Προς το περιεχόμενο

To Ελ Σαλβαδόρ αποδέχεται το Bitcoin ως εθνικό νόμισμα!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Acrobatis7 είπε

7η θεση παγκοσμιως στην εγκληματικοτητα το Σαλβαντορ. 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα εβαζε bitcoin

Oι πρώτες 6 τι νόμισμα έχουν? Τόσα χρόνια γιατί δεν έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας και νομίσματος? Κάποιος πονηρός θα έλεγε οτι είσαι biased. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Πολύ μπροστά το ελ Σαλβαδόρ πάντως. Ας παραδεχτούμε ότι έβαλε τα "γυαλια" στις τάχα προηγμενες και ανεπτυγμενες χώρες!

αν κρινω απο το nickname   ας παραδεχτουμε οτι εβαλε τα γυαλια οπως κ η γεια σας  απο την herbalife ειμαστε αχααχαχαχαχαχα    μπι μπι μπι μπι μπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εγώ είμαι κατά των κρύπτο, ΟΚ, δε θα τη κάνουμε την συζήτηση για χιλιοστή φορά, δεν υπάρχει κάποιο νόημα

Μια απορία προς τους υποστηρικτές:

Θα θέλατε αύριο να πληρώνεστε σε bitcoin ;

Έχεις ας πούμε μισθό 1500€

Θα θέλατε να παίρνετε τα 1500€ κάθε 1η του μηνός στην τιμή "closed" του btc της 30ης / 31ης του προηγούμενο μήνα ;

Καλή η θεωρία, και γνωστή η καραμέλα "δες πόσο είχε πέρυσι", ας δούμε λίγο και το πόσο είχε πριν μια βδομάδα ή 15 μέρες, ή και 6 ώρες πριν, γιατί στην πραγματική οικονομία αυτό νομίζω απασχολεί το 99% του πληθυσμού που είναι "μήνας μπαίνει - μήνας βγαίνει"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, NotAliki177 said:

μέχρι να κλείσουν το μαγαζί και να πάνε σπίτι παίζει να έχουν χάσει το 10%.

θα μου πεις να γίνει άμεσα το exchange (να είσαι με το κινητό στο χέρι 'η με αυτόματο τρόπο)... τότε ποιο το νόημα να δέχεσαι bitcoin?

Καλά τέσπα, εγώ πιστεύω ότι είναι απλά ένας νόμος και δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στην καθημερινότητά τους. το 99.999% του κόσμου έχει δολάριο και με αυτό θα συνεχίσει και ας υπάρχει το bitcoin παράλληλα.

Αν θέλουν είπα. Οχι απαραιτήτως. Μπορεί και να κερδίσουν 10% κάλλιστα. Εκτός αυτού, ας μην παραβλέπουμε πως ένα σημαντικό όφελος για τη συγκεκριμένη χώρα, θα είναι το ότι τα εμβάσματα που εισέρχονται από άλλες χώρες (ιδιαιτέρως από τους μετανάστες στις ΗΠΑ) θα μπορούν πλέον να εισέρχονται με ελάχιστο κόστος κι επιβάρυνση, σε νόμισμα που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα από τους κατοίκους. Το ποσό των εμβασμάτων ετησίως αντιστοιχεί στο 22% του ΑΕΠ της χώρας και είναι πολύ σημαντικό να μην χάνονται μεγάλα ποσά σε ενδιάμεσα fees (όπως συμβαίνει τώρα με υπηρεσίες western union, τραπεζικά εμβάσματα, κλπ). 

Ελ Σαλβαδόρ: Νόμιμο νόμισμα το bitcoin με ν/σχ που ενέκρινε το Κογκρέσο (naftemporiki.gr)

8 minutes ago, AristidisZ said:

Εντάξει, εγώ είμαι κατά των κρύπτο, ΟΚ, δε θα τη κάνουμε την συζήτηση για χιλιοστή φορά, δεν υπάρχει κάποιο νόημα

Μια απορία προς τους υποστηρικτές:

Θα θέλατε αύριο να πληρώνεστε σε bitcoin ;

Έχεις ας πούμε μισθό 1500€

Θα θέλατε να παίρνετε τα 1500€ κάθε 1η του μηνός στην τιμή "closed" του btc της 30ης / 31ης του προηγούμενο μήνα ;

Καλή η θεωρία, και γνωστή η καραμέλα "δες πόσο είχε πέρυσι", ας δούμε λίγο και το πόσο είχε πριν μια βδομάδα ή 15 μέρες, ή και 6 ώρες πριν, γιατί στην πραγματική οικονομία αυτό νομίζω απασχολεί το 99% του πληθυσμού που είναι "μήνας μπαίνει - μήνας βγαίνει"

Εγώ θα ήθελα και θα κρατούσα ένα ποσοστό σε ΒΤC savings. Οσο η οικονομία μας λειτουργεί μόνο με fiat (€) αναγκαστικά θα μετέτρεπα ένα σημαντικό ποσοστό του μισθού σε €, εκτός αν είχα καταπίστευμα που θα μου επέτρεπε να απορροφώ τους κραδασμούς της σχέσης ΕUR/BΤC. Προσωπικά με ενδιαφέρει η μακροπρόθεσμη προοπτική (δεκαετίας+) του BTC κι όχι αν έπεσε 30% σε σχέση με τον Απρίλιο ή αν ανέβηκε 115% σε σχέση με τον Νοέμβριο.

Ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του, αρκεί να έχει τη σχετική ελευθερία και να μη τον καπελώνει η νομοθεσία σε κάθε βήμα.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Εγώ θα ήθελα

Kαι πως θα ανταποκρινόσουν στις υποχρεώσεις σου σε μια ενδεχόμενη (έστω παροδική) πτώση του bitcoin 20-30% σε διάστημα 3-4 ημερών ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει, εγώ είμαι κατά των κρύπτο, ΟΚ, δε θα τη κάνουμε την συζήτηση για χιλιοστή φορά, δεν υπάρχει κάποιο νόημα

Μια απορία προς τους υποστηρικτές:

Θα θέλατε αύριο να πληρώνεστε σε bitcoin ;

Έχεις ας πούμε μισθό 1500€

Θα θέλατε να παίρνετε τα 1500€ κάθε 1η του μηνός στην τιμή "closed" του btc της 30ης / 31ης του προηγούμενο μήνα ;

Καλή η θεωρία, και γνωστή η καραμέλα "δες πόσο είχε πέρυσι", ας δούμε λίγο και το πόσο είχε πριν μια βδομάδα ή 15 μέρες, ή και 6 ώρες πριν, γιατί στην πραγματική οικονομία αυτό νομίζω απασχολεί το 99% του πληθυσμού που είναι "μήνας μπαίνει - μήνας βγαίνει"

Ούτε σε δολλάριο θα ήθελα να πληρώνομαι ούτε σε μπάρες χρυσού ούτε σε γιαούρτια. Δεν μειώνει αυτό ούτε την αξία του δολλαρίου ή της μπάρας χρυσού. Απλά τα επιχειρήματα σου κρύβουν bias, αλλιώς θα έθετες το ίδιο ερώτημα για τις μπάρες χρυσού ας πούμε ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ούτε σε δολλάριο θα ήθελα να πληρώνομαι ούτε σε μπάρες χρυσού ούτε σε γιαούρτια. Δεν μειώνει αυτό ούτε την αξία του δολλαρίου ή της μπάρας χρυσού. Απλά τα επιχειρήματα σου κρύβουν bias, αλλιώς θα έθετες το ίδιο ερώτημα για τις μπάρες χρυσού ας πούμε ;) 

Έχεις δει το δολλάριο ή τον χρυσό να πέφτει 25% σε 3 ώρες ; ;)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Oι πρώτες 6 τι νόμισμα έχουν? Τόσα χρόνια γιατί δεν έκανες την σύνδεση εγκληματικότητας και νομίσματος? Κάποιος πονηρός θα έλεγε οτι είσαι biased. 

Ποτε τη πρωτη κινηση δεν την κανει ο πρωτος!
:)
Οσον αφορα τον "πονηρο" που θα κανει αυτη τη σκεψη -- Φυσικα και μπορει να με πει biased. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω ενα συγκεκριμενο συνολο σκεψεων που με οδηγησε στη 'προκαταληψη" του θεματος. Απλα δεν θελω να δωσω τροφη στα μεμμπερς που εχουν μηδενιστικο τροπο σκεψης... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Έχεις δει το δολλάριο ή τον χρυσό να πέφτει 25% σε 3 ώρες ; ;)

 

Αυτό ρώτησες? Συνεχίσεις να δείχνεις bias. 

Έχεις δεί το δολλάριο η τον χρυσό να ανεβαίνει 25% σε 3 ώρες? 50.000% σε 2 χρόνια? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα καλαθια δεν χωρατε

στα κοφινια περισσευετε, μερικοι

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγη crypto ΔΕΝ θελει ουτε σπουδες ουτε τιποτα! Θελει μονο κεφαλαιο!
Ειναι αξιοκρατικα οτι χειροτερο για καποιον που εχει να προσφερει στο κοσμο κατι παραπανω απο εναν με 10.000 και 30.000 ευρω που μπορει να αγορασει καρτες γραφικων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acrobatis7 είπε

Η παραγωγη crypto ΔΕΝ θελει ουτε σπουδες ουτε τιποτα! Θελει μονο κεφαλαιο!
Ειναι αξιοκρατικα οτι χειροτερο για καποιον που εχει να προσφερει στο κοσμο κατι παραπανω απο εναν με 10.000 και 30.000 ευρω που μπορει να αγορασει καρτες γραφικων....

Λάθος, εγκέφαλο θέλει. Όποιος είχε μυαλό, έκανε mining το 2010 με εξοπλισμό των 80€ και έβγαζε μερικές δεκάδες bitcoin την μέρα. Ποιό κεφάλαιο μου λές εσύ δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό ρώτησες? Συνεχίσεις να δείχνεις bias. 

Έχεις δεί το δολλάριο η τον χρυσό να ανεβαίνει 25% σε 3 ώρες? 50.000% σε 2 χρόνια? 

Εσύ με ρώτησες αν θα είχα πρόβλημα να πληρώνομαι σε χρυσό ή δολλάρια αντί για ευρώ 

Και σου απαντώ, δεν θα είχα πρόβλημα 

Αντιθέτως, θα με προβλημάτιζε έντονα να πληρωνόμουν σε bitcoins, τουλάχιστον στην παρούσα φάση 

Αν και αυτό σου φαίνεται biased, πάσο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Λάθος, εγκέφαλο θέλει. Όποιος είχε μυαλό, έκανε mining το 2010 με εξοπλισμό των 80€ και έβγαζε μερικές δεκάδες bitcoin την μέρα. Ποιό κεφάλαιο μου λές εσύ δεν ξέρω.

αοριστος χρονος. παρελθον. Ειναι το ιδιο θεωρω με να προβλεψεις να παρεις μετοχες μια εταιριας τωρα με πολυ χαμιλο ρισκο, που θα ανεβει μετα απο 10 χρονια. Ναι ΟΚ. Εκει θελει μυαλο και διορατικοτητα.
Τωρα τι θελει? Εν ετη 2021? Τιποτα... (ωστε να το παραγεις ε... Ακομα και ο πιο ανειδικευτος με 5000 στη τσεπη μπορει να το κανει και η μονη εμπειρια που να εχει ειναι να βλεπει βιντεο στο youtube οσον αφορα το πως να το κανει!)

Τεσπα. 
Bitcoin (και γενικα mining) = καθεσαι και σου ερχονται λεφτα! Το ονειρο καθε Ελληναρα ειναι...

Το αφηνω... Να πιουμε καφε μεσω skype να το συζητησουμε... Οχι ετσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...