι ανώνυμο αλλά το ότι μετατρέπεται πολύ πιο εύκολα σε ανώνυμα άλλα κρύπτο (κυρίως monero) και μετά ξανά πίσω BTC για εύκολο cash out

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acrobatis7 είπε

Δεν παλευεσαι ρε αδερφε με τιποτα.

 

Η φωνη της λογικης ειναι εκκωφαντική σε οσους χρησιμοποιούν λογικες πλανες. Εκτος και αν οντως πιστευεις οτι υπαρχει σχεση αιτιο αιτιατου μεταξύ εγκληματικοτητας και κοκκινης bmw... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrFreeman είπε

Εντάξει το πας στο ηθικό το θέμα. Τον άλλο μπορεί να τον ενοχλεί ότι οι γόνοι πλούσιων οικογενειών τα έχουν όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται να αγχωθούν για κάτι, κάποιος ενοχλείται απ' όσους έχουν εξασφαλίσει passive εισοδήματα μέσω ενοικίων και μερισμάτων απο μετοχές και κάποιοι ενοχλούνται με τους miners. Πάντα υπάρχει κόσμος που βγάζει ξεκούραστα και άνετα λεφτά, καλώς ή κακώς.

Σωστα..
Sad but True πολλα απο αυτα που ειπες και οντως ισχυουν.

Απλα εγω ειμαι απο αυτους που θελει να αξιζει την αμοιβη του. Τιποτα παραπανω. Δεν με αντιπροσωπευει τα mining σε τιποτα.
Ξερω κοσμο που ηταν στο ταμειο ανεργειας και μετα λεφτα που επαιρνε απο επιδοματα πηγαινε και αγοραζε καρτες... Μου ειναι απλα παραλογο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hacker?pcs said:

Απλά μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη η μεταφορά ποσών εφόσον το BTC γίνει παρόμοια νόμιμο και εύκολα προσβάσιμο με τα μετρητά, η μεταφορά από/προς BTC<=>XMR μετά είναι απείρως πιο εύκολη από τη μεταφορά μετρητών προς/από BTC και έτσι με το που γίνει το χρήμα XMR πέταξε το πουλάκι. Το πρόβλημα δεν είναι το BTC το ίδιο που δεν είναι ανώνυμο αλλά το ότι μετατρέπεται πολύ πιο εύκολα σε ανώνυμα άλλα κρύπτο και μετά ξανά πίσω BTC

Εν μέρει έχεις δίκιο, ωστόσο τα περισσότερα exchanges προσφέρουν stablecoin pairs με Monero και Dash και το κρίσιμο σημείο εδώ είναι πως θα φορτώσεις το κεφάλαιο σου στο exchange. Yπάρχει βέβαια και η λύση των αποκεντρωμένων ανταλλακτηρίων, αλλά εκεί συνήθως δουλεύεις με ΕΤH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Η φωνη της λογικης ειναι εκκωφαντική σε οσους χρησιμοποιούν λογικες πλανες. Εκτος και αν οντως πιστευεις οτι υπαρχει σχεση αιτιο αιτιατου μεταξύ εγκληματικοτητας και κοκκινης bmw... 

εκκωφαντικο δεν λες τιποτα... μας εχεις κουφανει εδω και ωρα.

Αρμεγε και κουρευε - χεζε και δεματιαζε

Ειλικρινα δεν μπορω αλλο με σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Acrobatis7 said:

Σωστα..
Sad but True πολλα απο αυτα που ειπες και οντως ισχυουν.

Απλα εγω ειμαι απο αυτους που θελει να αξιζει την αμοιβη του. Τιποτα παραπανω. Δεν με αντιπροσωπευει τα mining σε τιποτα.
Ξερω κοσμο που ηταν στο ταμειο ανεργειας και μετα λεφτα που επαιρνε απο επιδοματα πηγαινε και αγοραζε καρτες... Μου ειναι απλα παραλογο
 

OK αυτά είναι προσωπικά ζητήματα. Οι περισσότεροι θέλουν μια εύκολη (και κατά το δυνατόν σίγουρη/ανετη) καθημερινότητα γι' αυτό και αποτελεί όνειρο για τόσο κόσμο το να εισπράττεις ενώ κάθεσαι (είτε ενοίκιο, είτε ΕΤΗ από mining, είτε μερίσματα, είτε τις εισπράξεις των μαγαζιών που τρέχουν άλλοι). Κι όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια, παντού το ίδιο είναι.

Προσωπικά δε θα καταδικάσω κάτι, όλα στη ζωή είναι - και όλοι ξέρουμε πως ζούμε σε μια (έστω και μερικώς) καπιταλιστική κοινωνία, οπότε το χρήμα θα είναι πάντα στόχος ζωής για πολύ πολύ κόσμο.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...